Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Licenta software OEM?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
meme1234

meme1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2011
Salutari,

Sunt persoana fizica(particular) cu intentii de PFA/SRL.
Ce problema am:

Am cumparat din tara(factura,plata prin banca) un utilaj CNC chinezesc, care a venit cu un anumit software pt CAD/CAM(cu CD care pare original + cheie USB).
Pe langa utilaj am cumparat si un PC SH cu licenta de Windows XP(totul pe factura, desigur) , de la alta firma.
Toate bune si frumoase, cum gasesc un spatiu pe masura, ma lansez....

DAR

In toamna am participat la TIB 2011 si am dat peste -chipurile- dealerul din RO al firmei care a scris programul de CAD/CAM si am aflat cu stupoare ca s-ar putea sa nu am licenta pentru acest software.Respectivul a povestit chiar ca a intreprins anumite actiuni legale pentru a afla de la cei care vand utilajele(insotite de software) datele de contact ale celor care au cumparat masini, cu intentia de a reintra in posesia softului si a cheilor USB, care ar fi fost "furate" de catre cei din China, "furate" in sensul de copiere/distribuire fara autorizatie.
Domnul mi-a facut chiar niste oferte pentru achizitionarea unei licente pentru softul pe care il am, bineinteles la niste preturi bune (pentru el...).

Dupa conversatie, am ramas cu niste dileme, care sper sa le rezolv cu ajutorul vostru:

1.Poate o instanta din Romania sa-i dea dreptul de a-mi lua softul si ce tine de acesta numai pe baza a ceea ce afirma el(problema e clar internationala dupa mine...)?
DACA de fapt chinezii au licenta, iar "reprezentantul" firmei de software este doar un oportunist?

2.La un eventual control al ORDA/BSA/Garda(care or fi venind in control), ma pot considera acoperit numai cu factura de la utilaj, pe care insa nu este trecut si software-ul respectiv?masina nu functioneaza la maximum fara acest soft.

In speranta ca se va gasi cineva care sa-mi dea un raspuns util, va doresc SANATATE!

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
nu poti lua legatura direct cu producatorul softului? macar sa stii in ce ape te scalzi...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
TU ai cumparat un utilaj ce a venit cu tot cu un soft.
Esti de buna credinta.

#4
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Si eu vand utilaje impreuna cu softul aferent. In mod normal trebuie sa existe o anexa la contract prin care de specifica transferul de drepturi de utilizare a tuturor softurilor cu care este livrata masina de la detinatorul licentei la utilizator.

#5
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Trebuie mentionat si in factura despre soft
daca e mentionat in factura, nici nu te mai intereseaza daca au chinezii sau nu licenta originala, la tine e eroare de fapt, arati factura si Cd ul original

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate