Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Tratament Pentru Fimoza

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
popescu_xx

popescu_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.12.2011
-Am 20 de ani si am fimoza.Am vazut pe net ca ar fi niste unguente care ajuta si as dori sa incerc si eu un tratament pe baza de unguent,dar as mai dori niste detalii,daca ma poate cineva ajuta(nu vreau sa mai trec pe la medic,,,ca ma gandesc la ce sa ma duc, ce sa ii arat,ca in stare fleasca,nu se observa nimic, sa nu mai zic ,ca mi-e si rusine).
-As dori sa stiu pretul aproximativ al acestor unguente,cum se aplica,(mai exact pe unde),daca gasesc in toate farmaciile,cum se numesc respectivele unguente,si daca ar putea aparea probleme daca folosesc fara sa trec si pe la medic.Si cel mai important as dori sa stiu daca la 20 ani mai are efect unguentul ,sau trebuie sa ma duc la medic.
-Tin sa precizez,ca fimoza nu e grava ,adica in stare fleasca mi se decaloteaza iar in erectie doar partial.

Edited by popescu_xx, 02 January 2012 - 23:03.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se pot folosi creme cu corticosteroizi, care se găsesc la toate farmaciile și nu sunt scumpe (maxim 20-30 lei).

Dar come on! Nu trebuie să-ți fie rușine de medic! El vede din-astea toată ziua.

P.S. Stare flască, nu flească (sau fleașcă - nici nu știu ce ai vrut să scrii acolo).

#3
popescu_xx

popescu_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.12.2011
Ms de informatii si de atentionare,pana acuma nu ma interesat si nici nu am mai avut de aface cu respectivul termen,am zis sa vorbesc si eu in termeni medicali,sa nu sune porcos.
Cat despre creme,imi poti da un nume ceva ? ca sa nu stau sa ii explic in farmacie ce ,si de ce imi trebuie.

Edited by popescu_xx, 02 January 2012 - 23:19.


#4
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Salut
Fii barbat mergi la doctor e o nimica toata gandeste femeile nasc se duc in timpul sarcinii la controale periodice si nu se plang.
Gaseste medic urolog

#5
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008

 kienny2003, on 2nd January 2012, 23:24, said:

Salut
Fii barbat mergi la doctor e o nimica toata gandeste femeile nasc se duc in timpul sarcinii la controale periodice si nu se plang.
Gaseste medic urolog


Subscriu.Si eu am avut aceasta "boala" (nici macar nu e nu stiu ce afectiune).M-am operat prin 2003.Operatia a durat 10-15 minute,si am plecat acasa pana seara.A mai trebuit sa ma dau cu Fluocinolol pe gland vreo 2 saptamani si gata.Nu e nimic de speriat,insa stiu cum e sa iti fie oarecum jena,sau chiar frica/emotii sa vezi un medic.Bafta!

#6
popescu_xx

popescu_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.12.2011

 ectomorful, on 2nd January 2012, 23:29, said:

Subscriu.Si eu am avut aceasta "boala" (nici macar nu e nu stiu ce afectiune).M-am operat prin 2003.Operatia a durat 10-15 minute,si am plecat acasa pana seara.A mai trebuit sa ma dau cu Fluocinolol pe gland vreo 2 saptamani si gata.Nu e nimic de speriat,insa stiu cum e sa iti fie oarecum jena,sau chiar frica/emotii sa vezi un medic.Bafta!


Am inteles ca daca nu e in stadiu avansat (adica sa nu se decaloteze deloc) nu e grav si se poate rezolva cu respectivele unguente,deaia ma gandeam ca daca pot rezolva asa,la ce sa ma mai complic cu operatie ?Ca,oricum cumva ma fac de rahao,si la familie si prieteni ca tot se afla si cum sunt astia in ziua de azi mistocari,de asta mai am eu nevoie,,,,,ca cine nu a avut nu intelege,si fiecare o sa isi faca o parere proprie,unii or a rada,altii poate or sa imi planga de mila cand nu e cazul.
-Da-mi si mie niste detalii despre operatie,ca daca nu e scapare,tot asta o sa fac si eu,,as dori sa stiu..e gratis ? ma tin internat? doare dupa ? etc,,,,(sper sa imi intelegi frica,nu am mai fost niciodata internat,si niciodata nu am am avut probleme medicale.gen sa ajung in spital)


Tin sa rectific,,,deci nu e in stadiu avansat,se decaloteaza,dar nu trece neam' de respectivul "gat",,,,si mi-e frica sa fortez.

Edited by popescu_xx, 02 January 2012 - 23:54.


#7
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

 popescu_xx, on 2nd January 2012, 22:39, said:

-Am 20 de ani si am fimoza.Am vazut pe net ca ar fi niste unguente care ajuta si as dori sa incerc si eu un tratament pe baza de unguent,dar as mai dori niste detalii,daca ma poate cineva ajuta(nu vreau sa mai trec pe la medic,,,ca ma gandesc la ce sa ma duc, ce sa ii arat,ca in stare fleasca,nu se observa nimic, sa nu mai zic ,ca mi-e si rusine).
-As dori sa stiu pretul aproximativ al acestor unguente,cum se aplica,(mai exact pe unde),daca gasesc in toate farmaciile,cum se numesc respectivele unguente,si daca ar putea aparea probleme daca folosesc fara sa trec si pe la medic.Si cel mai important as dori sa stiu daca la 20 ani mai are efect unguentul ,sau trebuie sa ma duc la medic.
-Tin sa precizez,ca fimoza nu e grava ,adica in stare fleasca mi se decaloteaza iar in erectie doar partial.

Sa nu te puna Sfantu' sa folosesti creme (mai ales continand corticosteroizi !) aiurea ! Astea sunt medicamente (cu reactii adverse,contraindicatii,etc),nu unt cu galbenele ! Du-te la medic !!

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu are nici pe dracu ! Daca avea fimoza se prezenta la medic voluntar. Totul e in imaginatia lui si cum a fost anul nou,   a baut ceva mai mult si uite-asa s-a nascut un nou topic.

#9
popescu_xx

popescu_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.12.2011

 cspot, on 2nd January 2012, 23:50, said:

Nu are nici pe dracu ! Daca avea fimoza se prezenta la medic voluntar. Totul e in imaginatia lui si cum a fost anul nou,   a baut ceva mai mult si uite-asa s-a nascut un nou topic.


Mersi de caterinca,dar chiar nu era cazul,

#10
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008

 popescu_xx, on 2nd January 2012, 23:36, said:

-Da-mi si mie niste detalii despre operatie,ca daca nu e scapare,tot asta o sa fac si eu,,as dori sa stiu..e gratis ? ma tin internat? doare dupa ? etc,,,,(sper sa imi intelegi frica,nu am mai fost niciodata internat,si niciodata nu am am avut probleme medicale.gen sa ajung in spital)

Pai ti-am zis,am mers dimineata,m-am operat,am ramas pana dupa-amiaza internat.Medicul mi-a prescris un unguent cu care m-am dat cam 2 saptamani+pansament steril peste "chestiunea zilei".Operatia am platit-o (nu mai tin minte exact) insa nu costa o avere,stai linistit (sigur tin minte ca nu a fost mai mult de 5 milioane pe vremea aia).

Legat de mistocari:Pai tu ai o problema medicala,nu te operezi de dragul de a te opera,sau din placere.Daca ei au nisip in cap si nu sunt capabili sa inteleaga treaba asta,nu iti sunt prieteni si cu asta-basta.Mistouri de-astea fac copii de 10-12 ani,cu muci la nas.Sper ca am fost de ajutor ;)

Edited by ectomorful, 03 January 2012 - 00:14.


#11
popescu_xx

popescu_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.12.2011

 ectomorful, on 3rd January 2012, 00:12, said:

Pai ti-am zis,am mers dimineata,m-am operat,am ramas pana dupa-amiaza internat.Medicul mi-a prescris un unguent cu care m-am dat cam 2 saptamani+pansament steril peste "chestiunea zilei".Operatia am platit-o (nu mai tin minte exact) insa nu costa o avere,stai linistit (sigur tin minte ca nu a fost mai mult de 5 milioane pe vremea aia).

Legat de mistocari:Pai tu ai o problema medicala,nu te operezi de dragul de a te opera,sau din placere.Daca ei au nisip in cap si nu sunt capabili sa inteleaga treaba asta,nu iti sunt prieteni si cu asta-basta.Mistouri de-astea fac copii de 10-12 ani,cu muci la nas.Sper ca am fost de ajutor ;)


Mersi :thumbup:

#12
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 ectomorful, on 3rd January 2012, 01:12, said:

Pai ti-am zis,am mers dimineata,m-am operat,am ramas pana dupa-amiaza internat.Medicul mi-a prescris un unguent cu care m-am dat cam 2 saptamani+pansament steril peste "chestiunea zilei".Operatia am platit-o (nu mai tin minte exact) insa nu costa o avere,stai linistit (sigur tin minte ca nu a fost mai mult de 5 milioane pe vremea aia).

Legat de mistocari:Pai tu ai o problema medicala,nu te operezi de dragul de a te opera,sau din placere.Daca ei au nisip in cap si nu sunt capabili sa inteleaga treaba asta,nu iti sunt prieteni si cu asta-basta.Mistouri de-astea fac copii de 10-12 ani,cu muci la nas.Sper ca am fost de ajutor ;)
daca nu vrea sa se opereze....il poate ruga pe doctor sa incerce cv tratamente poate se rezolva asa....

#13
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Mai Popescule, incearca nene sa decalotezi penisul fara frica, cand e in erectie..... Daca zici ca nu e chiar asa grava treaba, poate se rupe ata aia odata. Asta daca tine numai ata, si nu este lipita pielea de jur-impreujur...

Edited by planner26, 03 January 2012 - 00:24.


#14
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008

 popescu_xx, on 3rd January 2012, 00:17, said:

Mersi :thumbup:

Cu placere.Multa sanatate! :)

#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 planner26, on 3rd January 2012, 01:24, said:

Mai Popescule, incearca nene sa decalotezi penisul fara frica, cand e in erectie..... Daca zici ca nu e chiar asa grava treaba, poate se rupe ata aia odata. Asta daca tine numai ata, si nu este lipita pielea de jur-impreujur...
si cu ceva lubrifiant...dar eu zic sa nu dam idei de genu...poate ajunge mai repede la operatie decat doreste...

#16
reginadealb

reginadealb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 02.01.2012

 ectomorful, on 3rd January 2012, 00:12, said:

Pai ti-am zis,am mers dimineata,m-am operat,am ramas pana dupa-amiaza internat.Medicul mi-a prescris un unguent cu care m-am dat cam 2 saptamani+pansament steril peste "chestiunea zilei".Operatia am platit-o (nu mai tin minte exact) insa nu costa o avere,stai linistit (sigur tin minte ca nu a fost mai mult de 5 milioane pe vremea aia).

Legat de mistocari:Pai tu ai o problema medicala,nu te operezi de dragul de a te opera,sau din placere.Daca ei au nisip in cap si nu sunt capabili sa inteleaga treaba asta,nu iti sunt prieteni si cu asta-basta.Mistouri de-astea fac copii de 10-12 ani,cu muci la nas.Sper ca am fost de ajutor ;)

1. O operatie de fimoza NU costa nimic.
2. Unguentul cred ca l-ai folosit inainte de operatie,acasa .;)
3. Sincer,simpatizez cu "mistocarul";daca avea intr-adevar o problema era deja la rand ,la consultatie.:)

#17
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

 planner26, on 3rd January 2012, 00:24, said:

Mai Popescule, incearca nene sa decalotezi penisul fara frica, cand e in erectie..... Daca zici ca nu e chiar asa grava treaba, poate se rupe ata aia odata. Asta daca tine numai ata, si nu este lipita pielea de jur-impreujur...
.... si dupa, daca dai in parafimoza sau incepi sa sangerezi, macar faci operatia in regim de urgenta si scapi de cozile de la programari.

Bai, voi va auziti! Cum naiba sa forteze? Ce treaba are fimoza cu ata aia de care zici tu si care, apropo, nu e neaparat sa se rupa?

Sfatul meu este sa nu fortezi. Du-te la medic, nu te mai trata dupa net sau din auzite, ca stii cum e: daca un tratament merge la tine, nu inseamna ca merge si la altul. Fa-ti o programare la urologie, nu e nicio rusine, doar oamenii aia sunt doctori si au vazut o groaza pana atunci. Doar doctorul iti poate spune daca e nevoie de operatie sau se rezolva cu unguent.

Later: am uitat, dar vad ca a zis regina mai sus :).. Operatia este gratuita, intra in alea de le platesti cu asigurarea de sanatate (presupun ca esti student sau ai un job). Bine, asta nu inseamna ca nu poti sa dai daca vrei o atentie catre doctor si anestezist, ca deh.. Dar operatia in sine este gratuita si se face fara internare, aka intri, te opereaza, te ridici, te imbraci si pleci.

Edited by eps, 03 January 2012 - 00:37.


#18
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 eps, on 3rd January 2012, 00:35, said:

Bineinteles ca asta este cel mai bun sfat, care l-ai dat si tu, sa se duca la medic, ceea ce i-am zis mai sus, a fost in speranta ca poate problema nu e chiar asa grava, dupa cum si el a spus-o mai sus.
Medicul intotdeuna este cel mai in masura, sa spune ce anume e de facut!
Popescule, ia-ti inima in dinti, si treci peste emotii, du-te la medic pentru control! Poate cine stie, chiar medicul iti va da un unguent ceva, daca situatia nu e grava, Prinde curaj si fa o vizita la medic!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate