Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#3547
uaciaut

uaciaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2016

View Postamotida, on 18 august 2016 - 07:47, said:

uaciaut@

Trecand peste alte chestiuni, precum problema cu inaltimea, cheful si/sau banii, m-as lega inainte de toate de problema cu greutatea, respectiv 115kg, lucru care, in momentul cand pe lista ta se afla produse ce au in componenta poliuretani prea putin densi, de 22, 25, respectiv 30 (la spuma memory) te condamna inca de la inceput la o optiune gresita prin excelenta. Este deja inutil poate sa mai completam idei despre calitatea si/sau provenienta materialelor aflate in componenta saltelelor comercializate de jisk...

edit: pai si inaltimea ar trebuie sa fie un considerent avand in vedere ca suprafata pe care e distribuita greutatea e mai mare, comparativ cu cineva care ar avea 115kg la 1,7 m, nu?

Deci trebuie sa caute saltele cu materiale cu densitate mai mare? Cam care ar fi target'ul?

Ce alte variante am? Bugetul e undeva pe la 900 lei, maxim 1000. Am in oras magazin Jysk si Lems dar cam atat.

Edited by uaciaut, 18 August 2016 - 08:32.


#3548
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postuaciaut, on 18 august 2016 - 08:28, said:

pai si inaltimea ar trebuie sa fie un considerent avand in vedere ca suprafata pe care e distribuita greutatea e mai mare, comparativ cu cineva care ar avea 115kg la 1,7 m, nu?
Nu prea, adica nu in mod definitoriu. Faceti un exercitiu de imaginatie si inchipuiti-va care sunt punctele de maxima presiune cu care corpul apasa pe o saltea.  Ei bine, in acele puncte incepe deteriorarea unui poliuretan slab, acolo se sparg celulele iar, odata sparte, postura corpului uman nu mai poate fi cea corecta. In cazul celor doua corpuri cu greutate similara care exercita o presiune asupra altui corp (saltea)in acelasi numar de puncte, singura chestie care se schimba putin este doar distantele dintre punctele de presiune, nu deci si efectul unei greutati mult prea mari pentru a fi suportata de un poliuretan mult prea slab, poliuretan care nu prea ar avea in mod normal ce sa caute in conceptia unei saltele.

View Postuaciaut, on 18 august 2016 - 08:28, said:

Deci trebuie sa caute saltele cu materiale cu densitate mai mare? Cam care ar fi target'ul?
Mi-ar fi fost extrem de usor sa-ti arunc un numar dar, din pacate mai sunt si alte variabile. Daca ai fi avut timpul si rabdarea de a fi citit acest topic (stiu, da, e imens!) ai fi avut destule concluzii de tras. abia atunci ar fi fost justificate intrebari de acest gen.

View Postuaciaut, on 18 august 2016 - 08:28, said:

Ce alte variante am? Bugetul e undeva pe la 900 lei, maxim 1000. Am in oras magazin Jysk si Lems dar cam atat.
In acest caz, nu ai. Jisk e cum e iar Lems inca si mai rau. Imi pare rau pentru tine dar, asa cum ai precizat, nu ai nici timp in general (si poate nici timp sa te informezi), nici chef, nici buget.
Iar daca mie imi era adresata aceasta ultima intrebare a ta, ei bine, la astfel de cazuri eu am raspuns deja (doar un pic mai sus):
"Voi incerca sa va fiu pe viitor alaturi atat timp cat voi putea si imi va permite timpul, tuturor si doar celor care pot intelege ce inseamna alegerea calitatii in lumea (uneori meschina) produselor de somn si a industriei aferente. Nu cred ca voi putea raspunde celor care nu pot intelege ca este imposibil sa acorzi un buget foarte mic si sa mai dormi si foarte bine, sa folosesti produsul un timp foarte indelungat, etc."

#3549
uaciaut

uaciaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2016
Am citit destul din thread si documentul ala de rezumat care e pe aici pe undeva + ce am mai gasit pe net sa-mi formez o idee cat de cat despre ce este vorba, asta nu inseamna ca pot brusc sa-mi schimb bugetul ca n-am cum sa scot bani din pamant.

Deci pentru oricine altcineva care simte ca are calificarea sa dea un sfat pentru o saltea in jurul bugetului precizat de mine, sau care simte sa ii e atat de usor sa arunce un numar incat chiar poate sa-l arunce, as aprecia orice tip de ajutor.

Mi-am propus initial sa ma grabesc din cauza reducerilor de la Jysk, dar probabil o sa ma mai documentez ceva timp si aman achizitie pana la urmatorul val de reduceri.

P.S. Pentru tip de produs exista exemple care sunt mai performante si fiabile la acelasi pret decat altele. E.g. daca cineva m-ar intreba care sunt cele mai bune casti pana in 200 lei i-as zice ca ceva bun e peste 600 daca poate sa incerce o pereche de SuperluxHD668b pana ajunge la bugetul ala.

Si atata timp cat nu-mi recomandati ceva care sa fie mai prost decat salteaua mea de 10 ani per arcuri clasice care nu m-a omorat dar a inceput sa-si dea duhul ori o saltea care se face praf in 3 ani (desi garantia ajuta aici) nu am nici o problema.

Multumesc anticipat din nou.

#3550
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postamotida, on 18 august 2016 - 15:24, said:

"Voi incerca sa va fiu pe viitor alaturi atat timp cat voi putea si imi va permite timpul, tuturor si doar celor care pot intelege ce inseamna alegerea calitatii in lumea (uneori meschina) produselor de somn si a industriei aferente. Nu cred ca voi putea raspunde celor care nu pot intelege ca este imposibil sa acorzi un buget foarte mic si sa mai dormi si foarte bine, sa folosesti produsul un timp foarte indelungat, etc."
Lasa-neeeeee lasa-nneeee... adica cine nu gandeste ca tine nu intelege :)
Cine isi ia o saltea de 2000-3000 de ron de la jisk nu acorda un buget "f mic"... e chair un buget maricel pt Ro.
Prin comparatie, o saltea de 2000 de lire in UK ar fi la fel de mic ca buget sau mai mic (comparat cu salariul mediu/minim)

#3551
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postuaciaut, on 18 august 2016 - 19:48, said:

Am citit destul din thread si documentul ala de rezumat care e pe aici pe undeva + ce am mai gasit pe net sa-mi formez o idee cat de cat despre ce este vorba, asta nu inseamna ca pot brusc sa-mi schimb bugetul ca n-am cum sa scot bani din pamant.
Deci pentru oricine altcineva care simte ca are calificarea sa dea un sfat pentru o saltea in jurul bugetului precizat de mine, sau care simte sa ii e atat de usor sa arunce un numar incat chiar poate sa-l arunce, as aprecia orice tip de ajutor.
Mi-am propus initial sa ma grabesc din cauza reducerilor de la Jysk, dar probabil o sa ma mai documentez ceva timp si aman achizitie pana la urmatorul val de reduceri.
P.S. Pentru tip de produs exista exemple care sunt mai performante si fiabile la acelasi pret decat altele. E.g. daca cineva m-ar intreba care sunt cele mai bune casti pana in 200 lei i-as zice ca ceva bun e peste 600 daca poate sa incerce o pereche de SuperluxHD668b pana ajunge la bugetul ala.
Si atata timp cat nu-mi recomandati ceva care sa fie mai prost decat salteaua mea de 10 ani per arcuri clasice care nu m-a omorat dar a inceput sa-si dea duhul ori o saltea care se face praf in 3 ani (desi garantia ajuta aici) nu am nici o problema.
Multumesc anticipat din nou.
Stai linistit, calitatea Jisk e f corecta pt pretul cerut. Desigur trebuie sa astepti reduceri, ca la orice firma de mobilier, produsele se rotesc constant in reduceri, tre sa fii nebun sa cumperi cand nu sint reduceri.
Baiatul de mai sus e putin prea exaltat, si se crede guru saltelelor.
Daca ai mai multi bani, e posibil sa iei ceva mai bun sau din contra, mai prost. Am citit reviewuri negative si la saltele de 2000 de lire (ceea ce ar fi fost si peste 120 milioane lei vechi cand lira era sus)

#3552
uaciaut

uaciaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2016
Am mai marit numarul de candidati cu cateva exemplare, daca ati avut experienta cu vreuna din ele va rog nu ezitati sa interveniti cu un reply/PM:

http://www.geladi.ro/produse/premium/

http://www.domusflex...r_Care-130.html

http://www.domusflex...incess-107.html

http://www.saltele-b...ral-impleo.html

Cele de la Jysk inca le consider datorita reducerii. Principala mea grija e sa nu dau de ceva care se face praf sau ramane deformata/o mare groapa in mai putin de 5-6 ani, din cauza aceasta as fi mai dispus sa iau ceva mai ferm si cu grosime mai mare peste care sa pun eventual mai tarziu o supra-saltea/topper. edit: Bineinteles ca garantia e relevanta aici.

Edited by uaciaut, 19 August 2016 - 12:12.


#3553
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postmaxtron_69, on 19 august 2016 - 11:30, said:

Baiatul de mai sus e putin prea exaltat, si se crede guru saltelelor.
Cred ca "exaltatul" esti tu, nu el. Tu sari in sus si arunci vorbe aiurea (si atac la persoana), chiar de, in niciun caz nu apartii publicului tinta la care face colegul referire. Cat despre el, spre mare deosebire de tine, macar a impartasit si vrea sa impartaseasca, nonprofit, diverse idei si cunostinte, aici pe forum.

View Postmaxtron_69, on 19 august 2016 - 10:58, said:

Lasa-neeeeee lasa-nneeee... adica cine nu gandeste ca tine nu intelege :)
Pe tine cu siguranta de "lasa" :)))) El doar a fixat clar cadrul in care parerile si sfaturile sale pot fi adresate, probabil din simplul motiv ca nu poate face recomandari de produse inferioare. Fiecare cu principiile sale. Nimic mai mult!

View Postmaxtron_69, on 19 august 2016 - 11:30, said:

Stai linistit, calitatea Jisk e f corecta pt pretul cerut.
Si asta fiindca o declari tu raspicat!

#3554
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postuaciaut, on 18 august 2016 - 19:48, said:

Deci pentru oricine altcineva care simte ca are calificarea sa dea un sfat pentru o saltea in jurul bugetului precizat de mine, sau care simte sa ii e atat de usor sa arunce un numar incat chiar poate sa-l arunce, as aprecia orice tip de ajutor.
Ai putea cumva sa crezi ca el (amotida) nu a vrut sa-ti "arunce un numar" doar din cauza ca ar putea fi el asa, poate cu nasul pe sus, de la inaltimea de "guru al saltelelor" (asa cum altii se arunca repede sa afirme cu substrat vadit ironic)?
El nu a vrut sa-ti "arunce un numar" deoarece sunt intr-adevar mai multi factori care determina lucrurile referitoare la durabilitate in timp precum si pentru sustinerea optima. Sunt lucruri despre care el, in trecut, a mai vorbit. Nu a vrut sa-ti "arunce un numar" deoarece, in momentul cand tu vei face o alegere, "in orb", bazat strict pe referinta respectiva, netinand cont si de alti factori, poti avea mari sanse sa faci totusi o alegere deloc buna, iar peste cateva luni sau chiar putini ani -atunci cand e posibil ca salteaua sa fie numai buna de... aruncat- sa ajungi chiar sa-ti exprimi nemultumirile aici pe forum precum ca ai mers pe recomandarea sa si uite ce-ai patit!

Edited by Ana0181, 19 August 2016 - 13:00.


#3555
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Lasati flame-ul deoparte si ajutati omul daca vreti, daca nu, exista PM sa va ratoiti!
Colegul, arunca un ochi si pe Salterra, poate au vreo saltea Pikolin la reducere.
Din cate stiu cei de la Geladi (parca din Vrancea sunt) faceau lucruri de calitate raportat la pret.
As evita Jisk.
L.E:
http://www.salterra....kolin-22cm.html

E o varianta extrem de buna!

Edited by froome, 19 August 2016 - 23:10.


#3556
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postuaciaut, on 19 august 2016 - 12:09, said:

Am mai marit numarul de candidati cu cateva exemplare...
Daca, deci si implicit, te-ai gandit sa maresti un pic si bugetul, salteaua din primul tau link, ar putea sa constituie o optiune cat de cat acceptabila in cazul tau (spun aceasta cu toate rezervele de rigoare), insa cu anumite completari:
-Pretul lor afisat pe site pt. dimensiunea de 90/200 este de 970 lei; cred ca merita sa li te adresezi lor direct pentru a-ti face o saltea pe comanda la dimensiunile exacte dorite de catre tine, acest lucru ar putea costa probabil un +20%.
-Merita sa investesti intr-o somiera, prin aceasta dand un plus mare, somiera care, iarasi, ar trebuie conceputa pe comanda speciala, data fiind inaltimea ta. Somiera insa nu trebuie aleasa intamplator, si aici existand o multime de criterii. Dat fiind ca vei merge pe o saltea ce va avea in componenta arcuri impachetate, somiera trebuie sa aiba cat mai multe stinghii, recomandarea fiind de minim 26 lamele(pentru lungimea de 200! Daca e mai lunga, adica in varianta comenzii speciale, ea trebuie sa aiba si mai multe lamele). Trebuie si sa fie de o conceptie care sa ofere si rezistenta. De obicei, acest tip de somiere la care fac eu referire, au si o oarece inaltime (+/-) 7cm; spun aceasta, deoarece sunt date ce trebuie luate in calcul mai ales cand intentionezi sa concepi un sistem de somn cu o saltea de grosime mare (salteaua data in link, de la Geladi, avand 28cm).
-Daca totusi intentionezi sa faci chestia cu placa de PAL, nu uita sa-mi trimiti MP ca sa-ti spun niste chestiuni utile (chestiuni care intr-o alta zi sper sa mi le amintesc sa le impartasesc tuturor aici).

Aparent, salteaua din primul link pare o optiune acceptabila in termenii tai, mai ales cand cel de baza este in primul rand...bugetul. Arcurile de 2mm putand suporta greutatea de care vorbim pentru un timp considerabil. Ei nu spun in prezentare si ce inaltime au acele arcuri (criteriu definitoriu pentru cineva care are o greutate mai mare), cate arcuri pe mp folosesc dar incerc sa presupun ca minim 200/mp. Daca folosesc si mai multe, cu-atat mai bine. Poliuretanii sunt prezentati ca fiind HR35-36, iarasi ok, mai ramane doar timpul sa-ti dovedeasca cat si daca intradevar sunt de inalta rezilienta. Nu stim nici ce provenienta are latexul. Daca acesta nu este de calitate, el se va sfarama foarte rapid. Probabil ca daca ar fi avut si o husa mai calitativa atunci ar fi fost intr-adevar o optiune mai bunicica (nustiu de ce naiba producatorii romani de saltele inca nu baga huse de inalta calitate macar la produsele din gamele cele mai superioare ale lor! Da, stiu, asta ar adauga un cost suplimentar care s-ar reflecta hotarator in pretul final, dar oare de ce sa nu aiba si astfel de optiuni?!)

Edited by amotida, 20 August 2016 - 07:35.


#3557
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Amotida, un prieten mi-a recomandat o saltea 180x200 relaxa, de la elvila 700 lei si un topper gold de la jysk la 1200 lei  http://jysk.ro/dormi...old-t110-well-0 . El spune ca nu mai poate sa doarma in alte parti ca acasa. L-am ascultat si am luat salteaua dar deasupra am pus salteaua veche din latex de 17cm pentru ca inca era buna. Acum as vrea un topper, imi recomanzi ceva pt 95kg? Imi place sa dorm pe un pat mai tare. Multumesc mult

Edited by behind_da_sun, 21 August 2016 - 02:51.


#3558
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Am postat si nimeni nu mi-a raspuns, o sa repostez poate acum imi raspunde cineva: Doresc sa cumpar pentru parintii mei doua saltele de 80x190. Patul lor are 160x190cm si momentan au doua straturi de saltele cu arcuri vechi puse una peste alta... (in total 4 saltele) si sunt vechi s-au lasat si la unele ies arcuri din ele... Au fost la Felix si au fost impresionati ca au dormit la un hotel pe satele din burete si s-au odihnit bine... Chestia este ca nu vor sa renunte la un set de saltele cu arcuri si vrea ca saltelele cele noi sa fie adaugate peste cele mai bune doua cu arcuri Posted Image ca sa doarma la inaltime... Posted Image Tatal meu este semiparalizat se da din pat jos greu si deci e foarte important sa doarma mai la inaltime ca sa se poate da jos mai usor... Ce saltele imi recomandati? Ferme? Sa aiba strat de latex sau de spuma cu memorie deasupra, daca da ce grosime? Specific ca parintii mei dunt persoane mai in varta, 65 ani suprabonderali 85kg. mama, si tata 115kg. Astept recomandarile voastre. Buget 400-1000lei/buc saltea 90x190cm.

#3559
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
behind_da_sun@
Am eu impresia sau chiar ne-am mai intersectat pe-aici cu ani in urma? :) Nickname-ul tau imi pare cunoscut.

Eu totusi nu prea inteleg o faza: Pe de o parte declari ca doresti sa dormi pe ceva mai tare, pe de alta parte imi povestesti de comfortul de care ti-a zis prietenul tau... Tare si comfortabil nu se leaga.
Raspunde-mi la asta s-apoi trecem la altele.

Daniel332007@
Nu e corect ce doresc sa faca parintii tai (cu suprapunerea aia.
In alta ordine de idei, tatal si mama ta au nevoie de saltele diferite, de compozitii diferite. Nucleu ferm pentru tatal tau dar care sa aiba obligatoriu un strat de comfort superior pe masura a ce crede el ca se simte bine (dupa testari prealabile). Nucleu mediu pentru mama ta, si la fel strat foarte comfortabil superior.
Problema lor se poate rezolva in totalitate, inclusiv folosirea unui suport adecvat precum si inaltimea dorita, dar nu la bugetul de care spui.

#3560
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

View Postamotida, on 21 august 2016 - 16:54, said:


Daniel332007@
Nu e corect ce doresc sa faca parintii tai (cu suprapunerea aia.
In alta ordine de idei, tatal si mama ta au nevoie de saltele diferite, de compozitii diferite. Nucleu ferm pentru tatal tau dar care sa aiba obligatoriu un strat de comfort superior pe masura a ce crede el ca se simte bine (dupa testari prealabile). Nucleu mediu pentru mama ta, si la fel strat foarte comfortabil superior.
Problema lor se poate rezolva in totalitate, inclusiv folosirea unui suport adecvat precum si inaltimea dorita, dar nu la bugetul de care spui.

Multumesc pentru raspuns. Si cam ce buget ar avea nevoie parintii mei ? Dar noua ce ne recomanzi: doi adulti sot-sotie eu 62 de Kg, sotia 55kg. Momentan avem una de la Dormeo 140x200cm printre primele modele am cumparat-o acum aprox. 8 ani si mai recent am pus peste ea tot de la Dormeo o supra saltea de 6cm. grosime din spuma cu memorie.

#3561
andrei31

andrei31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.02.2007
Salutări!

Am făcut greşeala să-mi achiziţionez o saltea Dormeo Fresh Prima http://www.dormeo.ro...mattress-saltea şi acum m-am ales cu o durere de spate continuă în zona lombară. Ani buni am dormit pe saltele cu arcuri tradiţionale (şi mai dure şi mai moi) şi nu am avut mari probleme. De-a lungul anilor am mai avut ceva dureri de spate, care nu au durat însă mai mult de câteva zile cum se întâmplă acum. Acum trebuie să returnez salteaua dormeo şi nu ştiu ce să aleg. Aşadar, datele problemei ar fi următoarele:

- Dimensiunile mele: 115kg, 1.90m
- Dimensiunile patului: 160x200, cu somieră cu lamele din lemn şi cadru metalic
- Tehnologie saltea: Aici e dilema cea mai mare - nu ştiu. Am auzit de la diverşi oameni lucruri bune despre tehnologia pocket springs, însă tot sunt dezorientat. Parcă totuşi nu aş mai vrea o saltea făcută doar din spumă după experienţa neplăcută pe care am avut-o cu salteaua dormeo
- Trebuie neapărat să poată fi returnată în 30 de zile în caz că nu mă împac cu ea.

Am probat saltele de la Mobexpert, Serta Florida mi s-a părut cea mai ok, însă problema cea mai mare e că la eventualul retur se reţine 25% din valoarea produsului. Am mai probat saltele la Kika, unde am găsit una foarte ok (Sleepmasters Plus Aria) însă aceştia nu oferă deloc posibilitatea de retur. Zilele acestea plănuiesc să dau o fugă pe la Somproduct ca să testez saltele lor.
Aş fi recunoscător oricui mi-ar putea oferi sfaturi mai detaliate decât du-te şi vezi în magazine, fiindcă aşa am procedat şi prima oară şi m-am ales cu minunăţia de la dormeo care iniţial mi s-a părut foarte ok în magazin.

#3562
erato

erato

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2009
Bună!

Avem și noi de cumpărat o saltea de casă nouă și am făcut o cercetare intensivă cam de o săptămână (suntem în criză de timp), timp în care am citit și ultimele 100 de pagini de pe forum și am fost și la testat (doar la Ikea și Mobexpert). Pot spune că momentan ne-am făcut o idee, însă la multe dintre saltele lipsesc datele tehnice, așa că e destul de greu de decis după alt criteriu în afară de confortul aparent din showroom. Bugetul se învârte pe la 2000 de lei. De la Ikea nu ne-a plăcut nimic suficient, însă de la Mobexpert am fost încântați de Premier Soft și Natupalm Deluxe. Serta New York a fost foarte interesantă și ea, însă depășește cu mult bugetul.
Inițial am fost foarte pornită pe achiziționarea unei saltele din materiale naturale, dar mi-am dat seama că e destul de greu de verificat din moment ce nu o poți vedea în secțiune, așa că am rămas la ideea de a achiziționa o saltea care să ne satisfacă pentru următorii 7 ani.
Și acum, întrebarea către voi: ce conțin saltelele Premier Soft și Natupalm Deluxe? Pe care o recomandați și de ce? De ce Mobexpert oferă garanție doar de 2 ani? Ce am putea folosi (ca accesorii) pentru a putea îmbunătăți experiența somnului cu una dintre aceste saltele?

Mulțumiri!

#3563
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007

View Postamotida, on 21 august 2016 - 16:54, said:

behind_da_sun@
Am eu impresia sau chiar ne-am mai intersectat pe-aici cu ani in urma? :) Nickname-ul tau imi pare cunoscut.

Eu totusi nu prea inteleg o faza: Pe de o parte declari ca doresti sa dormi pe ceva mai tare, pe de alta parte imi povestesti de comfortul de care ti-a zis prietenul tau... Tare si comfortabil nu se leaga.
Raspunde-mi la asta s-apoi trecem la altele.

Dada, este vorba de salteaua pe care o arunc acum, de latex luata de la mobexpert, care s-a deformat dupa aprox 2 ani, cat sa iasa din garantie.

Am mai tras de ea, cat am putut, cu somiera din pal si sipci din lemn ca sa o tin cat se poate de teapana si acum am schimbat macazul :)

Am stat si m am gandit si mi s-a parut logica imbinarea de saltea relaxa cu arcuri si un top mai moale, ar trebui sa-mi dea exact suportul mediu de care am nevoie. Retin si ca ai zis de spuma vasco-elastica ca e cea mai buna, acest top de la jysk are grosime mare 10 cm de material combinat si imi aduc aminte ca am citit postul cand aflasei ce rezistenta are topul, undeva la 50kg/m3, astia din ro gresind traducerea, e vreo 30 la ei pe site, daca e si ala.. Si atunci am cumparat si acest top pana la urma, n-am mai avut rabdare sa astept raspunsul tau, deoarece aveam si salteaua deja luata.

Te-am mai citit si cand vorbeai de fabricantii italieni de renume dorsal parca si ceva cu fabbricatore, am cautat pe siteurile lor un top si peste 5cm nu am gasit nimic.

Acum am luat topul si e scos si lasat la umflat, ei zic ca si revine in 3-5 zile dar eu am sa-l folosesc in noaptea asta, a stat vreo 10 ore la aerisit pe balcon.

Am sa revin cu pareri abia peste vreo doua saptamani deoarece voi fi plecat.

In speranta ca judecata mea a fost buna, astept nota de la Dl. Profesor.

Multumesc


#3564
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
behind_da_sun@
De la "Dl. Profesor", nota 2, stai jos!Posted Image
Sfat: Mergi si fa retur la topul respectiv. Altfel, peste putin timp, ne vom mai intalni iar pe-aici, si-atunci iti voi face eu calculul demonstrandu-ti cum cu banii pe care i-ai aruncat in total in tot acest rastimp (pe salteaua latex+pe salteaua relaxa+pe toper) ai fi putut sa fi facut de la inceput o investitie mai buna intr-un singur produs de calitate care ti-ar fi oferit o odihna corespunzatoare multi ani.
Despre celelalte chestiuni nu mai tai firul in patru fiindca nustiu daca mai are rost acum...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate