Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

INSTALATIE GPL

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
"Nu stiu ce vrei sa zici... orce motor pe benzina are nevoie de combustibil, aer, scanteie si compresie"

Motoarele pe benzina cu injectie mai au nevoie de scanteie? Aprinderea nu se face ca la diesel?

"Te referi la carburator? Daca da si pe alea se pune gpl"
La astea cu carburator mai e nevoie de injector pentru gpl? Nu face carburatorul si treaba pe care ar fi facut-o injectorul?

Inca o chestie...gpl-ul ajunge in motor lichid sau gazos? Daca rezervorul de gpl e presurizat si il mentine lichid, traseul pana la motor e tot sub presiune astfel incat sa nu devina gazos?

#38
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

 stefan011, on 22 februarie 2017 - 20:52, said:

"Nu stiu ce vrei sa zici... orce motor pe benzina are nevoie de combustibil, aer, scanteie si compresie"

Motoarele pe benzina cu injectie mai au nevoie de scanteie? Aprinderea nu se face ca la diesel?

Iti trebuie scanteie. Ai injectie mono punct, injectie, injectie secventiala mon, injectie secventiala multi point si injectie directa ( direct in capul pistonul )

"Te referi la carburator? Daca da si pe alea se pune gpl"
La astea cu carburator mai e nevoie de injector pentru gpl? Nu face carburatorul si treaba pe care ar fi facut-o injectorul?

La astea "injectorul" este incorporat in vaporizator care pulverizeaza direct in camera carburatorului.

Inca o chestie...gpl-ul ajunge in motor lichid sau gazos? Daca rezervorul de gpl e presurizat si il mentine lichid, traseul pana la motor e tot sub presiune astfel incat sa nu devina gazos?
La instalatiile clasice cu vaporizator gazul este injectat in admisie in stare gazoasa ( vine din rezervor in stare lichida pana in vaporizator, aici este incalzit si transformat in stare gazoasa)

Sunt si instalatii gpl care injecteaza gaz lichid prin injectoare, gaz lichid insemnand gaz rece, bun pentru motoare cu turbo.

Edited by i860, 22 February 2017 - 21:07.


#39
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Ei, mi-am mai clarificat "chestiunea" cat de cat acum. Deci instalatia asta gpl rebuie aleasa si in fct de motor, nu-s toate la fel.

Acum, daca vad ca te pricepi si ai si rabdare Posted Image cu un novice ca mine, am o chestie care ma intriga: benzina, la motoarele cu injectie, nu era posibil sa fie aprinsa  cum e motorina la cele diesel? De ce n-au ales varianta asta? Benzinarele astea noi, banuiesc ca-s toate cu injectie. Toate au si bujii pt scanteie?

#40
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Orce motor pe benzina are nevoie de scanteie pentru aprindere.
UIte aici:
http://www.ncheurope...-diesel-engines

#41
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Am inteles, dar insist: benzina comprimata (la o presiune mai mica decat motorina, bineinteles) nu  se aprinde? Eu cred ca da, dar totusi de ce nu se face asa si se folosesc bujii?

#42
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

 i860, on 22 februarie 2017 - 21:49, said:

Orce motor pe benzina are nevoie de scanteie pentru aprindere.
UIte aici:
http://www.ncheurope...-diesel-engines

Pe viitor vor merge di fara bujie in anuminte conditii : http://m.automarket....nare-55005.html

#43
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 wolfydRg, on 22 februarie 2017 - 22:25, said:

Pe viitor vor merge di fara bujie in anuminte conditii : http://m.automarket....nare-55005.html

Mda...m-am lamurit, pot dormi linistit acum... Daca din exterior chestia parea simpla, se pare ca are destule implicatii nasoale greu de depasit.

#44
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

 wolfydRg, on 22 februarie 2017 - 22:25, said:

Pe viitor vor merge di fara bujie in anuminte conditii : http://m.automarket....nare-55005.html

Se pare ca va folosit compresia numai in anumite conditi, nu tot timpul, deci tot va fi nevoie de o scanteie.

#45
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
Poate sa-mi spuna cineva cum sta treaba cu gpl? Dupa cati ani se schimba instalatia?
Vreau sa-mi iau o masina din 2008 cu gpl instalt din fabrica. Din cate am auzit, instalatia gpl se schimba odata la 10 ani. Este adevarat?

#46
Urs2

Urs2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 30.11.2006
Nu toata instalatia. Doar butelia expira dupa 10 ani de la montare.

#47
stonyy

stonyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2015
Si trebui revizie speciala?

#48
robertinomarius

robertinomarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.10.2008
Buna ziua. Stie cineva cum se regleaza reductorul Bigas RI 21?
Este montat in Germania pe Opel Astra G 1.6 z16xep an 2004. Multumesc.

#49
maresalu36

maresalu36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2010
Salutare tuturor!
Am o Toyota Corolla sedan 1.6 vvti din 2016, cod de motor 1zr-FAE, mă poate sfătui cineva ce tip de instalație este compatibila?,  preț? , eventual dc a montat altcineva instalație de gpl,  înainte?ceva rewiuri? Cum se comportă? ....multumesc anticipat!

#50
crisisps

crisisps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2014
Helo,

Am montat acum patru luni o insralatie agr tomasetto pe Ford mondeo la dealer autorizat agr targoviste...a mers bine doar doua saptamani...a inceput sa aiba socuri in mers motorul, trece singura cand pe gaz cand pe benzina...am fost de patru ori la montator si a dat vina intai pe gaz apoi pe bujii...le-am schimbat..acelasi simptom...a schimbat un filtru pe care l-am platit ...aceleasi simptome...acum vrea sa schimb bobina de inductie si fisele...something is wrong !!!   are cineva o experiente neplacuta asemanatoare...apreciez orice informatie pe tema aceasta !!!!

#51
crisisps

crisisps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2014
Buna ziua tuturor,

Am montat acum patru luni o insralatie agr tomasetto pe Ford mondeo la dealer autorizat agr targoviste - a mers bine doar doua saptamani ! Apoi a inceput sa aiba socuri in mers -  motorul trece singura cand pe gaz cand pe benzina. Am fost de patru ori la montator si a dat vina intai pe gaz apoi pe bujii - le-am schimbat..acelasi simptom. A schimbat un filtru pe care l-am platit - aceleasi simptome. Acum vrea sa schimb bobina de inductie si fisele. Something is wrong ! Are cineva o experiente neplacuta asemanatoare ? Apreciez orice informatie pe tema aceasta !

#52
Kapyshon

Kapyshon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2015
Salut! Care este locația acestui montator autorizat AGR in târgoviște? Este cumva pe lângă geo sting?

#53
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Welcome to the club......Pentru informarea multora,marea majoritate a instalatiilor au conflicte cu electronica masinii,cu urmare ardere bobine si altele.Doar citeva marci de instalatii nu prezinta aceste fenomene.

#54
chinetul

chinetul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.03.2016
Salut, tocmai ce am cumparat de cateva zile un Hyundai i30 1.4 mpi dupa ce am tot comparat-o cu Megane tce 1.3 gpf . In ideea de ai monta gpl am ales hyundai ul pentru ca de la AGR si cei de la Proeco gas mi au explicat ca motoarele mpi sunt mult mai compatibile cu instalatiile gpl decat cele cu turbina . Am folosit o instalatie landi renzo pe un Logan 1.6 mpi aproape 8 ani si nu am avut absolut nici o problema nici cu instalatia si nici cu motorul. Doar ca cei de la Mavexim Targoviste nu au o parere buna despre dorinta mea de a monta gpl pe hyundai pt ca au aparut probleme la motoarele de generatie noua Renault si Ford dupa 4-5000 de km(supape, etc).
Intrebarea mea este : are cineva gpl pe hyundai 1.4 mpi dupa 2017? daca da, cum se comporta si ce probleme a-ti intampinat.
Va multumesc.

 Kapyshon, on 10 noiembrie 2019 - 08:44, said:

Salut! Care este locația acestui montator autorizat AGR in târgoviște? Este cumva pe lângă geo sting?

Da, chiar langa Geo Sting. Am prieteni care au montat Tomaseto acolo, pana a fost montata instalatia oamenii au fost foarte deschisi si cooperanti, cand au aparut probleme( motorasul pas cu pas, turatii aiurea) au devenit foarte taiosi si problemele sau remediat greoi. Eu recomand Landi Renzo, in targoviste se monteaza doar la mavexim, oamenii sunt foarte cooperanti atat inainte de montaj cat si dupa, doar ca au niste rezerve mari in a monta gpl pe motoare foarte noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate