Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Aeroport Amsterdam-Schiphol

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006
Am cumparat un bilet de avion  Buc-Madrid cu escala la Amsterdam, imi poate da cineva detalii despre aeroport, am tot cautat pe site-ul lor dar nu imi arata de la  ce terminal se  pleaca   catre Madrid sau Bucuresti. Ideea e, ca am doar 50min intre avioane si la dus si la intors si nu as vrea sa pierd vreo legatura.Nu am fost niciodata cu escala si ma cam streseaza ca nu am suficient timp intre zboruri.Multumesc

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcrimoro, on 2nd November 2011, 22:15, said:

Am cumparat un bilet de avion  Buc-Madrid cu escala la Amsterdam, imi poate da cineva detalii despre aeroport, am tot cautat pe site-ul lor dar nu imi arata de la  ce terminal se  pleaca   catre Madrid sau Bucuresti. Ideea e, ca am doar 50min intre avioane si la dus si la intors si nu as vrea sa pierd vreo legatura.Nu am fost niciodata cu escala si ma cam streseaza ca nu am suficient timp intre zboruri.Multumesc
Este (alaturi de Munchen) unul dintre cele mai bine organizate aeroporturi. Ai toate informatiile necesare pe panouri si sunt niste doamne dragute in albastru care o sa-ti dea tot ajutorul. Daca vorbesti engleza nu o sa ai nici o problema.

#3
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Daca e bilet cumparat la aceeasi agentie/companie atunci nu-ti face griji, daca nu prinzi legatura trebuie sa-ti asigure compania zborul mai departe.
Timpul nu e foarte lung, mai ales la partea Bucuresti - Madrid dar daca te misti eficient n-ar trebui sa fie probleme.
N-ai zis cu ce companie zbori si la ce ore pentru informatii detaliate. ;)

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDev, on 2nd November 2011, 22:27, said:

Daca e bilet cumparat la aceeasi agentie/companie atunci nu-ti face griji, daca nu prinzi legatura trebuie sa-ti asigure compania zborul mai departe.
Timpul nu e foarte lung, mai ales la partea Bucuresti - Madrid dar daca te misti eficient n-ar trebui sa fie probleme.
N-ai zis cu ce companie zbori si la ce ore pentru informatii detaliate. ;)

Asta nu înseamnă că ție ca pasager ți se rupe și nu te grăbești să prinzi conexiunea. Compania e KLM cred.

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
KLM zboara de 3 ori pe zi Amsterdam-Bucuresti ;).
Si Tarom 1 data.

Nu, evident ca nu ti se rupe. Dar daca ti-a vandut biletul asa,  te asteapta. Sau iti ofera conexiune in caz ca primul zbor a avut intarziere nesimtita.

Avand in vedere ca am lucrat si pt Schiphol security IT si am facut si drumul de zeci de ori, pot sa afirm cu suficienta incredere ca 50min sunt ok.
Marea problema ar fi la controlul pasapoartelor in special la zborul KLM de dimineata spre Bucuresti...

Zborurile Amsterdam-Bucuresti pleaca de obicei de la terminalul D fiind non-Schengen. Zborurile de la Madrid (cred ca) ajung la B.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Biletul ți-l iei în general cu riscurile de rigoare, bănuiesc că ești informat asupra timpului pentru conexiune. 50 minute ajung, și eu am făcut transferuri pe Schiphol și nu a fost nicio problemă dar am mai intâlnit pasageri cărora efectiv li se rupea de timpul dintre zboruri bazându-se pe regula pe care ai spus-o și tu ... și nu e fair play.

#7
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postcrimoro, on 2nd November 2011, 22:15, said:

Am cumparat un bilet de avion  Buc-Madrid cu escala la Amsterdam, imi poate da cineva detalii despre aeroport, am tot cautat pe site-ul lor dar nu imi arata de la  ce terminal se  pleaca   catre Madrid sau Bucuresti. Ideea e, ca am doar 50min intre avioane si la dus si la intors si nu as vrea sa pierd vreo legatura.Nu am fost niciodata cu escala si ma cam streseaza ca nu am suficient timp intre zboruri.Multumesc

Ma apucasem sa scriu o poveste, dar mai bine citeste aici: http://www.klm.com/t...ns/index.htm#p2

50 de minute sunt suficiente, dar un pic de graba n-ar strica, asa cum te sfatuieste si xwh. De regula, de la Bucuresti, KLM aterizeaza la terminalul 2 (portile D Non-Schengen) si pleaca spre Madrid de la terminalul 1 (exclusiv Schengen).  La fel si la retur, MAD - AMS aterizeaza la terminalul 1, iar AMS - OTP decoleaza de la terminalul 2. Nu pot garanta, insa am zburat de zeci de ori de pe Schiphol, atat catre destinatii Schengen cat si catre Non-Schengen si nu a existat nicio exceptie pana acum.
Schiphol este unul dintre cele mai eficiente aeroporturi pe care am calcat vreodata, dpdv timp si informatii. Intrarile catre terminale se fac dintr-o singura zona relativ compacta, asa ca nu-i nicio problema. Exista panouri informative peste tot si e imposibil sa ratezi ceva.
Pe OTP (ca si pe MAD la retur) primesti ambele boarding pass-uri aferente celor doua segmente din ziua respectiva, iar bagajul de cala ti-l transfera ei.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Te zăpăcesc olandezii ăștia. În aeroport Amsterdam-Schiphol apare anunțul din prima poză, că nu acceptă carduri Visa electron și American Express, iar afară, în stația de autobuz, e reclama la Amex...

Attached Files



#9
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
Nu accepta acel retailer.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate