Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Problema receptie semnal digital

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdanteodorescu25

bogdanteodorescu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2011
Salut,

Am si eu o problema referitoare la receptionarea semnalului digital.
Aseara mi-au facut instalarea. Internetul merge OK insa cablul este slab, echivalentul semnalului analogic.
Mi-au instalat acest echipament http://www.upc.ro/me...tbthfaradvr.jpg . Dupa ce si-au batut capul 5 minute si au vazut ca nu ii dat de cap, au plecat. Pe principiul romanesc "las-o ma ca merge asa" mi-au pus manualele in brate si mi-au zis sa urmez pasii.
TV-ul este http://www.samsung.c...b=specification . Stiam ca avand  DTV DVB-T / C, nu am nevoie de mediabox. Ma insel?
Oricum, si prin mediabox si prin TV direct, se vede la fel de prost. La TV prind doar analogic, posturile HD sau digitale imi dau mesajul "Scrambled signal" . Prin mediabox prind toate canalele insa la calitate f f slaba.

Ce sfaturi aveti?
Multumesc,
Bogdan

Edited by megafanro, 13 November 2011 - 15:31.


#2
Traznitul

Traznitul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 27.10.2005
Ce intelegi tu prin foarte prost si calitate f.f slaba? Vad ca ai TV HD dar ti-ai luat abonamet SD... Daca-ti luai HD fara DVR tot pe acolo ajungeai la bani dar puteai utiliza conexiunea HDMI. La UPC toate programele digitale sunt criptate si nu le poti receptiona deocamdata fara un STB.

Vad ca te-a inscris special pentru a posta intrebarile acestea pe forum. Nu era mai simplu sa-i suni sau sa mergi pe pagina lor de facebook?

Edited by megafanro, 13 November 2011 - 15:31.
Scos citat.


#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postbogdanteodorescu25, on 13th November 2011, 12:54, said:

Salut,

Mi-au instalat acest echipament http://www.upc.ro/me...tbthfaradvr.jpg . Dupa ce si`au batut capul 5 minute si au vazut ca nu ii dat de

Stiam ca avand  DTV DVB-T / C, nu am nevoie de mediabox. Ma insel?

și eu am tot echipamentul ăsta și sînt fffffffff mulțumit de el, căci pot oricînd să dau pauză, înainte, înapoi, să sar peste reclame, să dau record direct în grila de programe, să urmăresc un post în timp ce înregistrez altul, să-l setez să înregistreze toate episoadele serialului etc. Nu m-aș întoarce la TV simplu fără mediabox... o fi o problemă la tine, dacă se vede prost, reclamă-i, am avut și eu o problemă că mergea prost netul (se tot deconecta modemul de cablu) din cauza semnalului slab și au rezolvat-o reglînd echipamentele pe care le aveau ei pe bloc (ce-i drept a durat destul de mult pînă a venit "tipu' de la cablu")

nu, nu merge direct tunerul DVB-T din televizor. Echipamentul pe care ți-l dau ei are un card în el (în sertarul de sub capacul din față) deci e ceva codat. Dar oricum mediaboxul e în custodie, face parte din pachet, deci din cîte știu nu plătesc pt. el (plătesc pt. DVR că era și varianta cu mediabox simplu fără DVR)

#4
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postbogdanteodorescu25, on 13th November 2011, 11:54, said:

Salut,

Am si eu o problema referitoare la receptionarea semnalului digital.
Aseara mi-au facut instalarea. Internetul merge ok, insa cablul este slab, echivalentul semnalului analogic.
Inseamna ca e super tare analogicul de la UPC daca se vede precum digitalul!  :coolspeak:

#5
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View PostMacrobloc, on 13th November 2011, 12:34, said:

Inseamna ca e super tare analogicul de la UPC daca se vede precum digitalul!  :coolspeak:
Aici ai dreptate! :peacefingers:

Edited by megafanro, 13 November 2011 - 15:33.


#6
bogdanteodorescu25

bogdanteodorescu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2011

View PostTraznitul, on 13th November 2011, 12:08, said:

Ce intelegi tu prin foarte prost si calitate f.f slaba? Vad ca ai TV HD dar ti-ai luat abonamet SD... Daca-ti luai HD fara DVR tot pe acolo ajungeai la bani dar puteai utiliza conexiunea HDMI. La UPC toate programele digitale sunt criptate si nu le poti receptiona deocamdata fara un STB.

Vad ca te-a inscris special pentru a posta intrebarile acestea pe forum. Nu era mai simplu sa-i suni sau sa mergi pe pagina lor de facebook?
Cei de la CS nu au putut sa imi raspunda la aceste intrebari. A fost un pachet"servit" ca atare la cablarea unui cartier nou.Nu am ales eu pachetul si echipamentul respectiv. Din pacate nu am timpul necesar pentru a face research.
Multumesc mult pentru clarificari.
O seara frumoasa.
Bogdan

#7
sylvyu

sylvyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.08.2008
putere 93%
calitate 100%
Provider RCS cablu
humax HD
imagine cu patratele pe toate programele
Pareri baieti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate