Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vreti sa stiti cum e viata in penitenciar?Va spun eu

- - - - -
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#1
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012
Bun gasit am deschis acest topic pentru a le raspunde celor interesati de acest subiect,avand o experienta de viata interesanta si nedorita.Am convingerea ca majoritatea stiu doar ce au vazut prin filmele straine sau documentarele de pe national geografic despre viata din penitenciar.Probabil nu stiti ca in multe penitenciare numai cine nu vrea sau nu are bani in cont nu are mobil.Acesta se achizitioneaza cu tigari,moneda forte din pnt.Povestile cu violurile de la dusuri sunt in mare parte povesti,eu nu am vazut niciunul si faceam dus cate 80 de oameni odata.Sunt barbati care se ofera pt cei care chiar vor sa faca sex cu un barbat si sunt platiti tot cu tigari si cafea.Poate nu credeti dar oralul nu costa mai mult de doua tigari de exemplu,asa ca nu e nevoie sa se violeze mai ales ca pt asa ceva se face raport de pedepsire si asta inseamna ca se va prelungi detentia,pentru ca pt fiecare raport cand intri in comisia de eliberare conditionata esti respins si t-i se da o amanare de doua trei luni pt un raport de pedepsire.Si se  poate da si mandat pentru viol adica ani in plus asa ca nu prea se intampla.Violul in pnt,si insist pe tema asta pt ca exista o prejudecata in domeniu la cei care nu au habar cum stau lucrurile pe acolo se intampla mai ales in scopul de a pedepsi de exemplu pe cei care sifoneaza,adica sunt informatori,un fel de fraieri care isi parasc colegii ca au ceva interzis,agentilor,pentru mici favoruri.Mancarea nu e grozava dar multi nu au avut acasa mancarea care o primesc acolo.Dimineata ceai cu biscuit,o bucata de slanina sau de branza sau doua felii de salam,sau un ou.L amiaza ciorba de legume,paste,varza sau fasole.Felul doi mancare de cartofi sau paste cu sos,varza sau fasole.Seara cartofi,paste sau varza.Ratia de paine e de 400 gr pe zi de pers.Cei care muncesc primesc mai mult.Nu e obligatoriu sa muncesti dar daca o faci fie in pnt fie in afara pnt primeste salariul minim din care o treime i se da detinutului,in cont pt cumparaturi,restul ramane penitenciarului.Pentru fiecare luna de munca se scad 5 zile din pedeapsa,dar daca nu esti cuminte si iti faci raport muncest degeaba ca primest amanare mai mult decat zilele scazute.Cam atat pt inceput daca mai vreti detalii va spun.

#2
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
Felicitari ptr deschiderea acestui topic. Sunt foarte putine marturii scrise despre viata din penitenciar.
Si mai avem o prejudecata ; aia de acolo nu sunt oameni, sunt puscariasi.

#3
alex_uc

alex_uc

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 04.07.2009
In ce penitenciar ai fost inchis, cat timp exact si pentru ce anume?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Banditi mai! Din pacate, multi dintre noi dam cu pietre din prima.

#5
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
imi place sa ma uit la "oz, inchisoarea federala". acolo violurile sunt la ordinea zilei. presupun ca initiatorul topicului nu a fost intr-o inchisoare de maxima securitate. si probabil n-a fost inchis pentru viol.

#6
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 alex_uc, on 21st January 2012, 10:50, said:

In ce penitenciar ai fost esti inchis, cat timp exact si pentru ce anume?


#7
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012
Mai adaug ceva pentru inceput legat de regimul de detentie.Sunt 4 tipuri si anume:regim deschis,semideschis,inchis si maxima siguranta.La deschis umbli liber prin pnt in orice sectie si curte aici sunt cei cu pedepse mai mici sau care mai au putin de executat si nu au avut abateri si care muncesc,la semideschis poti iesi in curte si umbla din celula in celula ca sunt usile deschise peste zi,e un regim tampit eu l-am evitat ca intra care cand vrea si iti fura din lucruri ca sa le vanda pe tigari nu poti sa stai sa le pazesti doar daca se inteleg cei din celula sa supravegheze unul lucrurile altora,aici depinde daca esti bazat sau smecher sa nu se atinga de ce-i al tau de frica sau daca esti vreun nepot sau lache,pe astia ii lasa cu ce au pe ei,ba daca au bani ii obliga sa cumpere pentru ei de toti banii tigari cafea mancare altfel ii terorizeaza.Eu am fost mai istet ca nu eram nici bazat dar nici nepot si am stat pe la infirmerie sau in celua de patru insi la regim inchis cu oameni mai de calitate,dar daca nimeresti intr-o celula de 20 30 de paturi si la semideschis ai nimerit direct in iadul pe pamant.Daca esti cautat,adica vin ai tai in vizita si iti aduc mancare si altele esti nevoit sa le dai si celorlalti mai mult sau mai putin sau totul dupa caz.Poti primi tv de acasa si cu asta te poti impune sa fi chiar sef de camera.Acolo valoarea lucrurilr e alta fata de lumea libera.Cu doua trei pachete de tigari iti cumperi trening sau adidasi de firma.Daca ati sti ce sunt in stare sa faca oamenii pt tigari ati fi stupefiati.Am vazut om,si inca unul smecher si cunoscut care inainte de liberare fiind si neavand tigari si nevrand sa isi faca raport sa-i dea amanare,ca sa nu se automutileze[se taie cu lama pe antebrate in general cand nu au tigari]a cerut sa fie dus la izolare si legat de pat o noapte.Si l-au dus.Am vazut fosti alcoolici care nu aveau nici o treaba ca nu au de baut acolo dar fumatorii sunt in stare de orice.Pentru un pachet de tigari pe luna de la fiecare pers din celula unul face curatenie zilnic matura,spala pe jos wc-ul si chiuveta.

#8
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
sa inteleg ca si laptop si conexiune la internet doar cine nu vrea sa aiba nu are in penitenciar? :D si tot cu tigari se cumpara? :lol:

#9
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Bokie, on 21st January 2012, 10:59, said:

imi place sa ma uit la "oz, inchisoarea federala". acolo violurile sunt la ordinea zilei. presupun ca initiatorul topicului nu a fost intr-o inchisoare de maxima securitate. si probabil n-a fost inchis pentru viol.

Hai sa vorbim despre inchisorile noastre si "clasa sociala" pararela ce exista acolo

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Cel-ce-stie, am scris si eu despre experienta mea intr-un penitenciar din Romania. N-am reusit insa sa-mi dau seama ce inseamna "4 bune", care erau contravaloarea unui tuns. Daca e vorba de 4 tigari, mi se pare cam putin. Daca e vorba de 4 pachete, mi se pare cam mult. Poti sa ma lamuresti?

#11
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 buleala, on 21st January 2012, 11:03, said:

Hai sa vorbim despre inchisorile noastre si "clasa sociala" pararela ce exista acolo


crezi ca la noi detinutii sunt mai de treaba si se dau inapoi de la violuri? normal ca initiatorul topicului n-o sa recunoasca acum ca dupa 4 ani de detentie se caca imprastiat.  :peacefingers:

 December, on 21st January 2012, 11:05, said:

Cel-ce-stie, am scris si eu despre experienta mea intr-un penitenciar din Romania. N-am reusit insa sa-mi dau seama ce inseamna "4 bune", care erau contravaloarea unui tuns. Daca e vorba de 4 tigari, mi se pare cam putin. Daca e vorba de 4 pachete, mi se pare cam mult. Poti sa ma lamuresti?


ai fost inchis?  :w00t:  pentru ce?

#12
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012

 Bokie, on 21st January 2012, 10:59, said:

imi place sa ma uit la "oz, inchisoarea federala". acolo violurile sunt la ordinea zilei. presupun ca initiatorul topicului nu a fost intr-o inchisoare de maxima securitate. si probabil n-a fost inchis pentru viol.
Stimate domn in Romania nu exista inchisori de maxima securitate,sunt sectii de maxima securitate in cadrul penitenciarelor unde sunt si sectii cu regim inchis,nu am fost inchis pt viol ci pentru furt din magazin,dar am stat cu cineva in aceeasi celula inchis pt viol la regim inchis si nu ia avut nimeni treaba,asa ca si asta e un mit,inafara de pedofili sau incestosi nu au treaba ceilalti cu violatorii,din ce am vazut eu

#13
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Puscariile din Ro sunt ca alea din USA, alea de pe National Geografic ? ma refer la carcera, comportamentul detinutilor, nu la dotari.

Edited by un_terorist, 21 January 2012 - 11:09.


#14
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Bokie, on 21st January 2012, 11:07, said:

crezi ca la noi detinutii sunt mai de treaba si se dau inapoi de la violuri?

Pai asa ar trebui, altfel iesi de acolo mai traumatizat decat ai intrat.

cel-ce-stie, stii cumva femeile ce regim au?

#15
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 malls, on 21st January 2012, 11:09, said:

Pai asa ar trebui, altfel iesi de acolo mai traumatizat decat ai intrat.


si daca ies mai traumatizati care-i problema? trebuie si psihanalistii sa manance o paine, nu?

 malls, on 21st January 2012, 11:09, said:

cel-ce-stie, stii cumva femeile ce regim au?

ce regim au? nu ai vazut cazul lui carmen bejan, criminala care acum e gravida si vrea sa fie eliberata? :D se fut ca iepurii.

Edited by Bokie, 21 January 2012 - 11:13.


#16
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Bokie, on 21st January 2012, 11:06, said:

crezi ca la noi detinutii sunt mai de treaba si se dau inapoi de la violuri? normal ca initiatorul topicului n-o sa recunoasca acum ca dupa 4 ani de detentie se caca imprastiat.  :peacefingers:
Am un prieten din copilarie, ce a petrecut jumate din viata in puscarie; are vreo 4 condamnari pana acum si vreo 15-20 de ani petrecuti dupa gratii- omul mi-a spus despre ce-i acolo si mi-a spus adevarul... Si tot zic de cativa ani ca ii scriu povestea; este pacat sa ase piarda.

#17
cel-ce-stie

cel-ce-stie

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.01.2012

 Bokie, on 21st January 2012, 11:03, said:

sa inteleg ca si laptop si conexiune la internet doar cine nu vrea sa aiba nu are in penitenciar? :D si tot cu tigari se cumpara? :lol:
Daca ai telefon ai si cartela si cartela o primesti de acasa si ai abonament asadar ai si internet,simplu nu?

#18
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Dupa atatia ani petrecuti acolo devine dependent de viata din puscarie.
============================
Sper ca topicul nu-i deschis la misto

Edited by un_terorist, 21 January 2012 - 11:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate