Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

MINIM absolut la imprumuturile Prima Casa: 19.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

Quote

Radiografia Prima Casă 4, după șase luni

În cele șase luni de la începerea programului Prima Casă 4, s-au acordat 12.668 credite în valoare de 241,7 milioane euro. Asta înseamnă un împrumut mediu de 19.000 euro. Suma în sine este îngrijorător de mică. Un asemenea buget ar permite clienților să își cumpere doar garsoniere sau, cel mult, niște apartamente cu două camere și confort scăzut în unele dintre cele mai slab cotate zone. Spre comparație, la edițiile anterioare, suma împrumutată a variat în general între 40.000 și 50.000 euro. Iar momentan, nu există motive să credem că acest trend s-ar putea inversa. În primul rând, contextul mondial nu este de natură să încurajeze creditarea. La nivel local, BNR tocmai lucrează la implementarea noilor reguli pentru împrumuturi mai cumpătate. Iar cifrele venite de la Fondul Național de Garantare arată că și cele peste 200 de solicitări de credite care se află în momentul acesta în analiza băncilor au o valoare medie de 19.000 euro.

Sursa este aici.

Parca si vad aplaudacii-imobiliari cum concluzioneaza: e clar romanii au mai multi bani si se imprumuta mai putin :)

P.S.: Imobiliare.ro iar nu publica datele pe saptamana trecuta, oficial sunt in vacanta, neoficial e panica totala la ei, nu stiu cum sa mai acopere scaderile  :w00t:

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
TOATE subiectele deschise de tine , sunt pe subiectul asta . Scad imobiliarele , ce fraieri sunt cei ce cumpara imobiliare....
Ce urmaresti ? Castigi bine din asta sau ai ceva probleme la mansarda ? Ca ceva curat nu este .

Uitati-va ce subiecte deschide ! Nici nu urmaresc aria asta dar imi sar in ochi cat de pompos le da titlu ( SOC , BOMBA , PRABUSIRE , PREMIERA,MINIM )

Edited by mihai!, 28 December 2011 - 13:37.


#3
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Ai dreptate o sa scriu subiecte mai evlavioase care contin numai lucruri bune despre FNI si Caritas:

- Dl SOV ne anunta ca FNI a depasit randamentul de  1000%(el a tinut contabilitatea in continuare chiar si de la mititica)

- Caritas anunta plati de 100000%

Intre timp bula imobiliara se dezumfla si nu e nimic Senzational in asta.

Chiar nu e evident ca eu incerc sa ma distrez aici ?

Nu e vina mea ca voi ati investit in Bula si va pare rau acum.

Edited by lender, 28 December 2011 - 13:46.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
De fapt doresti ,,moartea agentilor imobiliari'', ori altceva ?!

Scrie un singur topic cu titlul asta si gata, te racoresti.

#5
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
In nici un caz nu doresc moarte nimanui, daca cineva se oftica ca a pierdut bani in imobiliare nu as vrea sa se arunce de la etaj.

Dar ma amuza sa comentez ultimele evolutii din piata, pentru ca turma din 2008 vedea cresteri pana la cer ori acum dau din colt in colt. :naughty:

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

View Postlender, on 28th December 2011, 16:23, said:

In nici un caz nu doresc moarte nimanui, daca cineva se oftica ca a pierdut bani in imobiliare nu as vrea sa se arunce de la etaj.

Dar ma amuza sa comentez ultimele evolutii din piata, pentru ca turma din 2008 vedea cresteri pana la cer ori acum dau din colt in colt. :naughty:






Care evolutii si de cand (temporal vorbind !), preturile tot scad de ceva ani si vor scadea in continuare si toti stim asta.

Unde este noutatea ?

Oricum cei care dau din colt in colt au deja hepatita, ce rost mai are sa ii otravesti si tu...

#7
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Imprumuturile Prima Casa de 19.000 euro este o noutate, nu?
Media era de peste 40.000 la vechile editii

Majoritatea nu vor sa recunoasca ca scad, d-asta si replicile mele acide.

2012 o sa fie tragic pentru multi din ei.

Edited by lender, 28 December 2011 - 16:57.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Pai ce trebuie sa ne confirme,,ei'' ?

Eu daca ies un pic prin oras si respir aerul stiu imediat ce se intampla, ce stau sa astept confirmarile lor...

#9
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Daca o sa stai suficient timp pe aria asta o sa intelegi.
Aici sunt oameni care speculeaza orice farama de informatie din presa, te denigreaza, afla date despre tine si le publica, totul cu un singur scop sa-i lasi sa traiasca in realitatea lor.
O sa-i vezi daca vei spune prea mult ca scad preturile cum te iau la ochi :)

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Si ce o sa ne faca ?

Ramanem fara boi la bicicleta ?!

#11
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Media asta de 19.000 euro ma surprinde si pe mine, ma indoiesc ca preturile s-au injumatatit deja.
Plus ca pana acum cateva luni media era pe la 38.000 euro ceea ce ma face sa cred ca dosarele care se aproba acum sunt sub 19.000 euro ca altfel media pe tot PC4 nu avea cum sa iasa 19.000.

Ce alta explicatie ar putea fi ?

#12
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Sper sa nu fie un crash in ultima luna, nici macar eu nu vreau 50% scadere intr-un timp atat de scurt.

#13
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Sau poate se prefera alte tipuri de imprumuturi ?

Nu vad nici o idee noua pe topicul asta.

#14
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlender, on 29th December 2011, 09:30, said:

Nu vad nici o idee noua pe topicul asta.
Hai ca-ti dau eu raspunsul: incepi sa vorbesti singur :) ultimele 3 posturi iti apartin precum si 8 din totalul de 13  :coolspeak:
Si nu sunt singurul care a ajuns la concluzia ca aberezi:

View Postmihai!, on 28th December 2011, 13:36, said:

TOATE subiectele deschise de tine , sunt pe subiectul asta . Scad imobiliarele , ce fraieri sunt cei ce cumpara imobiliare....
Ce urmaresti ? Castigi bine din asta sau ai ceva probleme la mansarda ? Ca ceva curat nu este .

Uitati-va ce subiecte deschide ! Nici nu urmaresc aria asta dar imi sar in ochi cat de pompos le da titlu ( SOC , BOMBA , PRABUSIRE , PREMIERA,MINIM )

Edited by gabian22, 29 December 2011 - 10:30.


#15
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Postgabian22, on 29th December 2011, 10:26, said:

Hai ca-ti dau eu raspunsul: incepi sa vorbesti singur :) ultimele 3 posturi iti apartin precum si 8 din totalul de 13  :coolspeak:
Poti sa vorbesti singur si sa ai dreptate, deci nu ma supar

View Postgabian22, on 29th December 2011, 10:26, said:

Si nu sunt singurul care a ajuns la concluzia ca aberezi:
19.000 euro imprumut mediu la Prima Casa 4 ar putea fi o aberatie, dar culmea ea a fost scrisa de o angajata a imopedia. Sincer nu stiu ce sa cred:

- respectiva angajata vrea sa isi dea demisia si asta a fost modul ei de a o redacta

- e un creash teribil pe ipotecarele Prima Casa

- nu se imprumuta lumea prin Prima Casa ci prin alte imprumuturi mai scumpe

Fara nici o ironie de data asta, chiar nu inteleg. Care este parerea ta cu privire la informatia asta ?

#16
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Eu am nevoie cam de 10.000 de euro prin PC.

#17
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlender, on 29th December 2011, 12:22, said:

Poti sa vorbesti singur si sa ai dreptate, deci nu ma supar
Ar fi fost chiar culmea sa vorbesti singur si sa nu ai dreptate :)))

Quote

19.000 euro imprumut mediu la Prima Casa 4 ar putea fi o aberatie, dar culmea ea a fost scrisa de o angajata a imopedia. Sincer nu stiu ce sa cred:
- respectiva angajata vrea sa isi dea demisia si asta a fost modul ei de a o redacta
- e un creash teribil pe ipotecarele Prima Casa
- nu se imprumuta lumea prin Prima Casa ci prin alte imprumuturi mai scumpe
Fara nici o ironie de data asta, chiar nu inteleg. Care este parerea ta cu privire la informatia asta ?
Nu am fost si nu sunt interesat de PC dar:
1 - un raspuns l-a dat Thomas
2 - daca nu ma insel PC te obliga sa nu vinzi ap un nr de ani, unora posibil sa nu le convina aspectul
3 - acum ceva timp, intre PC x si PC x+1, prin presa aparusera articole cum ca anumite banci ar fi oferit produse similare PC, oamenii pot apela la acestea la fel de bine datorita pct. 2
4 - vezi ca depozitele populatiei in banci nu sunt deloc de neglijat, revenim la 1.
5 - se cumpara proprietati ieftine deci imprumuturile prin PC sunt mai mici (cunosc si eu un caz in care suma imprumutata a fost de cca 20.000)

#18
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Deci inteleg ca tu inclini sa crezi informatia respectiva, chiar se dau imprumuturi Prima Casa doar de 19.000 euro.
Asta ar inseamna ca nu mai sunt multi eligibili sau dispusi sa se imprumute 60.000 euro pentru un apartament si au ramas doar cei care au aproape 60.000 si mai completeaza putin suma.
In conditiile astea apare posibilitatea ca guvernul sa decida ca nu mai e nevoie de programul asta Prima Casa.

E buna concluzia ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate