Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

lipire polistiren temperaturi joase

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bucium

bucium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.10.2008
va salut.as dori sa plachez casa cu polistiren.avind in vedere temperaturile de acum;ziua 9-12 grade si noaptea -2 ,-4 grade.ce ma sfatuiti?as putea lucra in aceste conditii?[am vazut in oras ca se lucreaza inca la multe blocuri]va multumesc

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Un vecin de-al meu punea polistiren anul trecut pe vremea asta. Si atunci era inca mai frig, deci eu zic ca ar merge.

#3
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... depinde ce solutie folosesti: daca mergi pe adeziv poliuretanic (tuburi asemanatoare cu cele de spuma poliuretanica) atunci poti cobori pana la 5 grade in momentul aplicarii... daca folosesti adeziv clasic pe baza de rasini acesta trebuie aplicat la 10 grade... stiu ca majoritatea "meseriasilor" spun ca merge ca doar nu o sa renunte la niste bani acum in prag de sarbatori dar eu as merge pe mana producatorilor care specifica clar temperaturile de aplicare...

#4
bucium

bucium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.10.2008
am inteles,dar daca ziua cind lipesc sunt 12 grade[pe sacii de adeziv scrie temp. de minim 5 grade]si dupa 4 ore sa spunem coboara temperatura treptat[ajungind noaptea la 1grad]s-ar putea intimpla ceva?[ma gindeam ca adezivul in 2-3 ore face priza si dupa aceea poate sa fie temperatura mai joasa]oricum adzivul ar fi protejat de polistiren. am vazut un adeziv cu care poti lipi la temp.intre -5 +20 grade.va multumesc,trebuie sa ma gindesc bine.


entru lipirea placilor de polistiren expandat, spacluirea si inglobarea plasei de fibra de sticla
Aderenta si flexibilitate imbunatatite prin aditivare cu cauciuc si fibre sintetice
Raport ideal intre flexibilitate si rezistenta la soc mecanic
Permite peretelui sa respire si reduce riscul formarii condensului
Granulatie adaptata pentru aplicare ca masa de spaclu
Exista in varianta de vara (5...30ºC) cât si in varianta de iarna
(-5...20ºC)

 bucium, on 29th October 2011, 08:09, said:

am inteles,dar daca ziua cind lipesc sunt 12 grade[pe sacii de adeziv scrie temp. de minim 5 grade]si dupa 4 ore sa spunem coboara temperatura treptat[ajungind noaptea la 1grad]s-ar putea intimpla ceva?[ma gindeam ca adezivul in 2-3 ore face priza si dupa aceea poate sa fie temperatura mai joasa]oricum adzivul ar fi protejat de polistiren. am vazut un adeziv cu care poti lipi la temp.intre -5 +20 grade.va multumesc,trebuie sa ma gindesc bine.


#5
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... pe cel cu temperatura de aplicare de -5 poti sa-l folosesti cu succes  dar este posibil ca diferenta de pret sa fie destul de mare... in ce priveste cel normal timpul de priza este mult incetinit de temperatura scazuta deci exista sanse reale sa nu dea rezultatele scontate... daca pretul pentru cel de iarna este mult prea mare poti lua in calcul folosirea unui aditiv pentru beton in proportie de 1/10 din cantitatea de apa inglobata in masa de lipire sau spacluire... multa bafta!

#6
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011
Daca peretii sunt drepri poti folosi tub cu spuma , dacu nu bag niste antigel in material cand il faci sau solutie anti inghet. Am facut lucrari la -5 grade ziua , am folosit antigel si nu sa intamplat nimic , nici-o reclamatie.

#7
bucium

bucium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.10.2008
merci  mult.am vorbit ieri cu meseriasul[chiar venise sa montam schela]si am ajuns la concluzia ca mai bine o fac la primavara.[nu mai stau cu frica din cauza vremii]cu adezivul de lipire nu ar fi fost o problema caci era protejat de polistiren dar mi-a fost frica la masa de spaclu.[am crezut ca adezivul lucreaza ca si betonul sau tencuiala clasica, adica daca nu ingheata timp de citeva ore nu sunt probleme,dar nu e chiar asa]inca odata va multumesc.

#8
recdiy

recdiy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2012

 georgefl, on 29 octombrie 2011 - 15:30, said:

Daca peretii sunt drepri poti folosi tub cu spuma , dacu nu bag niste antigel in material cand il faci sau solutie anti inghet. Am facut lucrari la -5 grade ziua , am folosit antigel si nu sa intamplat nimic , nici-o reclamatie.
Exista antigel special pt constructii sau folositi cel auto?
mi-a ramas casa doar pe jumate spacluit, ca a coborat temperature sub 5grade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate