Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

MAYAM

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
andi1234

andi1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2011
In cautarile mele pe internet am gasit o multime de unturi/uleiuri organice, bio, rafinate sau nu sub marca MAYAM.
Ma bate gandul sa comand niste astfel de produse in ideea de a le folosi in diverse combinatii pentru ten si par.
Ati folosit astfel de produse? Credeti ca e o marca de incredere?

#2
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 andi1234, on 13th January 2012, 12:45, said:

In cautarile mele pe internet am gasit o multime de unturi/uleiuri organice, bio, rafinate sau nu sub marca MAYAM.
Ma bate gandul sa comand niste astfel de produse in ideea de a le folosi in diverse combinatii pentru ten si par.
Ati folosit astfel de produse? Credeti ca e o marca de incredere?
mai scrie de 15 ori de astia, poate, poate s-o gasi careva care sa fi auzit de ei

#3
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Mayam

#4
andi1234

andi1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2011
Sa va spun tot eu mai multe despre produsele Mayam.
Mi-am facut curaj si am comandat cate ceva:
- ulei de macadamia - foarte bun de folosit inainte de machiaj dimineata, imi place foarte mult.
- ulei de cocos - il folosesc pentru fata si maini, hidrateaza foarte bine si miroase incantator
- unt de shea - l-am folost pentru masca de par si sa imi hidratez mainile in perioada asta de iarna, face fata cu succes doar ca nu prea ma incanta cum miroase, trebuia sa imi iau si un ulei esential sa il combin dar nu am stiut...
- extract de ceai verde - il folosesc ca tonic in amestec cu apa minerala sau ceai - sper sa scap de ridurile fine care au inceput sa apara (an 28 de ani)
- extract de arbore de ceai - asta e pentru sora mea - si este incredibil de bun pentru acnee - ea se trateaza de cativa ani si aparent solutia era foarte ieftina, s-au vazut efecte de la prima aplicare
- vitamina E - am cumpart-o pentru a o amesteca cu toate cele de mai sus pentru ca are proprietati de conservare.
Toate astea + transportul care e cam scump, 15 lei m-au costat 100 de lei dar eu zic ca merita.
Produsele sunt certificate Ecocert dar nu stiu cata incredere sa am in asta...eu mai am si alte produse cosmetice certificate de acest organism si contin si chimicale...
Asta a fost exprienta mea Mayam!
Eu deja folosesc ulei de masline in loc de demachiant (merge si pentru waterproof), ulei de ricin pentru par si imi par o alternativa buna pentru cosmetice cu preturi piperate ale caror etichete sunt greu de descifrat, m-as bucura sa aud si parerile voastre.

#5
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
andi, eu am folosit doar unt de cacao si unt de shea si mi-au placut :).
In cateva zile trebuie sa imi soseasca o comanda de la Akoma si sunt curioasa sa vad daca-s ceva diferente de calitate.

#6
andi1234

andi1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2011

 Enigel, on 5th February 2012, 23:42, said:

andi, eu am folosit doar unt de cacao si unt de shea si mi-au placut :).
In cateva zile trebuie sa imi soseasca o comanda de la Akoma si sunt curioasa sa vad daca-s ceva diferente de calitate.
Chiar te rog sa imi spui daca sunt diferente,  uleiurile de la mayam sunt foarte accesibile la pret si asta ma face sa cred ca nu sunt de calitate. Untul de cacao cum miroase? Ca eu evit untul de shea din cauza mirosului dar am vazut ca e foarte hidratat.

#7
gaby_isro

gaby_isro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.07.2007
Eu am cumparat o piatra de alaun de la Mayam si e ok, m-a costat 45 lei cu tot cu transport.
Nu mai am treaba cu mirosul de transpiratie, e mult superior oricarui stick antiperspirant si este 100% natural.
Merge si pe taieturi/zgarieturi, in special la barbierit, coaguleaza sangele mai repede.

#8
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
andi, la mayam nu sunt tocmai ieftine produsele. La akoma, 60 ml ulei de argan organic costa 5,85 lire, iar la mayam e ceva mai scump, 50 ml sunt 32,5 lei.

Untul de cacao miroase a... cacao :). Si e unul din cele mai bune produse folosite vreodata. Daca nu ar exista atatea alte chestii de incercat :D, as ramane forever la untul de cacao.

Edited by Enigel, 06 February 2012 - 09:55.


#9
andi1234

andi1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2011
Totusi nu e o diferenta mare de pret si de obicei prefer sa cumpar din Romania cu plata la predare.
La urmatoarea comanda sigur imi voi lua si eu unt de cacao si cred ca il voi incerca si pe cel de mango.
Eu am un ten destul de gras si nu cred ca le pot folosi in fiecare zi dar imi plac foarte mult.
Am fost putin surprinsa cand am observat ca untul de shea nu a putut sa imi repare buzele dupa o zi de stat in vant si un balsam de 5 lei de la plafar a facut-o. Nu sunt asa miraculoase pe cat credeam.

#10
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
andi, daca ai tenul gras, sa nu folosesti unt de cacao, s-ar putea sa-ti iasa fel de fel de uratenii.
Si in general, pe ten gras, nu as pune unturi in stare pura, "nediluate" adica.

Ce continea balsamul de la plafar?

#11
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008
Da si eu folosesc produsele lor in special in producerea de sapunuri naturale. Sunt cele mai bune produse cred eu care se gasesc pe piata noastra. Sunt foarte multumita de ei chiar dc preturile sunt usor ridicate.https://www.facebook.com/ASOAP.ro

#12
sukilina

sukilina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2013

 andi1234, on 03 februarie 2012 - 20:53, said:

Sa va spun tot eu mai multe despre produsele Mayam.
Mi-am facut curaj si am comandat cate ceva:
- ulei de macadamia - foarte bun de folosit inainte de machiaj dimineata, imi place foarte mult.
- ulei de cocos - il folosesc pentru fata si maini, hidrateaza foarte bine si miroase incantator
- unt de shea - l-am folost pentru masca de par si sa imi hidratez mainile in perioada asta de iarna, face fata cu succes doar ca nu prea ma incanta cum miroase, trebuia sa imi iau si un ulei esential sa il combin dar nu am stiut...
- extract de ceai verde - il folosesc ca tonic in amestec cu apa minerala sau ceai - sper sa scap de ridurile fine care au inceput sa apara (an 28 de ani)
- extract de arbore de ceai - asta e pentru sora mea - si este incredibil de bun pentru acnee - ea se trateaza de cativa ani si aparent solutia era foarte ieftina, s-au vazut efecte de la prima aplicare
- vitamina E - am cumpart-o pentru a o amesteca cu toate cele de mai sus pentru ca are proprietati de conservare.
Toate astea + transportul care e cam scump, 15 lei m-au costat 100 de lei dar eu zic ca merita.
Produsele sunt certificate Ecocert dar nu stiu cata incredere sa am in asta...eu mai am si alte produse cosmetice certificate de acest organism si contin si chimicale...
Asta a fost exprienta mea Mayam!
Eu deja folosesc ulei de masline in loc de demachiant (merge si pentru waterproof), ulei de ricin pentru par si imi par o alternativa buna pentru cosmetice cu preturi piperate ale caror etichete sunt greu de descifrat, m-as bucura sa aud si parerile voastre.

Si eu folosesc de 2 ani aproximativ produse mayam si sunt multumita de ele si eu si sora mea si colegele de munca cu care facem o comanda mai mare si ultima oara ne-au facut o reducere de 5% si daca comandam la multe persoane se impart si cei 15 lei costul transportului. Eu folosesc ulei de cocos , unt de shea si unt de cacao si de asta vara mi-am luat si piatra de alaun pe care il folosesc ca inlocuitor al deodorantului si sunt foarte multumita de toate produsele.  Am mai folosit de la ei apele florale de rozmarin, lavanda in locul apelor tonice de pe piata care sunt pline de porcarii din punctul meu de vedere.
Eu sunt din Constanta si imi place mult vara sa merg la plaja si sa ma fac si mai neagra decat sunt deja si am fost de cateva ori asta vara la plaja si am folosit lotiune de plaja cu factor de protectie din comert si fiind soarele mai puternic am reusit sa imi lezez putin pielea desi repet sunt destul de neagra . Dezavantajul cremei de plaja e ca treuie reaplicata dupa ce faci baie in mare. Dupa cateva zile mi-am dat seama ca am deja acasa o crema naturala cu factor de protectie si data viitoare cand am mers la plaja la o ora nerecomandata de facut plaja m-am dat in locurile deja lezate adica oraji si umeri cu unt de shea si va spun ca am ramas uimita ca nu am reaplicat cat am sta la soare si pielea mea nu a avut de suferit deloc de data asta.
Asa ca acum ca a venit primavara si vine in curand vara crema mea de fata va fi untul de shea sau untul de cacao. Recomand cu caldura produsele oferite de natura nu numai de cei de la mayam numai sa le folositi. Untul de shea mi-a fost de folos si asta iarna ca e hranitor si mi-a protejat pielea de frig. Acum pentru cele din voi care au tenul mai gras si se tem sa nu il incarce cu untul de shea alternativa mai putin grasa e untul de cacao.

#13
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 sukilina, on 25 aprilie 2013 - 10:02, said:

Si eu folosesc de 2 ani aproximativ produse mayam si sunt multumita de ele si eu si sora mea si colegele de munca cu care facem o comanda mai mare si ultima oara ne-au facut o reducere de 5% si daca comandam la multe persoane se impart si cei 15 lei costul transportului. Eu folosesc ulei de cocos , unt de shea si unt de cacao si de asta vara mi-am luat si piatra de alaun pe care il folosesc ca inlocuitor al deodorantului si sunt foarte multumita de toate produsele.  Am mai folosit de la ei apele florale de rozmarin, lavanda in locul apelor tonice de pe piata care sunt pline de porcarii din punctul meu de vedere.
Eu sunt din Constanta si imi place mult vara sa merg la plaja si sa ma fac si mai neagra decat sunt deja si am fost de cateva ori asta vara la plaja si am folosit lotiune de plaja cu factor de protectie din comert si fiind soarele mai puternic am reusit sa imi lezez putin pielea desi repet sunt destul de neagra . Dezavantajul cremei de plaja e ca treuie reaplicata dupa ce faci baie in mare. Dupa cateva zile mi-am dat seama ca am deja acasa o crema naturala cu factor de protectie si data viitoare cand am mers la plaja la o ora nerecomandata de facut plaja m-am dat in locurile deja lezate adica oraji si umeri cu unt de shea si va spun ca am ramas uimita ca nu am reaplicat cat am sta la soare si pielea mea nu a avut de suferit deloc de data asta.
Asa ca acum ca a venit primavara si vine in curand vara crema mea de fata va fi untul de shea sau untul de cacao. Recomand cu caldura produsele oferite de natura nu numai de cei de la mayam numai sa le folositi. Untul de shea mi-a fost de folos si asta iarna ca e hranitor si mi-a protejat pielea de frig. Acum pentru cele din voi care au tenul mai gras si se tem sa nu il incarce cu untul de shea alternativa mai putin grasa e untul de cacao.



Nici vorba ca untul de shea sa ofere protectie solara!!

Nici vorba ca untul de cacao sa fie folosit pentru tenul gras!!

Untul de cacao este foarte gras si e cunoscut pentru efectul sau comedogenic, incarca tenul si favorizeaza aparitia punctelor negre.

Fa cata reclama vrei tu, dar abtine-te sa dai sfaturi aberante.

#14
INGE76

INGE76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.08.2013
Folosesc ulei de macadamia de la mayam si sunt f. multumita

#15
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Uleiul din germeni de grau cum e ?
Ce e mai bun pentru a da pe fata ?
Ma intereseaza in special pentru pielea din jurul ochilor si gasisem undeva recomandat uleiul asta.
De la oboseala mi-au imbatranit ochii cu 10 ani in 3 luni.
Bine, voi rezolva cu odihna, dar pana atunci as avea nevoie de o crema/ulei/uatevar.

#16
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Thair, on 26 decembrie 2013 - 13:48, said:

Uleiul din germeni de grau cum e ?
Ce e mai bun pentru a da pe fata ?
Ma intereseaza in special pentru pielea din jurul ochilor si gasisem undeva recomandat uleiul asta.
De la oboseala mi-au imbatranit ochii cu 10 ani in 3 luni.
Bine, voi rezolva cu odihna, dar pana atunci as avea nevoie de o crema/ulei/uatevar.



E bun uleiul de germeni de grau, eu ma demachiez cu el. Dar vezi sa fie foarte proaspat.
Daca vrei o crema buna pentru ochi, incearca ceva de la SVR !

#17
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Mersi!
Sunt impulsiv la cumparaturi.
In secunda 2 deja imi luasem creme si uleiuri.
Uleiul a costat 6 lei/50mm, deci nu prea cred ca e eco/bio/proaspat or something. Nu am gasit altceva si n-am avut rabdare sa vina de pe net.
Ma prea uleieste, nu imi place senzatia. Pana gasesc o sursa mai buna nu ma mai dau.
Mi-am luat de la Bioten lotiune tonica (miere + cimbrisor), crema de zi (mire + cimbrisor), crema de noapte (royal jelly + flori de tei), si o crema exfolianta (miere + samburi de caise).
Mai vreau sa iau ulei de argam si ulei de macese (pentru pete) sa vad cum e.
Am facut chestia aia cu lingurile la congelator + stat cu castraveti pe ochi.
Acum e mult mai bine, dar cum nu ma  odihnesc destul, cum imi simt ochii grei din nou.

#18
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Thair, on 31 decembrie 2013 - 14:45, said:

Mi-am luat de la Bioten lotiune tonica (miere + cimbrisor), crema de zi (mire + cimbrisor), crema de noapte (royal jelly + flori de tei), si o crema exfolianta (miere + samburi de caise).
Mai vreau sa iau ulei de argam si ulei de macese (pentru pete) sa vad cum e.


:lol: Doamne fereste, doar nu te dai cu lotiune tonica si toate cremele alea pe la ochi....
Pentru ochi trebuie sa folosesti doar uleiuri si creme speciale pentru ochi. Majoritatea cremelor care nu sunt pentru ochi ustura, daca cumva le dai prea aproape de gene.

Daca nu-ti place uleiala cu care ramai dupa uleiul din germeni de grau sau orice alt ulei, lasa-l doar vreo 10-15 minute si dupa aia indeparteza-l cu o discheta inmuiata in apa (vezi sa o storci bine) sau in ceai de albastrele. Ceaiul de albastrele e foarte bun pentru ochi, in fine, cearcane, oboseala samd.

Si daca ii simti grei, cum spui tu, poti incerca presopunctura in jurul ochilor, cauta pe youtube, sigur gasesti ceva care sa te ajute. Daca nu te descurci, iti caut eu, dar nu am timp chiar acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate