Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Intrebari din Biblie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Posthusand, on 20th January 2012, 13:35, said:

http://interlinearbi.../1_john/5-7.htm




Si unde este invatatura care duce la evlavie la voi ?


Nexam.

Insa altceva evident va anima.


Daca invata cineva pe oameni invatatura deosebita, si nu se tine de cuvintele sanatoase ale Domnului nostru Isus Hristos si de invatatura care duce la evlavie, (1Tim.6:3)

4. este plin de mandrie si nu stie nimic; ba inca are boala cercetarilor fara rost
Multumesc :D chiar asa ceva cautam !
Claaar.


#20
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Cum au trait inainte oameni in vechiul testament cate 700-800 ani?

#21
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postrhdghdhs, on 21st January 2012, 16:45, said:

Cum au trait inainte oameni in vechiul testament cate 700-800 ani?
Da măi frate.
Și cîte zile avea un an? Era unul pe aici. tudorel 666 care cică a calculat el că în timpul lui Noe anul avea 666 de zile!!! :rolleyes:

#22
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Posthusand, on 20th January 2012, 13:35, said:

http://interlinearbi.../1_john/5-7.htm




Si unde este invatatura care duce la evlavie la voi ?


Nexam.

Insa altceva evident va anima.


Daca invata cineva pe oameni invatatura deosebita, si nu se tine de cuvintele sanatoase ale Domnului nostru Isus Hristos si de invatatura care duce la evlavie, (1Tim.6:3)

4. este plin de mandrie si nu stie nimic; ba inca are boala cercetarilor fara rost

Claaar.
Tie ce ti spune cuvintul;Cercetati scripturile?
Sau ;Iudeii din Bereea cercetau scripturile ca sa fie mai evlaviosi sau ca sa afle adevarul?

#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 21st January 2012, 18:06, said:

Da măi frate.
Și cîte zile avea un an? Era unul pe aici. tudorel 666 care cică a calculat el că în timpul lui Noe anul avea 666 de zile!!! :rolleyes:
Da, ma, anu' avea 2 zile pe vremea aia, ca sa va iasa voua calculele la fel cu ale bisericii.........

#24
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzexelica, on 22nd January 2012, 05:25, said:

Da, ma, anu' avea 2 zile pe vremea aia, ca sa va iasa voua calculele la fel cu ale bisericii.........
Zexe tu chiar nu rei sa dai dovada de om?
Sint unii oameni care ar vrea sa invete cite ceva,daca nu poti nu te obliga nimeni.
Dar macar fii om.

#25
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
ati auzit ca marea rosie cand s-a despartit nu era de fapt marea rosie ci marea trestiei.si n-a facut nimeni nici o magie ci e un fenomem natural.confuzia a fost data de o eroare de traducere.in loc de reed sea s-a tradus red sea.reed sea se afla la varsarea nilului si acolo se formeaza un lac mare.acolo bate un vant o data pe an si care tine cateva ore doar.vantul+miscarea apei face ca prin mijlocul apei sa se ridice un mal care tine 4 ore.asa poti trece dincolo.

#26
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postcalinjack, on 22nd January 2012, 11:53, said:

ati auzit ca marea rosie cand s-a despartit nu era de fapt marea rosie ci marea trestiei.si n-a facut nimeni nici o magie ci e un fenomem natural.confuzia a fost data de o eroare de traducere.in loc de reed sea s-a tradus red sea.reed sea se afla la varsarea nilului si acolo se formeaza un lac mare.acolo bate un vant o data pe an si care tine cateva ore doar.vantul+miscarea apei face ca prin mijlocul apei sa se ridice un mal care tine 4 ore.asa poti trece dincolo.
Nu e adevărat ! Minciuni !
Moise a despărțit Marea Roșie !!!
Se știeeeeeeeeeeeee ...

Attached Files


Edited by genius, 22 January 2012 - 12:28.


#27
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 22nd January 2012, 04:25, said:

Da, ma, anu' avea 2 zile pe vremea aia, ca sa va iasa voua calculele la fel cu ale bisericii.........
De ce exagerezi mă Zexe? Este mai instructiv dacă te apuci de mișto? Ești mai mîntuit/salvat?!!

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 22nd January 2012, 13:47, said:

De ce exagerezi mă Zexe? Este mai instructiv dacă te apuci de mișto? Ești mai mîntuit/salvat?!!
Ma, dulghe, imi permit si eu cu tine sa mai glumesc, ca ne cunoastem demult. Insa de atata timp discutam despre calendar si Scriptura si tu vii cu niste chestii efectiv puerile, de unde si raspunsul meu la misto. Sper sa nu te fii suparat.

#29
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 22nd January 2012, 14:05, said:

Ma, dulghe, imi permit si eu cu tine sa mai glumesc, ca ne cunoastem demult. Insa de atata timp discutam despre calendar si Scriptura si tu vii cu niste chestii efectiv puerile, de unde si raspunsul meu la misto. Sper sa nu te fii suparat.
Mă Zexe,
Nu sînt supărat , dar eu am zis pe bune despre tudorel că susținea că anul, în timpul lui Noe, era de 666 de zile. Avea un topic pe tema asta.
Dar sincer vorbind , cam cîte zile avea anul pe vremea aia, cînd trăiau oamenii 700-800 de ani?

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 22nd January 2012, 15:12, said:

Mă Zexe,
Nu sînt supărat , dar eu am zis pe bune despre tudorel că susținea că anul, în timpul lui Noe, era de 666 de zile. Avea un topic pe tema asta.
Dar sincer vorbind , cam cîte zile avea anul pe vremea aia, cînd trăiau oamenii 700-800 de ani?
Mai, daca tu te iei dupa tudorel, treaba ta....... Nici n-am raspuns.

Anul are intotdeauna 365 1/4 zile, fiind timpul in care pamantul se invarte in jurul soarelui. Asta nu se schimba.
In timpul lui Noe nu scrie ca se tinea dupa luna. Calendarul lunar a inceput cu legea ceremoniala.

Viata extinsa este posibila prin voia lui Dumnezeu. Dupa aia a zis ca oamenii vor trai mai putin.

#31
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 22nd January 2012, 14:17, said:

Mai, daca tu te iei dupa tudorel, treaba ta....... Nici n-am raspuns.

Anul are intotdeauna 365 1/4 zile, fiind timpul in care pamantul se invarte in jurul soarelui. Asta nu se schimba.
In timpul lui Noe nu scrie ca se tinea dupa luna. Calendarul lunar a inceput cu legea ceremoniala.

Viata extinsa este posibila prin voia lui Dumnezeu. Dupa aia a zis ca oamenii vor trai mai putin.
Poi nu mă iau după tudorel, da ziceam ce crede el.
Uni îl mai calculau și la 360 de zile. Știam că este 365, că doar în lumea asa trăiesc.

Edited by dulgherul, 22 January 2012 - 18:38.


#32
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzexelica, on 22nd January 2012, 15:17, said:

Mai, daca tu te iei dupa tudorel, treaba ta....... Nici n-am raspuns.

Anul are intotdeauna 365 1/4 zile, fiind timpul in care pamantul se invarte in jurul soarelui. Asta nu se schimba.
In timpul lui Noe nu scrie ca se tinea dupa luna. Calendarul lunar a inceput cu legea ceremoniala.

Viata extinsa este posibila prin voia lui Dumnezeu. Dupa aia a zis ca oamenii vor trai mai putin.
Tu ai uitat sa citesti cu atentie in Geneza caSoarele si luna au fost facuti casa arate vremile zilele si anii.
Sorele singur nu poate arata anii caoricean incepe la o luna noua,
Or cum 12 luni lunare nu au 365 zile anul nu este complect din 12 luni dar anul umator va incepe la luna noua ,chiar daca nu sint 365 zile.
Anul urmator vaa avea tot aproape 365 zile dar poate cu 3 sau 4 zile mai putin apoi anul al treilea va avea peste 365 zile dar se va incepe de la luna noua dupa cea de a 13  luna,si asa mai departe.
Altfel ceinsemna cuvintul carela spus Dumnezeu ;In luna intiia ,luna spicelor sa aveti cea dintii luna a anului.
Daca am merge din 12 in 12 luni dupa citiva ani ne pomenim ca luna zis Aprilie cade in Ianuarie.
Zexe mie nu mi este greu sa aduc explicatii nu numai pentru tine ci pentru oricine daca este nevoie.
Daca gresesc ,sa ma corecteze cine stie ,nu ma supar,dar nu ai cum ca eu am aici si calendarul si Tanachul.
Si nu poate fi mai corect o traducere decit textul in ivrit.

#33
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postanticristul, on 22nd January 2012, 22:51, said:

Tu ai uitat sa citesti cu atentie in Geneza caSoarele si luna au fost facuti casa arate vremile zilele si anii.
Sorele singur nu poate arata anii caoricean incepe la o luna noua,
Or cum 12 luni lunare nu au 365 zile anul nu este complect din 12 luni dar anul umator va incepe la luna noua ,chiar daca nu sint 365 zile.
Anul urmator vaa avea tot aproape 365 zile dar poate cu 3 sau 4 zile mai putin apoi anul al treilea va avea peste 365 zile dar se va incepe de la luna noua dupa cea de a 13  luna,si asa mai departe.
Altfel ceinsemna cuvintul carela spus Dumnezeu ;In luna intiia ,luna spicelor sa aveti cea dintii luna a anului.
Daca am merge din 12 in 12 luni dupa citiva ani ne pomenim ca luna zis Aprilie cade in Ianuarie.
Zexe mie nu mi este greu sa aduc explicatii nu numai pentru tine ci pentru oricine daca este nevoie.
Daca gresesc ,sa ma corecteze cine stie ,nu ma supar,dar nu ai cum ca eu am aici si calendarul si Tanachul.
Si nu poate fi mai corect o traducere decit textul in ivrit.


Pai textul in ivrit spune ca soarele s-a oprit si luna a stat. Cum mai calculezi aici?

El le-a raspuns: "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub stapanirea Sa. (Fapt.1:7)

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanticristul, on 22nd January 2012, 22:51, said:

Tu ai uitat sa citesti cu atentie in Geneza caSoarele si luna au fost facuti casa arate vremile zilele si anii.
Sorele singur nu poate arata anii caoricean incepe la o luna noua,
Or cum 12 luni lunare nu au 365 zile anul nu este complect din 12 luni dar anul umator va incepe la luna noua ,chiar daca nu sint 365 zile.
Anul urmator vaa avea tot aproape 365 zile dar poate cu 3 sau 4 zile mai putin apoi anul al treilea va avea peste 365 zile dar se va incepe de la luna noua dupa cea de a 13  luna,si asa mai departe.
Altfel ceinsemna cuvintul carela spus Dumnezeu ;In luna intiia ,luna spicelor sa aveti cea dintii luna a anului.
Daca am merge din 12 in 12 luni dupa citiva ani ne pomenim ca luna zis Aprilie cade in Ianuarie.
Zexe mie nu mi este greu sa aduc explicatii nu numai pentru tine ci pentru oricine daca este nevoie.
Daca gresesc ,sa ma corecteze cine stie ,nu ma supar,dar nu ai cum ca eu am aici si calendarul si Tanachul.
Si nu poate fi mai corect o traducere decit textul in ivrit.
Deci, cat are anul, de fapt?

#35
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010
2 intrebari pt sapt asta:

1. Care este relatia de rudenie intre Iochebed si Moise, in afara de mama/fiu?
2. La cati ani dupa potop s-a nascut Avraam?

#36
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostTheMercifullOne, on 24th January 2012, 18:31, said:

2 intrebari pt sapt asta:

1. Care este relatia de rudenie intre Iochebed si Moise, in afara de mama/fiu?
2. La cati ani dupa potop s-a nascut Avraam?
1. sot - sotie
2. 346763466587547 ani

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate