Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Alex-Gsm SERIOS SAU NU?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Batossai

Batossai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2011
Am observat ca au fost dezbatute  si discutate  diverse siteuri in amanunt care  vand  telefoane online  precum:mircea-gsm, 123gsm, ...etc.Am hotarat sa intru acum cateva  zile pe siteul celor de la Alex-gsm, si mi s-a parut ca au preturi bune.  As dori sa primesc pareri  din partea utilizatorilor acestui forum.Daca au  apelat vreodata la servicile acestui furnizor  Au servici de calitate? Telefoanede sunt bune sau defecte? Am auzit si de el cateva zvonuri dar imi doresc  sa primesc mai multe pareri.Va multumesc frumos.

#2
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Zvonuri auzi despre orice site/om care vinde multe telefoane .
Dacă ai probleme cu un telefon , nu înseamnă neapărat ca site-ul/omul e de vină .
Poate fi vina producătorului (sau a ta) dar sunt puțini oameni care înțeleg asta .
Tu te numeri printre cei care înțeleg ?
Dacă nu , du-te la germanos sau altceva de genul .

Edited by genius, 28 November 2011 - 09:36.


#3
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Tipul mi-a fost recomandat de un prieten. Eu mi-am achizitionat de la el acum foarte mult timp, K800 James Bond Edition. :) Cutie, sigilat.. garantie. La ceva timp dupa asta, am fost cu un alt prieten si si-a luat si el un K800. Aceeasi chestie. Cutie, sigilat, garantie. Spre deosebire de mine, care la un timp dupa ce il achizitionasem, am maritat telefonul.. prietenul asta il are si acum. Sa fie vreo 3-4 ani de la achizitionare. N-a avut nici o problema cu el.

Edited by Dante_Sparda, 28 November 2011 - 11:03.


#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
astia sunt baieti care cumpara telefoane de afara si le vand in ro.

#5
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
99,99% din cei cu GSM in coada cumpara telefoane de pe aici, isi pun 10-50E de telefon si le revind !
De multe ori stiu de problemele unor telefoane pe care le vind dar tac milc !
Telefoanele vindute de ei de multe ori trec prin 2-3 miini inainte

 rasistu, on 28th November 2011, 11:05, said:

astia sunt baieti care cumpara telefoane de afara si le vand in ro.


#6
dian_a

dian_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.10.2007

 Modemuri3G, on 30th November 2011, 18:17, said:

99,99% din cei cu GSM in coada cumpara telefoane de pe aici, isi pun 10-50E de telefon si le revind !
De multe ori stiu de problemele unor telefoane pe care le vind dar tac milc !
Telefoanele vindute de ei de multe ori trec prin 2-3 miini inainte

Fals! Telefoanele sunt noi, sigilate si au garantii. De unde provin ele, nu te intereseaza, ai garantie de la producator. AlexGSM e pe bune.

#7
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
alex gsm sint escroci. toate-s bune pina ai probleme cu telefonul. in momentul in care mergi in service, orice urma, cit de mica, pe telefon, e motiv de anulare a garantiei, chit ca telefonul are probleme care n-au nici o treaba cu zgarietura, etc.
"Serviceul" e oferit de niste smekerasi de langa coltea, cum intri acolo deja ai senzatia ca ai luat tzeapa. Nici nu se uita bine la telefon ca deja iti si spun ca e lovit, nu acopera garantia.

Am patit recent - dupa ce s-au uitat la telefon m-au pus sa vorbesc cu alex... Alex a inceput sa tipe la mine ca de ce am scapat telefonu, ca vezi doamne sa dovedesc eu ca nu din cauza cazaturii nu mai merge, etc. Omul nu se opreste din vorbit, n-ai ce sa ii spui ca nu te asculta, tipa ca garantia nu e casco, etc. N-ai cu cine discuta, le-am cerut sa desfaca jucaria si sa faca un raport complet de service din care sa rezulte ca defectul e cauzat de lovitura, dupa care in functie de rezultatul expertizei tehnice sa se stabileasca costul reparatiei. Mi s-a raspuns ca de unde stiu eu ca NU e cauzat de lovitura? Ce expertiza tehnica tot vreau? In naivitatea mea am intrebat daca sint autorizati de producator si au inceput iar sa tipe la mine ca de ce am trantit telefonu...

Sint niste golanasi de cartier, n-au nici un fel de service autorizat. Doi baieti care stau si fumeaza intr-o dugheana, asta e tot serviceul. Telefoanele sint ieftine fiindca sint probabil "cazute dintr-un camion"... pe undeva pe-afara.  

Mi-am luat tzeapa, asta e, invatatura de minte, nu va luati si voi aceeasi teapa.

#8
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
De OPC n-ai auzit ?

#9
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Asa le trebuie celor care au incredere sa cumpere de la tot felul de ColtGSM, MariucaGSM si asa mai departe. Faceti vanzari in continuare pustanilor cu magazine de gen.  :thumbup:

#10
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006

 Frankie, on 9th April 2012, 15:32, said:

De OPC n-ai auzit ?

Multumesc de sugestie, insa nu cautam solutii, voiam doar sa se stie de acesti escroci. Din pacate au si multe postari favorabile, m-am gandit ca e util sa se cunoasca si genul asta de situatii. Probabil ca daca nu ajungi la garantie n-ai de ce sa te plangi... insa e bine de stiut ca garantiile date de aceste "magazine" n-au nici o valoare. Atita tot.

OPC e un organism foarte greoi care de obicei nu face nimic in cazuri de acest gen, din pacate.

#11
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
Si ce daca, muncim dar ne distram si noi, reclama-i si macar esti multumit ca primesc 50 de milioane (ca parca asta e amenda minima). Din zecile de tepuiti nu reclama decit citiva, de asta sunt atitea probleme.

Edited by viocons72, 09 April 2012 - 20:50.


#12
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Corect. Ar trebui reclamati si pt un telefon de 100 RON.  :thumbdown:

Edited by Frankie, 09 April 2012 - 22:22.


#13
ZlaTaNeL

ZlaTaNeL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2008
Prin Noiembrie mi-am luat un S3 de la baietii astia.
Nemultumiri:
- preturile afisate pe site nu includ TVA. Daca vrei factura, la pretul de pe site mai adaugi 24% din pret. Daca nu vrei factura, iei telefonul la pretul afisat.
- garantia o ai la un service no-name

In rest, totul ok.

#14
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
eu am luat de pe multe site-uri de genul Xgsm .
inclusiv de la alex-gsm. dar de mai bine de 2 ani nu am mai luat de la ei, pt ca zona lor de livrare (parca colentina), mi-e peste mana.
NU am avut vreo problema cu vreun telefon. telefoane NOI +SIGILATE (unele cu cutia sigilata ) + ORIGINALE.
sunt prostii afirmatiile ca de fapt vand telefoane second -hand  pe post de aparate noi.
garantia este la service-uri de cartier, pt ca nu au cum sa aiba la reprezentanta. asta poate constitui pt unii o problema, sau pt altii , cum e cazul meu, nu conteaza ! .cine-si imagineaza ca noile modele de telefoane sunt facute sa tina mai mult de 2 ani, se inseala.oricum si 2 ani e prea mult la cum evolueaza tehnologia mobila.
daca vrei factura , evident ca tb sa platesti si tva-ul.dar la ce-ti trebuie factura, daca garantia este la service de cartier? daca vrei sa-l scazi pe cheltuieli,  magazinul este solutia.
deci, fraiericii ,  sa dea fuga la operatori sa-si faca abonamente sau sa se fidelizeze, pt niste terminale pe care le pot lua la liber la jumatate de pret.
din fericire , fraiericii devin din ce in ce mai putini...dar are balta peste....

Edited by dani2013, 06 April 2013 - 09:06.


#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Fara factura nu poti dovedi ca ai luat telefonul de la ei, deci zero garantie si nici ANPC nu are ce sa le faca. Atata vreme cat esti constient de treaba cu garantia, treaba ta daca iei de la ei.

#16
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

 wirespot, on 06 aprilie 2013 - 10:52, said:

Fara factura nu poti dovedi ca ai luat telefonul de la ei, deci zero garantie si nici ANPC nu are ce sa le faca. Atata vreme cat esti constient de treaba cu garantia, treaba ta daca iei de la ei.

un fel de garantie, dau si ei, dar la service-uri no name.
acum, depinde si de telefonul pe care-l iei. de ex la iphone, ai garantie internationala pe baza de serial number. totul este sa nu fie blacklisted (furat).
dar de regula, la telefoane din clasa medie, daca nu joci fotbal cu el sau intervii asupra softului original, nu prea are ce sa se strice. in situatiile mentionate, nu opereaza nici mama garantiei.
oricum, e alegerea fiecaruia de unde si ce cumpara.

#17
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
I s-a inlocuit cuiva la garantie telefonul luat de la ei?

#18
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 pepo70, on 09 aprilie 2012 - 15:29, said:

alex gsm sint escroci. toate-s bune pina ai probleme cu telefonul. in momentul in care mergi in service, orice urma, cit de mica, pe telefon, e motiv de anulare a garantiei, chit ca telefonul are probleme care n-au nici o treaba cu zgarietura, etc.
"Serviceul" e oferit de niste smekerasi de langa coltea, cum intri acolo deja ai senzatia ca ai luat tzeapa. Nici nu se uita bine la telefon ca deja iti si spun ca e lovit, nu acopera garantia.

Am patit recent - dupa ce s-au uitat la telefon m-au pus sa vorbesc cu alex... Alex a inceput sa tipe la mine ca de ce am scapat telefonu, ca vezi doamne sa dovedesc eu ca nu din cauza cazaturii nu mai merge, etc. Omul nu se opreste din vorbit, n-ai ce sa ii spui ca nu te asculta, tipa ca garantia nu e casco, etc. N-ai cu cine discuta, le-am cerut sa desfaca jucaria si sa faca un raport complet de service din care sa rezulte ca defectul e cauzat de lovitura, dupa care in functie de rezultatul expertizei tehnice sa se stabileasca costul reparatiei. Mi s-a raspuns ca de unde stiu eu ca NU e cauzat de lovitura? Ce expertiza tehnica tot vreau? In naivitatea mea am intrebat daca sint autorizati de producator si au inceput iar sa tipe la mine ca de ce am trantit telefonu...

Sint niste golanasi de cartier, n-au nici un fel de service autorizat. Doi baieti care stau si fumeaza intr-o dugheana, asta e tot serviceul. Telefoanele sint ieftine fiindca sint probabil "cazute dintr-un camion"... pe undeva pe-afara.  

Mi-am luat tzeapa, asta e, invatatura de minte, nu va luati si voi aceeasi teapa.
În lege nu scrie nicăieri că trebuie să-ţi demonstreze ţie că defectul nu are legătură cu lovitura .
Pune mâna şi citeşte legea şi apoi dă-te cu curu' de pământ !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate