Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

retea wireless 802.11g, am nevoie de ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
As dori si eu sa fac o retea cu inca doi prieteni si vreau s-o facem wireless si am si eu cateva intrebari:

pe lanaga 3 placi wireless pci
mai trebuie sa cumparam :

- un ruter,  sa cumpar un ruter hawking (deatalii: ruter/acces point cu 4 porturi 10/100 swich si 4x email alert)

daca am ruter, pot sa dau ip-urile din el si nu trebuie sa tin compu deschis, nu?

mai trebuie sa iau si un acces point?

mai tre sa cumpar antena externe (stiu ca trebuie sa se vada una pe alta) si cablu dala de nu stiu cati ohmi

antena externa trebuie sa o pun la ruter?

daca iau si acces point? la ce pun antena la accespoint sau la ruter?

toate astea ma intereseaza ca sa impart un cont de net.
===========================
daca fac reteaua numai intre 2 calculatoare, mai trebuie sa iau
accespoint?

dati-mi si mie niste link-uri de unde pot sa cumpar antenele externe si cablul. Cablul de antena are nevoie de vreo sertizare speciala?

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ai nevoie de un router (1 WAN/4LAN), o antena (omnidirectionala) , un AP un conector RF de tip N mama-mama si un Cablu RF pigtail, adaptor reverse SMA la conector N.
In WAN-ul router-ului iti inta netu iar in LAN ai iesirile.
Avandu-se in vedere ca routerul o sa fie in casa, atunci pt. calculatorul din aceeasi locatie cu routerul nu o sa ai nevoie de placa wireless, poti sa mergi cu cablu de la router la calculator (din una din mufele de LAN).
Tot intr-o mufa de LAN o sa-ti intre AP-ul.

Trebuie sa ai vedere directa intre locatii (antene), deci s-ar putea sa ai nevoie de antene externe.

Antena vine cuplata la AP prin intermediul cablului RF pingtail si a adaptorului.
Nu sunt necesare sertizari ale cablului de la antene, doar in eventualitatea in care vrei sa prelungesti cablul.

Daca ai router nu mai e necesar sa tii un calculator deschis.

www.ral.ro

Ti-am atasat si o schema ca sa-ti faci o idee cum trebuie instalate.

Attached Files


Edited by cuculean, 06 October 2005 - 22:14.


#3
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
Eu stau la casa pot sa fac urmatoara miscare pentru reatea:
si cei cu care fac reteaua tot la casa stau:

toate echipamentele sunt de la spot
http://www.digitalwo...e.php?idcat=249

cumpar
2x Adaptor retea wireless IEEE 802.11b - USB
1x Router wireless IEEE 802.11g, 4 porturi, NETGEAR WGT624
(asta tine loc si de acces point sau tre sau iau altul care este si AP)
3x Antena directionala cu castig mare wireless SMC
1x Access Point Corega model APL-11-50
http://www.bestcompu...a-APL-11-50.htm

Inalt pe casa o teava de aproximatv 10 m (si pe a mea si pe a lor) pun antena wireless in capatul tevii si alaturi pun Acces point-ul caruia il alimentez cu un cablu normal de curent. De la acces point plec cu cablu utp in ruter.

Am vreo greseala?

Imi recomandati alte echipamente? mai scumpe?

pe 802.11g se si antena • 2400-2500MHz se cere licenta?

Nu ma intereseaza decat sa aiba 300kilo/s daca merge mai mult mai bine dar nu neapat.

poti sa te uiti pe site-ul lor daca au incluse cablul. RF pingtail

mai trebuie sa iau ceva daca am toate astea?

Edited by ATFR.net, 06 October 2005 - 22:56.


#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
de ce nu incerci cu un router cu AP incorporat (recomandarea ar fi un Linksys WRT54G sau un Asus WL-500G)?

#5
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
In primul rand poti merge pe un router wireless (cum spune Tyby) - Linksys sunt foarte bune iar ca si costuri vei iesi cam tot pe-acolo.
Practic in schema pe care ti-am desenat-o se comaseaza routerul cu AP-ul.
Apoi, pt routerul wireless ai nevoie de o antena ominirectionala.
Daca distanta dintre AP si clienti e mare (peste 1 km) vei avea nevoie de o omni de 12 db, iar la clienti de antene directionale de calitate (california amplifier 24 db).

Verifica daca Adaptoarele wireless pe USB sunt prevazute cu mufa pentru racordarea unei antene exterioare. Si vezi ca nici cu cablu ala USB nu poti sa te intinzi prea mult ca apar pierderi.

In concluzie, cel mai bine iesi cu urmatoarea configuratie:
-router wireless (Linksys) + antena omnidirectionala
-2 x placa wireless pe PCI sau adaptor wireless pe USB + 2 x antena directionala.
+ cabluri pingtail

#6
ATFR.net

ATFR.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.08.2004
de iau toate alea, la antele de pe digitalword.ro am vazut ca aveau si cablu inclus in pachet, mai trebuie sa cumpar alt cablu?

sunt mai scumpe adaptoarele wireless pe pci?

ruterul ala linksys cu ap incorporat ala trebuie sa-l agatut sus pe casa nu? si sa trag cablu utp pana in placa din casa.

Clientii sunt pana intr-un kilometru.

antena asta ar fi buna omni:
http://www.digitalwo...=2767&idcat=249
antena asta direc:
http://www.digitalwo...=2487&idcat=249

e scump cablul ala, sau e mai bine sa pun ap-ul pe casa sa scutesc cablul ala si sa pun utp? e mai scump decat utp?
il iau de pe ral.ro?

placile pci astea sunt bune:
http://www.romsoft.r...=wireless&id=15

http://www.bestcompu...a-WLPCIB-11.htm

??

stiu ca am mai postat si pe un alt forum, dar vroiam solutii cat mai rapide, 10ks.

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
1. nu, nu cred.

2. nu, sunt cam la acelasi pret. Diferente minime.

3. da, de preferat sa folosesti cablu RF cat mai scurt.

4. Antena omni este cam la limita (ma refer la specificatii / castig). Valabil si pentru cealalta.

5. Vezi punctul 3.

6. Parca as merge pe Corega la capitolul WiFi.


PS: ti-am editat eu semnatura.  :nonobad:

#8
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Antenele sunt slabe pentru distanta de 1 km. Orienteaza-te pentru o omni de 12 db si directionale de cel putin 12 db.

Asa cum a zis si Tyby, e de preferat ca la antena sa ai cablul cat mai scurt, deoarecea apar piederi; mai bine pui AP-ul pe casa, langa antena, intr-o cutie etansa si urci la el cu UTP.
Va fi mai dificil daca vei folosi placi wireless pe PCI, nu vei avea incotro si va trebui sa prelungesti cablul la antena; e de preferat sa nu depaseasca 10 m. Pate gasesti niste AP-uri client mai ieftine, pe care sa le pui tot pe casa langa antena si sa cobori cu UTP.

#9
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Vreau sa imi fac o retea wireless intre 2 calcuri: unul e la bloc la et 4 si unu e la casa .
Daca sunt vreo 600 de m intre noi  si obstacole : blocuri asezate in linie , si un deal sa zicem putin peste nivelul casei ce sanse am ?

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

creatorul, on Oct 10 2005, 22:07, said:

Vreau sa imi fac o retea wireless intre 2 calcuri: unul e la bloc la et 4 si unu e la casa .
Daca sunt vreo 600 de m intre noi  si obstacole : blocuri asezate in linie , si un deal sa zicem putin peste nivelul casei ce sanse am ?

<{POST_SNAPBACK}>



din pacate, cam mici sansele alea ...

#11
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
ok . schimb putin datele problemei ... 300 de metrii si pe linia dintre antene se afla doar o strada circulata . daca cumpar antene de 24 db  ce sanse am sa mearga ?
merci

#12
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Pt 300 m nu ai nevoie de antene de 24 db, s-ar putea sa-ti mearga chiar si cu antenele originala, sau oricum, cu antene mai slabe 12 db.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate