Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Incinerarea mortilor in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011
Din cand in cand, inevitabil ma mai uit si eu la TV. SI m'am amuzat foarte tare cand am vazut o brigada de cetateni in frunte cu niste stimabili preoti care faceau o greva. Pentru ce pentru ce ??? in Judetul Cluj se poarnea proiectul construiri uni crematoriu.OMFG OMFG. Un nene mai cultivat , era speriat ca au n plan diabolic cu cetateti orasului cum ca iar asasina  si toata cele. Ce m'a amuzat foarte tare era Distinsul preot care era total impotriva. Dand interviu afirma ca si anume : biblia spune ca  dupa revenirea Hristosului  sufletelea vor invia , si  problema problema . nu vor avea coorp in care sa stee, de acea biserica ingroapa mortu cu fata la rasari  etc etc. Problema cea marea era ca nu mai iau ei cascavalu gros de pe imormatare....
Ceea ce m'a facut curios  sa vad care e parerea voastra  despre Incinerare.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ramane preotimea fara uzul meseriei.
Si cum sa mai fii amenintat cu Gheena, cand eja se stie ca dupa ce mori te incinereaza? :D

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Topicul asta nu mai bine merge la ateism?

#4
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postdan84, on 12th January 2012, 20:38, said:

Topicul asta nu mai bine merge la ateism?
N-as zice, nu neaparat.
E o discutie care poate fi purtata pe orice arie de religie.
Bun, ortodox vorbind, incinerarea nu e bine vazuta dar e ceva mai mult simbolic decat de relevanta teologica.
Incinerarea n-are nici o influenta asupra Invierii. Se vor reface atunci si corpurile celor inecati in Potop de pilda, care-s azi diluati prin toate marile.
Sau ale sfintilor martiri din care multi au murit arsi.
Samd.
Motivele astea is doar justificari pentru a-si pastra popii veniturile din inmormantari. Justificari penibile de altfel, parca n-ar sti ei ca dupa cativa ani nu mai ramane nimic din tine chair ingropat fiind.

Edited by searcher-star, 13 January 2012 - 11:13.


#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Problema este reala insa a fost 'confiscata' de BOR. Pentru cine nu cunoaste Clujul, in zona unde se dorea constructia este un cartier foarte dens populat. Nimanui nu ii place sa se trezeasca cu cenusa de la crematoriu prin casa/balcon, sa o respire, etc, plus mirosul de rigoare. Din cate am inteles, problema exista la celalalt crematoriu, din Bucuresti.  Politicienii tot dau din gura ca nu va mirosi, ca nu va fi cenusa, ca se foloseste tenhologia de peste 100 de ani, etc. Dar cine ii mai crede?
Oamenii de acolo s-au adunat sa protesteze contra acestui lucru. Ei si ce sa vezi, preotii au zis ca si ei vor la protest, insa motivatia lor este complet diferita. L-am vazut pe un barbos care zicea ca BOR nu e de acord cu asa ceva. Okok, insa probabil distinsul barbos nu isi imagina ca mai sunt si alte culte pe lumea asta care nu au nimic impotriva cremarii.

#6
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postpisoiu2, on 13th January 2012, 11:41, said:

Problema este reala insa a fost 'confiscata' de BOR. Pentru cine nu cunoaste Clujul, in zona unde se dorea constructia este un cartier foarte dens populat. Nimanui nu ii place sa se trezeasca cu cenusa de la crematoriu prin casa/balcon, sa o respire, etc, plus mirosul de rigoare.
Corect si asta.

#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsearcher-star, on 13th January 2012, 11:11, said:

N-as zice, nu neaparat.
E o discutie care poate fi purtata pe orice arie de religie.
Bun, ortodox vorbind, incinerarea nu e bine vazuta dar e ceva mai mult simbolic decat de relevanta teologica.
Incinerarea n-are nici o influenta asupra Invierii. Se vor reface atunci si corpurile celor inecati in Potop de pilda, care-s azi diluati prin toate marile.
Sau ale sfintilor martiri din care multi au murit arsi.
Samd.
Motivele astea is doar justificari pentru a-si pastra popii veniturile din inmormantari. Justificari penibile de altfel, parca n-ar sti ei ca dupa cativa ani nu mai ramane nimic din tine chair ingropat fiind.
Ia studiaza cum procedau primii crestini pe cand Biserica nu era organizata si nu existau taxe pentru slujbe... De fapt acest lucru vine de la egipteni. Dar e mai simplu sa dai vina pe ortodocsi pentru orice.

#8
teofil2011

teofil2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2011
Am intrebat si eu un preot, de ce nu este acceptata incinerarea de biserica ortodoxa. Raspunsul a fost: este o reactie impotriva conceptului de purgatoriu din biserica catolica. Dar se accepta din motive practice in New York, de exemplu.

Edited by teofil2011, 18 January 2012 - 20:07.


#9
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Ce biserici crestine prezente si in Ro accepta/tolereaza incinerarea?!

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJhonLocke, on 12 ianuarie 2012 - 20:16, said:

Din cand in cand, inevitabil ma mai uit si eu la TV. SI m'am amuzat foarte tare cand am vazut o brigada de cetateni in frunte cu niste stimabili preoti care faceau o greva. Pentru ce pentru ce ??? in Judetul Cluj se poarnea proiectul construiri uni crematoriu.OMFG OMFG. Un nene mai cultivat , era speriat ca au n plan diabolic cu cetateti orasului cum ca iar asasina  si toata cele. Ce m'a amuzat foarte tare era Distinsul preot care era total impotriva. Dand interviu afirma ca si anume : biblia spune ca  dupa revenirea Hristosului  sufletelea vor invia , si  problema problema . nu vor avea coorp in care sa stee, de acea biserica ingroapa mortu cu fata la rasari  etc etc. Problema cea marea era ca nu mai iau ei cascavalu gros de pe imormatare....
Ceea ce m'a facut curios  sa vad care e parerea voastra  despre Incinerare.

Parerea noastra.....la ce conteaza?

#11
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Ma bate gândul sa trec la alta religie ce accepta incinerarea. Ortodox daca rămân n-am nici o garantie ca se va întâmpla asta. Din cate am citit asa repede vad ca biserica Romano-Catolica accepta.
LE
Obiceiurile de înmormântare din zona mea mi-ar leza demnitatea. Probabil multe din ele nici măcar nu tin de ortodoxie.

Edited by since2004, 26 July 2016 - 12:47.


#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ce probleme iti faci.....Daca mori, e gata!

#13
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Aparent e si mai ieftin, nu mai chetui cu betoane, marmura si alte prostii, nu mai platesti taxa de cimitir pe care am auzit ca daca nu o platesc rudele un numar de ani ajungi pus intr-un saculet la picioarele altcuiva.
LE

"Contractul funerar este produsul cu care orice persoana din timpul vieţii îşi poate organiza propriile funeralii, în conformitate cu propriile convingeri şi idei. Aceste convingeri trebuie însă să nu depăşească limitele prevederilor legale şi morale.......................................Dreptul de a fi incinerat este GARANTAT prin legile Statului Român, iar serviciul pe care îl propunem nu face decât să realizeze acest lucru. Suntem pregătiţi să acţionăm pe toate căile posibile pentru ca dorinţa cuiva de a fi incinerat să devină realitate (inclusiv acţiunea în justiţie).
A nu respecta această dorinţă este un semn de dispreţ şi de umilire a cuiva drag, ce a plecat dintre noi. A nu respecta aceasta dorinţă este un sacrilegiu faţă de memoria cuiva......................"

Interesant, o sa mai documentez...
LE
Nu vorbesc din carti; m-am ocupat personal de spalarea, asezarea in cosciug si introducerea in groapa(un fel cazemata) a unui bunic de-al meu. Nu a fost greu sau traumatizant pentru mine dar mi s-a parut degradant pentru memoria bunicului meu, om mandru, demn, cat era in viata. Mi s-a parut degradant mentru memoria lui sa stea expus ca Lenin, sub privirile orisicui, aproape 24 de ore, in propria sufragerie! Mentionez ca nu sunt ateu ci doar agnostic si n-am ceva impotriva BOR ba chiar o consider o institutie politica inca utila; cel putin pentru diaspora si romanii din vecinatate.

Edited by since2004, 26 July 2016 - 13:50.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostJhonLocke, on 12 ianuarie 2012 - 20:16, said:

Din cand in cand, inevitabil ma mai uit si eu la TV. SI m'am amuzat foarte tare cand am vazut o brigada de cetateni in frunte cu niste stimabili preoti care faceau o greva. Pentru ce pentru ce ??? in Judetul Cluj se poarnea proiectul construiri uni crematoriu.OMFG OMFG. Un nene mai cultivat , era speriat ca au n plan diabolic cu cetateti orasului cum ca iar asasina  si toata cele. Ce m'a amuzat foarte tare era Distinsul preot care era total impotriva. Dand interviu afirma ca si anume : biblia spune ca  dupa revenirea Hristosului  sufletelea vor invia , si  problema problema . nu vor avea coorp in care sa stee, de acea biserica ingroapa mortu cu fata la rasari  etc etc. Problema cea marea era ca nu mai iau ei cascavalu gros de pe imormatare....
Ceea ce m'a facut curios  sa vad care e parerea voastra  despre Incinerare.
Io zic sa lasi tv-ul si sa pui mana pe o carte de gramatica s-o citesti de 100 de ori ca ai mare nevoie ...

#15
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Ar fi curios daca s-ar gasi cineva sa ne povestesca care au fost dificultatile intampinate in indeplinirea dorintei suverane a unei rude decedate. Eventual poate se gaseste cineva de la o casa funerara care sa ne explice in detaliu cum au reusit asta cu conditia sa nu ne toarne gogosi si sa-si faca reclama doar. Cred ca multi nu apeleaza la incinerare pentru ca nu au informatii pur si simplu. M-ar interesa mai mult partea legala; cum procedezi, cum, cand si cui din familie  sau prieteni sa aduci la cunostinta astfel incat dorinta sa fie indeplinita. N-as avea incredere sa las un inscris doar la un singur membru al familiei ce poate fi oricand dus cu vorba de popa sa faca uitat actul.

Edited by since2004, 26 July 2016 - 13:59.


#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postsince2004, on 26 iulie 2016 - 13:57, said:

Ar fi curios daca s-ar gasi cineva sa ne povestesca care au fost dificultatile intampinate in indeplinirea dorintei suverane a unei rude decedate. Eventual poate se gaseste cineva de la o casa funerara care sa ne explice in detaliu cum au reusit asta cu conditia sa nu ne toarne gogosi si sa-si faca reclama doar. Cred ca multi nu apeleaza la incinerare pentru ca nu au informatii pur si simplu. M-ar interesa mai mult partea legala; cum procedezi, cum si cand si cui sa aduci la cunostinta din familie si prieteni astfel incat dorinta sa fie indeplinita. N-as avea incredere sa las un inscris doar la un singur membru al familiei ce poate fi oricand dus cu vorba de popa sa faca uitat actul.
Prin testament .

#17
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View Postcobi1, on 26 iulie 2016 - 13:59, said:

Prin testament .

Nu cred, trebuie sa fie mai mult decat atat. Mai multa incredere as avea in dorinta de profit a unei case funerare decat in puterea unui simplu testament. Nu ca as fi expert..... Habar nu am, ca de aia intreb. Ar fi si umpic ridicol sa-mi fac testament doar pentru atat; nu detin proprietati sau avere, n-am copii.
LE
Probabil o sa mor cel putin inaintea unuia dintre parinti.... A nu se intelege ca sunt pe moarte! Dar e bine sa te gandesti din timp..

Edited by since2004, 26 July 2016 - 14:08.


#18
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Eu o sa vreau sa fiu incinerat cand mor. Nu imi place ideea de ziua mortilor can lumea se aduna in cimitir sa traga la masea si tiganii sa faca gratar. Mai bine pe funul marii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate