Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Intrebari din Biblie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010
Pace fratilor.
as avea nevoie sa ma ajutati cu niste raspunsuri la cateva intrebari din Biblie, sunt intrebari destul de grele.
1. Cati ani au trecut de la facerea lui adam pana la potopul lui Noe?

2. Care este copilul cu numele cel mai lung din Biblie? are 16 litere si este fiul unei prorocite.

3. Care femeie din Biblie s-a recasatorit la doar 10 zile dupa moartea sotului ei?

4. Cine a mancat opaine inmuiata in otet si graunte prajite si s-a saturat?


in Fiecare saptamana trebuie sa gasesc raspunsul la 3 intrebari. Sper ca ma veti putea ajuta.

#2
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 TheMercifullOne, on 17th January 2012, 21:59, said:

Pace fratilor.
as avea nevoie sa ma ajutati cu niste raspunsuri la cateva intrebari din Biblie, sunt intrebari destul de grele.
1. Cati ani au trecut de la facerea lui adam pana la potopul lui Noe?

2. Care este copilul cu numele cel mai lung din Biblie? are 16 litere si este fiul unei prorocite.

3. Care femeie din Biblie s-a recasatorit la doar 10 zile dupa moartea sotului ei?

4. Cine a mancat opaine inmuiata in otet si graunte prajite si s-a saturat?


in Fiecare saptamana trebuie sa gasesc raspunsul la 3 intrebari. Sper ca ma veti putea ajuta.
La ce ti trebuies aceste raspunsuri si cine ti-le cere?
Pina la pototp au 1656 ani.
emeia care sa casatorit a fost nevasta lui Nabal(Abigail.
Rut a mincat piine inmuita in otet de la Boaz.

#3
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 TheMercifullOne, on 17th January 2012, 21:59, said:

Pace fratilor.
as avea nevoie sa ma ajutati cu niste raspunsuri la cateva intrebari din Biblie, sunt intrebari destul de grele.
1. Cati ani au trecut de la facerea lui adam pana la potopul lui Noe?

2. Care este copilul cu numele cel mai lung din Biblie? are 16 litere si este fiul unei prorocite.

3. Care femeie din Biblie s-a recasatorit la doar 10 zile dupa moartea sotului ei?

4. Cine a mancat opaine inmuiata in otet si graunte prajite si s-a saturat?


in Fiecare saptamana trebuie sa gasesc raspunsul la 3 intrebari. Sper ca ma veti putea ajuta.

1. Aici calculeaza, ca e simplu ...

2. Maher-Șalal-Haș-Baz ( Isaia 8:3) ...

3. Abigail, sotia lui Nabal, apoi a lui David ?

4. Ruth

Edited by kruger, 18 January 2012 - 15:15.


#4
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010
La mine in biserica e un concurs pe durata anului 2012, cate 3 intrebari in fiecare saptamana.
o alta intrebare ar fii:
Cate oi erau in turma lui David, atunci cand el era copil si era cioban.

Si legat de Asbigail, scrie a dupa zece zile Nabal a murit, si abia atunci a trimis David vorba la ea ca vrea sa o ia de nevasta, deci nu se stie exact cat timp a fost vaduva.
Cred ca intrebarea nu e pusa corect, cred ca pastorul nostru a gresit intrebarea.

#5
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 TheMercifullOne, on 18th January 2012, 20:29, said:

Cate oi erau in turma lui David, atunci cand el era copil si era cioban.
Recunosc , ti-am raspuns in graba, fara sa verific bine cu Scriptura, ca eram la servici si aveam treaba ... presupuneam ca o sa verifici, oricum, raspunsurile si ma bucur ca asa ai facut.

Nu stiu sa fi citit despre un numar al oilor lui David, dar stiu ca unul din fratii lui mai mari ii reproseaza (inaintea luptei cu Goliat) ca a "lasat acele putine oi in pustie" si a venit sa vada lupta.  Deci poate fi a tricky question, raspunsul fiind: "putine" :P




 TheMercifullOne, on 18th January 2012, 20:29, said:

Si legat de Asbigail, scrie a dupa zece zile Nabal a murit, si abia atunci a trimis David vorba la ea ca vrea sa o ia de nevasta, deci nu se stie exact cat timp a fost vaduva.
Cred ca intrebarea nu e pusa corect, cred ca pastorul nostru a gresit intrebarea.
Posibil ... nu mai stiu de altcineva care sa se fi recasatorit asa repede, decat Tamar (dar nu se specifica zilele) sau Bat-Sheba (iar la fel, nu stiu cate zile de jale erau in Israel, am vazut in alte locuri ca ar fi fost treizeci, nu zece) .

Cauta :)

Edited by kruger, 18 January 2012 - 21:45.


#6
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 kruger, on 18th January 2012, 21:45, said:

Recunosc , ti-am raspuns in graba, fara sa verific bine cu Scriptura, ca eram la servici si aveam treaba ... presupuneam ca o sa verifici, oricum, raspunsurile si ma bucur ca asa ai facut.

Nu stiu sa fi citit despre un numar al oilor lui David, dar stiu ca unul din fratii lui mai mari ii reproseaza (inaintea luptei cu Goliat) ca a "lasat acele putine oi in pustie" si a venit sa vada lupta.  Deci poate fi a tricky question, raspunsul fiind: "putine" :P





Posibil ... nu mai stiu de altcineva care sa se fi recasatorit asa repede, decat Tamar (dar nu se specifica zilele) sau Bat-Sheba (iar la fel, nu stiu cate zile de jale erau in Israel, am vazut in alte locuri ca ar fi fost treizeci, nu zece) .

Cauta :)
Dspre Abigayl se spune deoarece a primit imediat cererea,Chiar daca formalitatile au mai durat ceva.
Numarul oilor nu este mentionat nicaieri.
Dar acele putine oi au fost o turma nespus de mare.

#7
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
Daca tot e topicu deschis am si eu una. Am vazut ca sunt niste domni pe aci care le au cu  cu limba aia "originala" in care a fost biblia si traducerea ei.
Cum este scrisa , si cum trebe tradusa (daca nu e corect in biblia asta) 1Ioan5 versetul 7
Multumesc anticipat:P

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 TheMercifullOne, on 17th January 2012, 21:59, said:

Pace fratilor.
as avea nevoie sa ma ajutati cu niste raspunsuri la cateva intrebari din Biblie, sunt intrebari destul de grele.
1. Cati ani au trecut de la facerea lui adam pana la potopul lui Noe?

6023 ani.

#9
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 18th January 2012, 23:27, said:

6023 ani.

Mă Zexe,
Tu pe ce criterii faci calcule?
Dă-mi și mie un indiciu Biblic, să nu mor prost.

#10
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 JhonLocke, on 18th January 2012, 23:36, said:

Daca tot e topicu deschis am si eu una. Am vazut ca sunt niste domni pe aci care le au cu  cu limba aia "originala" in care a fost biblia si traducerea ei.
Cum este scrisa , si cum trebe tradusa (daca nu e corect in biblia asta) 1Ioan5 versetul 7
Multumesc anticipat:P
Domnii aia care stiu limba aia stiu ceva mai mult.Ei stiu ca 1 Ioan nu este scriptura si nu a fost scrisain limba aia.
Ep lui Ioan a fost scrisa la foarte mult dupa Isus de vre un vorbitor de limba greaca(Koine0Limba vorbita pe atunci in imperiul roman.
Pe vremea apostolilor se cercetau scripturile adica V Testament.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dulgherul, on 19th January 2012, 19:56, said:

Mă Zexe,
Tu pe ce criterii faci calcule?
Dă-mi și mie un indiciu Biblic, să nu mor prost.
Geneza 5 si 11, REGI si oriunde este mentionata o data. Ia multi ani sa le potrivesti, nea'....

"Este" multe capcane, daca nu intelegi qara shem. De exemplu, nentu' Eber ar fi trait mai mult decat descendentii sai, daca o luam bisericeste.

Edited by zexelica, 19 January 2012 - 23:24.


#12
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 19th January 2012, 22:23, said:

Geneza 5 si 11, REGI si oriunde este mentionata o data. Ia multi ani sa le potrivesti, nea'....

"Este" multe capcane, daca nu intelegi qara shem. De exemplu, nentu' Eber ar fi trait mai mult decat descendentii sai, daca o luam bisericeste.

Aha.
Am înțeles. Se folosește adunarea, dar numai unde vrei tu. În privința cărților care compun Scriptura nu-i voie că facem buba. :rolleyes:

#13
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 19th January 2012, 00:27, said:

6023 ani.

Chiar sunt curios ce calcule ai făcut tu pentru a ajunge la anii pe care i-ai postat.
Poate n-ai înțeles întrebarea.

Era vorba de perioada dintre crearea lui Adam și Potopul din zilele lui Noe.
De unde 6023 de ani?

.......................................

În Exodul 12:40, 41, Moise spune că „șederea fiilor lui Israel, care au locuit în Egipt, a fost de patru sute treizeci de ani“.
Din aceste cuvinte se înțelege că „șederea“ n-a fost doar în Egipt.
Această perioadă a început când Avraam a traversat Eufratul în drum spre Canaan, moment în care a intrat în vigoare legământul lui Iehova cu Avraam.
Primii 215 ani ai ‘șederii’ au fost petrecuți în Canaan, după care o perioadă egală cu aceasta a fost petrecută în Egipt până în 1513 î.e.n., când Israelul a fost complet eliberat de sub stăpânirea egipteană, devenind independent.

Septuaginta, traducere în limba greacă bazată pe un text ebraic mai vechi decât cel masoretic, adaugă după „Egipt“ cuvintele „și în țara Canaan“.
Pentateuhul samaritean procedează la fel. Galateni 3:17, unde se menționează de asemenea cei 430 de ani, confirmă că această perioadă a început cu validarea legământului avraamic, care a avut loc când Avraam a traversat Eufratul în drum spre Canaan.
Prin urmare, lucrul acesta s-a petrecut în 1943 î.e.n., când Avraam avea 75 de ani (Gen. 12:4).

Acest calcul este susținut și de un alt argument: În Faptele 7:6 se spune că sămânța lui Avraam a avut de suferit 400 de ani.
Întrucât în 1513 î.e.n. Iehova a înlăturat suferințele provocate de Egipt, începutul acestor suferințe trebuie să fi avut loc în 1913 î.e.n.
Aceasta a fost la cinci ani după nașterea lui Isaac și corespunde momentului în care Ismael ‘și-a bătut joc’ de Isaac când acesta a fost înțărcat (Gen. 15:13; 21:8, 9).

Așa cum am menționat mai sus, Avraam avea 75 de ani în 1943 î.e.n., când a intrat în Canaan.
De aici putem să mergem cu calculul și mai mult în trecut, până în zilele lui Noe.
Lucrul acesta este posibil, apelând la perioadele prezentate în Geneza 11:10—12:4.

Acest calcul, prin care se obține un total de 427 de ani, este făcut după cum urmează:
De la începutul Potopului
până la nașterea lui Arpacșad    2 ani
Apoi până la nașterea lui Șelah  35 “
Până la nașterea lui Eber           30 “
Până la nașterea lui Peleg          34 “
Până la nașterea lui Reu            30 “
Până la nașterea lui Serug         32 “
Până la nașterea lui Nahor         30 “
Până la nașterea lui Terah          29 “
Până la moartea lui Terah,
când Avraam avea 75 de ani     205 “
Total                       427  de ani

Adăugând 427 de ani la 1943 î.e.n. ajungem la anul 2370 î.e.n.  Astfel, conform cronologiei Bibliei, Potopul din zilele lui Noe a început în 2370 î.e.n.

Iată și calculele pentru perioada 2370 î.e.n. până în 4026 î.e.n.
Mergând și mai mult în trecut, constatăm că Biblia datează perioada de la Potop până la crearea lui Adam.
Acest calcul se poate face pe baza pasajelor din Geneza 5:3–29 și 7:6, 11, după cum urmează:

De la crearea lui Adam până la
nașterea lui Set                          130 de ani
Apoi până la nașterea lui Enos      105 “
Până la nașterea lui Chenan         90 “
Până la nașterea lui Mahalalel       70 “
Până la nașterea lui Iared             65 “
Până la nașterea lui Enoh              162 “
Până la nașterea lui Metusala         65 “
Până la nașterea lui Lameh            187 “
Până la nașterea lui Noe                182 “
Până la Potop                               600 “
Total                        1 656  de ani

Adăugând 1 656 de ani la data anterioară, adică 2370 î.e.n., ajungem în 4026 î.e.n., anul în care a fost creat Adam, probabil toamna, întrucât în majoritatea calendarelor antice anul începea toamna.

În concluzie, subscriu la anii menționați de "anticristul".  Postarea sa este corectă.

Edited by Eugen3, 20 January 2012 - 10:22.


#14
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 JhonLocke, on 18th January 2012, 23:36, said:

Cum este scrisa , si cum trebe tradusa (daca nu e corect in biblia asta) 1Ioan5 versetul 7


http://interlinearbi.../1_john/5-7.htm

 Eugen3, on 20th January 2012, 10:21, said:

Adăugând 1 656 de ani la data anterioară, adică 2370 î.e.n., ajungem în 4026 î.e.n., anul în care a fost creat Adam, probabil toamna, întrucât în majoritatea calendarelor antice anul începea toamna.

În concluzie, subscriu la anii menționați de "anticristul".  Postarea sa este corectă.


Si unde este invatatura care duce la evlavie la voi ?


Nexam.

Insa altceva evident va anima.


Daca invata cineva pe oameni invatatura deosebita, si nu se tine de cuvintele sanatoase ale Domnului nostru Isus Hristos si de invatatura care duce la evlavie, (1Tim.6:3)

4. este plin de mandrie si nu stie nimic; ba inca are boala cercetarilor fara rost

Claaar.

Edited by husand, 20 January 2012 - 13:36.


#15
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 20th January 2012, 13:35, said:

Claaar.

În Biblia Cornilescu citim: „Căci trei sînt cari mărturisesc în cer: Tatăl‚ Cuvîntul și Duhul Sfînt‚ și acești trei una sînt.“

Dar nici unul dintre cele mai vechi manuscrise nu conțin aceste cuvinte.
Ele au fost adăugate pentru a sprijini doctrina trinității.
Fiind evident deci că aceste cuvinte nu fac parte din Cuvîntul lui Dumnezeu‚ ele nu figurează în versiunile recente.

Este de remarcat că unele traduceri mai vechi au adăugat în capitolul 5, la sfârșitul versetului 7 și începutul versetului 8, cuvintele „în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Aceștia trei Una sunt. Și trei sunt care mărturisesc pe pământ“ (Biblia sinodală, 1982).
Însă aceste cuvinte nu se găsesc în niciunul dintre vechile manuscrise grecești, ceea ce, în mod evident, înseamnă că au fost adăugate pentru a susține doctrina Trinității. Majoritatea traducerilor moderne, catolice sau protestante, nu includ aceste cuvinte în textul propriu-zis.

Cu privire la acest pasaj trinitarian, criticul F. H. A. Scrivener a scris: „Nu trebuie să ezităm să ne declarăm convingerea că aceste cuvinte controversate nu au fost scrise de Sf. Ioan, ci au fost introduse inițial în copiile latinești din Africa, în cadrul unei note marginale, unde au fost inserate ca o pioasă și ortodoxă adnotare la v. 8, că ele s-au strecurat din latină în două sau trei codice grecești târzii și de aici în textul grecesc tipărit, unde nu aveau un loc legitim“. — A Plain Introduction to the Criticism of the New Testament (Cambridge, 1883, ed. a III-a), p. 654.

Cu timpul, înșelătoriile au ieșit la iveală în mod clar.

O redare corectă este următoarea:

(1 IOAN 5:7, 8) . . .Căci sunt trei care depun mărturie: 8 spiritul, apa și sângele, iar aceștia trei sunt în armonie.

Edited by Eugen3, 20 January 2012 - 13:40.


#16
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Prietene NU EXISTA. A fost adaus insa eu stiu si ocolesc falsurile de adevar. Voi insa pe val .

Ca ortodoxi cu pupatul poalei.

Eu discut falsurile in Biserica mea da?

Voi nu contrazice-ti pe falsi vostri cu toate ca ai porunca:

Cat despre proroci, sa vorbeasca doi sau trei, si ceilalti sa judece. (1Cor.14:29)

Go.

Edited by husand, 20 January 2012 - 14:17.


#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 20th January 2012, 10:21, said:

Chiar sunt curios ce calcule ai făcut tu pentru a ajunge la anii pe care i-ai postat.
Poate n-ai înțeles întrebarea.

Era vorba de perioada dintre crearea lui Adam și Potopul din zilele lui Noe.
De unde 6023 de ani?
Aha. OK, atunci imi spui si mie Eber cat a trait? Nu cumva mai mult decat descendentii sai? Si cine este tatal lui Moise?

#18
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 20th January 2012, 17:40, said:

Aha. OK, atunci imi spui si mie Eber cat a trait? Nu cumva mai mult decat descendentii sai? Si cine este tatal lui Moise?


Intrebari tipice pentru omul firesc care deschide topicul cu mintea stricata:


Quote

2. Care este copilul cu numele cel mai lung din Biblie? are 16 litere si este fiul unei prorocite.

3. Care femeie din Biblie s-a recasatorit la doar 10 zile dupa moartea sotului ei?

4. Cine a mancat opaine inmuiata in otet si graunte prajite si s-a saturat?
Si care ca mincinos sa nu fie dovedit lucreada sub pseudonim  pentru care este cuvant.


este plin de mandrie si nu stie nimic; ba inca are boala cercetarilor fara rost si a certurilor de cuvinte, din care se naste pizma, certurile, clevetirile, banuielile rele, (1Tim.6:4)

Problema este ca nu se lecuieste.

Dupa cat de convins era cu 2011 tot atat de sigur este si acum

caci stim ca un astfel de om este un stricat si pacatuieste, de la sine fiind osandit. (Tit.3:11)

Edited by husand, 21 January 2012 - 11:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate