Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Panasonic FullHD HDC-SD900

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nerotiberius

nerotiberius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2009
Salutare la toata lumea ! Va rog sa ma ajutati cu cateva indrumari. Doresc sa achizitionez o  HDC-SD900 si fiind prima mea camera nu vreau sa fac vreo prostie. Detin urmatorul sistem :

Placa de baza Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3
Model: GA-Z68X-UD4-B3
Procesor Intel Core i7 2600 3.40GHz box
Model: BX80623I7
Placa video Gainward GeForce GTX 570 Golden Sample 1.28GB DDR5 320-bit
Model: GTX570-1280-DD-HDMI-GS
Hard disk Samsung 1 TB SATA-II 7200RPM 32MB rpm Spinpoint F3
Model: HD103SJ
Memorie Corsair 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit
Model: CMX8GX3M2A1600C9
Sursa Sirtec - High Power HP-650-G14C
Model: HP-650-G14C
Sistem de operare Microsoft Windows 7 Professional retail DVD romana
Model: FQC-00260

este ok pentru prelucrare video ? Filmarile sunt gen familie, excursii etc. Vreau insa sa nu fiu limitat in utilizarea unor programe. Am citit pe net ca este o camera buna si vreau sa ma bucur de intregul ei potential.
Pentru inceput o sa iau un SD 32GB si ma gandisem la http://www.f64.ro/pr..._sec/index.html, nu stiu daca este ok, oricum as vrea tot ceva Sandisk. Va rog sa ma ajutati.
Stiu, mai trebuie microfon exterior, inca un acumulator si inca un card, dar daca fac comanda voi lua doar camera si un card de memorie deocamdata. Am citit ca ar fi probleme cu formatul MPEG AVC/H.264, am avut ceva dificultati cu perifericele cand am trecut pe Win 7/64 si de asta imi este frica sa iau camera fara sa va intreb. Va multumesc mult.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Este foarte ok calculatorul pentru ceea ce vrei tu sa faci. Eu folosesc unul mult mai slab si nu ma plang. II dau START render si plec la plimbare :)

#3
kapaionut

kapaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.06.2008
Ai un calculator performant, iti merge orice program/joc (dintre care se gasesc acum de vanzare :))

#4
nerotiberius

nerotiberius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2009
OK, deci pisicu e bun, multumesc pentru raspunsuri. Cum fac cu http://www.f64.ro/pr..._sec/index.html, e bun, mai sunt variante ? In manualul camerei scrie ca merge cu clasa 4 sau mai bun, acesta e UHS clasa 1, adica ?

#5
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Eu folosesc la o camera asemanatoare SDHC de clasa 6 sau mai mare, producatori medii (Kingstone, etc). Nu vad un motiv sa iei un SDHC clasa mai mare, nu te ajuta decat sa o descarci mai repede. Avantajul este ca pretul este undeva in jur de 200 Ron. Clasa la SD semnifica viteza minima de scriere. De aceea exista card-uri care au o viteza maxima mare (peste 10 MB/sec) dar la minima nu sar de 2MB/sec ceea ce ar trebui sa le incadreze la clasa 2. SDHC de clasa 4 este un minim (4MB*8=32 Mbps deci nitel mai mult decat bitrate-ul maxim de 28Mbps), dar la acest nivel as merge numai pe producatori renumiti - SAN Disk, Lexar. In rest poti gasi SDHC inscriptionate clasa 10 (am citit ceva despre Mustang), dar care au confundat viteza minima cu viteza maxima, asa ca vei avea drop-out.

LA banii aia vad  ca gasesti si SDXC de 64MB clasa 4.

Edited by adrg, 28 November 2011 - 16:14.


#6
nerotiberius

nerotiberius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2009
Am facut deja comanda pentru http://www.f64.ro/pr..._sec/index.html apoi am citit postul tau. Multumesc, cu siguranta ca voi mai lua carduri in viitor. Sa vad cum lucreaza acesta. Stiu ca sunt cam scumpe dar m-am temut sa nu iau unul sa crape si fiind singurul sa raman cu ochii in soare. Multam mult.

#7
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postnerotiberius, on 27th November 2011, 14:41, said:

Doresc sa achizitionez o  HDC-SD900 si fiind prima mea camera nu vreau sa fac vreo prostie.
Camera asta este cea mai buna alegere la ora actuala, din gama consumer.In ciuda marimii mici, este ideala si pentru NBC, testele aratand CLAR ca se bate de la egal la egal cu camere de elita din gama profi.Pentru 400 $ in plus poti cumpara HS900, care are HDD de 220Gb inclus.
De unde cumperi camera?

#8
nerotiberius

nerotiberius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.08.2009
Am ales sa cumpar SD900 tocmai pentru ca nu are memorie proprie. Sa explic : HDD sunt foarte sensibile la lovituri chiar mici ca intensitate, plus ca sunt consumatoare mai mari de curent; o piesa mecanica in miscare cu mari sanse de a se defecta prima. Memorie flash nu am vrut pentru ca , ca si in cazul HDD in eventualitatea ca se defecteaza cu ceva deja inregistrat pe ea ( cel mai probabil ) va trebui trimisa in garantie spre distractia celor care o vor citi. Daca are doar card si se strica - altul. La fel am gandit si cand am luat un HDD extern pentru PC, prefer sa pierd garantia si 400 lei decat sa-l trimit cu toate fotografiile, fisierele mele legate de profesie etc. Asa am gandit eu, oricum cumparand carduri ai o mai mare flexibilitate. Am comandat camera la F64.

#9
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postnerotiberius, on 29th November 2011, 13:01, said:

Am comandat camera la F64.
E mult prea scumpa acolo.
Cat despre HDD-uri...astea sunt povesti.Tehnologia a avansat atat de mult incat fiabilitatea HDD-urilor nu mai reprezinta nicio problema, in conditii normale de exploatare.Fata de card, e intr-adevar un consumator mai mare de curent.

#10
lungu64

lungu64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2008
As vrea sa-mi cumpar si eu o astfel de camera,Panasonic FullHD HDC-SD900, dar nu stiu ce calculator trebuie sa am pentru a putea face editarea video.Vreau sa folosesc aceasta camera la NBC si as fi interesat sa stiu daca se poate face editare video cu Cyberlink Powerdirector, iar rezultatul final sa fie scris pe DVD.
Va rog sa-mi aratati o configurare minima pentru calculator si eventual sa-mi spuneti cate ceva despre editare,stiu sa lucrez cu Cyberlink Powerdirector,dar nu stiu cum voi lucra cu fisierele de la camera aceasta,stiind ca sunt cu un bitrate de 28Mbps.
Va multumesc anticipat si astept parerea voastra daca pot sa-mi cumpar o astfel de camera.

#11
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Stie cineva daca la aceste camere(HDC-X900) ai preset-uri ptr zoom?

Edited by atlet1305, 07 August 2012 - 07:37.


#12
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ce fel de preseturi? Te referi la zoom optic/inteligent zoom/digital zoom?

#13
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
La unele camere poti seta ca zoom-ul sa fie mai lent 1,mai lent 2,mai lent 3....etc.La aceasta camera sper ca am fost eu neglijent si nu ca n-ar avea asa ceva in setari(pesronal n-am gasit)!

#14
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Si nici n-ai sa gasesti  :console:
Nu am avut ocazia sa probez modelul, dar este succesorul lui TM900, model ce nu dispunea de aceasta optiune. Sunt sigur ca nu s-a schimbat nimic, am citit si review-urile. Era, intr-adevar, o chestie buna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate