Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Regulator MPPT pentru fotovoltaice?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
siulian08

siulian08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.11.2008
Fata de design-ul initial am marit tensiunea de intrare, de la 100 la 150V.

Peste 150V este cu totul altceva in special din cauza condensatorilor: sunt mult mai mari si capacitantele sunt mici

Dar si mosfetii peste 100V au Rdson suficient de mare sa fie ineficienti la tensiuni de iesire mici.

Chiar si asa merge cu 4 panouri in serie (cu tensiunea open circuit de 37V). Eu il folosesc in acest moment cu 8 panouri (doua string-uri de 4 panouri in serie).
Iar la iesire am 4 baterii de 18Ah in serie, legate la un UPS APC de 3000VA, modificat sa il "pacaleasca" controler-ul sa treaca pe baterii.
In felul asta tot sistemul este automat.

Acest controler este proiectat pentru case independente unde de obicei nu pui mai mult de 12 panouri.
Cam astea au fost conditiile pentru care am ajuns la aceasta varianta.

Edited by siulian08, 27 July 2014 - 11:09.


#20
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Pentru cei ce nu au idee cum functioneaza o sursa in comutatie, vreau sa spun ca nu orice e posibil. sau nu orice e posibil cu randament ridicat. Daca se vrea o tensiune mare de intrare, sa zicem peste 200V, dar tensiune mica de iesire, 12,24V, nu se poate face o sursa ieftina, dar cu randament ridicat cu doar o inductanta, trebuie musai traf pe ferita. Ca unul care spun fara lipsa de modestie  ca stiu cu  ce se mananca o sursa in comutatie, eu zic ca realizarea e deosebita. Foloseste redresare sincrona, adica un mosfet in loc de dioda, deci pierderi foarte mici .
Sa nu se creada ca am vreo afacere cu Iulian, am destule postari in care nu am fost de acord cu unele idei de ale lui, dar nu pot sa nu apreciez aceasta realizare.

#21
siulian08

siulian08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.11.2008
Daca sunt mai multi interesati sa isi construiasca singuri acest controler (dar ar trebui sa stiu cati pentru a comanda PCB-urile), as putea face comanda de PCB-uri si sa livrez doar PCB-ul, microcontroler-ul gata programat impreuna cu schema si component placement-ul.

Edited by siulian08, 29 July 2014 - 10:47.


#22
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015

 siulian08, on 29 iulie 2014 - 10:42, said:

Daca sunt mai multi interesati sa isi construiasca singuri acest controler (dar ar trebui sa stiu cati pentru a comanda PCB-urile), as putea face comanda de PCB-uri si sa livrez doar PCB-ul, microcontroler-ul gata programat impreuna cu schema si component placement-ul.
mai e valabil?

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am experimentat o variantă simplă de regulator MPPT de joasă putere  folosind un modul convertor step-down cu XL4016 cumpărat cu 2 dolari la care am adăugat un circuit simplu de reglare a curentului de încărcare funcţie de puterea generată de panoul solar. Deoarece în esenţă curentul generat depinde doar de iluminarea panourilor, tensiunea nemodificându-se foarte mult, se poate foarte simplu urmări tensiunea de intraree iar când aceasta cade sub valoarea MPPT (care este cca. 80% din cea îngol) se comandă scăderea tensiunii de ieşire, care duce automat la micşorarea curentului de încărcare. Reacţia se face pe pinul FB al integratului. Toată povestea necesită un tranzistor 2N7002, o rezistenţă şi un semireglabil pt. stabilirea tensiunii MPPT, nimic mai mult. La testele de pe masa de lucru, la o tensiune de intrare de 17V, una de ieşire de 8,4V (2 celule LiPo de 4,2V şi 8Ah înseriate), curentul de încărcare a fost aproximativ dublu faţă de cel de intrare, pe care l-am variat din sursă între 20mA şi 3,5A.
Schema are un uşor dezavantaj, la tensiuni de intrare sub cea MPPT nu încarcă deloc, însă aportul mic de energie pierdut dimineaţa este mai mult decât compensat peste zi.

#24
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Cu modificari similare, aproape orice sursa in comutatie, se poate transforma ieftin si simplu, in regulator MPPT. E nevoie de un circuit simplu care sa monitorizeze tensiunea panourilor, astfel reglat ca sa nu permita scaderea tensiunii, sub valoarea programata. Eu am folosit un TL431, urmat de un inversor cu bipolar, care comanda chiar optocuplorul existent in orice sursa care lucreaza alimentata de la retea. Daca tensunea pe panouri tinde sa scada, e comandat optocuplorul care comanda micsorarea umplerii, respectiv a curentului prin acumulator. Se preteaza a fi folosite surse cu PFC activ, care pot functiona cu o tensiune de intrare intre cca 100-350Vdc.

Edited by pisicamatache, 12 May 2016 - 08:27.


#25
GeoLic

GeoLic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.09.2008

 siulian08, on 29 iulie 2014 - 10:42, said:

Daca sunt mai multi interesati sa isi construiasca singuri acest controler (dar ar trebui sa stiu cati pentru a comanda PCB-urile), as putea face comanda de PCB-uri si sa livrez doar PCB-ul, microcontroler-ul gata programat impreuna cu schema si component placement-ul.

Mai este valabil anuntul ?

#26
GeoLic

GeoLic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.09.2008

 siulian08, on 27 iulie 2014 - 08:47, said:

Iata o poza cum arata.

Am ales o varianta de "synchronous buck".
Se vad tranzistorii de putere deasupra de bobina: 150V 83A

Ceva nou despre lucrare ?
La ce pret ajunge ?

#27
florin_cupa

florin_cupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2017
Salutare tuturor! Sunt începător in sisteme fotovoltaice si as dori sa aflu unele lucruri de la cei care sun in domeniu! Vreau sa fac un sistem fotovoltaic din 10 panouri policrstaline 245w  37v si 8a legate doua cite douain serie si apoi toate cele cinci in paralel; am optat pentru un invrtor/charger mpp 4048ms de 5kw  3000w 60a acestea find cumpărate deja si urmează acumulatorii! Stau sa mă gindesc de care sa iau cu gel sau de tractiune si nu stiu exct unde da ii pun?  Am posibilitatea sa ii pun in podul casei ca e foarte mare ; in garaj sai in pivnita!

Ma gindesc la temperatura de vara iarna


#28
zh302

zh302

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2011

 siulian08, on 27 iulie 2014 - 08:47, said:

Iata o poza cum arata.

Am ales o varianta de "synchronous buck".
Se vad tranzistorii de putere deasupra de bobina: 150V 83A
Buna ziua-Sunt interesat de  MONTAJUL  construit de Dv si as dori sa comand 2 buc. [email protected] Multumesc anticipat--STIMA--

#29
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Corect, acumulatorii traiesc cel mai mult daca ii instalezi in pivnita, asa ii am si eu, eu am optat pentru tubulare flooded, tractiune, semitractiune, optim la pb este OPzS dar sunt scumpe, daca nu, Nicd flooded, dar ai chargerul pentru pb, numai in masura in care poate fi reprogramat.

Referitor la topologia chargerlor, daca tensinile sunt in raport de pana la 1/3 se poate folosi buck sau boost, la rapoarte mai mari e nevoie de transformator ,valabil si in cazul cand doriti sa izolati galvanic sursa de consumator, cel mai simplu este o sursa foreward push pull 2 tranzistori doua diode, sau redresare sincrona 4 tranzistori.

Am gasit cea mai convenabila metoda de driving pentru sursa cu redresare sincrona, 4 acpl-w 343 sau 346 cele 4 tranzistoare din primar si din redresorul sincron pot fi comandate de un singur 3525, 3524, 3825, 494, 598, in functie de nevoi.

La nevoie la push pull redresorul sincron poate fi comandat cu doua infasurari auxiliare de pe traful de forta, dar portile trebuie protejate cu grupuri de rezistente si zennere antiserie, in plus fazajul nu este chiar ideal.

Genul acesta de sursa e util daca se doreste o tensiune mare pe aria pv si o tensiune mica pe acumulator, 12-24v, astea traiesc mai mult si sunt usor de egalizat, circuitul de joasa tensiune se reduce la cel mult 2 m de cablu, de la sursa la acumulator si de la acumulator la invertoare.

Edited by cavit, 29 March 2017 - 12:16.


#30
silviu61

silviu61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2009
Buna ziua. As fi interesat de cablaje și schema daca de comercializează? Merci.

#31
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu am schema editata doar desenata de mana, cablajul l-am desenat cu markerul nu are decat 3525 si cele 4 acpl w343 restul e cu caramizi cablate cu platbanda.

dar poate gasesti la @pisica matache. sau la altcineva.

Edited by cavit, 07 April 2017 - 20:53.


#32
silviu61

silviu61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2009
Cu cât vindeți un cablaj + o poza la schema desenata de mana?

#33
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Sunt gratis doar sa dau de ele.

#34
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Iata schema, este orientativa poate avea anumite erori, valorile sunt cele folosite de mine

Daca sunteti electonist puteti construi acest circuit, atentie deosebita la fazarea comenzilor tranzistoarelor, asta depinde si de faza transformatorului, cel mai bine alimentati in serie cu un bec de 220 100w pana setati corect faza comenzii nu trebuie sa se aprinda sau doar putin in functionare si cu iesirea in gol, si sa scoata la iesire o tensiune rezonabila apropiata de tensinea de intrare impartita la raportul de transformare, daca se aprinde tare inversati intre ele comenzile tranzistorilor din primar sau secundar.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate