Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Programare WEB

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Observ de ceva vreme că programarea WEB ia amploare. Tinde chiar să depășească ca volum programarea clasică. Am observat asta și la ofertele de joburi de pe e-jobs, myjobs, etc., unde majoritatea posturilor de programator se referă la programarea web. Am observat asta și pe forumuri: se discută mai mult pe ariile php, decât pe cele de C. Chiar și pe acest forum. Am observat asta și la mine la facultate, unde sunt trei cursuri de programare WEB și unul singur de C++. Văd asta chiar și în librării.
Până și eu, programator C++, mă apuc acum să învăț php. Nu că mi-ar fi frică de viitor, dar am nevoie să-mi fac niște situri și m-am decis să le fac eu.

Dacă trendul se menține, concluzia ar fi că webul va intra mult mai mult în viața noastră și că tot ce ține de software, va fi mult mai legat de web. Exemple? Nou apărutele televiziuni prin internet, mărețele planuri ale google legate de google os, etc.
Evident va fi nevoie oricând de un programator C++, de unul delphi, poate și de unul cobol sau ada, etc., dar mi se pare clar că accentul va fi pus pe tehnologiile interconectate cu web-ul.

Voi ce credeți?

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E intr-adevar o tendinta de crestere a aplicatiilor de tip server-side, spre disperarea lui Microsoft. Personal iubesc acest fel de aplicatii.

- utilizatorii nu mai trebuie sa-si bata capul cu ce-i ala os, drivere, patch-uri etc

- acces de oriunde exista un browser

- ca programator, poti rezolva bug-urile imediat ce le descoperi, poti lansa release-uri noi oricand, chiar de mai multe ori pe zi

- daca ai o aplicatie comerciala, e mult mai reconfortant sa curga bani lunar din subscriptions, decat sa-ti cumpere cineva produsul o data si gata

- piraterie ... ce-i aia?

Sunt si dezavantaje, cel mai mare probabil ca browserul este un GUI cam lame  :P
Sau ca va trebui sa te transformi putin si in administrator de server.

Bineinteles, unele lucruri, precum Photoshop, vor ramane pentru totdeauna pe desktop.

Edited by don_dannielo, 06 October 2005 - 23:59.


#3
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Fac programare web de mai bine de 3 ani (fara sa fac in prealabil programare client-server). Pana nu de mult, doar aplicatii sa mearga pe IE. Recent si pe: IE,Mozilla,Mozilla Firefox,Opera.
Intradevar cea mai mare problema este cu browserul. IE-ul e plin de buguri, dar de curand a inceput sa-mi placa IE-ul, cand am incercat sa programez si pt. Firefox si pt. Opera si am vazut cat de varza sunt.
Chiar am o MARE nedumerire de ce este atat de promovat Firefoxul. Incercati doar sa programati ceva sa mearga pe firefox, si o sa va schimbati parerea imediat.

web-bases applications rules  :peacefingers:

#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

The@ngel, on Oct 7 2005, 11:17, said:

web-bases applications rules  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


si apare cineva impatimit destop-based si zice ca aia rules si tot asa si apare flame-ul <_< keep it for yourself: gusturile nu se discuta :) (parerile sunt altceva ;) )

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
ciuly are mare dreptate

Eu sunt impatimit desktop-based. Sa incep sa urlu pe aici desktop-based rulz?  :confuzzled:  :death:

#6
ra00l

ra00l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.05.2005

don_dannielo, on Oct 6 2005, 23:51, said:

E intr-adevar o tendinta de crestere a aplicatiilor de tip server-side, spre disperarea lui Microsoft. Personal iubesc acest fel de aplicatii.

<{POST_SNAPBACK}>


:)) tu ai auzit de .NET??
Pogramarea web a crescut si o sa mai creasca mult! Dar nici aplicatiile desktop nu vor muri!

#7
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
chiar vroiam sa comentez...

Quote

web-bases applications rules
dar m-am abtinut... :rolleyes:
totusi...:D

la cat net avem noi in ro, sau ce net avem noi...sigur "rules"...e de viitor...sau mai bine pentru viitor...eu unu nu as vrea sa ma "googalizez" in totalitate....

#8
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
"web-bases applications rules".

Web based application blow chuncks. From a usability point of view. Dupa mine aplicatia web cea mai "useable" e GMail.
Si totusi prefer sa folosesc un client de email decit sa ma ating de Gmail. Ca sa se inchege cit de cit o discutie coerenta
ar trebui sa facem distinatia intre web siteuri si applicatiile web pe care se deployeaza pe retea.  Lasindu-le momentan
la o parte pe primele, SINGURUL avantaj (momentan) al unei web apps e faptul ca se deployeaza intr-un singur loc (pe server).
De ex. daca luam ce a spus Don Danielo :
"- utilizatorii nu mai trebuie sa-si bata capul cu ce-i ala os, drivere, patch-uri etc".
Ca sa poti accesa aplicatia ai nevoie de un browser, care are nevoie de OS, OSul de pathcuri/drivere etc .

"- acces de oriunde exista un browser"
Nu neaparat. Nu toate aplicatiile web merg cu toate browserele. In plus, in cazul app complexe, exista si niste pre-requests
pt client : Flash, JVM, CLR. La rindul lor unele au nevoie de niste versiuni specifice ale acestor "componente". In real life
"access de oriunde exista un browser" e mai mult praf in ochi.

"- daca ai o aplicatie comerciala, e mult mai reconfortant sa curga bani lunar din subscriptions,
decat sa-ti cumpere cineva produsul o data si gata"
Asta e legata de modul de vinzare nicidecum de faptul ca e web app sau nu.

"- piraterie ... ce-i aia?"
hacking ? ce-i ala ?

  Asta legat de "avantajele" aplicatiilor web. Nu stiu de Java insa pt .NET Microsoft va avea o modalitate (ClickOnce) de a "anula"
avantajul de deployment a applicatiilor web. Practic o aplicatie Windows va putea fi deployata pe un web server in retea si clientii
o pot accesa prin browser. Cind este accesata URLul prima data, "componentele" aplicatiei sunt downloadate pe masina clientului
si rulate de acolo. Updateurile se fac la fel. Deci in viitorul apropiat applicatiile web nu vor mai avea nici macar avantajul
deploymentului.
  Asta legat de retea. Legat de internet si faptul ca aplicatia trebuie sa fie "accesata" de oriunde....exista posibilitatea
de a scrie un smart client. O aplicatie ce nu contine decit UI code si toata functionalitatea e implementata pe server. Avantajul
ar fi ca GUIul dar si faptul ca o parte din date pot fi cached si astfel anumite operatii vor fi mai rapide.

Legat de modul de programare....huh ?! Intr-o aplicatie three tier , business logicul si modul de access la baza de date
sunt oricum independente de UI. E o schimbare dar nicidecum una majora. Daca insa sunteti obisnuiti cu spaghetii code atunci
o sa aveti probleme :D :D .
Eu personal lucrez si la Web apps si la Windows apps. Si ca programator si ca utilizator le prefer pe cele din urma.


PS: "spre disperarea lui Microsoft" . Vorba aia.....get a clue dude.

Edited by KLAMATH, 07 October 2005 - 11:47.


#9
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Apropo ...ca tot am pomenit de web apps si usability. Sper ca nu o sa va apucati sa pomeniti de AJAX. Ajax ajuta dar foarte putin.. Atita timp cit conceptul de UI se rezuma la HTML nu exista nici un termen de comparatie intre o aplicatie web si una desktop.

#10
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002

KLAMATH, on Oct 7 2005, 11:43, said:

De ex. daca luam ce a spus Don Danielo :
"- utilizatorii nu mai trebuie sa-si bata capul cu ce-i ala os, drivere, patch-uri etc".
Ca sa poti accesa aplicatia ai nevoie de un browser, care are nevoie de OS, OSul de pathcuri/drivere etc .

<{POST_SNAPBACK}>


CORECT. Si as mai completa corvoada cu security leaks care vin odata cu browserele. Nu uitati ca asa se infecteaza cel mai mult un user prost/average. Pe langa mail.

#11
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Pe mine ma distreaza cum se umezesc unii repede cu Web programmingul asta.

DAR, nu vad gramada de dezavantaje pe care le aduce. La firma lucram deja de 2 ani pe o applicatie maaaaare in asp.net si deja ne-am saturat sa reinventam roata. Prostii simple de GUI care le puteai face simplu in 5 minute intr-o applicatie Windows Forms iti ia zile (DA...zile) sa le faci sa mearga pe un browser. Si cand zic zile, poate fi si saptamani. De ce? Pentru ca noi facem (a se citi...reinventam) prostioara aia (sa zicem un drag and drop), merge in mare, dar QA-ul partenerului american testeaza si vede ca pe IE SPX Update dracu nu merge bine. Sau ca Firefox 1.0 face nu stiu ce sau nu merge deloc in anumite conditii. Ce sa mai zic ca ne-am pierdut o gramada de vreme sa facem un treeview ca lumea (ati zice ca e usor), dar cand vine vorba de itemuri cu diferite atribute, imagine, noduri cu childuri, drag, scrolling, etc TOATE ASTEA SA MEARGA LA FEL PE TOATE BROWSELERE e tampenie MAARE. Ne chinuim sa reinventam roata si din cauza limitelor HTML si a idioteniilor de browsere, tot facem roti patrate.

Ce sa zic....web dev rulz.  :puke:

#12
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Sunt genuri de aplicatii la care se preteaza o interfata web, si alte aplicatii la care se preteaza mai mult o interfata desktop.
Ca parere personala, nu sunt intotdeauna adeptul aplicatiilor web care incearca cu orice pret sa duplice absolut toate facilitatile unei aplicati desktop, chiar daca uneori e posibil (folosind de ex. tehnologii gen AJAX).
Motive ar fi multe - unul e ca daca ii arati clientului un os, o sa vrea-ti ia toata mâna...  :)  Adica: daca a vazut ca intr-o aplicatie web pot exista combo-box-uri cu search incremental, web plannere ce incearca sa imite interfata de la Outlook, grid-uri la care coloanele pot fi rearanjate cu drag&drop - deja stacheta e ridicata si e greu sa mai dai inapoi in privinta asta la urmatorul proiect, cand va cere alte features care exista de obicei doar pe aplicatiile desktop (aici vorbesc de aplicatii custom facute de obicei pentru un singur client)... In cele din urma, toate aceste features cool (pentru o web app), aduc, pe langa avantaje, si o crestere inerenta a costurilor (de ex pt. testare si depanare pe diverse browsere si versiuni, cum zicea cineva mai sus).

The@ngel, totusi, ce web aplicatii ai realizat de ai avut probleme asa mari cu Firefox?
(normal, daca a trebuit sa folosesti extensii specifice IE, se poate, altfel...)

Edited by tudor_turcu, 07 October 2005 - 19:40.


#13
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

The@ngel, on Oct 7 2005, 10:17, said:

Intradevar cea mai mare problema este cu browserul. IE-ul e plin de buguri, dar de curand a inceput sa-mi placa IE-ul, cand am incercat sa programez si pt. Firefox si pt. Opera si am vazut cat de varza sunt.
Chiar am o MARE nedumerire de ce este atat de promovat Firefoxul. Incercati doar sa programati ceva sa mearga pe firefox, si o sa va schimbati parerea imediat.
Folosesc Firefox in fiecare zi, programez pe Firefox, si aproape toate javascript-urile merg din prima si pe IExplorer, dar invers nu prea se poate.

Alte lucruri care-mi plac: tab-uri, javascript console, XUL (viitorul XAML este o clona de XUL), si cel mai important poate -> cross platform.
A fost promovat deoarece IExplorer este cel mai infect si nesigur browser actual. Nu avea nici macar popup blocker pana la SP 2.

Quote

programati ceva sa mearga pe firefox, si o sa va schimbati parerea imediat
asta daca folosesti document.all[] in loc de document.getElementById() (printre altele)

IExplorer sucks pentru multa lume, iar paginile "IExplorer only" sunt jenante pentru creatorii lor (scuzabile doar in cazul in care aplicatia este pentru intranet-uri) ;)

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

The@ngel, on Oct 7 2005, 11:17, said:

Fac programare web de mai bine de 3 ani (fara sa fac in prealabil programare client-server).
eu de 6 (web), 10 in total

The@ngel, on Oct 7 2005, 11:17, said:

Intradevar cea mai mare problema este cu browserul. IE-ul e plin de buguri, dar de curand a inceput sa-mi placa IE-ul, cand am incercat sa programez si pt. Firefox si pt. Opera si am vazut cat de varza sunt.
din pacate tin sa te dezamagesc.
problema e ca nu stii tu sa programezi conform standardelor.

#15
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

The@ngel, on Oct 7 2005, 10:17, said:

Incercati doar sa programati ceva sa mearga pe Firefox, si o sa va schimbati parerea imediat.

:death:  :death:  :death:

#16
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

aolex, on Oct 7 2005, 20:05, said:

:death:  :death:  :death:

<{POST_SNAPBACK}>

foarte interesanta opinie...

#17
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
lasa-l pe aolex, el e fanatic. daca zici ceva rau despre Firefox, ai pus-o  :lol:

Edited by zuppy, 07 October 2005 - 20:26.


#18
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Aplicatiile web si aplicatiile desktop nu se exclud, ci se completeaza.
Cred ca viitorul tocmai asta este, ceva gen framework + gui on client side, business objects on server side (web based).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate