Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

MINIM absolut la imprumuturile Prima Casa: 19.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cam asa ceva.
La ora actuala eu cred ca bani sunt dar si bancile si persoanele fizice strang la saltea in loc sa crediteze/investeasca.
Guvernul nu va renunta la PC:
- daca imprumuturile sunt mici si responsabilitatea este mica, daca la un ap de 50-60k imprumutul este de 20k riscul de a nu recupera debitul este zero
- in felul asta obliga bancile sa vina cu oferte similare,

#20
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Ok deci Prima Casa a fost la inceput un program social prin care patura de oameni "saraci" aveau sansa de a cumpara o casa, iar acum s-a transformat intr-un program de intrajutorare a persoanelor care au cash si posibil alte locuinte mai mici de 50mp.

Am ajuns amandoi la o conlcuzie interesanta zic eu: Prima Casa nu mai e un program social.

Edited by lender, 29 December 2011 - 14:43.


#21
lucianh

lucianh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.09.2002
PC care e acum, e ultima PC. Se va termina cand tot plafonul este acoperit. Cat va dura? Asta depinde de cerere si oferta de credite.

Eu cred ca imobiliarele isi vor ajusta pretul, dar nu asa cum crezi tu lender.

Daca pana pretul era acelasi de la un bloc la altul, de la un cartier la altul, primand in formarea pretului doar  nr camere, eventual suprafata, si cel mai important aspect cu cat a vandut vecinul sau nu stiu ce cunostinta, eu cred ca asta o sa se schimbe.

Or sa scada preturile la apartamentele vechi, prost pozitionate, etaje finale sau parter, imobile care necestita investitii de renovare, access restrans la mijloace de transport, scoli, gradinite, sau in cartiere rau famate.

Daca ai chef sa cumperi ceva, e suficient sa te apuci de vizitat o luna doua, si ai sa ajungi la concluzia mea. Eu din ce am vazut, apartamentele bune au scazut putin spre deloc.

La apartamentele noi, e posibil sa fie scaderi, dar nu stiu cat de mult. Multi dezvoltatori le-au facut pe credit, iar pretul materialelor nu a scazut foarte mult. Chiar si pt constructiile care incep de aici incolo, constructorii nu or sa scada sub pretul de constructie.

Si sa-ti mai zic un secret. Spaga sa obtii autorizatii, conectari la utilitati, precum si suportarea costului cu infrastructura (canal, strada, curent, apa, gaz) pe care constructorii trebuie sa le suporte, nu fac nimic altceva decat sa umfle pretul final.


Daca nu esti mistocar, si chiar vrei sa te convingi sau sa afli pretul corect pt un imobil, iti sugerez sa faci un exercitiu de aritmetica.

Fa niste calcule grosso-modo, cat ar costa un imobil nou, cu cateva apartamente. In calcul sa nu incluzi timpul tau cu supraveghrea lucrarilor, sau nervii generati de umblatura. Ma gandesc ca astea is for free, mai ales ca ai atata timp si energie pe forum. Astfel iti faci o idee de costurile reale, si nici imobiliare,ro si nici baietii de pe forum nu or sa-ti poata combate parerea/argumentele. Vezi ca este si un topic de contructii case, unde gasesti informatii despre preturi manopera/materiale/ costuri estimative ale celor care si-au facut case in regie proprie. Sunt sigur ca gasesti tu cateva ore sa te documentezi temeinic in demersul tau.


Mult spor.  Pana vii cu o analiza pertinenta, eu inca te cataloghez la categoria frustrat ca "strugurii la care nu ajungi sunt acri".

#22
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Punctul de vedere este pertinent, asta a fost situatia pana in acest moment.
Dar dupa cum se vede lucrurile incep sa se schimbe: prima casa nu mai e program social, multe lume incearca sa vanda si nu poate.
Eu cred ca in 2012 cine va avea rabdare sa astepte va gasi apartamente deja renovate pe cheltuiala si nervii proprietarilor la preturi din ce in ce mai mici.
De ce ar sta cineva sa cumpere nerenovat sau sa faca o constructie cand sunt atatea imobile execute silit si altele deja libere pe piata ?

Edited by lender, 29 December 2011 - 15:47.


#23
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
M-am linistit. Nu se mai prabusesc preturile cand dispare Prima Casa.

Daca doar de 19 mii euro aveau nevoie romanii...


Oricum 70% din tranzactii se fac cu CASH si 30% cu credit.

#24
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Sumele mari, cash-ul se invarte tot in imobiliare dupa cum am explicat pe alt topic.
In momentul cand scade creditarea cu X% tranzactiile cash scad si mai mult pe motiv ca nu se mai fac tranzactii in lant.

#25
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Prima Casă 4 (1 iunie ? 02 decembrie 2011):
o 12.668 garanții pentru locuințe acordate, în valoare de 241,7 milioane euro.
o 212 solicitări de garantare în valoare de 4 milioane euro se află în analiza băncilor sau a FNGCIMM. (cca 18.900euro pe solicitare)
Media prima casa 4 2011 - 19080 euro

De la începutul Programului Prima Casă și până la data de 02.12.2011 au fost emise în total 52.740 garanții pentru finan?ări accesate în valoare de peste 2,1 miliarde euro.
Media pe intreg programul Prima Casa este de 39.820 euro!

http://www.gov.ro/si..._l1a109211.html
Prima casa este o anomalie menita de a proteja profiturile bancherilor si care introduce anomalii in piata.
Prima casa 4 trebuie sa dispara!

Edited by Josef_Mengele, 29 December 2011 - 16:19.


#26
lucianh

lucianh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.09.2002
Baieti...eu cred ca dramatizati un pic prea repede.

M-am uitat si eu pe linkul de mai sus. Si de acolo citez

"Prima Casă 4 (1 iunie – 02 decembrie 2011):
o 12.668 garanții pentru locuințe acordate, în valoare de 241,7 milioane euro.
o 212 solicitări de garantare în valoare de 4 milioane euro se află în analiza băncilor sau a FNGCIMM."


Matematic asta inseamna ca garantia medie este undeva la 19.000 EURO.

Mergand putin mai departe si aplicand si ceva rationament, nu doar senzationalismul unei jumatate de stiri, am dedus ca valoarea medie a unui imprumut PC4 este undeva la 38.000 - 39.000 EURO.

Cum am dedus asta? Simplu: FNGCIMM garanteaza doar 50% dintr-un imprumut. Lucru stipulat clar in ordonanta de guvern PC4.


Deci !?....va rog frumos....mai usor cu concluziile pe scari. Mai si ganditi...nu luati totul de bun.

#27
taz81

taz81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.06.2011
Corect!    :w00t:

#28
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Postlucianh, on 29th December 2011, 17:00, said:

Mergand putin mai departe si aplicand si ceva rationament, nu doar senzationalismul unei jumatate de stiri, am dedus ca valoarea medie a unui imprumut PC4 este undeva la 38.000 - 39.000 EURO.

Trebuie sa recunosc ca si eu cred la fel: 19.000 euro x 2 = 38.000 euro
Deci caderea de 50% inca nu a venit, o mai asteptam :)
Jurnalista care a scris articolul de pe imopedia se pare ca a dat gres cu logica.

#29
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Dacă recite?ti comunicatul de presă vei observa că nu este specificat cum să sumele men?ionate reprezintă doar partea Statului, adică jumătate. Dimpotrivă, reprezintă valoarea totală a garan?iei.

212 solicitări de garantare în valoare de 4 milioane euro se află în analiza băncilor sau a FNGCIMM. Putem presupune din afirma?ia asta că este vorba de valoarea totală a creditelor aflate în analiză ?i nu de jumatatea valorii creditelor, nu? Dacă da, media lor este 18 868 EURO. Cetă?eanul care depune dosarul cu cererea privind garantarea creditului nu depune o cerere pentru 1/2 din garan?ia acordată de stat ?i alta pentru 1/2 din garan?ia acordată de către bancă. El depune o singură cerere pentru garantarea întregii sume.

De asta îmi permit să concluzionez că în exprimarea: 12.668 garanții pentru locuințe acordate, în valoare de 241,7 milioane euro nu este vorba despre jumătă?i de garan?ii, mai ales că media lor este de 19 080 EURO, foarte apropiată de media cererilor aflate în analiză, de 18 868 EURO.

BONUS:

Avansul este de 5% din valoarea imobilului, iar comisionul către Fondul de Garantare este de 0,49% pe an Dacă suma pentru care se depune cerere de garan?ie ar reprezenta doar 1/2 din suma totală, oare nu ar fi normal ca ?i comisionul către Fondul de Garantare să fie redus la jumătate de la 0,49% cât era când Statul garanta 100% din sumă?

Edited by albastru, 29 December 2011 - 17:41.


#30
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Da, dar tot in comunicat mai scrie ca:

Quote

Bugetul alocat pentru Prima Casă 4 este de 771 milioane euro. Pentru anul 2012, se va utiliza plafonul rămas neutilizat în anul 2011, de aproximativ 500 milioane euro.

Deci buget total de 700 milioane din care s-au folosit doar 200 mil, nu poate fi vorba decat de partea statului din garantie. Trebuie sa dam cezarului ce e al cezarului, jurnalista imopedia a dat-o in bara.

Dar nu va faceti griji, scaderea va atinge 50%, e doar o chestiune de timp.

Edited by lender, 29 December 2011 - 17:43.


#31
lucianh

lucianh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.09.2002

View Postalbastru, on 29th December 2011, 17:37, said:

Dacă recite?ti comunicatul de presă vei observa că nu este specificat cum să sumele men?ionate reprezintă doar partea Statului, adică jumătate. Dimpotrivă, reprezintă valoarea totală a garan?iei.

212 solicitări de garantare în valoare de 4 milioane euro se află în analiza băncilor sau a FNGCIMM. Putem presupune din afirma?ia asta că este vorba de valoarea totală a creditelor aflate în analiză ?i nu de jumatatea valorii creditelor, nu? Dacă da, media lor este 18 868 EURO. Cetă?eanul care depune dosarul cu cererea privind garantarea creditului nu depune o cerere pentru 1/2 din garan?ia acordată de stat ?i alta pentru 1/2 din garan?ia acordată de către bancă. El depune o singură cerere pentru garantarea întregii sume.

De asta îmi permit să concluzionez că în exprimarea: 12.668 garanții pentru locuințe acordate, în valoare de 241,7 milioane euro nu este vorba despre jumătă?i de garan?ii, mai ales că media lor este de 19 080 EURO, foarte apropiată de media cererilor aflate în analiză, de 18 868 EURO.

BONUS:

Avansul este de 5% din valoarea imobilului, iar comisionul către Fondul de Garantare este de 0,49% pe an Dacă suma pentru care se depune cerere de garan?ie ar reprezenta doar 1/2 din suma totală, oare nu ar fi normal ca ?i comisionul către Fondul de Garantare să fie redus la jumătate de la 0,49% cât era când Statul garanta 100% din sumă?

albastru, fii mai atent si nu trage concluzii pripite.

Este o diferenta intre o garantie si un imprumut.

Tu cand mergi la banca soliciti un imprumut. Daca acesta ti se ofera, banca merge la FNGCIMM, si solicita garantarea acestuia. FNGCIMM ii acorda garantie, pe 50% din valoarea imprumutului. FNGCIMM raporteaza in bilantul sau, valoarea totala a garantiilor acordate in 2012.  Mi s-ar parea hilar sa raporteze altceva.

Intre valoarea unui imprumut si valoarea garantiei acordate de FNGCIMM exista un raport de 1/2, obligatoriu prin legea PC.

Pt ceilalti 50% din imprumut, banca accepta riscul, dar nu garanteaza nimic. Asta inseamna ca in caz de faliment, te va urmari pt asi recupera cei 50% care nu sunt garantati de FNGCIMM.

Jurnalistii se bazeaza foarte des pe neatentia oamenilor sau pe lipsa lor de cunostinte, care sa-i ajute sa digere un articol.
Un lucru bun in ziua de azi, este ca avem internet si putem comenta la articole sau pe forumuri.
De multe ori am ajuns sa citesc doar comentariile la articole, pt ca sunt mai pertinente decat articolul in sine. Asta spune mult despre calitatea presei, sau despre tendintele manipulatoare din presa, mai ales cand e vb de articole comandate politic.

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

View Postlender, on 29th December 2011, 17:43, said:

Da, dar tot in comunicat mai scrie ca:

Deci buget total de 700 milioane din care s-au folosit doar 200 mil, nu poate fi vorba decat de partea statului din garantie. Trebuie sa dam cezarului ce e al cezarului, jurnalista imopedia a dat-o in bara.

Dar nu va faceti griji, scaderea va atinge 50%, e doar o chestiune de timp.



2012 o sa aduca inca multe ,,neplaceri'', recesiunea va continua, caile relansarii economice sint inca departe de a fi descoperite.

Preturile vor scadea in continuare si nu cred ca tine de interesele lui x sau y, pur si simplu asa va fi conform cu evolutia tuturor problemelor din economia mondiala.

Eu nu CRED in obsesia ,,imobiliaristilor'' cum ca populatia parsiva tine banii la saltea si asteapta scaderi de preturi. Aia care asteapta sint probabil 5% dar restul doritorilor nu au bani ori nu pot suporta un credit pe termen lung.

Tin pariul cu scaderile pana la sfarsitul lui 2012, mai vedem apoi...

Mentionez ca nu am nici un interes, doar sint pasionat de subiect si il urmaresc/studiez.   :peacefingers:

Edited by crisstonne, 29 December 2011 - 19:09.


#33
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postlender, on 29th December 2011, 15:47, said:

Eu cred ca in 2012 cine va avea rabdare sa astepte va gasi apartamente deja renovate pe cheltuiala si nervii proprietarilor la preturi din ce in ce mai mici.

studiu de caz: http://forum.softped...resti-3771.html

ti se pare ieftin?  :confuzzled:

#34
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
S-a vandut ? Nu cred

La ce pret s-ar vinde ? Din ce in ce mai mic

#35
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postlender, on 31st December 2011, 13:40, said:

S-a vandut ? Nu cred

La ce pret s-ar vinde ? Din ce in ce mai mic
singurul lucru bun la aprtamentul ala este vecinatatea cu potcoava!


uite inca unul la 69000Euro (stefan cel mare). spune ca este renovat, dar este doar o spoiala ieftina. a se observa conductele ac-ului pe balcon!

http://forum.softped...resti-5030.html

#36
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Lender ce spuneai despre incercarile de manipulare and shit ?  :)

View Postlender, on 29th December 2011, 17:35, said:

Trebuie sa recunosc ca si eu cred la fel: 19.000 euro x 2 = 38.000 euro
Deci caderea de 50% inca nu a venit, o mai asteptam :)
Jurnalista care a scris articolul de pe imopedia se pare ca a dat gres cu logica.

Semnatura lui Lender:

Quote

Conform Imopedia imprumutul mediu la Prima Casa 4 a scazut la 19.000 euro din maximul de 60.000 euro. Programul Prima Casa pare ca nu mai e oportun.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate