Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Linux Mint 12 (Lisa)

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#343
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postear1976, on 26th April 2012, 23:02, said:

tom...esti la fel de prost!
dar macar o faci funny!
Tati  :smoke: vezi ca dai cu bata in baltita............
Cinammon, la ora actuala, este inca in teste !
Noi, userii, suntem cobai pentru acest Cinammon  :peacefingers:
Dpmdv, Cinammon "lucreaza" mult mai bine in GUI decat MATE ! insa are niste probleme pe care o persoana ca tine
le poate rezolva din linia de comanda, insa unii
Spoiler
care abuzeaza numai de XFE si Gnome Commander slabe sanse...........

#344
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ehh, el (#ear 1976) foloseste PC-ul pt a testa tot felul de chestii si pt programare. Probabil ca ii si iese ceva la asta. Are alta conceptie despre software fiind in domeniu. Ca si cum eu as pretinde sa stie lumea intr-un laborator chimic toate substantele si proprietatile lor fizice si chimice. Cine nu stie e"prost" ca doar s-a facut in clasa a 7-a, scrie si pe net asa ca: cum sa nu stii. Noi userii normali care nu facem bani din teste dinatea de distro-uri imature chiar ca suntem cobai si pierdem timpul cu astea. Gnome 3 si cinnamon si toate pot fi modificate din terminal prin comenzi speciale si prin modificarea fisierelor de catre cei care se pricep. (si de fapt si windozu' il poti modifica in acelasi mod insa acolo e ilegal). Cine se pricepe si nu are ce face e asteptat de catre linux sa puna umarul la modificari si adaptari.

Cat despre noi userii de rand ce sa spunem: folosim ce  e mai bun si gata. Nu degeaba spunea cineva ca tot ce se merita pt un user home este Ubuntu in versiune LTS si adaug eu ca sa nu fiu rau: poate si altele.

Eu folosesc doar din Decembrie Linux si Ubuntu pare de departe cel mai bun pt ca-mi creeaza cele mai putine probleme. Si pot spune ca din putinul timp liber am alocat o buna parte si pt linux. Alt user normal nu ar fi alocat nici un sfert si nici macar sa caute prin synaptic nu cred ca s-ar fi obosit cand ai dincolo alternativa M$..

Edited by popascu, 27 April 2012 - 16:23.


#345
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Dragi copii, eu va spun din ce am vazut cu ochii mei, pe cate sisteme am la indemana sa testez.
Pana acum din pacate am incercat cinnamon doar pe trei sisteme hardware combinate cu trei SO-uri, in diverse variante (arch, Debian si opensuse).
NU am timp sa citesc rewievuri pe net, parerea mea e ca pana acum, cinnamon e tot pe acolo la resurse ca G3. Punct!
Despre utilizare si customibilibibizare, e alta poveste, nu o discutam aici (dar ca idee, le dau 50-50).
Momentan nu includ crashurile, am avut suficiente cu ambele dar am trecut peste.

In rest, puteti filosofa cat vreti.

@popascu: la ce ma refeream cu prostia...e simplu (dar nu ti-o zic pana nu citesti morometii, de asta era si o replica seaca. pentru unii e celebra).
eu vorbesc din ce "stric", voi din ce cititi pe net.

Daca te-am jignit, scuze (desi nu ma adresam tie)...dar nu strica sa te uiti la un film romanesc sau sa mai citesti o carte din cand in cand, cat o fi el linuxul de interesant.

LE: nu fac rocket science, nici programare. Pur si simplu "linuxez" toate masinile pe care pun mana, de fun. E doar un hobby (vine din plictiseala).
Si nu scriu bloguri sau studii, impartasesc din tampeniile pe care le fac.

View Posttom_1133, on 27th April 2012, 16:48, said:

Noi, userii, suntem cobai pentru acest Cinammon  :peacefingers:
up to u...eu prefer sa fiu ala care testeaza, nu pe mine, dar pe ce "calc" pun mana...daca voi incercati sa instalati cinnamon in creer, sorry...mai e fo cativa ani pana la matrix, da vine si aia.

peace bro, stii doar ca nu am nimic cu tine sau cu cineva in special!

Edited by ear1976, 28 April 2012 - 22:38.


#346
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ca sa nu mai deschid topice cu 2 postari postez aici dupa multa vreme.
Treaba e asa:
Se da una bucata laptop cu hardisk in care treaba principala este ca am repus o clona cu Acronis a partitiilor cu Linux Mint 12 de pe alt hardisk al aceluiasi laptop. Toate bune si frumoase. Putem avea in ecuatie si un W xp pe alta partitie sau putem sa nu-l avem ca nu prea influenteaza.

Problema este ca nu pot instala un grub functional pt acest linux mint 12. In aceeasi configuratie si hard am putut repune fara probleme Bodhi linux 1.0 si facut grub dintr-un CD cu Ubuntu 9.10 prin metoda sudo-grubinstall --root-directory=................perfect functional, dar care in cazul LM 12 instaleaza insa cand dau update grub spune ca "nu gaseste device pt  / " si in consecinta la bootare da un minimal grub defectuos care trebuie editat

Ce credeti ca s epoate face?
Sa fie o problema de la CD-ul cd Ubuntu 9.10 care e prea vechi pt a instala grub la LM 12 bazat pe Ubuntu 11.10 acesta din urma fiind mai nou??

Multumesc celor care vor raspunde

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate