Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Vreau parerea voastra !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Sunt conectat la internet prin LAN am 256 kbps la browsing si 64 kbps la download ( download la fisiere mari numai pe proxy ) de vreo 2 luni au bagat si browsing-ul pe proxy si aproape toate jocurile online nu mai imi merg, ba chiar si un site mi-a dat o eroare odata ca nu suporta proxy, am incercat sa iau legatura cu cei de la firma dar nu   am primit raspuns la intrebarile mele daca au trecut si browsingul pe proxy ...  :angry:

Exista vreo modalitate de a scapa de aceasta problema ?  :cursing: adica sa pot juca din nou online; mai nou din cand in cand imi apare "a local network cable is unplugged"  :huh:

Am mai avut probleme de genul viteza imi mergea la jumatate din ce plateam io la care  dansii imi spuneau ca "e de la mine" sau "aveti virusi la greu" ...   :nonobad:

#2
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Pai da, unele programe nu suporta conexiuni prin proxy. Asta e, nu ai ce face.
Si ai verificat daca aveau dreptate cu virusii? Ai patch-urile la zi? Antivirus? Firewall?

#3
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004

Quote

ai verificat daca aveau dreptate cu virusii? Ai patch-urile la zi? Antivirus? Firewall?
da verificasem, 3 antivirusi la zi, anti-spy, nu aveam virusi ... dar vitezele mergeau la jumate ... sunt curios daca se jucau ei cu mine si imi reduceau viteza ... si nu cred ca erau ei atat de clarvazatori incat sa imi spuna ca am virusi in calculator.

Eu nu am nevoie de proxy la browsing, ...  :angry:, spunti si voi daca e normal asa ...

#4
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Spre uimirea ta, chiar iti pot spune daca ai virusi. Unii virusi trimit anumite feluri de pachete pe anumite porturi, deci comportamentul lor este usor de identificat.
Incearca sa vezi ce a negociat placa de retea, sa nu fie cumva halg-duplex.
Cit despre proxy ... din pacate nu ai ce face.

#5
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Cum aflu asta ? placa e cea integrata in MB-ul meu, Gigabit parca ... una pe controller-ul nVidia si cealalta pe Marvell, iar eu o folosesk pe cea aflata pe nVidia...
Ce ma intereseaza acum e cum pot verifica daca browsing-ul meu e pe proxy sau nu ?

#6
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Cel mai probabi probelma nu e de la tine (chiar si cu half duplex ar trebui sa merga fara probleme la 256 kbps) ci de la modul in care se imparte banda. De multe ori Banda nu se imparte in mod egal intre utiliztorii retelei decat daca este "modelata" in mod explicit pe server/router (HTB, QoS). Avand in vedere ca ai verificat cu 3 antivirusi ( :w00t: )   nu cred ca virusii sunt problema. Ca sa fii sigur ca nu este de la sistemul tau (si aici ma refer mai mult la sistemul de operare, pt ca in general hardware-ul, adica placa de retea, in cele mai multe cazuri, ori merge ori nu merge) poti lua de pe intrenet o distributie live mica de linux o pui pe un cd si bootezi cu ea (nu trebuie instalata, ruleaza direct de pe cd) si vezi cum merge netul acolo. Una dintre cele mai mici distributii pe care poti sa le gasesti este DSL http://www.damnsmalllinux.org/ care are in jur de 50 de mega. Downloadezi iso-ul il arei pe un cd/cd-rw si bootezi. Daca merge la fel si in linux sigur nu e din cauza ta.

#7
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004

Quote

Ca sa fii sigur ca nu este de la sistemul tau

Pai pe calc vechi aveam probleme cu reducerea vitezei la jumate (Win98) ... atunci aveam 128; apoi au schimbat la 256 ei, dar io tot 128 aveam, apoi am schimbat calculatorul (WinXP SP2) si mergea la 256 ... deci se poate sa fi fost de la mine, acuma viteza nu au mai marit-o ca sa vad ce se intampla ... astept  <_<

Quote

Daca merge la fel si in linux sigur nu e din cauza ta.

Ai dreptate. :D

Alta alternativa e sa ma deconectez de la firma asta, si sa trec la o retea de bloc ... e destul de tentant (512/128 la acelasi pret), dar daca au tot proxy nu rezolv nimik .. :deadtongue: si nici nu stiu cat de seriosi sunt sau cum merge ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate