Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

MAYAM

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Enigel, on 31 decembrie 2013 - 15:01, said:

Posted Image Doamne fereste, doar nu te dai cu lotiune tonica si toate cremele alea pe la ochi....
Pentru ochi trebuie sa folosesti doar uleiuri si creme speciale pentru ochi. Majoritatea cremelor care nu sunt pentru ochi ustura, daca cumva le dai prea aproape de gene.

Daca nu-ti place uleiala cu care ramai dupa uleiul din germeni de grau sau orice alt ulei, lasa-l doar vreo 10-15 minute si dupa aia indeparteza-l cu o discheta inmuiata in apa (vezi sa o storci bine) sau in ceai de albastrele. Ceaiul de albastrele e foarte bun pentru ochi, in fine, cearcane, oboseala samd.

Si daca ii simti grei, cum spui tu, poti incerca presopunctura in jurul ochilor, cauta pe youtube, sigur gasesti ceva care sa te ajute. Daca nu te descurci, iti caut eu, dar nu am timp chiar acum.
Aaaaa... ba da.
Habar n-am avut.
Frecam toata fata cu lotiune cu o chestie din aia pentru demachiat, dupa care puneam vartos crema pe fata si imi faceam un masaj brutal pret de 15-20 secunde pana se absorbea.
Ok, trebuie sa imi iau uleiuri bune.
Pot sta mult mai mult de 15 minute. Credeam ca trebuie sa stau pana intra in piele.
Dupa vreo 5-6 ore tot uleiat eram.
Cum cremele ma dau oricum, dar voi evita ochii.

A, am uitat sa spun ca am facut si masaj facial.
Caut acum despre presopunctura.

#20
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Eu cred ca degeaba folosesti cremele alea pentru ochi, atata timp cat tu nu urmaresti hidratarea sau emolierea pielii din jurul lor, ci ai probleme de alta natura. De aia iti ziceam ca mai recomandate ar fi cremele de ochi, alea sunt pentru probleme specifice care pot aparea in jurul ochilor :).

Dar masaj brutal de ce iti faci? :habarnam:


Uite un clip foarte bun, are si miscari de drenaj pentru zona ochilor si te scuteste si de masaj in forta:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bhjmbBIEQ4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Enigel, on 02 ianuarie 2014 - 14:58, said:

Eu cred ca degeaba folosesti cremele alea pentru ochi, atata timp cat tu nu urmaresti hidratarea sau emolierea pielii din jurul lor, ci ai probleme de alta natura. De aia iti ziceam ca mai recomandate ar fi cremele de ochi, alea sunt pentru probleme specifice care pot aparea in jurul ochilor Posted Image.

Dar masaj brutal de ce iti faci? Posted Image

Uite un clip foarte bun, are si miscari de drenaj pentru zona ochilor si te scuteste si de masaj in forta:
Mi-ai spus sa nu mai dau cu creme la ochi pentru ca nu sunt speciale pentru asa ceva si irita, ci sa folosesc pentru ochi uleiuri si creme speciale.
Asa si voi face.
Dar de folosit voi folosi cremele de fata pentru fata. Chiar nu m-am ingrijit niciodata. E numa bine sa incep acum daca tot le-am luat.

De lene.
Daca fac masaj soft, crema intra in piele in 2-3 minute si nu am rabdare.

Multumesc!

#22
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Cu placere !

#23
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Am luat o consultatie la dermatolog.
M-au apucat rusinile de cat ma tot agitam, iar doctorita imi tot spunea ca totul e in regula, nu am nici o problema.
Am intrebat ce sa iau pentru acnee, mi-a spus ca nu am.
Am intrebat ce sa iau pentru petele de pe fata, mi-a spus ca nu am nici o pata.
Trebuie sa inlocuiesc lotiunea tonica de la Bioten cu lotiune micelara de la Bioderma (Sensibio H2o).
De asemenea mi-a recomandat Sensibio Legere, Sensibio contur de ochi si inca o chestie, dar nu inteleg scrisul.

Tre sa schimb oglinda de acasa.
E din aia de machiaj, te face sa arati cum nu vei arata nici peste zece ani.

#24
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Thair, oare nu ar fi bine sa te relaxezi si sa nu iti mai cumperi nicio cosmeticala? :P

#25
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Nu.Posted Image
Vreau sa fiu mumos.

#26
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Sa stii ca barbatii sunt mumosi si cu riduri :D

#27
kira_tavi

kira_tavi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2014
buna ziua,

doresc sa cumpar vopsea de par dar nu stiu u
daca au magazin de desfacere, poate ma ajuta cineva.....
merci.

#28
tha_flame

tha_flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.10.2012
Produse de la Mayam gasiti si la Planteea, raionul bio. Mi-am facut comanda de vreo 2 ori de la ei, tot felul de chestii(unt de macadamia, unt de shea, unt de cacao, uleiuri esentiale), apoi am vazut intr-o zi la Planteea ca aveau si preturile sunt tot cam pe-acolo. Mie imi place ideea ca pot sa-mi iau pe loc, nu mai astept dupa curier, plus ca untul de cocos dupa care sunt innebunita mi-l iau tot de-acolo, ca de la mayam mi s-a parut scump; apropo, nu stiu daca vorbim despre acelasi lucru, insa atunci cand comandam produse mayam o faceam de pe situl celor de la elemental - un site foarte util pentru incepatori.

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am cautat alternative la doTerra si Young Living si astia de la Mayam par a fi cei mai de incredere dintre producatorii de uleiuri mai accesibile ca pret. Eu nu le folosesc intern deci nu am nevoie de puritatea 100% dar nici nu mi-ar conveni sa difuzez esteri aromatici de sinteza. Am luat de test Geranium de la ei si e incredibil de bun in difuzor, iti miroase intreaga casa a frumos.
Am mai gasit un site care din spusele celor care se pricep ar fi ok: https://newdirection.../essential-oils
Au cerificatele de calitate la vedere pe site. Inca nu am comandat de la ei dar o voi face in viitor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate