Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Primul spectacol de opera

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Ce-mi recomandati sa aleg ca prim spectacol de opera pentru un copil de 11-12 ani?

Aici sunt optiunile.

Edited by _Thomas_, 15 January 2012 - 14:54.


#2
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Dupa mine Craiasa Zapezii

#3
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
spărgătorul de ceaicovski

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca am inteles eu bine intrebarea, era vorba de primul spectacol de OPERA, nu de primul spectacol de balet.
Pt cel care nu stie, ca nu a fost niciodata, in spectacolele de opera apare si corpul de balet, adica unii mai si danseaza. La balet niciun interpret de pe scena nu canta. De fapt nici nu vorbeste.*
Revenind.
Am povestit in http://forum.softped...t...t=0&start=0 primul meu spectacol si cat m-a impresionat. Studiind programul Operei, eu unul as face debutul copilului cu una din astea 3 :"Nabucco","Vineri, Februarie 10", "Rigoletto", "Miercuri, Februarie 08" sau cu "Carmen", "Vineri, Februarie 10"". **
Am vazut ca exista si spectacole speciale de opera pt copii, dar cum nu le-am vazut, nu recomand ceva neexperimentat. Si nici nu as risca. Parerea mea personala.

De nu mi-am dus "goanga" prima dat la un balet? E simplu, riscam sa se plictiseasca. Ar fi putut sa fie prea mult pt o minte inca frageda si neformata.
Iar la operele descrise mai sus se canta se si danseaza, asa ca sigur va fi mai pe intelesul si alor mici..
Pot parea batran, si sigur nu mai sunt tanar, dar i-as transforma "debutul" asta intr-un mic eveniment. De la imbracatul in hainele de gala, eventualul binoclu de opera, etc..
Laudele ante pt curaj, laudele post, sunt mandru de tine, etc, sa fie incluse. Asta ca sa tina minte ca a iesit din lumea lui normala si ca se diferentiaza in bine de restul..

Oricum dupa spectacol eu i-am dat lui al meu o prajitura. O fi Pavlovian, hi, hi, sau nu, dar ala micu va asocia "debutul" si cu o recompensa dulce. Scuzati exprimarea, nu vreau sa fiu rau, dar mustele se prind cu miere, hi, hi, nu cu otet..
Alegere cat mai inspirata si dupa ..se ne de_scri cuma fost.

*Asta, e daca nui ai bani de haine, doar din cele aflate de net, nu ai cum sa faci diferenta si dai sfaturi aiurea...
** Asa imi place prezentarea asta "Vineri, Februarie 10"". Da, ii era greu sa formuleze vineri, 10 februarie. Doar e Opera nationala, prima scena a tari...
Daca un plavan ca mine a simtit diferenta, adevaratii oameni de cultura cred ca or fi gandit ca cel care e platit sa men/tina site-ul e de la ..cult in sus....
Adevarul e ca daca esti ..al cuiva, sau daca donezi o parte din bani partidului, ti se falfaie..

Edited by Prien, 15 January 2012 - 22:44.


#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
mi se pare de-a dreptul (nu mai zic) să ții cu dinții de definiția cuvântului "opera", chiar dacă, în sens pur nu reprezintă decât pluralul de la opus.
un copil (depinde și de vârstă) va fi total pierdut pt muzica clasică dacă-și va începe cariera de ascultător cu chestii de genul rigoleto, nabuco, lucica șamd, unde nu de puține ori protagoniștii efectiv zbiară, vocalizează, onomatopează într-un stil ce numai a muzică nu aduce. astea-s pt când mai crește, și evident, dacă-i place.

or spărgătorul de ceaikovski are o muzică foarte potrivită pentru un copil, s-ar putea ca acesta să recunoască anumite pasaje de prin desenele cu tom și jerry.
că așa puteam să-i recomand și e oedip, dar cu siguranță știam că unui copil greu i-ar putea bucura mintea un asemenea opus.

Quote

Pt cel care nu stie, ca nu a fost niciodata, in spectacolele de opera apare si corpul de balet, adica unii mai si danseaza
o gogomănie mai mare nici c-am auzit. depinde de operă, că alea de bun simț nu se pretează la struțo-cămile. până și wagner și-a dat cu tesla-n genunchi căznindu-se să modifice tannhäuser-ul după placul publicului parizian. :lol:

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
gigel de hohențolărn
Scuze, dta ai copil? Adica vorbesti din postura de simplu taran, asa cum te-ai definit, sau si din cea de parinte? Cati ani are copilul dumitale? L-ai dus macar o data la un spectacol?
Oricum parca dta ai recunoscut ca nu mergi la opera. Asta inseamna ca nici ca nici pe al dtale nu l-ai dus la asa ceva.
Asa ca vorbesti fara sa fi experimentat, ca sa ma ma exprim elegant...

Sincer nu ii inteleg pe astai care vorbesc pe nas, ca sa ma exprim elegant. Eu unul cand eram mai mic, imi era rusine sa nu ma fac de ras. Nu vroiam sa ma prinda unul mai experimentat si ca fac pe desteptul si sa rada de mine...
Dincolo de autoeducatie, cred ca este si o chestie de educatie. Am mai scris-o ca la unii se vad greierii din calcaie prin spoiala de copy paste..
Ma rog, daca ai facut cei 7 ani de acasa la coada vacii, e clar ca nu prea ai avut modele. Dar de la un anumit grad de inteligenta incolo incepi sa mai si realiezi si singur...
PS Si mama mea s-a nascut si a trait primi ani la coada vacii...Dar de la un anumit moment incolo s-a simtit materialul. Dovada cred ca sunt eu.
PPS. Am mai scxris ca democratia nu exclude politetea. Eu m-am adresat folosind dta. O minima educatie ar pretinde sa mi se vorbesca la fel..

#7
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Pentru un copil va fi oarecum traumatizant sa vada oameni murind pe scena in Rigoletto sau in Carmen, chiar daca muzica e superba. Depinde si de antecedente, de cata muzica a mai auzit pe acasa. Strict pentru muzica, asa alege mai degraba Spargatorul , chiar daca e balet ( Gigel are dreptate!) sau o opereta ( Liliacul , My fair Lady) cu actiune mai vesela. Lungile pasaje dintre cele cateva arii cunoscute dintr-o opera clasica s-ar putea sa-l adoarma pe tanarul nestiutor...

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
A 2-a opera pe care am vazut- a fost Madama Butterfly.. Despre ce am simtit atunci, am de/scris.
Si daca parintele e cat de cat, ce o fi atat de greu ca sa ii explice copilului ca actrita nu moare in realitate..
Acum sa imi zica cineva ca un copil de 10 ani nu a vazut macar un film in care cineva murea...
Altfel "Liliacul" si "My fair Lady" mi se par niste propuneri excelente. Pacat ca nu se mai canta "Secretul lui Marco Polo"..

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostPrien, on 16th January 2012, 20:36, said:

gigel de hohențolărn
prien

Quote

Scuze, dta ai copil?
te scuz

Quote

Adica vorbesti din postura de simplu taran, asa cum te-ai definit,
așa cum mă definiși, peiorativ, dumneata, așa cum mă definii eu, ca lucrător pe ogor, eu :lol:

Quote

Cati ani are copilul dumitale?
cât ai numărul de la pantof? dar circumferința abdominală?

Quote

Oricum parca dta ai recunoscut ca nu mergi la opera.
just, pt că la ce-mi place mie nu prea am posibilitatea să merg.

Quote

1 Asta inseamna ca nici ca nici
ia-o cătinel, că nu-i grabă

Quote

Asa ca vorbesti fara sa fi experimentat, ca sa ma ma exprim elegant...
exprimă-te cum îți vine la tastatură. un meltean la costum tot meltean e indiferent de costum. becali-n merțan tot becali e.  

Quote

Sincer nu ii inteleg pe astai care vorbesc pe nas, ca sa ma exprim elegant.

nici eu, taman d-aia eu scriu la tastatură :confuzzled:

Quote

Eu unul cand eram mai mic, imi era rusine sa nu ma fac de ras.
am înțeles, deci te-ai apucat de operă ca să "dea bine" nu pentru că taman asta-ți plăcea :lol:

Nu vroiam sa ma prinda unul mai experimentat si ca fac pe desteptul si sa rada de mine...
poți rogu-te, să traduci?


PS Si mama mea s-a nascut si a trait primi ani la coada vacii...Dar de la un anumit moment incolo s-a simtit materialul. Dovada cred ca sunt eu.
PPS. Am mai scxris ca democratia nu exclude politetea. Eu m-am adresat folosind dta. O minima educatie ar pretinde sa mi se vorbesca la fel..

nu e relevant pentru discuția de față, ironia nu-i echivalentă cu impolitețea, sarcasmul cu bădărănia, aluzia cu meltenismul. pe forum se uzează pertu-ul. dacă-i cu supărare, rogu-vă să-mi primiți scuzele. bag sama că prea puneți la ficați și nu-i bine, mie-mi place dialectica asta mai acidă, relaxată. dacă nu transpare așa, mii de scuze. și sincer o spun. da-mi place cum vă inflamați, numa că n-are rost. prefer o ironie ontopic decât 4 m de posturi legate de chestiuni personale ce nu fac subiectul discuției. la urma urmei, thomas decide la ce-și va duce copilul.

vocea operatică nu este plăcută pentru multă lume. e păcat să privezi un copil, viitor adult, de bucuriile produse de operă, pt că n-ai știut cum să-l introduci în lumea dramei muzicale - și o spun din proprie experiență, căci, plod fiind, am fugit de operă cât mă țineau, și mă țineau, călcâiele.

#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Cea mai buna solutie ar fi sa iti ceara el sa il duci la opera; daca asculta si acasa, de pe youtube sau cd, daca te aude povestind una-alta, ar putea la un moment dat sa iti ceara sa il duci, din curiozitate.

As alege o poveste interesanta, nu doar muzica buna; pe de alta parte, la cum se cinta la Opera Romana din Bucuresti s-ar putea sa nu mai vrea a doua oara, plus ca se cinta in limba in care a fost scris  libretul. Ai putea face o incercare simbata viitoare la The Enchanted Island, insa e aceeasi problema cu limba in care se cinta si cu subtitrarea care e in engleza. Povestea poate fi interesanta pt un copil, cu spiridusi si vrajitoare, decorurile si costumele sint ca in orice feerie.

Spargatorul de nuci nu e o alegerea proasta, are timp sa admire si sala, daca se plicitseste, povestea e frumoasa si potrivita pentru un copil.

Ca sa reduci riscul ai putea sa ii pui niste fragmente inainte de spectacol si sa il observi in timp ce le asculta; te vei lamuri dupa expresia fetei lui daca ii place muzica sau nu.

Daca nu ii va placea, asta este; se poate ca mai tirziu sa ii placa sau ca niciodata sa nu ii placa. Sint pe lume multe feluri de muzica, bine e sa asculte din fiecare si cu siguranta va descoperi si genuri care sa-i placa.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Iarasi mi-am tocit tastatura degeaba.
Cred ca ar fi cazul sa ma gandesc ca in loc de capitan de submarin in viata trecuta am fost un Don.
Don Quijote.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAprilia, on 16th January 2012, 22:52, said:

Daca nu ii va placea, asta este; se poate ca mai tirziu sa ii placa sau ca niciodata sa nu ii placa. Sint pe lume multe feluri de muzica, bine e sa asculte din fiecare si cu siguranta va descoperi si genuri care sa-i placa.
dacă și pe maistrul rossini îl plictiseau nițcai opere, darmite pe un copil?(bine, nu-i știm vârsta). oricui îi e mai ușor să-și aplece urechea către o muzichie mai facilă, de ce te-ai priva de frumusețea unui gen de muzică doar pentru că n-ai abordat-o cum se cuvine? când iei primul contact cu lumea cifrelor nu-ți sunt puse-n față din prima ecuațiile diferențiale, ci ești luat gradat.

chiar și spărgătorul e o lucrare prea lungă pentru un copil, numai că este "digerabilă" datorită melodiilor, unele dintre ele cred că destul de familiare chiar și pentru unul ce n-a avut tangențe cu muzica clasică(vezi marșul, trepak, ceaiul, pas de deux, etc..). dar de la o oră jumate, la 3-4 totuși e cale lungă.

e drept, fiind vorba de un balet, copilul s-ar putea să fie total reticent la ce se-ntâmplă pe scenă. mie mi-era greață, copil, fiind să mă uit la fandosiții ăia cum se scălâmbăiau acolo. nici acum nu-s mare fan, dar pot să-mi ațintesc privirea-n tavan și să-mi las doar urechile să se bucure.
din fericire, fiind un balet, necum o operă, ai scăpat de riscurile provocate de o eventuală soprană mai cinstită, ce-a pus gând rău becurilor din sală, sticlăriei or termopanelor - asta ca să nu mai pun la socoteală timpanele bieților ascultători.

#13
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostPrien, on 17th January 2012, 09:36, said:

Iarasi mi-am tocit tastatura degeaba.
Cred ca ar fi cazul sa ma gandesc ca in loc de capitan de submarin in viata trecuta am fost un Don.
Don Quijote.


De ce ti-ai tocit tastatura degeaba? Baletul e pe scena Operei, in Bucuresti si in restul lumii. Omu' a intrebat, ne dam fiecare cu parerea si va hotari la ce isi duce copilul.
Fiu-meu de exemplu, dupa contactul repetat cu opera (in Bucuresti, e drept) m-a anuntat ca prefera teatrul. Sper ca dupa un spectacol la Covent Garden sa isi schimbe parerea, in sensul includerii operei printre preferinte; cum nu am vrut sa risc, nu am luat bilete la Maestrii cintaresti de revelion si cred ca bine am facut.

#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAprilia, on 17th January 2012, 18:43, said:

De ce ti-ai tocit tastatura degeaba? Baletul e pe scena Operei, in Bucuresti si in restul lumii. Omu' a intrebat, ne dam fiecare cu parerea si va hotari la ce isi duce copilul.
Fiu-meu de exemplu, dupa contactul repetat cu opera (in Bucuresti, e drept) m-a anuntat ca prefera teatrul. Sper ca dupa un spectacol la Covent Garden sa isi schimbe parerea, in sensul includerii operei printre preferinte; cum nu am vrut sa risc, nu am luat bilete la Maestrii cintaresti de revelion si cred ca bine am facut.
convet garden, lol, de parcă ar face ăia din verdi wagner :lol:
cântă și ăstia de la ONB ce-i pe partitură. dacă le pui guță, aia interpretează. mai bine or ba, dar mă îndoiesc că fiul posedă o așa fină ureche încât să-și dea seama când dă gherle orchestra, cutare solist or mai știu eu cine. îți dai seama, nu se compară mizeria de operă de pe valea dâmboviței cu covnet gardenu, ei poveste :lol:

#15
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Sa traiasca orelistii   :walkman:  , ca doar nu o sa discutam despre opera cu baietii de la autobaza, care confunda behaitul cu cintatul!

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
păi tocma bre, că nu-l confundă, ci-l tratează ca atare :lol:
bașca opera nu-i musai să fie ascultată, merge și citită, că doar notele alea nu-s imprimate-n atmosferă

eu trag totuși nădejde că nu s-o apuca thomas să ducă copilul la vreo operă verdistă, să rămână plodul cu sechele pe viață, și să fugă de muzica clasică ca rumânu de săpun. că-n rest, dacă nu scria opere nasoale, verdi avea toate șansele să compună opere de o neîndoielnică calitate -_-
adicătelea opere, nu zbiarăte

#17
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Sa stiti ca eu inca va citesc, chiar daca nu dau semne de viata.

#18
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu am dus copilul doar la balet: când avea vreo 8 ani, la Spărgătorul de nuci, și, peste alți câțiva ani, la Lacul Lebedelor. Nu s-a plictisit în asemenea hal încât să înceapă să se foiască, deși spectacolele sunt destul de lungi, ba chiar i-au plăcut. La o operă propriu-zisă n-am reușit să o conving să meargă, recunosc însă că nici n-am insistat :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate