Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#2503
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008
am o saltea cu arcuri tip pocket, confortabila, duritate medie, dar o doresc mai moale.

am cautat un top de spuma memory si se pare ca ar trebui sa aleg unul de 8-10 cm.

se justifica utilizarea topului de 10 cm pentru a capata senzatia de "moale" a saltelei ?

am gasit o densitate 40 kg/m3 a spumei cu memorie

Edited by tic_tac, 26 November 2013 - 15:02.


#2504
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008
am gasit un text referitor la spuma memory, ce inseamna nucleu si de ce are 2 tipuri ? si matlasarea ?

Înălțime top saltea: 10 cm
Nucleu: Spumă cu memorie vâscoelastică + spumă cu memorie
Calitatea nucleului: 40+40 kg/m³
Înălţimea nucleului: 2+6 cm
Matlasare: 20 mm spumă vâscoelastică

Edited by tic_tac, 26 November 2013 - 15:12.


#2505
robertxtr

robertxtr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.04.2013
La Mobexpert salteaua Premium va fi la reducere si as fi tentat sa o iau( http://www.mobexpert...e/CATALOGv3.pdf ), dar am vazut si la Lem's cateva modele reduse si care par ok.De exempu ce parere aveti de astea: Imperia si Luxurio 5 zone.As fi recunoscator pt niste sfaturi pertinente. Va multumesc

#2506
dormeu

dormeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.07.2012

 TehCube, on 25 noiembrie 2013 - 00:07, said:

Din ce stiu eu, o noapte nu-ti prea ofera o idee prea buna. Ideal ar fi o saptamana sau mai mult. Dar ma rog, decat deloc, tot e bine. Posted Image
Am vazut o firma din afara care avea retur la absolut orice saltea, cu conditia sa fie folosita minim 60 de zile (sau ma rog, sa fi trecut 60 de zile de la cumparare, dar asta era ideea). Nu aceptau retururi dupa mai putin de atat. Mi s-a parut interesanta strategia.
Buna. Am mai discutat in privinta saltelelor de proba pentru 30 - 60 de zile. Ai toata posibilitatea sa te trezesti cu o boala incurabila a pielii, dupa ce a dormit pe ea cine stie cine. Nu poti fi sigur ca salteaua dupa proba ar fi fost distrusa si o primesti si tu de proba cu un sac de cadouri de la "mos dormeo" cu dermatita, râie, psoriasis, pecingine, micoza .... Cu asa  proba o sa-ti cada nu numai interesul da si .....Posted Image   :)

#2507
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
De acord. Pe la noi am vazut ca doar Ikea au genul asta de oferta (retur in maxim 3 luni).
Ar trebui sa fie datoria distribuitorului sa le "sterilizeze" la loc, imi imaginez. Nu stiu, dar inteleg de ce nu ai vrea sa cumperi astfel de saltea, evident. :)

#2508
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

 TehCube, on 27 noiembrie 2013 - 16:34, said:

De acord. Pe la noi am vazut ca doar Ikea au genul asta de oferta (retur in maxim 3 luni).
Ar trebui sa fie datoria distribuitorului sa le "sterilizeze" la loc, imi imaginez. Nu stiu, dar inteleg de ce nu ai vrea sa cumperi astfel de saltea, evident. [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si care ar fi procedura de sterilizare ?...la o perna sau saltea de exemplu...Tratarea chimica pe mine nu ma convinge, nu as cumpara un produs folosit.

O poveste de retur reala, unii oameni chiar au o problema fie ca e bun sau nu produsul :

http://www.zambesc.com/baba-nebuna/

http://www.zambesc.c...ntampla-cu-ele/

#2509
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu sunt de acord cu ce zici tu, dar asta nu ar trebui sa se intample pe cheltuiala clientului.

Inteleg ca ideea e - cumperi de la firme unde nu se accepta retur, pentru ca stii sigur ca-s noi. OK. Dar pierzi un drept elementar din cauza asta (ca si client).

Din partea mea, sa le dea foc la alea returnate. Stiu ca nu face nimeni asta. Dar daca iti asumi riscul si accepti retururi (lucru care iti creste vanzarile, evident - eu era sa nu cumpar de la Mobexpert pentru ca nu acceptau retur, noroc ca a fost OK), ar trebui ori sa ai grija ca returul sa fie "re-adus la stare initiala". Asta ar insemna probabil sa inlocuiesti husa saltelei (fie ea detsabila sau nu, sunt sigur ca se poate asa ceva la fabrica). Daca nu, il vinzi ca resigilat si nu-l cumpara nimeni, sau il arunci.

#2510
meka

meka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011
Ce gen de saltea se recomanda pentru bebelusi?
Am vazut preturi bune la Mondocarp http://www.mondocarp.ro. Insa trebuie comandata prin telefon si nu-mi dau seama din descriere care e mai indicata pentru nou nascuti.

Ar fi de ales intre urmatoarele modele:
durflex, din poliester, cu 2 fete de duritate diferita 90% si 50%.
babyflex, tip relaxa cu arcuri, 70% duritate
si mai nou au si o saltea din fibra de cocos, cu 2 fete de duritati diferite 90 si 80%.


Ar fi o alegere buna cea din fibra de cocos?

PS. Am un pat de dimensiuni neobisnuite si trebuie sa fac salteaua la comanda.
Eventual va rog sa-mi recomandati si alte locuri unde se pot face saltele la comanda si la preturi accesibile.

Multumesc

Edited by meka, 30 November 2013 - 13:29.


#2511
daisuki

daisuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.09.2011
Am postat pe acest thread acum 2 ani, eram în căutarea unei saltele, memory, și am promis că după ce voi cumpăra una, voi reveni cu păreri, impresii. Am cumpărat o saltea Timflex, cred că cu densitate 55, 180x200 cm. Toate bune și frumoase... Timpul a trecut, și acum pot să trag concluziile. Salteaua nu e rea, e confortabilă, nu simți când cealaltă persoană se întoarce în pat, dar în cazul saltelei noastre, stratul memory parcă e mai mult un burete moale decât un memory adevărat... Fiind de densitate mică, își revine imediat.
Ceea ce mă nemulțumește cel mai tare e husa saltelei: în decurs de 2-3 luni a început să se scămoșeze, și să se descoase (modelul matlasat). Dacă ar fi să mai cumpăr altă saltea pe viitor, cu siguranță aș alege altceva!

#2512
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
daisuki@

Vezi ce spune garantia, mergi cu ea inapoi.

Problema cu scamele e una ce tine de utilizare, intretinere si in general apare la mai toate saltelele detasabile care nu sunt intretinute bine. Adica incepand cu splarea husei si terminand cu cearceaful, care ar trebui sa fie in doua exemplare cel liber si cel cu elastic.

#2513
daisuki

daisuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.09.2011
Husa am dus-o doar la spălătorie, și da, am 2 cearceafuri... Mai exact o învelitoare de saltea, care e destul de fixă pe saltea și o îmbracă complet (se închide cu fermoar), și un cearceaf cu elastic deasupra. Oricum, și dacă nu am fi întreținut bine salteaua, tot nu cred că ar trebui să se scămoșeze husa după 3 luni, la o saltea care ar trebui să dureze câțiva anișori.

#2514
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

 daisuki, on 02 decembrie 2013 - 23:44, said:

Husa am dus-o doar la spălătorie, și da, am 2 cearceafuri... Mai exact o învelitoare de saltea, care e destul de fixă pe saltea și o îmbracă complet (se închide cu fermoar), și un cearceaf cu elastic deasupra. Oricum, și dacă nu am fi întreținut bine salteaua, tot nu cred că ar trebui să se scămoșeze husa după 3 luni, la o saltea care ar trebui să dureze câțiva anișori.


Dorm pe o saltea de la Timflex de circa 2 ani si ceva, am un memory 5, nu am niciun scam..deci nici urma nimic........NU am spalat husa ca nu a fost nevoie. Parerea mea ori nu ai intretinut bine, ori a fost bagata husa la peste 40 grade....Daca zici ca s-a descusut atunci e clar a fost bagata in masina de spalat......nu de tine poate la curatatorie...Deci eu nu te cred ca ai intretinut cum trebuie si s-a intamplat acest lucru.........Iar in ce priveste memory iar sunt povesti, deci tu sustii ca memory e prea moale ?..pai cat de tare ar trebui sa fie, daca vrei tare iti iei 3 cm memory...sau din acela poros maroniu si casant..made in China.

Daca vrei sa vezi o saltea folosit zi de zi timp de 2 ani si ceva iti pot pune la dispozitie........plus de asta ai 10 ani garantie, daca chiar aveai probleme mergeai la magazin..firma exista.

#2515
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 neasuciu, on 25 noiembrie 2013 - 12:47, said:

Vineri mi-a sosit salteaua Argento Memory achizitionata de la Salterra.
Este o saltea fabricata de timisorenii de la Green Future. Cum acestia din urma nu aveau salteaua pe stoc, am achizitionat-o de la magazinul mai sus amintit. Show-room-ul este foarte dotat, accesul in el este cam greoi, trebuie trecut printr-o cafenea si urcat la etaj. Mi-au placut mai multe saltele de la ei, majoritatea Pikolin. Din pacate preturile acestor saltele m-au tinut departe de ele.
Momentat salteaua este folosita pe fata de iarna, cea care are si 4 cm de spuma cu memorie. Este prima saltea de acest fel pe care dormim regulat. Pana acum suntem foarte multumiti de alegerea facuta. Independenta fata de partener este excelenta, sambata noaptea m-am culcat cu o durere de cap care nu m-a lasat nici de la pastile si m-am trezit fara ea, fapt care m-a facut extrem de fericit.
Imi place si garantia de 5 ani.
Mai gasisem si la Saltele-online.ro o saltea asemanatoare Silver Memory, dar show-room-ul acestora nu mi-a placut deloc. Spatiu comunist, cu pardoseala din ciment, saltelele si paturile aratau ciudat, unele ingalbenite. Desi domnul care cred ca era seful de tura/sala/showroom avea un bagaj de cunostinte impresionant impresia de ieftin si prost nu a disparut. Singurul lucru care imi placea la aceasta saltea era garantia de 10 ani.
Nu am citit toate cele 140 de pagini dar le-am citit pe ultimele 30-40. Nu stiu daca s-a mai spceificat dar eu as vrea sa scriu aici pentru cei care sunt in cautarea unei saltele noi. Garantia pentru deformare inseamna ca salteaua nu isi va modifica forma cu mai mult de 2.5 cm fata de momentul in care a fost cumparata.
De cand caut saltele am mers in magazine ca Ikea, Casa Rusu, Kika, Jysk, am citit mult pe internet si am luat o decizie dupa aproape o luna de documentare.
Concluzie 95% multumit de alegerea facuta. Mi-as fi dorit o garantie mai mare.

Ai putea sa revii cu niste impresii dupa inca o saptamana te rog ?

#2516
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 neasuciu, on 25 noiembrie 2013 - 12:47, said:

Vineri mi-a sosit salteaua...
Independenta fata de partener este excelenta, sambata noaptea m-am culcat cu o durere de cap care nu m-a lasat nici de la pastile si m-am trezit fara ea, fapt care m-a facut extrem de fericit.
Imi place si garantia de 5 ani.


D E M E N T I A L !!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

domle.....asta DA reclama corecta! :D

#2517
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 molbro, on 03 decembrie 2013 - 19:47, said:

D E M E N T I A L !!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

domle.....asta DA reclama corecta! Posted Image


Asteptam si prima sarcina fara barbat doar cu saltea...Posted Image

#2518
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
eu mi-am indeplinit sarcinile din punctul asta de vedere... cred....Posted Image

#2519
daisuki

daisuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.09.2011

 fiumm, on 03 decembrie 2013 - 10:33, said:


Parerea mea ori nu ai intretinut bine, ori a fost bagata husa la peste 40 grade....Daca zici ca s-a descusut atunci e clar a fost bagata in masina de spalat......nu de tine poate la curatatorie...Deci eu nu te cred ca ai intretinut cum trebuie si s-a intamplat acest lucru.........

Poate am avut noi ghinion și așa a fost să se întâmple... Țin să menționez că am observat scămoșarea, respectiv ruperea ațelor ÎNAINTE de prima spălare, atunci când am dat jos cearceaful și învelitoarea ca să ducem husa la spălătorie. Mai mult, și fețele la perne (tot Timflex, luate împreună cu salteaua), s-au scămoșat și ele (doar că la ele n-avea ce ață să se rupă, nu sunt matlasate).
În ceea ce privește spălatul, nu știu la câte grade a fost spălată, am dus-o la o spălătorie de haine, încât e prea mare ca să încapă în mașina de spălat de acasă.

 fiumm, on 03 decembrie 2013 - 10:33, said:


Iar in ce priveste memory iar sunt povesti, deci tu sustii ca memory e prea moale ?

Nu susțin că memory e moale... Am spus că stratul memory se comportă mai mult ca și un burete mai moale decât un memory adevărat (care e mai dens, când te ridici de pe el, sau apeși cu mâna își revine mai greu). Memory de la Timflex (cu densitate 55) nu prea are capacitatea asta de... memorie... nu rămâne mai deloc amprenta palmei în el... În fine, fiecare cum preferă, eu spun, și vorbesc pentru mine, că nu aș mai lua Timflex în viitor.

Într-adevăr, am tot vrut să mergem la magazin în legătură cu garanția, dar de curând am devenit părinți Posted Image și de atunci parcă ziua s-a scurtat dramatic... Sper să ajungem și pe acolo.

O seară plăcută.

#2520
KIFTI

KIFTI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.09.2013
Vin si eu cu o intrebare aici. Ce parere aveti despre aceasta saltea? E cineva care o stie? http://www.ikea.com/...ducts/10244516/
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate