Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

(florineEE) CASA P+M 93mp

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

#1
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare tuturor forumistilor.M-am decis sa deschid si eu un jurnal de constructie casa, desi deocamdata sunt in faza "alergatului" dupa avize. Terenul are 475 mp, deschidere de 14.3 m, situat in oras Ovidiu, langa Constanta, la 26 metri de DN2A (E60). Asta vara m-am racordat la reteaua apa-canalizare.Gazele trec la 1.5 metri de gard, as vrea sa ma racordez la reteaua de gaze dupa ce imi iese AC (sa scot teava la marginea gardului), deoarece urmeaza sa reasfalteze strada vara viitoare, si din cate am auzit, nu mai am voie sa fac sapaturi in noul covor de asfalt vreo 3-4 ani.Exista si solutia sapaturii pe  sub asfalt (e doar juma de metru de la trotuar la conducta principala de gaze).
        Cu programul 3D Home Architect Design am tot proiectat diferite variante de case, m-am inspirat si dupa cele de pe forum, si in final am ajuns la o varianta finala. Cu aceea am fost la un arhitect, care a mai adus ceva modificari, rezultand varianta de mai jos. Momentan am si planurile partiale de structura, varianta nu e batuta in cuie, se mai pot face modificari.
Attached File  Proiect9.jpg   310.12K   1064 downloads; Attached File  parter.JPG   125.59K   988 downloads ; Attached File  mansarda.JPG   114.94K   798 downloads ;Attached File  plan_situatie.JPG   104.81K   624 downloads
       Stiu ca am 3 dormitoare orientate spre Nord, dar tinand cont de casele vecinilor, nu vreau sa se uite nimeni in dormitoarele copiilor. Tot spre nord voi face si o terasa in spatele casei, datorita formei terenului.Initial prevazusem o suprafata mai mica, dar ajungand la 93 mp amprenta la sol, am decis sa fac P+M in loc de P+1, dar inaltimea mansardei va pleca de la 2,10 m pana la inaltimea normala de 2.60-2.70m.Am preferat tipul acesta de scara, deoarece este cel mai comod,ma gandesc ca nu voi fi tanar mereu :D
       Deocamdata am depus ptr avize de mediu, apa, enel, dar inca nu am depus ptr scoaterea din circuitul agricol (cei de la agricol sunt in reorganizare, pana la jumatea lui ianuarie, dar oricum nu ma grabesc, de constructie ma voi apuca la vara.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
fa si tu geamurile un pic mai mari ca parca ceva nu e in regula
ia incearca sa acoperi terasa aia de sus cu acoperisul sau cu o pergola ceva dar tot ca un acoperis
nu stiu ce dar ceva nu e in regula acolo
ia mai pune si fatadele celalalte asta fiind in fata nu prea ar conta ca de e la drum ,,,aoleo ,stai asa ,,,,,,,,,pai daca e la drum ce faci cu balconul ala ,admiri cauciucurile de pe masini
mda -mai mesereste un pic proiectul sa nu faci lucruri pe care nu le folosesti

Edited by petre69, 17 December 2011 - 12:19.


#3
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Pai tocmai de aceea am pus acel balcon (logie) spre strada, ptr design (nu e in aer, ci e deasupra livingului).Dupa parerea mea, un balcon e inutil la casa, atata timp cat ai o curte spatioasa, dar sotia a vrut neaparat un balcon spre strada.Oricum din acel balcon voi avea vedere spre lacul Siutghiol, si spre statiunea Mamaia (la mare departare) B) . Dimensiunile geamurilor nu sunt finale, de fapt nimic nu e final,dar in mare asa va fi.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
vad ca e nu e in aer
ma gandeam si la hidroizolatie
apropo ce ai deasupra

#5
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Tocmai ca e la drum, de asta e balcon acolo,strict de design. Arhitectul pusese initial si un balcon pe spate, dar am renuntat eu la el - nu l-am considerat necesar, iar terasa de pe lateral stanga am mutat-o in spate (ma gandeam sa fac terasa gen foisor atasat de casa, ca in 3D HAD). Acoperitoarea poate fi si din tigla, are un unghi de 35 grade. Ma gandeam sa o fac cu bca Ytong, am vazut ca e mai calitativ decat altele gen Celco.Dar nu iese din discutie nici varianta pe caramida. Acum e lege ca zidurile exterioare sa fie de minim 35 cm, dar ma gandeam totusi sa merg pe 30+10 polistiren, nu stiu daca as intampinamari probleme.
Attached File  fatada_laterala_dreapta.JPG   119.45K   157 downloadsAttached File  fatada_laterala_stanga.JPG   144.92K   147 downloadsa.JPG]Attached File  fatada_principala.JPG   108.31K   164 downloadsAttached File  fatada_secundara.JPG   96.52K   221 downloadsa.JPG]Attached File  vedere_spate.JPG   124.79K   318 downloads
Ce e colorat e facut de mine cu 3D HAD, in care am facut p+1, dar de fapt va fi p+m

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostflorinEE, on 17th December 2011, 12:25, said:

Pai tocmai de aceea am pus acel balcon (logie) spre strada, ptr design
designul e ales de tine ?
tie-ti place ?
sau asa ti sa spus ca da bine ?

#7
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Datorita faptului ca terenul se afla intre case (am 4 vecini in jurul meu), nu as avea unde sa pun balconul decat spre strada, a doar nu vreau sa ma uit la gainile vecinilor, sau la rufele lor. Iar balconul spre strada e doar de aspect - o chestie asemanatoare are javanotti (jumatate de hexagon,altfel nu stiu cum sa explic), dar eu am preferat-o dreapta (la 90 de grade), ptr mai mult spatiu. Vreau sa mai pun si un semineu cu cos exterior, ori in fata pe langa balcon, ori in lateral,pe langa casa scarii.Balconul l-am vrut doar la dormitorul matrimonial, care la randul lui l-am vrut spre strada, de aceea e pozitionat asa.Am mai avut o varianta cu balconul in lateral, era spatiu ptr un dormitor mai mare sau un dresing mai mare, dar pana la urma am ales balcon pe fata.
Attached File  2.JPG   84.54K   157 downloads

#8
carcotasuyz

carcotasuyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 24.11.2011

View PostflorinEE, on 17th December 2011, 23:10, said:

Acum e lege ca zidurile exterioare sa fie de minim 35 cm
La care lege/normativ faci tu referire ?! Sau ce intelegi tu prin "atingerea" grosimii minime de 35 ?!!

Attached Files



#9
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View PostflorinEE, on 18th December 2011, 01:10, said:

[...]zidurile exterioare sa fie de minim 35 cm, dar ma gandeam totusi sa merg pe 30+10 polistiren[...]
Iar pe desen sunt prezentate de 35. Or fi cu, sau fără termosistem?
Ce bine o fi să nu te intereseze dacă îți "crește" casa cu 20cm... :confuzzled:

#10
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Iti faci probleme degeaba. La un an dupa ce va fi gata iti vei dori s-o fi facut mai mica. :peacefingers:

#11
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Nu am vb decat cu 2 arhitecti/proiectanti/structuristi, si ambii mi-au zis aceeasi chestie, ca de cateva saptamani/luni s-au  schimbat normativele (nu stiu care), si ca zidaria exterioara tre sa fie de min 35 cm, FARA polistiren. Acum nu am insita sa vad daca chiar asa e, eu oricum vroiam zidul exterior de minim 30 +10 polistiren. Iar legat de suprafetele camerelor, nu cred ca sunt chiar asa de mari, stau acum intr-un apartament in care sufrageria e de 3.50/5.30,iar livingul meu e de 4/5.70, iar dormitorul apartamentului are 11.7 mp, iar ceea ce am eu in proiect e de 3.5/3.5, adica 12.25 fara tencuiala, deci tot pe la 11.7 ar ramane dupa tencuiala. Arhitectul le facuse ceva ma mari, la 13.5-14 mp fiecare dormitor mic (1 la parter si 2 la etaj), dar am considerat ca sunt cam mari. Dimensionarea am facut-o strict raportata la mobila din apartament, nu ca as pune-o tot pe asta, dar ca sa imi dau seama de spatiul liber ramas.

#12
carcotasuyz

carcotasuyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 24.11.2011

View PostflorinEE, on 18th December 2011, 15:53, said:

Nu am vb decat cu 2 arhitecti/proiectanti/structuristi, si ambii mi-au zis aceeasi chestie, ca de cateva saptamani/luni s-au  schimbat normativele (nu stiu care), si ca zidaria exterioara tre sa fie de min 35 cm, FARA polistiren.
roaga-i sa-ti spuna la ce normativ fac referire , pentru a ne lamuri mai bine despre aceasta problema.

#13
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Pana la urma, asa cum ma asteptam, am inteles eu gresit: mi-a zis ca acum e de minim 35 cu tot cu termoizolatie (nu l-am mai intrebat unde scrie asta). Deci o sa construiesc cu 30 +10 polistiren. Am atasat plan si sectiune fundatii. Ma gandeam ca sub podest sa mai cobor cu vreo 3-4 trepte fata de parter si sa fac un spatiu de depozitare acolo. Asta inseamna ca ar trebui sa modific planul de fundatii, adica sa anulez partea intre 2E si 2D. Ina nu am vb cu structuristul despre treaba asta, voi vorbi data viitoare cand ne intalnim, dar credeti ca ar afecta mult structura daca anulez partea respectiva, sau daca o voi muta mai spre centru?
Attached File  sectiune_fundatii.JPG   153.55K   227 downloadsAttached File  plan_fundatii.JPG   121.4K   190 downloads

#14
knechtandrea

knechtandrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2012

View PostflorinEE, on 20th December 2011, 13:17, said:

Pana la urma, asa cum ma asteptam, am inteles eu gresit: mi-a zis ca acum e de minim 35 cu tot cu termoizolatie (nu l-am mai intrebat unde scrie asta). Deci o sa construiesc cu 30 +10 polistiren. Am atasat plan si sectiune fundatii. Ma gandeam ca sub podest sa mai cobor cu vreo 3-4 trepte fata de parter si sa fac un spatiu de depozitare acolo. Asta inseamna ca ar trebui sa modific planul de fundatii, adica sa anulez partea intre 2E si 2D. Ina nu am vb cu structuristul despre treaba asta, voi vorbi data viitoare cand ne intalnim, dar credeti ca ar afecta mult structura daca anulez partea respectiva, sau daca o voi muta mai spre centru?
Attachment sectiune_fundatii.JPGAttachment plan_fundatii.JPG


Ma puteti ajuta cu niste adrese unde gasesc proiecte de casa?

#15
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
subtirica structura

cauta si tu proiecte de casa pe google

sunt o gramada de oferte tip ''fast food''

#16
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
4 bare de 12 in centura perimetrala de la cota 0.00 nu e un detaliu de Constanta, poate de Ardeal. Eu nu m-as baza pe un proiectant care da asemenea detalii.
Zidul de minim 35 iese din calculul minim de rezistenta termica si este calculat pentru caramida de 25 si polistiren de 10.

#17
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare din nou. in curand am sa ma apuc de constructie, am AC, acum umblu dupa materiale. M-am decis sa fac casa din caramida Porotherm (sau Brickstone). Cea mai buna oferta pe care am gasit-o e Porotherm (de 30 si de 25 ) la 255 RON/mc zidarie, facuta la Gura Ocnitei parca, transportul gratuit (depozitul de materiale e la cativa km de orasul meu). Fierul l-am gasit la 3.41/kg, fasonat, cu livrare gratuita ptr cantitati mai mari de 1000-1200 kg. Ptr beton am primit o oferta de la 267 lei/mc (b200) si 274 lei/mc (B250) cu pompa si transport inclus (statia de betoane Lafarge din apropiere).
       Echipa de constructori pe care am gasit-o sunt momentan ocupati, o sa incepem de la 1 august. Pana atunci terenul va fi curatat de stratul vegetal, vor fi efectuate masuratorile si sapatura manuala, asa ca am destul timp (cred eu) ptr a cauta cele mai bune oferte la materiale.
       Constructia va fi in regie proprie, inca nu am stabilit cu ce diriginte de santier voi lucra. Apa si canalizarea sunt deja trase, iar legat de curent, doar ce am primit avizul de racordare ptr organizare de santier, am luat legatura cu cineva autorizat Enel ptr efectuarea lucrarilor.

#18
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mult succes.

preventiv citeste in jurnale la paginile unde erau beneficiarii in stadiile in care urmeaza sa fi tu. adica trasare, sapatura, verificarea sapaturii si a axelor, balizare, etc...
citeste si te vei lumina si vei putea preveni o parte din belele.
ce n-ai inteles, intrebi.

Edited by casuta_papusilor, 15 July 2012 - 07:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate