Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

(Inca o) Problema cu ad-hoc wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Hello all...

(Inainte de a da link-uri la documentatii sau alte thread-uri cititi ! Deja am rasfoit forumul si alte documentatii si tot nu i-am dat de cap)

Am un sistem desktop cu win xp sp2 instalat curat si un laptop Dell Latitude D505. Pe calc am instalat o placa de retea wireless 802.11b/g (laptop-ul o avea pe a lui). Fiind inca incepator in wireless-uri am citit frumos documentelul de la Microsoft despre cum se face wireless si ics pe XP. Am urmat (de doua ori) pasii de acolo, am facut retea ad-hoc, ambele sisteme vad reteaua, ambele sisteme SE CONECTEAZA, ambele sisteme primesc ip-urile (am lasat tot pe automat, nici network key nu am pus). Cu toate cele de mai sus sistemele nu se "vad": nu raspund la ping, ICS nu merge (desi am facut tot cum scrie la site la MS acolo ...  :cursing: ). Unde gresesc ?! Semnalul cica e "excellent" (zic amandoua)

Multumesc mult.

Toata stima...

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Verifica daca este dezactivat firewall-ul pe calculatoare (in general, win XP se instaleaza default cu firewall-ul activ), daca nu este dezactivat calculatoarele nu se vad si nu raspund la ping.
Apoi, in instructiunile de la placile wireless folosite de mine (apropo, le-ai citit cu atentie pe ale tale - cele referitoare la win XP???), se recomanda (tot pt. XP) ca legatura wireless sa nu o lasi sa o faca win ci softul care insoteste placile wireless (in proprietatile de la Local Area Connection exista o casuta care trebuie debifata - nu am un XP la indemana acum, dar daca nu te descurci da un HALLO si maine ma uit pe un sistem win XP si iti spun exact unde sa o gasesti).
Trebuie sa ai setat acelasi SSID pe ambele calculatoare.
Pune manual IP-uri pe ambele calculatoare (de genul 192.168.0.1 si 192.168.0.2).

SPOR!!!

#3
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Hello !

Multam mult pentru reply, intre timp am rezolvat.
Am observat ca daca las software-ul placii sa-si faca de cap blocheaza sistemul intrucat intra intr-o bucla d-asta de scanare de nu se mai termina  :death:
Am folosit pana la urma setarile din WinXP. Gresala mea era ca nu puneam network key (lasam pe automat) si ele chiar daca se conectau, nu se "intelegeau". Imediat ce am pus network key a mers ca focu.
Internet Connection Sharing l-am facut cu NAT cum a scris un binevoitor pe aici si merge foarte bine...

Toata stima...

Edited by JollyRoger, 03 October 2005 - 08:43.


#4
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Probabil ca ai lasat si softul placii si win XP activ pe wireless si de-aia aveai probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate