Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

iPhone 5 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3078 replies to this topic

#127
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012

View PostPapillon_, on 08 septembrie 2012 - 12:58, said:

Da, nu mai e mult, sunt curios cum o sa arate si cu ce o sa vina nou(daca mai are cu ce).

Sper sa uimeasca,ca daca video asta e adevarat,doar un cretin indragostit de marul muscat ar cumpara in continuare asa ceva . Intradevar Motorola pare sa fii dat lovitura anul acesta .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5NxwD_NhIZ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pstdgt, 11 September 2012 - 15:57.


#128
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cretin e ala care traieste cu impresia ca totul se rezuma la specificatii.
Ca sa-ti explic, degeaba face Nissan un gtr de 1000hp, la 30000€, daca mie imi place un Porsche de 300hp, la 90000€, eu o sa cumpar ce imi place mie, nu ce crezi tu ca este logic.

#129
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012
Nu te caci in gusturile omului intradevar,dar cand o sa vrei sa faci ceva cu telefonul tau si iti dai seama brusc "ba stai,ca atata poate,pe ce am dat eu atatia bani ? Posted Image " nu cred ca ai un sentiment prea ok .

#130
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Si eu am ramas foarte placut impresionat de Motorola si de modul in care au modificat Android 4.0 ICS, trebuie sa ma joc cu unul. Revenind la iPhone 5, daca design-ul este cel din zvonurile prezente pe net.. nu merita. Momentan astept sa vad ce am sa iau : iPhone 5 sau Galaxy Note 2. Dar iPhone 5 trebuie sa vina cu ceva intradevar revolutionar ca sa ma convinga sa merg in continuare pe Apple.

#131
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tu nu vrei sa intelegi, cu foarte mici exceptii, clientii apple stiu ce cumpara, stiu ca nu poate face aia si ailalta. Si ghici ce?
Nu îi deranjeaza.
Exact cum ti-am explicat, unul va alege 1000hp, iar altul va alege ambianta data de scaunele cusute manual si feeling-ul specific marcii.
Cum n-am de gind sa sparg serverele nasa de pe telefon, nici sa lansez te miri ce navete spatiale, am sa aleg in continuare feeling-ul, chiar daca platesc mai mult pentru asta. Pentru mine e ok asa, pe tine te intereseaza unde se duc banii mei?

#132
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012
"clientii apple stiu ce cumpara" baliverneeeeeee ! 3 % din clientii apple stiu ce cumpara si faci parte din ei,restul nu !

#133
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ai si un argument concret pentru cei 3%?

#134
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View PostHLG, on 08 septembrie 2012 - 13:17, said:

Dar apple nu mai revolutioneaza nimic de multi ani, multa lume afirma asta.
Se pare ca in ultima vreme sunt pusi doar pe procese si nu prea mult pe R&D.

+1... din pacate...

#135
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012

View Postdan78rom, on 08 septembrie 2012 - 19:20, said:

Exact cum ti-am explicat, unul va alege 1000hp, iar altul va alege ambianta data de scaunele cusute manual si feeling-ul specific marcii.
Cum n-am de gind sa sparg serverele nasa de pe telefon, nici sa lansez te miri ce navete spatiale, am sa aleg in continuare feeling-ul, chiar daca platesc mai mult pentru asta. Pentru mine e ok asa, pe tine te intereseaza unde se duc banii mei?

Macar de-ar fii 3%,a fost un procent ipotetic si argumentul solid cred ca ti l-ai dat singur .

#136
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
AMR 3

#137
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Postdan78rom, on 08 septembrie 2012 - 19:50, said:

Ai si un argument concret pentru cei 3%?
Dintre persoanele care le cunosc si detin un Iphone doar una stie plusurile si minusurile acestui telefon. Persoana in cauza e web designer.

View PostAlexis21, on 08 septembrie 2012 - 18:50, said:

Sper sa uimeasca,ca daca video asta e adevarat,doar un cretin indragostit de marul muscat ar cumpara in continuare asa ceva . Intradevar Motorola pare sa fii dat lovitura anul acesta .
Mie parca nu imi vine sa cred, ar fi un esec total daca ar arata asa, zici ca e o telecomanda.

Edited by Papillon_, 09 September 2012 - 08:53.


#138
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Ce sa mai inovezi, patratul rotunjit la colturi, fac si ei un telefon de 4' cu NFC ( tragi cu mouse-ul de un patrulater pana iti iese ceva de 4) , poti sa bagi niste materiale sa zica lumea un wow mai incet, pui IOS 6 si gata.

Siri pentru vorbitorii de engleza si mai nou Google'sVoice Assistant  sunt calea de urmat in viitorii ani. Pana la urma daca te uiti in apple store sau google play , tot aceleasi jocuri obosite sunt in top 200, aceleasi aplicatii cu un plus pentru apple ( care merg si pe 3gs ), la android ai nevoie de flagship-urile S3, S2, GNX, HTC One S, X, LG Quad  sa mearga toate aplicatiile fluent, noroc de ICS si JB care au sters diferenta dintre IOS si Android.

Dar sa locuiesti in Romania si sa astepti iphone 5 unde stii ca hartile apple sunt groaznice in IOS 6 ( una dintre aplicatiile importante in orice telefon ),  chiar mi se pare o prostie, ce sa faca Apple, se adapteaza dupa procesul cu Samsung ( indirect cu google ), gluma cu 3,5 este suficient nu o mai crede nimeni. ( ce mai radeau fanboii apple de telefoanele de 4, 4,3, 4,8 uitand ca marimea chiar conteaza. ( bine, eu nu pot intelege cum poti juca n.o.v.a 3 , sky gamblers, max payne, gta 3 pe ecranul de 4,8 ce sa mai zic de 3,5 )

#139
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pentru cine depinde de google maps, o sa fie nasol daca nu apare app separat in store.
Pentru ceilalti, exista programe de navigatie dedicate.
Oricum, nimeni nu stie cu precizie cum va arata aparatul, vom vedea pe 12.
Pentru mine, marimea actuala a telefonului este excelenta, dar daca se mareste asta este. Sper sa nu-l faca paleta de ping-pong totusi.

#140
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View PostAlexis21, on 08 septembrie 2012 - 18:50, said:

Intradevar Motorola pare sa fii dat lovitura anul acesta .
Procentul acela ipotetic de 3% pe care l-ai invocat atunci cand spuneai ca doar atatia stiu de plusurile si minusurile unui device Apple(exagerare evidenta bazata pe orice numai pe realitate nu, tinand cont ca sunt deja 5 ani decat Apple are telefoane pe piata si lumea, fie prin experienta proprie, fie citind posturi precum cele scrise de tine, ti-ai gandi ca afla de toate minusurile astea de care ne spui noua si ca va sta dracu' departe de idevice-uri; dar ce sa vezi? nu se intampla asta), este oricum mai mare decat cel al utilizatorilor care stiu ca Motorola (inca) face smartphone-uri. Sa fim seriosi: singura lovitura data a fost ca au reusit sa convinga pe cineva sa le cumpere divizia pe banii pe care i-au primit. Google a vrut patentele, nu telefoanele Motorola.

Personal, trec la i5 doar daca imi place design-ul, nu ma intereseaza ecrane mari, procesoare, camera, functii sau aplicatii noi, am in 4s tot ce am nevoie. Poate am eu nevoi mici si putine in comparatie cu altii. Voi ramane fara nicio problema inca 1-2 ani cu acest model daca cel nou nu imi place. Nu o sa imi fie rusine ca este cel mai mic de pe masa, nu o sa imi fie rusine ca este jailbreak-uit insa imi este rusine ca am ajuns intr-o perioada in care altora le este(indiferent de ce producator sau OS vorbim).
Ma astept sa apara cat de curand useri ce au la semnatura specificatiile telefoanelor, precum cei cu desktopuri, si apoi sa vina sa ne spuna ca fanii Apple sunt snobi.

#141
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Avand in vedere aplicatiile neschimbate, ce pot inova apple ? Dimensiunea ecranului, ppi mai mare, LTE, NFC ? Daca te uiti pe studii serioase, omul obisnuit foloseste preponderent clientul de e-mail, FB, twitter, google maps, youtube, skype si inca cateva aplicatii. Majoritatea sunt luate deschise odata si zac acolo in telefon, numai masochistii in 2012 mai citesc razboi si pace pe S3 sau i4s.

Daca ma uit pe S3vad ca a fost folosit pentru internet, google maps, cateva fotografii, un film de 5 minute, youtube. Mi s-a parut groaznic dead space sau max payne mobile dupa ce le-am jucat pe tableta. M-am uitat pe cinemagia, imdb, dar analiza traficului arata ca gmail, youtube, google maps sunt pe primul loc.

La un moment dat cand am vazut ce prost scriu pe SP am facut un hotspot, am luat tableta ( ipad ) si viata s-a schimbat. ( mai o planeta nou descoperita, un pdf bun, o carte buna, un carcassone, o editare intr-un tabel mai complex,  fotografiile in dropbox, un iphoto sa ma distrez ).

--------------------


Concluzia : Mi-am "bagat picioarele " in S3-ul de test, imi "bag picioarele" si in i5 ( poate sa aiba designul cel mai reusit), astept sa vad ce poate face noul nokia lumia sau noul nexus, iar banii pentru S3 sau I5 ii bag intr-un plan de date mai generos ( ceva nelimitat ) si o noua baterie.


Mi se rupe de design sau de quad core cand aplicatiile merg bine si fluent ce conteaza ce se afla sub capota. Trist este ca in Romania intalnesti S3, S2 , i4, i4s fara un megabite pe cartela si daca ar fi 10 %, dar 90 % stau fara un plan de date.

Atunci devine totul explicabil, google maps nu mai conteaza ca ai nevoie de internet mobil, pui igo pentru android sau ios fara sa stii avantajele google maps. Igo il folosesc pe masina, iar update-urile din google maps nu se compara cu noile harti navteq. Dar fanul roman apple sau samsung mai bine cumpara noul iphone 5 sau Samsung I9300 fara internet mobil, face foamea un an, dar il poate pune mandru pe masa.

Edited by ad-bloc, 09 September 2012 - 12:09.


#142
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
(ultima parte de la 2:25) arata destul de real...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iHhWAThmcZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zeroice, 09 September 2012 - 13:01.


#143
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Foarte bune functiile:

N.B.: patentez telefonul care scaneaza retina pentru securitate, cati ani au laptopurile cu amprenta ?

Attached Files


Edited by ad-bloc, 09 September 2012 - 14:08.


#144
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postzeroice, on 09 septembrie 2012 - 13:01, said:

(ultima parte de la 2:25) arata destul de real...
Naspa, nu e filmuletul complet in care transforma i5-ul in iPad Mini si apoi in iPad 3, foarte real :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate