Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Usturime in gat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Uncle_Leo

Uncle_Leo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 214
  • Înscris: 27.01.2010
Ma ustura pe gat de cateva luni, dar rau. Nu pot sa mananc sarat nici dulce, nici macar cald (nu fierbinte), nu pot sa mananc fructe nici sa beau cafea. Daca incalc regula asta ma ustura de mor. In schimb fumez (inca) 1 pachet de tigari pe zi. M-am dus la doctor (la interne, nu ORL, ca am mai avut esofagita acum 4 ani, simptomele se aseamana) si mi-a gasit esofagita si ulcer, am luat tratament 1 luna si jumatate si tot ma ustura. La fel nu pot manca nimic din ce am spus mai sus, deci nu s-a schimbat nimic. Am fost la doctorita de familie, s-a uitat in gat si a zis ca sunt vanat. N-am apucat sa iau tratament ca m-am dus in spital la interne (cand mi-a gasit esofagita si ulcer). E un disconfort al dracu' de mare sa ma internez, nu sunt conditii si e frig pe acolo, plus ca ma mai tin mai mult in pat si alte probleme cu sanatatea pe care le tratez. Are careva idee ce pastile as putea sa iau pentru gat? (o fi vreo iritatie, infectie, naiba stie ce, ca nu ma lasa de loc? Uneori mi se pare ca e numai gatul, alteori simt pe esofag, dracu' stie) Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by Uncle_Leo, 25 November 2011 - 22:52.


#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Fumeaza in continuare, ba chiar mareste doza de tigari de la 1 pachet la 2, ca sunt bune. Cata inconstienta....

#3
Uncle_Leo

Uncle_Leo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 214
  • Înscris: 27.01.2010

 S3Se7, on 25th November 2011, 22:55, said:

Fumeaza in continuare, ba chiar mareste doza de tigari de la 1 pachet la 2, ca sunt bune. Cata inconstienta....
Ce sa fac, asta e slabiciunea mea, desi stiu ca nu e bine. Incerc sa renunt de ceva vreme, dar devin foarte nervos daca nu mai fumez si ma simt ca dracu'. E un drog nicotina. Oi reusi zilele astea sa prind un moment favorabil si nici c-o sa-mi mai trebuiasca. Am reusit mult mai usor sa tin regim, dar de astea ma dezlipesc mai greu.

Edited by Uncle_Leo, 25 November 2011 - 23:25.


#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu ai renunta la tigari nici daca ti-ar zice ca ai cancer la esofag? Eu nu va inteleg pe voi astia cu tigarile... serios. Dependenta e 90% mentala.

#5
Uncle_Leo

Uncle_Leo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 214
  • Înscris: 27.01.2010

 onlyone, on 25th November 2011, 23:30, said:

Nu ai renunta la tigari nici daca ti-ar zice ca ai cancer la esofag? Eu nu va inteleg pe voi astia cu tigarile... serios. Dependenta e 90% mentala.
Ce sa zic, la mine e un caz mai aparte cu tigarile astea (sunt dependent rau de tot, astia zic ca dependenta de nicotina este egala cu cea de heroina, iar sevrajul e nasol la unii), si avand si probleme cu gatul sau/si esofagul, cand renunt, ma apuca si mai tare usturimea aia (si mi se face rau de tot) si m-am bazat pe tratamentul ala pentru esofag ca ma mai pune pe picioare, ca sa zic asa. Dar in seara asta m-au gasit toti dracii dupa ce am mancat, nu stiu ce avea mancarea aia (de regim) dar m-a dat peste cap, o arunc maine. Chiar ma miram ca parca mi-era mai bine de o vreme.
De cancer mi-e frica de mor, nu atat de moarte, cat de boala, sa te stingi cate putin in fiecare zi + durerile e groaznic.

#6
parazitu1800

parazitu1800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.12.2009
1. lasa dracu tigarile alea! serios.
2. incearca pe la plafar.

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Uncle_Leo, on 25th November 2011, 23:40, said:

Ce sa zic, la mine e un caz mai aparte cu tigarile astea (sunt dependent rau de tot, astia zic ca dependenta de nicotina este egala cu cea de heroina, iar sevrajul e nasol la unii), si avand si probleme cu gatul sau/si esofagul, cand renunt, ma apuca si mai tare usturimea aia (si mi se face rau de tot) si m-am bazat pe tratamentul ala pentru esofag ca ma mai pune pe picioare, ca sa zic asa. Dar in seara asta m-au gasit toti dracii dupa ce am mancat, nu stiu ce avea mancarea aia (de regim) dar m-a dat peste cap, o arunc maine. Chiar ma miram ca parca mi-era mai bine de o vreme.
De cancer mi-e frica de mor, nu atat de moarte, cat de boala, sa te stingi cate putin in fiecare zi + durerile e groaznic.
nu știu cine sunt "ăștia", dar bat câmpii. Scoate-ți prostiile din cap.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate