Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

iPhone 5 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3078 replies to this topic

#1
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

Quote

Our source says that the next-generation iPhone will not look like the teardrop-shaped version that was widely rumored for release in 2011. We’ve been told that the device will have a 4-inch display and will be 8mm longer than before, with a metal casing (probably aluminum). It is on track to be introduced in summer of 2012, and is still in the engineering phase, not early production. We suspect that poor battery life doomed the prior prototype version, and that this one is being built with LTE-ready battery drain in mind.
Link.

Deci, in 2012 este posibil sa avem iPhone cu ecran de 4 inch,  mai mare si posibil cu o carcasa de aluminiu si iPad 2S/3 cu o rezolutie mai buna.

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
frate,parerea mea la cum se scot telefoanele pe piata la ora actuala,fanii apple vor ramane in continuare cu apple,iar restul vor continua cu SAMSUNG,care, parerea mea va deveni liber mondial in acest domeniu

In ultima perioada ,samsung este o linie ascendenta,abrunta chiar pe grafic in acest domeniu.

Edited by Al3csutzul, 19 November 2011 - 00:27.


#3
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
iphone-ul se adreseaza, in continuare, si se va adresa oamenilor care isi permit sa scoata din buzunar o suma mare de bani doar pt ca isi cumpara un apple si pt ca e o fitza, fie el 4, 4S sau 5
poate ca noul Iphone 5 va veni cu ceva ce Samsung are de ceva timp (ecran de 4'') dar cel mai probabil va veni si cu ceva nou, ce au doar ei pt ca sunt apple

PS. sunt posesor de SGS...pt ca consider ca nu pot avea un tel limitat de producator asa cum e Iphone-ul

Edited by marce, 19 November 2011 - 01:29.


#4
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Este mult prea devreme pentru a ne preocupa noi de urmatorul lor model. Cred in continuare ca multi dintre utilizatorii de telefoane Apple sunt incantati de experienta pe care o au cu terminalele lor actuale(indiferent de modelul sau culoarea de iPhone pe care o detin) si nu isi "canibalizeaza" terminalul imediat cum apare un altul sau cum incep zvonurile.
Cred cu tarie ca urmatoarea generatie de telefoane Apple nu se va axa pe specificatii(pentru ca este evident ca in ritmul in care ies device-uri pe Android, specificatiile brute vor fi mereu de partea produselor cu softul Google).
Ca va fi OS-ul, ca va fi exclusivitatea anumitor aplicatii, ca va fi design-ul sau ca vor fi toate la un loc, ramane de vazut.
In plus, cine cauta ecran de 4+inch poate alege de ceva vreme dintr-o intreaga serie de terminale prevazute cu astfel de specificatii, nu cred ca trebuie sa astepte dupa Apple. Toti fanii iPhone stiu ca orice tehnologie actuala sau viitoare va aparea mult mai devreme intr-un LG/Motorola/HTC/Samsung decat intr-un idevice(if ever). Folositoare sau nu, un "Android" le va avea.
Chiar si asa, gradul de satisfactie al unui utilizator de 3gs/4/4s se mentine.
Si atunci...iPhone5/7/14/50? So what?Who cares?What's the rush? Deja detii telefonul tau preferat. Enjoy it.

Edited by medley, 19 November 2011 - 02:16.


#5
micutzulvrajitor

micutzulvrajitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.11.2011
pai se discuta de iphone 5 nu de samsung sau ios sau android... iar acesta va fi fasait :) pentru ca 70% din produsul asta e marketing, iar Jobs era creierul. daca maine moare CEO-ul Samsung sau HTC, compania va merge inainte si nimeni nu se va gandi ca telefonul urmator va avea de suferit. Jobs era genial, putea sa faca miliarde si din pietre. cel mai tare e cand auzi chestii de genul "urmatorul iphone va fi ultimul proiect la care Jobs si-a adus contributia"  :D

#6
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007

View Postmicutzulvrajitor, on 19th November 2011, 00:38, said:

o sa fie un mare fas... s-a dus Jobs s-a dus si brandu'.
Crezi ca din 60400 de angajati, Jobs avea toate ideile? Jonathan Ive e unul dintre cei importanti din punctul meu de vedere, pentru ca design-ul produsului conteaza 60% pentru mine.

#7
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007

View Postblackcat, on 19th November 2011, 22:26, said:

... am facut o mare greseala luind telefonul de la Apple. ...
Te referi la Apple Store, sau la brand-ul Apple?

#8
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postblackcat, on 19th November 2011, 21:26, said:

Ca posesor de iPhone 4 si fost posesor de Desire pot sa spun ca am facut o mare greseala luind telefonul de la Apple. Ma gindesc serios cu ce sa-l inlocuiesc (in nici un caz cu iPhone5). Poate Motorola RAZR.

M-am jucat destul de mult cu un Desire..si pot sa zic ca nici macar fostul 3GS nu l-as fi dat pe el, ca sa nu mai zic de iphone 4 .

#9
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postmicutzulvrajitor, on 19th November 2011, 12:18, said:

Chiar si fara Jobs, tot au destui oameni care pot sa se descurce, nu prea cred o sa moara Apple acum fara Jobs.

View Postdrewas, on 19th November 2011, 20:59, said:

Crezi ca din 60400 de angajati, Jobs avea toate ideile? Jonathan Ive e unul dintre cei importanti din punctul meu de vedere, pentru ca design-ul produsului conteaza 60% pentru mine.
Da, multa lume nu stie, dar Jony Ive a fost cel mai bun prieten al lui Jobs si el s-a ocupat de designul lui i4.

View Postblackcat, on 19th November 2011, 21:26, said:

Ca posesor de iPhone 4 si fost posesor de Desire pot sa spun ca am facut o mare greseala luind telefonul de la Apple. Ma gindesc serios cu ce sa-l inlocuiesc (in nici un caz cu iPhone5). Poate Motorola RAZR.
Ia zi`ne si noua de ce ai facut o mare greseala cu i4?
Exemple concrete, nu asa generalizate.

#10
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postmarselcj, on 19th November 2011, 22:09, said:

Oricum de la tine, sunt convins ca nimeni nu se astepta la alt raspuns... :thumbdown:

Eu cel putin m-am jucat cu amandoua, doi prieteni au Desire si nimic de la tel alaa nu ma atrage, are rost sa amintesc de problema cu memoria ca se umple imediat si dupa cateva aplicatii instalate poti sa-l arunci la gunoi ca nu te mai lasa sa instalezi alta pana nu stergi ceva din el? unul din prieteni a facut update la ultima vers si este foarte nemultumit, vrea sa revina inapoi, daca nu faci root ca sa iti mai multe din aplicatii pe card te uiti la el ca la un bibelou ca e inutilizabil.
Le-am compart face to face 3GS ii da bataie la orice aplicatie sau joc.

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttkd29, on 20th November 2011, 05:33, said:

are rost sa amintesc de problema cu memoria ca se umple imediat si dupa cateva aplicatii instalate poti sa-l arunci la gunoi ca nu te mai lasa sa instalezi alta pana nu stergi ceva din el? unul din prieteni a facut update la ultima vers si este foarte nemultumit, vrea sa revina inapoi
pacat ca nu mai am Desire-ul sa-ti arat cate aplicatii aveam pe el si cata memorie libera aveam cu S2E (o aplicatie free din Android market) care-ti muta datele de sistem, aplicatii si cache pe sd-ext... iar root-ul dureaza vreo 2 minute, apasand pe un singur buton...

dar asta e, when the smartphone is smarter than you... get an iPhone...  :peacefingers:

Edited by glumetu, 23 November 2011 - 10:43.


#12
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostHLG, on 18th November 2011, 23:30, said:

Deci, in 2012 este posibil sa avem iPhone cu ecran de 4 inch
Sau e posibil ca in 2012 sa scoata acelasi iPhone ca anul asta, dar cu denumirea de iPhone 4S+. :D

#13
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostMUR_I0NUT, on 26th November 2011, 16:13, said:

Sau e posibil ca in 2012 sa scoata acelasi iPhone ca anul asta, dar cu denumirea de iPhone 4S+. :D
Vezi ca Samsung face exact acelasi lucru, vezi cazul Galaxy S > S2 > S3.

#14
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007

View PostMUR_I0NUT, on 26th November 2011, 17:13, said:

Sau e posibil ca in 2012 sa scoata acelasi iPhone ca anul asta, dar cu denumirea de iPhone 4S+. :D
4S+ sau 5, denumirea mai putin conteaza. Performantele sa se imbunatateasca.

#15
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostHLG, on 26th November 2011, 19:18, said:

Vezi ca Samsung face exact acelasi lucru, vezi cazul Galaxy S > S2 > S3.
Da, dar vezi imbunatatirile intre modele, si diferenta de design. :console:

View Postdrewas, on 26th November 2011, 19:36, said:

Performantele sa se imbunatateasca.
Se vor imbunatati, prin 2013 pe cand va aparea urmatorul model de iPhone. ;) Asa multe imbunatatiri i-au pus iPhone-ului 4S fata de 4, incat au avut nevoie de 16 luni pana sa-l scoata pe piata, in loc de 12. :D

#16
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Hitach & Sony working with Apple on 4-inch iOS device.


View PostMUR_I0NUT, on 26th November 2011, 20:02, said:

Da, dar vezi imbunatatirile intre modele, si diferenta de design. :console:
O da:

GalaxyS: Copie dupa iPhone 3G
[ http://www.orange.ro/samsung-galaxy/samsung-galaxy-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

GalaxyS2: Copie dupa iPhone 4
[ http://www.dandragomir.biz/wp-content/Samsung-Galaxy-S2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

GalaxyS3: Copie dupa iPhone 3G [din nou]
[ http://1.bp.blogspot.com/-ePHo7D_gZMg/TfG1mbGoilI/AAAAAAAAAIY/UthgKTgHmZY/s1600/Samsung_Galaxy_S3.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ti`am mai zis, degeaba ai sute de GHZ and mii de RAMI in specificatiile telefonului daca apoi pui pe el un soft prost optimizat ca Android`ul.
Macar sa lucreze si la soft, nu doar sa copieze forma iPhone-urilor si sa puna procesoare mai bune si rami mai multi, poate asa ar deveni cat de cat un mic concurent al iPhone-ului.

#17
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,613
  • Înscris: 23.03.2010
Cum ai vrea sa arate un telefon touchscreen? sa fie trapezoidal sau rotund .. cu butoane?
Nu uita ca nu Appele a scos primul touchscreen. :nonobad:

In fine , fiecare da pe ce crede de cuviinta banii lui.

#18
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostHLG, on 26th November 2011, 20:56, said:

O da:

GalaxyS: Copie dupa iPhone 3G
Da, si dupa specificatiile SGS-ului (anuntat in Februarie 2010, pe piata in Mai acelasi an) au scos Apple iPhone 4 (anuntat in Iunie 2010, pe piata in Iulie acelasi an). Deci, spune-le merci celor de la Samsung, altfel in loc de iPhone 4 aveati un 3GS cu camera de 5 Mpx, numit iPhone 3GS 5 Mpx. Lol.

Quote

GalaxyS2: Copie dupa iPhone 4
Da, si dupa specificatiile SGS2-ului (anuntat in Februarie 2011, pe piata in Mai acelasi an) au scos Apple iPhone 4S (anuntat in Octombrie 2011, pe piata in aceeasi luna, dar numai in anumite tari). Deci, din nou, spune-le merci celor de la Samsung, altfel in loc de iPhone 4S acum aveati un iPhone 4 cu camera de 8Mpx, numit iPhone4 8Mpx.

Quote

GalaxyS3: Copie dupa iPhone 3G [din nou]
Ce bine ca ai tu poza cu viitorul SGS3, toate site-urile de specialitate din lume se zbat sa obtina una, si de fapt o aveai tu. :D Stai linistit, ca specificatiile lui SGS3 vor incerca cei de la Apple sa le copieze in urmatorul iPhone. Am zis vor incerca, ca de reusit nu vor reusi, se vede treaba buna care-au facut-o cu iPhone 4S.

Ok, acum, tu mi-ai aratat mai sus doua poze cu SGS si SGS2, stii fiecare care-s. Acum, intr-una din pozele de mai jos e un iPhone4 si in cealalta e un iPhone 4S. Care e care? :naughty:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate