Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Universul creat din nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008
http://en.wikipedia....Stephen_hawking
Religious views
In his early work, Hawking spoke of "God" in a metaphorical sense, such as in A Brief History of Time: "If we discover a complete theory, it would be the ultimate triumph of human reason?for then we should know the mind of God."[56] In the same book he suggested the existence of God was unnecessary to explain the origin of the universe.[57] His 2010 book The Grand Design and interviews with the Telegraph and the Channel 4 documentary Genius of Britain, clarify that he does "not believe in a personal God".[58] Hawking writes, "The question is: is the way the universe began chosen by God for reasons we can't understand, or was it determined by a law of science? I believe the second." He adds, "Because there is a law such as gravity, the Universe can and will create itself from nothing."[59][60]

Întrebarea e dedicată utilizatorului mdionis dar oricine poate să răspundă, doar ARGUMENTAT:

Cum explicați faptul că, potrivit astrofizicianului Hawking, Universul se crează din nimic datorită legii gravitației?
Cum creează legea gravitației ceva? Și mai important cum poate din nimic crea ceva?
Dacă la început era vid, cum se putea crea din vid ceva divers? (elementele chimice îs diverse).
Știu că asta e o ipoteză înainte de apariția Big Bangului și-s conștient că întrebarea e foarte complicată în sine, dar îs curios cum comentați afirmația de mai sus.

PS: Am înțeles cum funcționează legea gravitației conform Teoriei Generale a Relativității, deci nu am modelu' lui Newton în minte.

Pt. ceilaliți utilizatori: Vă rog frumos nu "contaminați" topicul dacă nu vorbiți la subiect și dacă nu aveți argumente.

Vă mulțumesc anticipat!

Edited by tampitezol, 19 November 2011 - 03:10.


#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 fiber-net, on 19th November 2011, 06:11, said:

legile fizicii din universul asta nu permit ca ceva sa fie creat din nimic!  ia si citeste o carte de fizica ........ de clasa a 5-a  :peacefingers:

Legile fizicii din universul asta permit ca ceva sa fie creat din nimic! Exemplu: o pereche particula-antiparticula apar "din vid", traiesc cca 10 la-minus-23 secunde, apoi dispar in neantul de unde au aparut.
Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar fizica de clasa a cincea e prea ...esentiala...(primitiva). Fizica de a 12-a si de facultate e mai....adecvata.

#3
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

 tampitezol, on 19th November 2011, 03:42, said:

Cum explicați faptul că, potrivit astrofizicianului Hawking, Universul se crează din nimic datorită legii gravitației?
Cum creează legea gravitației ceva? Și mai important cum poate din nimic crea ceva?
Dacă la început era vid, cum se putea crea din vid ceva divers? (elementele chimice îs diverse).
Știu că asta e o ipoteză înainte de apariția Big Bangului și-s conștient că întrebarea e foarte complicată în sine, dar îs curios cum comentați afirmația de mai sus.

PS: Am înțeles cum funcționează legea gravitației conform Teoriei Generale a Relativității, deci nu am modelu' lui Newton în minte.

Pt. ceilaliți utilizatori: Vă rog frumos nu "contaminați" topicul dacă nu vorbiți la subiect și dacă nu aveți argumente.

Vă mulțumesc anticipat!


Bre mdionis, unde esti ? raspunde omului  :lol:  

Ca sa dau si eu cu parerea, problema e cuvantul datorită ce este gresit interpretat.  Poate Hawking are dreptate sa nu creada intr-un Dumnezeu personal, dar asta nu elimina posibilitatea existentei unei supraconstinte inteligente ce a creat ceva din nimic ( din universul nostru) . Din punctul asta de vedere gravitatia  este o forta pusa la lucru pentru ordonarea universului.  Pana la urma exemplul cel mai banal este si omul, ce poate crea curent si folosi cu un scop. La fel si gravitatia. Poate fi creata cu un scop. Pana la urma si biblia zice ca Dumnezeu a creat universul din nimic. ( ma rog, in biblie zice ca la inceput a fost lumina, adica varianta bigbang-ul  :)   )

Hawking merge pe teoria gaurilor negre (unde e gravitatie infinita) ce zice ca in momentul in care se creaza o gaura neagra si absoarbe  toata materia din jur de fapt pe "partea cealalta"a gauri are loc un bigbang si crearea unui univers nou. La miliardele de gauri negre din universul nostru ar insemna ca exista miliarde de alte universuri. Ar fi un fel de reciclare a universurilor, totul datorat fortei gravitationale.  

Deci, sa zicem ipotetic ca exista Dumnezeu ce a creat universul nostru impreuna cu gravitatia , ei bine , cand se formeaza o gaura neagra datorita gravitatiei si se naste pe partea cealalta a ei un nou univers putem presupune ca acel univers exista datorita si a fost creat de gravitatie :)

Gravitatia cuantica poate fi un raspuns in acest caz,

Conform teoriei generale a relativitatii, Big Bangul reprezinta Inceputul, marele eveniment in care a aparut nu numai materia ci si spatiu-timpul insusi. Problema este insa ca starea universului in apropierea Big Bangului se presupune a fi fost una de condensare extrema - atat de extrema incat trebuie tinut cont de efectele cuantice. De aceea, teoria lui Einstein a relativitatii generale nu se aplica pana la momentul Big-Bangului. Prin urmare nu poate fi folosita nici pentru a spune ce se intampla sau daca se intampla ceva inainte de acest eveniment. O echipa de cercetatori de la Penn State a facut o serie de calcule folosind ideea de gravitatie cuantica incercand sa ghiceasca ce ar fi existat inainte de Big Bang.

"Teoria generala a relativitatii poate fi folosita pentru a descrie Universul inapoi pana la un anumit punct dincolo de care materia devine atat de densa incat ecuatiile nu mai functioneaza", spune Abhay Ashtekar, directorul Institutului de Geometrie si Fizica Gravitatiei de la Penn State. "Dincolo de acest moment trebuie sa aplicam uneltele mecanicii cuantice care nu ii erau disponibile lui Einstein."

Cercetatorii au calculat ca inainte de Big Bang trebuie sa fi existat un univers care se contracta cu o geometrie a spatiu-timpului care era similara cu cea a universului nostru (care in prezent este in expansiune).
Pe masura ce fortele gravitationale au facut universul anterior sa colapseze el a ajuns la un punct in care proprietatile cuantice ale spatiu-timpului au facut ca gravitatia sa devina repulsiva - lucru care a cauzat Big Bang-ul.

"Folosind modificari cuantice ale ecuatiilor cosmologice ale lui Einstein am aratat ca in locul unui Big Bang clasic a existat un Bounce cuantic", spune Ashtekar. "Am fost foarte surprinsi sa descoperim ca a existat un alt univers pre-Big Bang incat am repetat simularile cu diferite valori ale parametrilor timp de cateva luni, insa am descoperit ca scenariul Big Bounce-ului este robust."

Chiar daca ideea unui alt univers inainte de Big Bang a mai fost propusa, aceasta este o descriere matematica ce stabileste in mod sistematic existenta sa si deduce proprietatile geometriei spatiu-timpului in acel univers.

Echipa de cercetatori a folosit asa numita "loop quantum gravity", o abordare destul de populara a problemei unificarii teoriei generale a relativitatii cu mecanica cuantica. In aceasta teorie, geometria spatiu-timpului are ea insasi o structura "atomica", discreta, fiind mai degraba asemenea unei foi de matematica cu patratele decat unei foi albe continue. Conform acestei teorii, continuitatea nu este decat o aproximare care apare din cauza ca distantele si timpii pe care le experimentam noi sunt mult mai mari decat distantele si duratele elementare. Universul pare a fi ca un fel de tesatura facuta din fire foarte fine care devin evidente doar daca ne uitam la ele foarte de aproape. In apropierea Big Bang-ului aceasta structura a "tesaturii" universului devine importanta si este cea care face ca gravitatia sa devina repulsiva.

"Cercetarea noastra presupune un model omogen al universului", spune Ashtekar. "Cu toate acestea rezultatele obtinute ne fac sa avem incredere in ideile teoriei loop quantum gravity. Vom continua sa rafinam modelul pentru a descrie mai bine universul asa cum il cunoastem si pentru a intelege mai bine caracteristicile cuantice ale gravitatiei."

:peacefingers:

Edited by fux, 19 November 2011 - 06:49.


#4
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 addysoftware, on 19th November 2011, 06:23, said:

.
Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar fizica de clasa a cincea e prea ...esentiala...(primitiva). Fizica de a 12-a si de facultate e mai....adecvata.

prietene nici eu nu vreau sa fiu nepoliticos dar cred ca fizica de facultate incalca legile fizicii de clasa a 5-a "alea" primitive si esentiale

E=mc2

nu poti obtine ceva din nimic, tot ce exista in universul asta e format din energie!!!

fara energie nu poti obtine nimic!

Edited by fiber-net, 19 November 2011 - 07:34.


#5
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 fiber-net, on 19th November 2011, 07:19, said:

fara energie nu poti obtine nimic!
Dar poti obtine energie din "nimic" :)
http://en.wikipedia....tum_fluctuation

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
A răspuns aici - http://forum.softped...m...&p=10572738

Edited by m3th0dman, 19 November 2011 - 11:26.


#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 654321, on 19th November 2011, 11:40, said:

Dar poti obtine energie din "nimic" :)http://en.wikipedia....tum_fluctuation
asta spusesem si eu...dar el nu si nu, Batman..

Dupa cum e argumentat pe larg in topicul referit mai sus de Methodman, exista doua posibilitati: fie o fluctuatie cuantica intr-un MetaUnivers care sa creeze un Univers, ceea ce nu e deloc imposibil, fie un Univers pulsatoriu - ipoteza Big Bounce, care e suficient de atractiva incat probabil va deveni o paradigma in urmatoarele cateva zeci de ani.. pana va aparea un alt model, poate mai bun.

Edited by addysoftware, 19 November 2011 - 12:54.


#8
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Mie inca nu mi-e clar daca se face diferenta intre "from nothing" si "out of nothing", chiar de catre vorbitorii de limba engleza.

#9
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 TOPCATBV, on 19th November 2011, 13:25, said:

Mie inca nu mi-e clar daca se face diferenta intre "from nothing" si "out of nothing", chiar de catre vorbitorii de limba engleza.
Era mult mai simplu daca acel "nimic" primea o denumire si o definitie .
Ai putea sa spui de ce nu s-a intamplat asta?
Sa inteleg ca este vorba pur si simplu de nimicul pe care-l stim cu totii?

Edited by johnnickelby, 19 November 2011 - 16:02.


#10
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 m3th0dman, on 19th November 2011, 11:24, said:


:worthy:   Pt. toți amatorii, citiți topicul la care se face referință.

Edited by tampitezol, 19 November 2011 - 16:25.


#11
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 654321, on 19th November 2011, 10:40, said:

Dar poti obtine energie din "nimic" :)
http://en.wikipedia....tum_fluctuation



Majoritatea folosesc sintagma de "Fluctuație Cuantică" în sensu' de "out of nothing" care-i egal la rându ei cu "Dumnezeu a creat lumea din nimic". Deci gândire e specific teistă chiar dacă dă impresia că elimină conceptul de divinitate.
Am pierdut că am ignorat să nu citesc despre așa ceva din cauză că majoritatea oamenilor foloseau conceptul științific într-un mod pseudoștiințific la nivel de cărți de popularizare a științei. Nu mă prea interesase subiectu' ăsta până acum oricum.
Problema e că voi(nu toți) vorbiți de fluctuație cuantică la nivel teoretic(la nivel de film documentare sau carte de popularizare a științei), fără să înțelegeți fizica particulelor din spatele său.
Eu am înțelepciunea să recunosc că nu știu fizica atomică din spatele sintagmei "Fluctuației cuantice".

Din ce am citit pe Wikipedia acum, ca să înțelegi conceptu' de fluctuație cuantică tre' să înțelegi Principiul de Incertitudine a lui Heisenberg, pt. că din el e derivat. Pe de altă parte trebuie înțeles conceptul de "Câmp cuantic"(Quantum Field Theory) și alte concepte din Fizica Cuantică la nivel matematic, nu teoretic.

Voi vă mințiți pe voi, fără să conștientizați. Nu degeaba "Ignorance is bliss" e o maximă foarte adevărată.

Edited by tampitezol, 19 November 2011 - 16:51.


#12
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 tampitezol, on 19th November 2011, 16:43, said:

Majoritatea folosesc sintagma de "Fluctuație Cuantică" în sensu' de "out of nothing" care-i egal la rându ei cu "Dumnezeu a creat lumea din nimic". Deci gândire e specific teistă chiar dacă dă impresia că elimină conceptul de divinitate.
Deci tu crezi ca "lumea a aparut din nimic" este egala cu "lumea a fost creata din nimic" ? :huh:

#13
cipri92

cipri92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 03.12.2007
Potrivit unui documentar, universul e foarte posibil sa fi aparut printr-o gaura neagra. O gaura neagra "inghite" absolut totul si, datorita presiunii critice la care se ajunge la un moment dat, acea energie trebuie sa se disipe undeva. Acea disipare se mai numeste si Big Bang, cum il cunoastem noi.

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 m3th0dman, on 30th May 2009, 23:41, said:

2.Nu se tolerează în nici o măsură off-topicul.

Aici subiectul discuției este posibilitatea apariției Universului din nimic; deoarece unele topicuri aveau ceva informații științifice relevante nu le-am șters ci am dat split, creând astfel un topic unde este oarecum permis off-topicul cu mențiunea să aibă legătură cu știința.


Deci aici, să purtați discuții on-topic.

#15
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Faptul ca nimicul lui Hawking este reprezentat de un punct nu cred ca e off-topic. Din contra :)

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mai concret, unde?

#17
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Misto subiect.
Daca aflam cum a aparut universul din nimic, crearea energiei din nimic va fi floare la ureche.
Adica si mult-hulitul/visatul Perpetuum Mobile (PM).
Deci ori exista Dumnezeu si n-avem PM ori nu exista Dumnezeu si ne consolam cu PM :)

S-ar putea ca rezolvarea dilemei sa provina din the dark force/mater.

#18
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 m3th0dman, on 21st November 2011, 20:35, said:

Mai concret, unde?
One can interpret the functional integral over all compact four-geometries bounded by a given three-geometry as giving the amplitude for that three-geometry to arise from a zero three-geometry, i.e. a single point. In other words, the groud state is the amplitude for the Universe to appear from nothing. Euclidean quantum gravity, G. W. Gibbons, Stephen W. Hawking

Edited by TOPCATBV, 21 November 2011 - 21:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate