Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Primul spectacol de opera

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
foarte bine făcuși. nici nu trebuie insistat, nici luat copilu pe sus la operă momit cu chestii de genu "așa dă bine", "pari și tu cult în cap", chestii d-astea.

o tranziție către operă se poate face prin lieduri orchestrale (mahler, strauss), simfonii cu soliști/cor(beethoven, nielsen - a 3-a cu vocalizele, mahler, șostakovici,bernstein) cantate, oratorii etc.. numai că la noi astea nu prea se cântă.
iar după tot preludiul ăsta va mai gusta copilul operă cam la sf. așteaptă (adicătelea nu verdi). pt verdi trebuie luat pe sus, din fragedă pruncie și convins că tre să-i placă. la primele semne de  reticență, pus mâna pe li biamo, și întreprins cam ce face orice părinte responsabil la beție :lol:

View Post_Thomas_, on 19th January 2012, 00:40, said:

Sa stiti ca eu inca va citesc, chiar daca nu dau semne de viata.
du-l mai întâi în rahova la corul țiganilor și apoi întreabă-l dacă mai vrea să vadă același cor în trubadurul

#20
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Post_Thomas_, on 19th January 2012, 00:40, said:

Sa stiti ca eu inca va citesc, chiar daca nu dau semne de viata.

Poate ne spui si ce ai ales si care au fost impresiile dupa spectacol, experienta ta putind fi utila si altora care isi pun aceeasi intrebare.

#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAprilia, on 20th January 2012, 07:18, said:

Poate ne spui si ce ai ales si care au fost impresiile dupa spectacol, experienta ta putind fi utila si altora care isi pun aceeasi intrebare.
subscriu :thumbup:

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ha, ha ha. Acum am realizat ca sunt un roman verde. Adica ma "cert", hi, hi, sa nu inceapa cu baletul, pe un topic de opera. Dar propun calea impartiala, adica opereta.
Care nu e nici una nici alta, nici cal nici magar, ci un gen specific...
Sincer, il astept pe initiator sa ne povesteasca cum a fost...

Edited by Prien, 22 January 2012 - 13:04.


#23
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
ți-ai găsit, s-a găsit vali vijelie să lupte pentru imaginea și ideea de operă.

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In timp ce ma gandeam la altceva, brusc mi-am amintit de o intamplare din viata mea. Acum mai multi ani, ma chinuiam sa imi invat baietelul sa mearga pe bicicleta. Se descurca  destul de bine folosind rotile ajutatoare, asa ca la un moment dat i le-am scos. In parc initial a fost circ. El plangea, eu hai curaj ca te tin, el ca mi-e frica, eu HAI, mergi acum sau dupa 2 palme...
Norocul meu a fost ca s-a nimerit sa treaca o vecina cu fetita ei de mana. Pustoaica aveam 6 anisori, fimiu deja 7 si ceva.
Cand l-a vazut ca miauna a inceput sa rada de el si sa-i spuna ca ei nu ii plac pisoi si ca ea desi e mai mica stie sa mearga fara rotile ajutoare.
Asa ca in cateva secunde fimiu a luat taurul de coarne si desi la inceput a mai busit, nu a mai plans, la plecare din parc se descurca suficient de bine..Si ca o mica razbunare m-a alergat bine..

Morla. Daca in clasa copilului este cineva care deja a fost dus la opera, mai ales de sex opus, o intalnire -absolut -intamplatoare, si deloc nearanjata, dar de loc..Acuma ca bilete sunt unele langa altele, asta e. Vorba lui taica-meiu, exista si minciuni scuzabile..Nu o sa ii spui cuiva in spital ba, aratati ca dracu, maine sigur o mierlesti....
Succes

#25
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
mi-a plăcut aia cu hai, mergi acu sau după două palme :lol:. înțeleg că la operă așa a funcționat treaba? după 2 palme? :D
bine, trecând peste faptu că nu-i suficient numai două. ar trebui asezonate și cu vreo curea ceva, înfometare 3-4 zile, d-astea  :roflmao:

#26
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
@_Thomas_

Acu' daca tot ne punem mintea sa pacalim copilul, imi veni si mie o idee: poti afla cine e fata de care ii place si asa, intr-o doara, ii spui "Stii, am auzit ca Floricica se duce la opera" sau faci cumva sa te auda spunind asta cuiva. Vezi ca toti presupunem ca ai un baiat, desi nu ne-ai spus; tertipul ar trebui insa sa functioneze indiferent de sex.

De fapt tu nu ne-ai spus ca nu vrea copilul  sa mearga la opera, ci doar ne-ai cerut o parere referitoare la primul spectacol la care sa il duci, insa noi, inimi generoase, iti dam idei si pentru ce nu ai cerut.

Edited by Aprilia, 01 February 2012 - 14:03.


#27
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
N-are copil, este vorba de sora ei mai mică, cred.

#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ba majestatea ta. Ce scriu eu si ce intelege mintea dumitale. Adevarul e ca inca neavand copil iti dai si matale cu parerea, asa ca sa te afli in treaba.
Eu vorbisem initial dspre mersul cu bicicleta, care necesita depasire unei senzatii initale de frica. Dovada e ca dupa ce a spart gheta se descurca..
Referire la o situatie deja rezolvata se numeste analogie. La noi in electronica daca la un montaj ai gasit si rezolvat o problema intr-un anumit mod, la urmatoarea "buba" ar trebuie sa procedezi asemanator.
Sincer, nu stiu cum se procedeaza in agricultura lui matale..Si nu ma bag acolo.

Despre cum am procedat eu cu copilul meu cand l-am dus prima data la opera, am mai scris. Daca nu cititi toata postarea, nu o sa aveti informatiile decat pt mistourile tipice de taran de la tara..Asta pt ca si la oras su venit unii care inca sunt tarani. Adica se poarta ca atare.
Cat despre on topic, pt ca am stiut cum sa procedez ca sa imi atrag copilul, i-a placut si am mai fost la mai multe spectacole impreuna. Am de/scris si asta in pagina dedicata...
Morala. Asta e, daca nu mi-a iesit montajul. De fapt un microcontrolor mort, chiar daca e nou, scos din tipla, nu poate fi programat...Si cat il asteptasem. Daca imi iesea, nu ma descarcam aici. Sa mai zica cineva ca nu sunt bune forumurile astea. De ce sa ajung acasa nervos? Gata, acum e OK...
OUT

#29
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMoaca, on 1st February 2012, 14:21, said:

N-are copil, este vorba de sora ei mai mică, cred.

Cred ca nu conteaza daca e copilul sau sora mai mica, sfaturile ramin valabile. Daca e sora mai mica ar putea fi chiar mai usor de convins. Intrebarea este sora mai mare e sau nu iubitoare de opera? Si inca: ar sti sa raspunda la intrebarile celei mici, sa o ajute sa inteleaga si sa poata aprecia un spectacol de opera?

#30
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAprilia, on 1st February 2012, 14:02, said:

Acu' daca tot ne punem mintea sa pacalim copilul
bre, da voi așa furăți atrași în mrejerele operei? cu păcăleli de doi bani? nu serios acu, dacă știi că-i dai omului o prăjitură mișto nu mai e nevoie s-o ambalezi în nuș ce șmen ca să pară mai apetisantă. sigur, dacă i-o dai unui sugar n-ai făcut nicio treabă, tre să iei cu binișoru, da nici să-i servești rahat pe post de savarină, or verdi pe post de wagner :D

View PostPrien, on 1st February 2012, 14:59, said:

Ba majestatea ta. Ce scriu eu si ce intelege mintea dumitale. Adevarul e ca inca neavand copil iti dai si matale cu parerea, asa ca sa te afli in treaba.
argumentul ăsta e perfect. n-ai, nu comenta, n-ai gustat sodă caustică, nu te pronunța cum că face rău. d-astea

Quote

Eu vorbisem initial dspre mersul cu bicicleta, care necesita depasire unei senzatii initale de frica. Dovada e ca dupa ce a spart gheta se descurca..
păi tocmai, frica că te pocnește tătâne-tău că dacă nu-ți dai drumu primești nițcai curele pe spinare. îi zice educație, mă scuzaț' nu știam termenu corect

Quote

Referire la o situatie deja rezolvata se numeste analogie. La noi in electronica daca la un montaj ai gasit si rezolvat o problema intr-un anumit mod, la urmatoarea "buba" ar trebuie sa procedezi asemanator.
Sincer, nu stiu cum se procedeaza in agricultura lui matale..Si nu ma bag acolo.
analogiile funcționează ș-acolea. dacă găsești câzmâz în pâine să n-arunci totuși cu sudalma spre mine

Quote

Despre cum am procedat eu cu copilul meu cand l-am dus prima data la opera, am mai scris. Daca nu cititi toata postarea, nu o sa aveti informatiile decat pt mistourile tipice de taran de la tara..Asta pt ca si la oras su venit unii care inca sunt tarani. Adica se poarta ca atare.
Cat despre on topic, pt ca am stiut cum sa procedez ca sa imi atrag copilul, i-a placut si am mai fost la mai multe spectacole impreuna. Am de/scris si asta in pagina dedicata...
Morala. Asta e, daca nu mi-a iesit montajul. De fapt un microcontrolor mort, chiar daca e nou, scos din tipla, nu poate fi programat...Si cat il asteptasem. Daca imi iesea, nu ma descarcam aici. Sa mai zica cineva ca nu sunt bune forumurile astea. De ce sa ajung acasa nervos? Gata, acum e OK...
OUT
păi te cred și eu că i-a plăcut mai mult opera decât cureaua. acu, io-n locu lui preferam nuiaua decât pe aida :D

#31
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
De vrut, vrea sa mearga, de fapt chiar ea a cerut, cred ca mai vrea si altceva in afara de teatru, deci nu se pune problema de convins.

#32
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Post_Thomas_, on 1st February 2012, 22:11, said:

De vrut, vrea sa mearga, de fapt chiar ea a cerut, cred ca mai vrea si altceva in afara de teatru, deci nu se pune problema de convins.

In cazul asta cred ca, daca ii povestesti un pic despre ce e vorba si asculta si citeva fragmente pe youtube, poate sa aleaga la ce ar vrea sa mearga.

#33
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
E o idee buna si cu baletul, pentru ca fiind fetita s-ar putea sa o incante costumatia, dar ca sa nu se plictiseasca si sa inteleaga ceva ar trebui ca mai inainte sa-i spui povestea :)
Pe de alta parte, la opera e suficient de mare ca sa poata sa citeasca singura traducerea in timpul piesei. Mie personal mi-a placut mai mult Rogoletto decat Carmen, dar poti sa o pui sa asculte cateva arii acasa sa vezi ce ii atrage atentia.

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
_Thomas_
Dta arunci piatra, noi sarim unul la jugulara altuia cu argumente pro/contra, ba chiar ajungem sa ne chelfanim pe aici, folosim cuvinte ce din coada au sa sune, (ca sa nu zic ne-o tragem la gioala, ca de e limbaj de autobaza, si unul nu ar gusta umorul) si dta, _Thomas_ nu ne spui cum fu..

#35
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Post_Thomas_, on 1st February 2012, 23:11, said:

deci nu se pune problema de convins.
te cred și eu, o fi citit pe aici de curele și palme și și-a băgat gusturile-n cap :D

#36
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Astept sa-si mai revina nitelus vremea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate