Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Incinerarea mortilor in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
OMFG parca abia anul trecut ma interesasem si nu era crematoriu decat in Bucuresti. Acum cica este chiar si in Baia Mare, dar m-am mirat de astia din Cluj care cica eu bagat 1 milion de euro in asa ceva.

Biserica ortodoxa e, ca de obicei, ramasa in Evul Mediu cu astfel de pozitii „Incinerarea e comparată cu un cuptor al morţii din două sensuri, unul fizic, al arderii cadavrului, şi altul spiritual. Prin ardere se nimiceşte sufletul, are loc o ardere sufletească“, afirmă, în ziua inaugurării crematoriului clujean, Eugen Tănăsescu
Citeste mai mult: adev.ro/nd6qqt"

Eu am citit Biblia si n-am vazut nicaieri sa scrie ca sufletul se poate distruge prin ardere, ma intreb ce se intampla cu astia care mor in incendii. E de rasul curcilor. Personal pe mine nu ma afecteaza dar pentru ortodocsi cred ca sunt probleme cu oficializarea slujbei, cica incinerarea e considerata sinucidere Posted Image

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Păi ce să știe tâmpiții de la BOR? Dacă tot o dau că suntem o țară creștină ar trebui să afle că strămoșii noștri se incinerau. Da, dacii..

#21
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Pe BORaci îi interesează cașcavalul, d-aia fac ei gât la d-astea. Cu crematoriul iese omu' mai ieftin, unde mai pui că ai ruda „aproape” că pui urna în casă, dacă asta vrei. La aia îngropați trebuie parastase peste parastase, deci rost de bani pentru BOR.
Distrugerea spiritului prin arderea trupului? Posted Image

#22
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Sa totusi sa nu transformam topicul intr-unul de atac la adresa bisericii nationale.

Edited by since2004, 27 August 2016 - 12:59.


#23
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ăăă...poftim? Dacă era biserica națională urmărea interesele enoriașilor, nu trăgea pielea de pe ei.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 since2004, on 26 iulie 2016 - 13:27, said:

.....
Stimabile, in Bucuresti este un crematoriu, langa Parcul Tineretului. Nu stiu cum se fac ecu actele, dar daca popii fac figuri, ce te intereseaza? Ei au porunca sa propovaduiasca Evanghelia la vii, nu la morti. Nu exista regula pt inmormantare in Biblie.

#25
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 zexelica, on 27 august 2016 - 18:22, said:

Stimabile, in Bucuresti este un crematoriu, langa Parcul Tineretului. Nu stiu cum se fac ecu actele, dar daca popii fac figuri, ce te intereseaza? Ei au porunca sa propovaduiasca Evanghelia la vii, nu la morti. Nu exista regula pt inmormantare in Biblie.
Este nefuncțional de câteva decenii. S-a construit unul mai modern, pe lângă Morgă, pe linia lui 102.

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pai si practic, daca exisa, care e problema ta? Vrei popa?

#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Si la Oradea este crematoriu.

#28
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ce tare! Zice că nu scoate fum și nici miros. Articolul AICI.
Mi-a furat ăsta idea. Poate fac un columbar.Posted Image

#29
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Mie mai tare mi se pare faptul ca e operat din Stockholm, si nu se poate face nimic cu aparatul fara acordul de acolo. O fi din cauza ca le e frica sa nu-l strice sau ce ? :lol:

#30
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Cred că aia-i valabil doar pe durata garanției. E oricum ciudată faza.

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, asta cu dorinta de a avea popa la inmormantare denota situatia in care sunt "credinciosii". Nu citesc Biblia, merg doar pe ce "se zice ca" de la biserica si doar ce zice popa e bun.
Popa era bun cand esti in viata, dar cand mori..... Mai ales ca vrajeala cu inmormantare crestina nu are suport biblic. E doar manevra barbosilor sa te combine la cascaval. Pe genul "zicea baba vasile" si, deh, daca zicea baba vasile ceva, e purul adevar, ca despre baba vasile "se zice ca era un om sarac" :lol: :lol: deci purul adevar. Prostii ii cred, deh......

Edited by zexelica, 28 August 2016 - 11:33.


#32
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
As prefera incinerarea dar daca o fi sa ma ingrop cu popa nu o fac din credinta ci din respect pentru traditie, familie, neam si cutume. Desi nu sunt credincios si crestin practicant la întrebarea ce sunt, ma identific fără nici o jena drept crestin-ortodox.
LE
Daca esti roman esti crestin de orice denominatie si ca vrei si ca nu vrei; cu îngropăciune sau incinerat! Cu mici exceptii istorice prin dobrogea; roman = crestin

Edited by since2004, 28 August 2016 - 13:39.


#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Odată ce părăsesc planul ăsta, prea puțin mă interesează ce se întâmplă cu trupul. Să facă urmașii mei ceea ce vor cu el.

#34
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Mie nu mi-e indiferent; mi s-ar părea nedemn sa fiu expus ca o mumie vreo doua zile prin casa asa cum se obisnuieste pe aici. Si apoi plimbat cu alai la cimitir!

#35
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Da' de ce-ți pasă așa mult de-o carcasă fără viață?

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 SOCRATE_MMXII, on 28 august 2016 - 16:21, said:

Da' de ce-ți pasă așa mult de-o carcasă fără viață?
Pai cam sta pe ganduri  . . .  s-o manance s-au nu, ca la moartea porcului n-a stat pe ganduri , a luat o halca sa prajeasca .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate