Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Pareri Opel Calibra.....

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
B0yCk

B0yCk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.09.2005
ptr detinatori sau cunoscatori ceva impresii pro si contra...

#2
parpanel

parpanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.08.2004
avantaje:
1. arata super  :coolspeak:  si agati usor cu ea
2. foarte stabila
3. confortabila
4. fiabila
5. portbagaj mare

dezavantaje:
1. pret destul de mare la piesele de schimb (o oglinda laterala cam 300 euro)
2. consum cam mare de benzina (depinde si cat o calci)
3. garda la sol joasa poate pune probleme iarna
4. toba finala care rugineste destul de usor
5. farurile nu lumineaza foarte bine

Restul depinde si de motoare sau dotari (trapa, ABS, geamuri electrice, dezaburire si reglare electrica oglinzi laterale).

Edited by parpanel, 08 October 2005 - 21:28.


#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cea mai aerodinamica masina de serie, la vremea ei. Si acum nu stiu daca sint altele mai bune, cx 0.26, parca noul s are acelasi cx.

#4
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Acum Accordul are Cx 0.26 (cea mai aerodinamica din clasa medie). In comparatie, Maseratti Quatroporte are Cx 0.33

Nu am avut calibra, dar intotdeauna mi-a placut. Design superagresiv, tinuta de drum buna. Cu consumul cica sta putin mai prost, dar mdeh, e masina cu pretentii sport. E normal sa pape daca o calci.

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 parpanel, on Oct 8 2005, 21:06, said:

avantaje:
1. arata super  :coolspeak:  si agati usor cu ea

Mai bine zis agatai :D Nowadays, desi frumoasa, e totusi cam expirata masina  -_-

Edited by Masterboy, 25 October 2005 - 18:40.


#6
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Cati bani bagi in ea sa o repari...nu cred ca se  mai renteaza,masina e destul de veche,daca vrei ceva mai nou orienteazate catre un Opel Astra Coupe.

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 17.10.2003
O masina deosebita, la vremea ei, cu multi pasi inaintea celorlalte ca design. Nici acum una noua (daca ar exista) n-ar fi deplasata.
Astra Coupe nu se compara nici pe departe. E doar un membru al familiei in timp ce Calibra n-a avut corespondent in gama Opel.

#8
georges14

georges14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 02.03.2004
A mea e din noiembrie 93 si vreau sa zic ca nu are nici un pic de rugina, nu troncane nimic pe caroserie si preturile pieselor nu sunt deloc mari (depinde si de unde le iei)
Cu consumul , dupa datele constructorului: la 90km/h= 6.1 L / 100km , 120km/h=7.5 L / 100km , ciclu urban 11.1 L / 100km
A mea, dupa cum indica calculatoru, imi ia in oras 12.2 si la 120km/h 8L

Degeaba ziceti voi ca a fost la vremea ei. Acum nu vreau sa ma laud dar nu e zii sa nu intoarca lumea capu dupa ea sau sa nu imi zica alti soferi la semafor, ce frumoasa e.
Eu sunt multumit de ea si nu mi se pare deloc demodata

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 23.11.2005
Ce-a mai CRIMINALA masina facuta vreodata  :coolspeak:

#10
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
a fost, este si va fi si peste 20 de ani o masina hotarata dar din pacate nu cred sa existe calibre neforjate.
asa ca - bani de reparatii.

#11
murcielago934

murcielago934

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2006
Imi place la nebunie masina asta. As da orice sa am o calibra. La noi in  tara nu te prea poti atinge de ele, mai ales daca sunt dotate au preturi de la 5000 euro in sus, dar in germania iei una buna si la 1000-1500 Euro.

  E o masina care a aparut prea devreme. Designul este exceptional pentru vremea ei. in 1992 a fost declarat cel mai frumos coupe din lume. Si acum dupa 15 ani de la aparitie e inca o masina foarte reusita care da clasa multor coupeuri din ziua de azi.

  Cei care aveti asemenea masini, aveti grija de ele pt ca sunt niste opere de arta in domeniul designului.

  


#12
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
Pai in primul rand, matematic vorbind, Calibra este un model de 18 ani (1989) care desi a avut un design excelent din toate punctele de vedere, a fost totusi sub tabla o Vectra A - adica din punctul de vedere al condusului nu a fost cu mult peste o masina normala, de familie (nu ma refer la acceleratie sau puterea motorului ci strict la condus).

Insa pentru a o cumpara acum, in 2006/2007, este o investitie neprofitabila, dupa mine. O masina veche e o masina veche, si chiar daca pot fi cazuri cand iei o masina de 12 ani si o mai tii fara pb 5, nu sunt multe cazurile.

calibrele in general sunt masina care au trecut prin multe "chinuri" peste ani, si chiar daca dai 1-5 mii pe una, in urmatorii 2 ani probabil vei da cel putin inca pe atat pentru a remedia problemele, chiar si cele legate scartaiturile care apar, sau micile prostii care se strica in timp.

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
singura mea problema cu masina asta e ca parca tampeste posesorii si ii face sa o tuneze in cele mai oribile moduri cu putinta cand masina e superba fara nimic adaugat..

#14
murcielago934

murcielago934

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2006
In ceea ce spui ai mare dreptate. Chiar daca e sub "tabla" lui vectra ramane o masina foarte rezistenta. Opelurile sunt masini foarte rezistente, mai ales in conditiile din Romania. Nu degeaba majoritatea masinilor nemtesti de la noi din tara sunt VW si Opel. E ADevrat ca sunt si ceva mai ieftine decat restul marcilor germane, dar sunt foarte fiabile in timp. Sunt sigur ca o calibra bine intretinuta mai rezista inca 5 ani fara probleme.

#15
AlexBMW

AlexBMW

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.11.2006
Este cea mai frumoasa mashina posibila. Un coupe superb! Am stat mult sa aleg atunci cand mi-am cumparat actuala mashina (un BMW coupe E36 din 1996) daca sa iau sau nu Calibra! Si EFECTIV nu am gasit atunci nici o sg Calibra care sa arate stock, sa fie ingrijita si fara toate prostiile de tunareli pe ea!
Dar acum nu-mi mai pare rau. am devenit fan BMW. BMW rulles!

Edited by AlexBMW, 06 November 2006 - 14:29.


#16
S@m0v@ru1_Pr@fu1t

S@m0v@ru1_Pr@fu1t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2006
In calitate de posesor as putea spune numai de bine. Dar sunt intr-adevar destul de scumpe ca intretinere si asta pentru simplul fapt ca au fost alergate. Daca privim la (mai nou) colegii nostrii din Uniune (Germania si UK) o sa vedeti ca exista si Calibra din 97 cu 85.000 de km la bord la preturi nu foarte mari. Aici intervine statul roman care protejeaza Loganuri si alte mizerii (nu ca as avea ceva cu Loganul) si baga taxe de mediu care pot ajunge pana la 4,000 EUR pt Calibra - asa ca nici dupa UE nu o sa putem sa aducem din afara.

Eu zic ca trebuie sa existe o pasiune ca sa iti iei Calibra si sa o si pastrezi. Ca tinuta de drum si feeling e super tare, iar pe cel care are Dacie sau Clio Diesel l-as ruga sa nu comenteze vizavi de Calibra...

Ca incheiere vreau sa spun ca prefer Calibra din '93 cu probleme decat Renault sau Peugeot sau Dacia din 2000-2002 cu probleme.

[ http://www.iweb.ro/Cali/cali.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
e o masina frumoasa dar, din pacate, i-a trecut vremea

#18
mesudman

mesudman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.05.2007
salut
Sant interesat sa cumpar un Calibra din 1991 motor de 1.6 la un pret de 2500 euro inca nu am vazut masina live doar poze.
Te rog da-mi un mic sfat ce stii despre aceste motorizari si care ar fi posibilele tzepe.Am apelat la tine pentru ca si tu detii o calibra
merci anticipat
multa bafta
alex.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate