Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Durere in ureche

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Zubcanu

Zubcanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2009
Am urmatoarea problema. Dimineata, dupa 5-6 ore de somn, in jurul orei 4-5 dimineata ma trezesc uneori cu niste dureri infernale in urechea dreapta. Imediat ce ma ridic in fund, sau iau un antiinflamator, durerea trece. Ziua nu am avut niciodata nimic, doar in ziua imediat urmatoare durerii simtitnd durere in zona. Daca trag de pavilionul urechii in diverse directii si misc interiorul urechii, simt durere indiferent de ce a fost in noaptea precedenta.
Incidenta era odata pe luna.
Acum durerile apar mult mai des (dupa 2 ore de somn), la o intensitate insa mult mai mica, aproape nederanjanta, e suficient sa imi schimb pozitia capului si dorm linistit toata noaptea. In ultima saptamana in fiecare noapte am avut mici dureri, dar n-au influentat somnul.

Am mers la ORL-ist, a zis ca urechea e ok dar probabil din cauza coloanei cand stau culcat se atinge cumva un nerv care se manifesta cu durere in ureche.
La radiolog, coloana e ok. La Neurolog, mi-a facut f multe teste, a zis ca n-am treaba si ca coloana n-are legatura cu nervii urechii.
Am dormit o vreme fara perna, in fiecare noapte ma trezeam cu dureri, am pus perna la loc, au disparut. Am dormit cu perna f umflata o data, m-am trezit cu dureri groaznice.
Stiu ca o solutie ar fii RMN, dar pana ma programez vreau si o parere de pe aici, a patit cineva ceva de genul?

#2
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Dormi cumva pe urechea pricina?

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Nu e totusi un banal dop de ceara in ureche ? Consulta si un alt ORL-ist rabdator. Un dop in ureche care obtureaza posibilitatea de egalizare a presiunii aerului sau mai rau, un dop cimentat de timpan, iti poate crea un discomfort de neimaginat, iar timpanul nu e obligatoriu sa fie acoperit in totalitate ca sa-ti pierzi si auzul, pentru a purta acest diagnostic.

#4
Zubcanu

Zubcanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2009

 vladut_v, on 9th January 2012, 19:02, said:

Nu e totusi un banal dop de ceara in ureche ? Consulta si un alt ORL-ist rabdator. Un dop in ureche care obtureaza posibilitatea de egalizare a presiunii aerului sau mai rau, un dop cimentat de timpan, iti poate crea un discomfort de neimaginat, iar timpanul nu e obligatoriu sa fie acoperit in totalitate ca sa-ti pierzi si auzul, pentru a purta acest diagnostic.


La varianta asta nu m-am gandit. Am mers pe incredere cu primul ORL-ist. Am sa mai cer o a doua parere.

Referitor la replica anterioara, dorm pe burta si durerea e la punct maxim in clipa in care ma trezesc si misc capul. Atunci e groaznica o secunda. Apoi se domoleste, pana adorm iar si repet figura. De obicei dorm pe urehchea opusa, si in clipa in care misc capul si implicit urechea doare groaznic.

Deviatia de sept are vre-o legatura?

#5
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
a sacazut auzul la urechea aia? ametesti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate