Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Filmare Sony handycam hdr-cx12

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
andreinemo

andreinemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2011
Salutare!
Recent am inceput sa filmez cu o camera Sony si am observat ceva foarte enervant: in conturul obiectelor, mai ales cand misc camera, apar linii orizontale, diagonale. Daca nu misc camera nu se vad liniile. Sunt incepator in filmatul cu camere de genul asta, dar stiu ca la dslr-uri nu exista asa ceva si nu mi s-ar parea normal sa existe nici pe handycam-uri hd. E vreo setare care trebuie schimbata, fac ceva gresit?
Am atasat doua capturi ca sa va dati seama mai clar (sau neclar:) ) despre ce e vorba.

Apreciez orice lamurire. Multumesc!

Attached Files


Edited by andreinemo, 05 November 2011 - 11:38.


#2
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
"tragi" in format cu rezolutie intretesuta.....sa nu ai liniile alea seteaza daca ai posibilitatea 720p sau 1080p

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Foloseste un player care stie Deinterlace si asigura-te ca l-ai activat si vei avea o surpriza.
PS. Pana una alta ti-ar prinde tare  bine sa mai studiezi putin despre modurile de filmare in digital si in special:Progresiv Vs. Interlace, FPS ,Rezolutie, Aspect Ratio, PAR, Color Space, Bitrate, CBR vs. VBR, Codec, Container, GOP Structure, etc. Daca ai stapani putin termenii de mai sus ai intelege foarte multe.

#4
andreinemo

andreinemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2011

 DIVX2006, on 5th November 2011, 12:30, said:

"tragi" in format cu rezolutie intretesuta.....sa nu ai liniile alea seteaza daca ai posibilitatea 720p sau 1080p

Am schimbat pe 720p. 1080p nu are...are 1080i. Meniul suna cam asa: HDMI resolution/HD contents (sets the output of the selected recorded image)/720p.......celelalte optiuni erau: auto, 1080i si 576p. In meniu mai exista o optiune numita COMPONENT(for selecting format of signal to component) /576i(Sets the component output to SD. si /1080i/576i (sets the component output to hd/sd.

Ei, din meniul de mai sus nu pricep nimic. Am selectat, pare sa se fi rezolvat, dar nu inteleg logica. Adica am auzit pana acum de interlaced si biterate si altele ca mai fac si editare video din cand in cand, dar meniul asta mi se pare total aiurea. Un om care nu are cunostinte solide in domeniu nu cred ca ar putea intui ce se doresc a fi setarile mentionate mai sus. Adica nu inteleg ce are a face outputul,hdmi-ul cu calitatea filmului inregistrat. Ma asteptam sa gasesc setarile astea la recording mode, dar la rec mode am doar HD FH 1920x1080.

Complicata treaba asta video si mai am de invatat.
Multumesc de ajutor!

 geo123, on 5th November 2011, 12:42, said:

Foloseste un player care stie Deinterlace si asigura-te ca l-ai activat si vei avea o surpriza.
PS. Pana una alta ti-ar prinde tare  bine sa mai studiezi putin despre modurile de filmare in digital si in special:Progresiv Vs. Interlace, FPS ,Rezolutie, Aspect Ratio, PAR, Color Space, Bitrate, CBR vs. VBR, Codec, Container, GOP Structure, etc. Daca ai stapani putin termenii de mai sus ai intelege foarte multe.

Nu era problema de player. Filmul ar trebui sa mearga pe orice player de baza. Da, sunt de acord cu tine, am multe de invatat si multe din ele sunt deocamdata chineza pentru mine.
Noroc!

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce nu intelegi Omul Lu' Dumnezeu! Camera ta se comercializeaza  pe baza naivitatii si necunostintei multura dinte cu ajutorul unui marketing plin de minciuni. Daca citeai cu multa atentie manualul si mstapaneai tehnica vedeai ca pe la urma este specificat cu niste asteriscuri bine ascunse modurile de filmare.Practic camera ta nu stie Full HD adica 1920 x 1080p ci doar:                                                          
AVCHD  1920 x 1080 50/60i(functie de model SUA sau Europa)
              1440 x 1080 50/60i anamorfic PAR 1.333(functie de model SUA sau Europa)
              1280 x 720p (FPS nu este specificat alta Teapa dar poate fi 50,60 si/sau 25,30)
Mpeg2   720 x 576 25p sau 720 x 480 30p (functie de model SUA sau Europa)
Deci progresiv nu ai decat in modul 720p pentru HD si in SD.
Si da playerul, felul cum este configurat,resursele PC-ului, codecurile din sistem si driverele conteaza foarte mult la vizionarea de pe pc altfel totul se poate transforma intr-o catastrofa fapt pentru care nu recomad aceasta modalitate decat Userilor experimentati.(Pt restu exista vizionarea direct de pe camera legata la TV,Mediaplayere,Tv cu mediaplayer incorporat,Blu-ray si DVD playere Standalone)
Si nu pot intelege cum faci tu editare video cand tu nu ai nici o treaba cu domeniul asta.

Attached Files


Edited by geo123, 07 November 2011 - 12:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate