Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Linux Mint 12 (Lisa)

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#307
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
M-ati innebunit de cap  :D !
Am pus LMDE-ul la descarcat !

Paste fericit !

Edited by kodiak, 14 April 2012 - 20:04.


#308
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu toate linuxurile pot functiona corect din optiunea de bootare din hardisk a programului unebotin. De exemplu eu nu am putut folosi in acel mod Mandriva si Pclos pt ca se blocau insa mergeau bine din acelasi fisier iso pus pe CD. Iar wersiunea Unebotin pt Linux este cam nefunctionala fata de cea pt Windows. (Adica face treaba bine si dupa ce dai restart sa booteze cu unebotin din hardisk apar erori peste erori.). Nici HBCD nu am putut rula din unebotin desi il facusem din cel din Windows.

 Nemesis-, on 14th April 2012, 01:52, said:

stie cineva cam cat ar ocupa acest Linux Mint, instalat? am doar 10 gb, si as putea sa mai eliberez pana la 20, dar as vrea sa raman cu vreo 7-8 la dispozitie. ajunge?
10Gb e suficient pt LM 12 cu Gn3. Eu mai am si Libre Office si e17 si inca ceva programe mai mici si ocupa cam pana in 3GB maxim  pe o partitie logica de vreo 8GB. Insa am eliminat vro cateva programe care nu-mi trebuie si am si curatat apoi de ramasite cu un program.

1. Am insa 2 swapuri (partitii) unul ramas de la alt linux, ambele de cate aproximativ 500MB. (Am 448 MB RAM). Si in Gparted imi arata ca sunt active ambele. E corect sa las asa?

Ma oftic sa aud ca LMDE e mai bun. Eu am pe laptop LM 12 (Gn3 si E17)-> sper ca macar vreo 6 luni nu reinstalez ca dureaza vreo ora instalatul pe ala.

Ma caracterizeaza lenea pt ca am avut Windows care nu l-am reinstalat cred ca si 2 ani, iar clona care dura 5 minute o puneam si aia f rar la vreo 5 luni.

2. Daca Tom a recomandat un LM mai vechi si fara suport inseamna ca omul care-l va instala nu va putea sa-si puna programe sus sau care vor fi problemele in lipsa suportului?

Edited by popascu, 14 April 2012 - 23:44.


#309
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 popascu, on 14th April 2012, 21:31, said:

..Tom a recomandat un LM mai vechi si fara suport inseamna ca omul care-l va instala nu va putea sa-si puna programe sus sau care vor fi problemele in lipsa suportului?
Ce faci popascu(le), ma bagi la parnaita nevinovat ?!

Fata a spus clar, vrea sa incerce !!! eu neavand habar ca UNetbootin-ul asta "stie" ACUM sa puna pe stick USB si distributii Linux Mint mai noi decat LM 10, i-am recomandat LM 10 !
My mistake, ce vrei acum ? sa ma spanzur ?!

#310
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
untetbootin stie de mult treaba aia, TU stii acum.
@nemesis: de proba 10 giga sunt mai mult decat suficienti.
pentru "exploatare" de zi cu zi, aka curiozitate, asi merge pe un 10 G ptr root@co si inca 10 pt /home, deci pe cei 20 pe care ii poti pune la bataie te poti lafai linistit(a).
pentru alte cerinte, recalculam.
spor la joaca!

#311
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Vreau sa stiu si eu cum se comporata un Linux care nu mai are suport pt ca am de gand cum spuneam si mai inainte sa raman cu cate un linux pe fiecare PC timp indelungat -> chiar ani  de zile. Cum Ub 10 de la desktop si LM 12 de la laptop peste fix un an pierd suportul iti dai seama.
N-ai citit PM-ul meu de acum cateva saptamani cand ti-am dat si un film mic despre  cum bootam debianul lxde din hardisk direct din iso prin unebotin. Aia era asa ca nu aveam ce sa fac. Sau atasasem si pt Bodhi linux. Nu mai stiu.

Edited by popascu, 15 April 2012 - 00:21.


#312
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
daca vb cu mine...pm-urile nu le mai citesc de mult, ma plictisesc.
daca te adresai altcuiva, scuze.

#313
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 popascu, on 15th April 2012, 01:06, said:

Vreau sa stiu si eu cum se comporata un Linux care nu mai are suport pt ca am de gand cum spuneam si mai inainte sa raman cu cate un linux pe fiecare PC timp indelungat -> chiar ani  de zile. Cum Ub 10 de la desktop si LM 12 de la laptop peste fix un an pierd suportul iti dai seama.
  Asta e exact ca-n zicala aia că poți scoate țăranu' din sat, da' nu poți scoate satul din țăran, mentalitatea aia ”sănătoasă” de windozar nu te lasă deloc... În teorie n-ar fi mare problemă, dacă ai TOATE aplicațiile necesare și nu vrei alte versiuni mai noi sau alte aplicații...
Nu înțeleg de ce nu folosești totuși distribuțiile gândite special pentru așa ceva:
1- rolling release (en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release#Advantages_and_disadvantages:_end-user_experience : să zicem că Gentoo, Arch (pe desktop l-am instalat acum un an jumate!, am văzut pe forum tipi mai vechi cu 7-8 ani vechimea instalării!!!), nu-s pentru tine, folosește Sabayon (bazată pe Gentoo, e extrem de stabilă, documentație din belșug), ArchBang, , sau ceva part-rolling (Chakra, PCLinuxOS) sau chiar pseudo-rolling (LMDE); mai piți folosi BSD;
2-  LTS (Long Term Suppot: Ubuntu 12.04 LTS are 5 ani suport (desktop sau server, până acum desktop avea 3 ani...), Rosa Linux LTS/ derivată din Mandriva are 5 ani suport: 2012- 2017.

#314
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 ear1976, on 15th April 2012, 01:23, said:

daca vb cu mine...pm-urile nu le mai citesc de mult, ma plictisesc.
ii spuneam lui Tom. Ii trimisesem f multe mesaje la un moment dat si mai mult ca sigur ca unele nu le-a gasit. Si probabil ca nici uploadul pt filmultet nu a avut loc.
Sa stii ca am mentalitate de windozar. In Windows vechi si fara suport si updaturi poti instala cat de cat programe si gasesti stocate prin diverse locuri si updaturile dar la un Ubuntu (sau LM) vechi nu cred ca se vor gasi solutii -> toata lumea va spune ca trebuie trecut la alta versiune. Nu pot sa cred ca asa SO-uri faine ca Ub 10.4, Lm 12, Ub 11.10, vor deveni in mai putin de un an doar istorie si nu va mai folosi nimeni. Dar problema e ca nu pot lasa Ubuntu si Lm si sa ma gandesc sa trec pe altceva. Nici chiar la windows 7 nu as trece. Suna aiurea intradevar sa auzi ca tii SO-ul 4 ani sau 7 ani fara reinstalare, dar oricum mai mult de 4 ani nu cred ca l-as tine fara reinstalare decat pe un PC care l-as deschide odata la 2 saptamani pe la tara. Dar oricum intr- un an e posibil sa-mi schimb si eu mentalitati si multe altele. Cred ca ma bag un pic si pe un rolling.

#Shogun, pot sa inteleg ca ai linuxul Arch pe PC pus din decembrie sau noiembrie 2010 si merge inca f bine? Au fost probleme cu fragmentarea fisierelor in timp? Folosesti hibernarea?

Edited by popascu, 15 April 2012 - 11:22.


#315
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Las' ca ai timp sa iti schimbi ideile, curiozitatea sa nu-ti dispara.
@shogun: LMDE nu e neaparat pseudo-rolling, poti sa il treci oricand foarte usor pe pure-rolling (pui repo-urile pe incoming)

#316
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 popascu, on 15th April 2012, 12:01, said:

#Shogun, pot sa inteleg ca ai linuxul Arch pe PC pus din decembrie sau noiembrie 2010 si merge inca f bine? Au fost probleme cu fragmentarea fisierelor in timp? Folosesti hibernarea?

Merge foarte bine. Fragmentare? Ce fragmentare??? Doar pe laptop, nu pe desktop.

#317
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Am observat ca aceste fisiere care le selectez sa fie puse ca background la desktop dupa o vreme dispar din locul lor (de pe hardisk)si nu le mai gasesti nicaieri decat ca optiuni de imagine pt fundal in utiliarul de schimbare a bacgroundului pt desktop.

Unde sunt duse (mutate) pozele (fisierele) care sunt selectate temporar pt background pt desktop la Lm 12 cu Gn3?

Edited by popascu, 16 April 2012 - 16:50.


#318
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu am rezistat tentatiei de a pune si Cinnamon si culmea ca merg toate acum in gnome falback si nici compizul nu mai merge.  Deci a busit tot ce inseamna gnome-shell. Am de sapat sa vad ce are. Bine macar ca E17-le merge nestingherit si aplicatiile nu au nimic si le pot folosi in continuare fara probleme. Am mai setat ceva pe la falbck sa nu arate chiar rau, arata ca un mint 9. Aveti idei cum pot restaura interfata Gnome3?

#319
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Da ce curu' calului are mint debu' asta de arata doar 1 core in loc de 4 ?

Attached Files



#320
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Probabil e setat graficul pt tot procesor, adica per total. Pe quad core ar trebui sa s e miste f bine.

#321
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 popascu, on 21st April 2012, 15:10, said:

Probabil e setat graficul pt tot procesor, adica per total. Pe quad core ar trebui sa s e miste f bine.
84% doar cu firefox-ul ???

mai am o problema cu lmde-ul...nu mai vad hdd-ul cu ntfs(cel intern) , cel extern in vede....in lm-ul simplu vedea toate hdd-urile

#322
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dar alta data iti vedea LMDE partitiile NTFS? daca nu, atunci trebuie montate. Cum ti s epare LMDE fata de LM 12? O sa mais coata si alt LMDE? LMDE 1.0 sau 1.2?

Edited by popascu, 21 April 2012 - 17:22.


#323
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 popascu, on 21st April 2012, 18:22, said:

Dar alta data iti vedea LMDE partitiile NTFS? daca nu, atunci trebuie montate. Cum ti s epare LMDE fata de LM 12? O sa mais coata si alt LMDE? LMDE 1.0 sau 1.2?
nu mai stiu, l-am bagat cateva ore sa vad daca in Kdenlive se poate coda h264, lmde pare insa mult mai stabil

#324
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Stabil in ce sens? 12-le se mai bloca sau erau conflicte intre pachete? Dezinstalai un program ca nu-ti mai trebuie si constatai ca nu mai merge altceva. Sau faci un update si vezi ca merge mai rau si unele prgrame merg rau sau deloc. Ai patit asa ceva? Eu am patit la bodhi linux. La ala era bine sa nu faci update.

Intrebarile urmatoare sunt pt Lm 12.
1. Stie cineva daca pt aplicatia Cowsay (25MB) impreuna cu Fortune-mod si pachetul de care depinde Mint-artwork -common prin dezinstalare afecteaza sistemul? (este vorba de acea vacuta sau alt animal care apare uneori in terminal).

2. Stie cineva cum se poate instala cateva programe pe alta partitie pt a nu umple partitia cu linux (/)  cu inca aproximativ 1GB de programe gen Libre Office, pencil, tuxpaint, kalzium, maxima, Chrome -browser si tot cache-ul lui, pdf-edit si alte programe experimentale care le voi folosi o perioada doar pt probe -unele vor ramane daca se dowedesc ok.

3. Aveti idee daca se instaleaza un program conceput pt kde ar putea sa afecteze un sistem cu alt DE pt ca isi instaleaza si un mic instaler pt kde care ar putea seta lucrurile altfel prin sistem si in timp sa devina o "varza"?
4. Pt punctul anterior (3) am un caz concret: programul kalzium scrie ca este pt interfata kde in Software manager. Ar fi mai util sa iau versiunea de pe situl Bodhi linux (facuta sa nu afecteze sistemele) si s-o pun in Lm 12?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate