Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Regulator MPPT pentru fotovoltaice?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
levytek

levytek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.10.2008
Buna ziua,
- motivul deschiderii acestui topic este de a primi o schema electrica de MPPT pentru incarcarea unei baterii de 12v cu ajutorul panourilor solare. Am incercat sa caut si pe net niste scheme dar rezultatul obtinut nu prea a fost pe placul meu ... teoretic daca am inteles eu bine, pentru un astfel de controller de incarcare se poate folosi si un timer 555 (...pwm...) dar nu am gasit nici o schema cu asa ceva.
- nu vreau neaparat sa folosesc 555, doar ca vreau ceva schema mai simpluta de realizat, nu vreau un controller care stie de toate (controleaza curentul, tensiunea, face cafea si aduce mancarea in pat) ... vreau doar o tensiune de 12v si 5A.

Multulesc pentru timpul acordat! Numai bine.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Convertoarele astea foarte in voga de fapt nu sint decit niste convertoare DC-DC, eventual cu putina inteligenta adaugata ca sa stie cind sa se opreasca (eventual in functie de temperatura pentru ca la baterille cu Pb trebuie teoretic sa termini incarcarea si in functie de temperatura).
Tu vrei o tensiune de 12V? Un curent de 5A? Incarcarea unei baterii cu Pb? (da, astea sint 3 chestii diferite).
Daca situatia e cea clasica cu un panou de 16-18-20V si o baterie cu Pb orice incarcator eficient este ok. Daca ai diferente mai mari de tensiune (sau chiar tensiuni mai mici de la panou, gen 10V sa incarci baterie cu Pb) atunci intr-adevar merita o schema mai complicata.

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
levytek, esti sigur ca intelegi ce inseamna literele alea "MPPT" ?

Vin de la "Maximum Power Poin Tracking" adica "urmarirea punctului de putere maxima" si asta presupune optimizari care in mod normal necesita controler si nici nu e foarte simplu, asa cum vrei tu. Deci daca vrei MPPT nu e simplu si-i cu controler, daca vrei simplu si fara controler nu-i MPPT.

Edited by blimpyway, 31 December 2011 - 16:07.


#4
levytek

levytek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.10.2008

View Postblimpyway, on 31st December 2011, 16:06, said:

levytek, esti sigur ca intelegi ce inseamna literele alea "MPPT" ?

Vin de la "Maximum Power Poin Tracking" adica "urmarirea punctului de putere maxima" si asta presupune optimizari care in mod normal necesita controler si nici nu e foarte simplu, asa cum vrei tu. Deci daca vrei MPPT nu e simplu si-i cu controler, daca vrei simplu si fara controler nu-i MPPT.

Intradevar nu am citit suficient pentru a folosi termenul MPPT. Pentru apararea mea sa fie ca doar pentru pentrecerea timpului liber fac asemena lucruri  :confuzzled: , deci nu am prea mari cunostinte in domeniu.

Revenind... eu vreau doar sa apar bateria .Cu ce ma sfatuiti ?? (cu posibilitatea de a fii creat acasa! de la un magazin este usor de cumparat  :peacefingers: ) ...

Multumesc pentru atentia acordata!

#5
Austriac

Austriac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2012
Shema Mppt!

Attached Files

  • Attached File  mppt.JPG   335.65K   770 downloads


#6
vipers

vipers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.05.2007
aceasa schema de regulator mppt ce tensiune intra  si cati A suport si ceva detalii la ea  va rog sau daca mai avti si alte scheme , ma intereseaza va multumesc

#7
ffleseru

ffleseru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2004
Daca te uiti aici o sa vezi exact motivatia electrica si metodologia de lucru a unui regulator MPPT ...dar mai ales modul in care functioneaza.

http://www.ecovolt.r..._solar_mppt.htm

:)

#8
zonon

zonon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.07.2008

View Postlevytek, on 31 decembrie 2011 - 01:59, said:

Buna ziua,
- motivul deschiderii acestui topic este de a primi o schema electrica de MPPT pentru incarcarea unei baterii de 12v cu ajutorul panourilor solare. Am incercat sa caut si pe net niste scheme dar rezultatul obtinut nu prea a fost pe placul meu ... teoretic daca am inteles eu bine, pentru un astfel de controller de incarcare se poate folosi si un timer 555 (...pwm...) dar nu am gasit nici o schema cu asa ceva.
- nu vreau neaparat sa folosesc 555, doar ca vreau ceva schema mai simpluta de realizat, nu vreau un controller care stie de toate (controleaza curentul, tensiunea, face cafea si aduce mancarea in pat) ... vreau doar o tensiune de 12v si 5A.

Multulesc pentru timpul acordat! Numai bine.

Eu iti propun sa alegi un mppt realizat de fabrica, are toti algoritmii integrati si testati, decat sa ai neplacuta surpriza sa distrugi acumulatorii. Eu am achizitionat un EpSolar si lucreaza foarte bine. Plus ca e la un pret accesibil.

Edited by zonon, 09 May 2013 - 08:06.


#9
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
O schema de mppt pentru solar.

Attached Files



#10
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
O schema foarte simpla,dar cu un randament de peste 90%,este ultima de aici  http://www.elforum.r...01098&start=150
Mai mult decat atat,chiar o sursa in comutatie,de randament ridicat,poate fi modificata intr-un regulator MPPT.De exemplu conectand suficiente panouri in serie,pentru a obtine o tensiune cuprinsa intre cca 100V si 300V,se poate folosi o sursa cu PCF activ,de o putere mai mare decat maximul debitat de panouri.Am testat ideea folosind patru panouri inseriate de 30V/235W,obtinand 120V,cu care am alimentat patru surse Mean Well,de 200W,conectate in paralel,avand ca sarcina doi acumulatori de 12V/150Ah,in paralel;randamentul obtinut,cca 80%.
Daca sunt interesati,putem dezvolta subiectul...

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
E interesant cu sursa de calculator, dar cum opresti incarcarea cand e bateria plina?

#12
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Tensiunea de iesire a sursei se regleaza la 13,8-14,5V.Aceasta va fi tensiunea maxima pe acumulator.Incarcarea se face initial in curent constant,apoi tensiune constanta.Se poate modifica chiar un incarcator acumulatori,in comutatie,care admite pe intrare tensiunea rezultata din inserierea panourilor.In felul asta incarcarea s-ar face ca la carte,daca se doreste acest lucru.
Un exemplu de incarcator de 1000W,ce ar merge modificat.Tensiunea de intrare,cca 100-300V CC.Costa insa vreo 1000 Ron...
http://www.sursedete...b-1000-spec.pdf
http://www.sursedete...n_Well_PB100012

Edited by pisicamatache, 23 May 2013 - 22:26.


#13
siulian08

siulian08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.11.2008
Reclama SIA:
Cei interesati de varianta actuala de MPPT (solar), de 12/24/48V la 20A (proiectat pentru 30A maxim), sa ma contacteze.
Il ofer la un pret superpromotional.

Pana acum l-am testat la 12 si la 48V.
La mine incarca un banc de acumulatori de 48V (UPS), de la 8 panouri fotovoltaice de 224W si comanda invertorul automat sa comute de pe retea pe baterii si invers.
Varful de putere de pana acum a fost de 1243W.
Alimentez toata casa din acest UPS de 3000VA (APC).
Accepta la intrare tensiuni de pana la 140V (maxim 150V).
Racirea este pasiva cu un radiator de aluminiu: placa de 160x100x15mm


Algoritmul mppt inplementat este P&O (perturb and observe) si ar trebui sa mearga si cu generatoare eoliene, doar ca nu are dumpload.
Nu am testat pe generator eolian pana acum, dar probabil il va lasa sa se tureze pana scoate tensiunea maxima si pe acolo va gasi maximul de putere.

Partea de putere este un buck cu doi tranzistori de 83A la 150V, bobina de 100uH la 30A (mare).
Iar PWM-ul lucreaza la o frecventa de 40khz (nu se aude) si ajustarea se face in pasi de 0.1%, de la 5% la 95%

#14
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Exista rubrica "Bursa verde", nu trebuie sa insisti peste tot.

#15
siulian08

siulian08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.11.2008
Poate nu am fost inteles corect: ce am realizat nu este neaparat un produs comercial pentru "bursa verde".
Si pentru ca am numit postul "reclama" nu inseamna ca nu sunt dispus sa impartasesc experienta sau cunostinetele adunate dealungul realizarii acestui proiect.

Edited by siulian08, 26 July 2014 - 23:39.


#16
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Nu te supara, dar postarea ta suna asa:

Quote

Reclama SIA:
Cei interesati de varianta actuala de MPPT (solar), de 12/24/48V la 20A (proiectat pentru 30A maxim), sa ma contacteze.
Il ofer la un pret superpromotional.
Reciteste de cateva ori si vezi unde se incadreaza mai exact aceasta postare.
Daca doresti sa mentii o discutie pe aria tehnica nu aduci in prim plan oferta ta de vanzare. Mi se pare de bun simt sa cunoasca toti membrii asta. Nu e acelasi lucru cand vine Viorel si recomanda un produs al unui vanzator de pe ebay din Taiwan. Gandeste-te cum ar arata forumul asta daca toti si-ar pune produsele la vanzare pe unde apuca.
Chiar nu ai de ce sa te superi Posted Image

#17
siulian08

siulian08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.11.2008
Iata o poza cum arata.

Am ales o varianta de "synchronous buck".
Se vad tranzistorii de putere deasupra de bobina: 150V 83A

Attached Files



#18
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

View Postsiulian08, on 27 iulie 2014 - 08:47, said:

Iata o poza cum arata.

Am ales o varianta de "synchronous buck".
Se vad tranzistorii de putere deasupra de bobina: 150V 83A

Ar fi mai interesant daca regulatorul ar fi permis o tensiune mai mare pe intrare , peste 200V, sa permita inserierea mai multor panouri pentru a avea pierderi mai mici la cablurile de la panou la regulator.

Edited by servoman, 27 July 2014 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate