Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

treaba ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
Sa va explic cum sta treaba.. Am fost la o prietena de-a mea care are net printr-o retea mica (prin router, nu prin server".
Treaba e urmatoarea.
Are 2 calcuri.
1 e in camera in care vine utp-u de la router. de acolo are un prelungitor facut de "admin" pana in camera cealalta.
Cand vrea sa isi puna netul in cealalta camera scoate cablul care vine de la router din calcul principal si il baga in prelungitorul respectiv, care e bagat la randul lui in calcul al 2-lea.
A mers foarte bine vreo 2 luni. De ceva timp insa ii merge doar cateodata pe cel de-al 2lea calc, total aleatoriu, cel putin dpdv al ei. Cand nu merge alterneaza icoana de network disconnected cu cea de connected cam la 5-10-60 secunde (intervalul variaza). Eu nu am mai vazut treaba asta niciodata.
Da, ipul, gatewayul e setat la fel la ambele calculatoare.
Da, am schimbat macul de la cel de-al 2lea calculator, inlocuindu-l cu cel de la primul (care merge tot timpul fara probleme).
Da, am lasat sa isi aloce singur setarile prin dhcp.
Am facut cam tot ce stiam eu in privinta asta. De la cablu si de la mufe nu cred ca e avand in vedere ca are perioade in care merge.
Sa fie ceva din win? Are win xp pe ambele calcuri.
Sa fie ceva limita din router? (nu stiu pe ce ar putea sa fie avand in vedere ca am incercat cu macul de la calcul pe care merge netu tot timpul).

In caz ca am omis ceva important va rog sa ma scuzati dar mi se inchid ochii de somn. Astept sugestii..si mersi anticipat.

#2
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Nu sunt un mare expert in treburile astea,dar ai presupus si tu ca acel prelungitor sau cum ii spune nu mai face contact cum trebuie? Poate s-a slabit ceva si nu mai face atingere bine...sau poate cineva a calcat pe acel cablu si s-a stricat un fir ceva...daca zici ca totul e facut ca la carte cu setarile...
Eventual incearca sa-l schimbi daca nu e scump

Edited by UnForsaken, 06 October 2005 - 00:37.


#3
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
am verificat mufele. nu au nimic..cablul nu prea are unde sa fie intrerupt pt ca nu face cotituri si nici nu se atinge nimeni de el.. si dupa cum am spus..are perioade in care merge... e drept ca nu e nimic concludent in legatura cu cablul..dar parerea mea e ca problema nu se trage din cablu.. ori din windows ori din router.. totusi tind spre windows avand in vedere faptul ca am incercat si cu macul de la pc1 si faptul ca perioadele "merge-nu merge" sunt aleatorii.

#4
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
umbla la setarile placii de retea, nu o mai lasa ep autonegiciere ,pune 10 mb full duplex
problema este de la placa de retea sau mufari
ai mufate corect perechile de fire ?

#5
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
da..is mufate corect. dupa cum ziceam.. face figuri doar de catva timp..inainte mergea fara probleme si nu s-a umblat la setari/cabluri

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
cum arata acel "prelungitor". 90% problema e hardware (cablu / mufe).

#7
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Pune placa pe 10 Mbps Half Duplex, preferabil cu o placa de retea noua, sau macar alta care sa stii ca functioneaza, si vezi cum e..

E clar problema hardware.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate