Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

FM est in FM vest

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Daca mai uit mai bine C16 are valoarea de 56pF.  C18 la valoarea de 68pF care se gaseste mai sus in circuitul trece banda (10,7Mhz) de la blocul de iesire (mixer) paralel la L5.

Colegul nostru are un radiou Selena (vechi de aproape 30 de ani) care vrea sa invete sau sa-si ocupe timpul liber intr-un mod placut.
Haideti sa-l incurajam si sa-i uram succes!


PS: nu stiu cate radiouri ai reparat........eu am inceput depanarea din '90-'91.



[quote name='mister_rf' date='24th March 2011, 17:18' post='9651971']
..................obtinuta prin modificarea lui C6 si C18 (nu C16) avand in vedere condensatoarele ..........................Banuiesc ca daca gaseste un convertor e mai simplu.

Edited by panoramic66, 24 March 2011 - 17:31.


#20
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca acum, discutand despre o solutie, nu mai are importanta cate radiouri a reparat fiecare, nu? :rolleyes:


PS: daca joci la poker si tu ai doar o pereche de septari, poti sa te astepti si la carti mai bune in mana partenerilor de la aceeasi masa... :lol:

#21
vw6n2

vw6n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2010
Ok, stiu ca nu trebuie sa umblu la oscilator, care deja e acordat pe 10,7 Mhz, problema este ca eu stiam ca se scot 2 spire atat din L3, L4 si din L2.
Dar tin sa precizez ca a L4 are 5 spire cu priza mediana, iar L3 are 8 spire cu o priza la 1,5 spire.Scotand acelasi numar de spire din aceste bobine, ce se va intampla cu prizele aferente, la ce numar de spire vor fi ?

Pana acum nu am mai "tras in banda" astfel de radiouri ci numai din cele de generatie noua cu CI gen TA7613A sau altele similare.La trecerea din OIRT in CCIR scoteam cate 2 spire din cele 2 bobine sau puneam in paralel 2 cond. de 33 pico cu CV, iar la trecerea din CCIR in OIRT faceam alte bobine cu 2 spire mai mari.Era treaba de 30 de min.
O sa mai experimentez un pic sa vad ce rezultate obtin.

#22
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Frecventa oscilatorului local nu este acordat fix la 10,7Mhz......... el variaza odata cu frecventa de receptie (circuit intrare RF-FM) astfel la iesire din mixer sa obtii frecventa (din multitudinea de armonici) cea de 10,7Mhz.

Frecventa oscilatorului este mai mare cu 10,7Mhz decat frecventa de intrare RF-FM (adica postul receptionat).

Sa luam un exemplu: Vrei sa receptionezi Radio-Kiss FM pe 96,1Mhz. Circuitul de intrare RF-FM v-a avea acordul (amplitudine maxima - la rezonanta) pe 96,1Mhz. In acelasi timp oscilatorul local OL-FM v-a avea acordul pe frecventa 96,1 + 10,7 = 106,8Mhz.
La intrare in mixer vei avea mai multe armonici, de fapt 2 frecvente mai importante: 106,8Mhz si 85,4Mhz. Dar pot exista si alte armonici sau "duble" care nu sunt folositoare. De aceea, la iesire mixer se pune un filtru trece banda (cu latimea de banda bine definita - limitata sa poata trece si frecventa MPX - ptr. decodor stereo) cu acord fix pe frecventa de 10,7Mhz. Aceasta frecventa nu trebuie modificata, deci in mixer sa nu faci nici-o modificare/ajustare, altfel pierzi sirul frecventei intermediare.

PS: ar fi bine sa te ajute cineva cu experienta, risti sa pierzi receptia pe FM. E pacat, Selena a fost un radio bun, f. bun.

Succes!

Edited by panoramic66, 25 March 2011 - 17:15.


#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
mai bine s-ar jongla din condensatori, nu din bobine... Banda OIRT avea 7Mhz, cea CCIR are 20MHz. S-ar putea sa nu acopere toata scala cu bobine mai mici.
La conversia din CCIR in OIRT mergea perfect cu condensatoare paralel. Reglam scala pe la capatul cu frecventa mai mica si miscam bobina oscilatorului pana intra postul cu cea mai joasa frecventa din zona, apoi dadeam scala spre capatul celalalt si reglam trimerul de pe CV pana intra postul din capatul celalalt. Ulterior reglam din nou la capete sensibilitatea, respectiv acordarea circuitului de intrare, la fel, jos din bobina, sus din trimer. In unele cazuri trebuia scos filtrul trece-banda ceramic de la intrare si inlocuit cu un condensator.

#24
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Serios?
Singura posibilitate practica este modificarea bobinelor. Ca sa modifice capacitati, are nevoie de un alt condensator variabil...

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
O alta metoda pe vremuri era introducerea de miezuri de ferita in bobine pt. a mari inductanta si trage in jos frecventa. In cazul acesta invers, ar trebui folosite miezuri de alama, care ar micsora inductanta si urca frecventa. Nu stiu daca ar si acoperi astfel toata banda.

Edited by mihaicozac, 25 March 2011 - 19:07.


#26
vw6n2

vw6n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2010

 panoramic66, on 25th March 2011, 17:14, said:

PS: ar fi bine sa te ajute cineva cu experienta, risti sa pierzi receptia pe FM. E pacat, Selena a fost un radio bun, f. bun.
Asta m-a durut sa stiti...  -_- m-ati lovit fix in "epicentrul" mandriei mele de mester  ;) .
O sa experimentez in continuare pana ce voi intercepta satelitii NASA cu radioul ala. Daca nu... o sa va mai plictisesc cu intrebari.

#27
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Priviti aici, cum tipul a realiniat un GLORIA in mod profesional, adica nu prin incercari pe orbeste. Face o proba, din care se vede ca au ramas si suficiente margini de banda. Sensibilitatea in banda este uniforma si foloseste antena telescopica. Locatia: Iasi.
Se mai observa ca nu a mai pus la loc capacul metalic. A urmat procedeul descris in Tehnium (micsorare nr. de spire, micsorare condensatori).

http://www.youtube.c.../27/dgqB31idZTc

#28
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Ma simt cu adevarat mandru. Userul "RadioAscultare" este un "consatean" de al meu.
Stiam ca cei din aceasta zona sunt niste oameni deosebiti.

Felicitari "RadioAscultare" de pe youtube.  :coolspeak:

PS: el este radioamator, 31 ani........

Edited by mister_rf, 06 April 2011 - 10:11.
Evita citarea inutila a textului anterior!!!


#29
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
In privinta tragerii in banda vest a radioului Selena (cel clasic, cu laterale din lemn, pe Ge sau pe Si), sunt de zis urmatoarele:
1. Sunt si variante fabricate pentru export in Vest.
2. Celelalte exemplare, valabile in Est, pot fi modificate cu usurinta, datorita faptului ca bobinele sunt identice, doar cativa condensatori si un rezistor de polarizare trebuie modificati conform tabelului de valori care este pe schema aparatului.

Asadar, cautati schema. Modificarea aceasta este, tot asa, verificata de romanii nostri, deci succes!

#30
vw6n2

vw6n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2010
Asa o fi, dar trebuie sa ma credeti ca am incercat zeci de variante si combinatii intre ele, fara succes astfel incat am tras concluzia ca e defect modulul FM.Mai ramanea varianta sa extrag 10,7 mhz dintr-un radio functional si sa-l "injectez" in asta bolnav, dar chiar nu am avut chef de asa ceva.
Drept urmare am procedat la o metoda mult mai sigura si mai fiabila apeland la un montaj ce are la baza CI-ul CXA 1019S produs de Sony. Schema am luat-o de aici : http://www.electroni...ircuit-diagram/
Dupa realizarea acestui montaj am fost placut impresionat de stabilitatea acestuia si de sunetul placut.
Singurul dezavantaj e ca dimensiunea noului modul FM e un pic mai mare decat cel original si nu incape in aparat. O sa ma gandesc la o varianta de adaptare, intre timp poate mai veniti si voi cu o idee, si de asemenea as dori sa poata comanda si acel "Tuning Indicator" de pe panoul frontal. :rolleyes:
Atasez cateva poze din timpul executiei montajului si functionarii acestuia.
Attached File  01.png   466.08K   109 downloads
Attached File  1.png   222.61K   95 downloads
Attached File  2.png   45.66K   112 downloads
Am folosit variabilul de la modulul vechi - trebuiau folosite cabluri ecranate dar momentan nu am.
Attached File  3.png   405.36K   142 downloads
Attached File  4.png   420.04K   121 downloads
Attached File  5.png   408.52K   133 downloads
Am mutat variabilul pe noul modul.
Attached File  7.png   426.39K   140 downloads
Attached File  8.png   393.39K   112 downloads
O sa incerc sa-l adaptez.  -_-
Attached File  9.png   386.59K   119 downloads
Attached File  10.png   393.64K   120 downloads
Aici o comparatie a dimensiunilor vechi vs. noul modul FM.
Attached File  11.png   319.32K   133 downloads
Modulul in functiune :
Attached File  12.png   372.65K   144 downloads

P.S. - dl. panoramic 66 - se pare ca si eu ma numar printre "consateni"  ;)

Edited by vw6n2, 14 April 2011 - 23:20.


#31
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Pentru "Tuning Indicator" se ia semnal de la pinul 20 al circuitului integrat, care probabil "da la masa" mai mult sau mai putin, proportional cu nivelul semnalului receptionat.
Si eu am fost foarte incantat de un CXA 1191 (asemanator cu CXA 1019), cu putine piese pe langa el, am fost surprins placut de performantele sale, care cred ca sunt superioare Gloriei si Selenei, oricat ne-am chinui sa le aducem in banda 88 - 108 .

#32
vw6n2

vw6n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2010
Am vazut ca pinul 20 este dedicat functiei de "Tuning Indicator" dar as vrea sa-l "inglobez" in electronica aparatului, adica indicatorul de pe panoul frontal sa functioneze ca in regimul normal de fabrica, pe toate lungimile de unda (SW, MW, LW, FM), nu doar pt regimul FM.

#33
a_dani_2011

a_dani_2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.02.2011
Am vazut intr-un tehnium o solutie mai buna,cica pt Gloria ca sa ai banda vest integrala.Dar buba de care ma lovesc nu e cablajul sau piesele,ci filtrul de intare BPF ?Ce fac cu el?Sa pun un condensator intre antena si emitorul lui T1?Iar pt MF1 scot primul etaj de 10,7MHz de la un radio defect?Sau as putea afla cate spire sa bobinez pt asa ceva?

p.s.:schema asta am impresia ca nu are legatura spre CAF..ma rog.. lucru care nu l-am putut intelege vreodata:cum merge CAF-ul?cum de "stie"sa se duca pe frecventa fix cand e unpic inainte sau unpic dupa post?

Attached Files

  • Attached File  0401.png   1.23MB   232 downloads
  • Attached File  0402.png   1.46MB   232 downloads

Edited by a_dani_2011, 28 April 2011 - 23:01.


#34
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Intr-un articol  din Tehnium iunie 2004 se prezinta o varianta noua de bloc UUS pt receptoarele romanesti. E facut la aceleasi dimensiuni ca vechiul bloc. E descris totul acolo, mai putin datele transformatorului MF1.

Filtru ceramic sper sa gasim in radiourile chinezesti...

Cum s-ar realiza acesta?

Attached Files

  • Attached File  0401.png   1.23MB   166 downloads
  • Attached File  0402.png   1.46MB   156 downloads


#35
mihalcz

mihalcz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2011
Cam in mijlocul anilor 90 am facut nenumarate convertoare bazate pe SO42, sau in versiunea Unitra UL1042. Aceste circuite integrate se mai pot achizitiona, dar din matricea de tranzistoare 3054 cu citeva diode si rezistente se poate face un circuit echivalent.
UL1042
Schema de fapt e un oscilator, care poate converti banda CCIR pe OIRT (sau invers, vezi sfirsitul mesajului), schimband cuartul.
Latimea benti OIRT este de 7MHz (66-73MHz), iar pt CCIR 20MHz (88-108MHz), distanta intre ele de 22MHz. Deci bande CCIR se poate acoperi de 3 ori! Din acest motiv eu am folosit un comutator in seria cu trei cuarturi de valoare 22MHz, 29MHz si 36MHz (e bun si 35MHz).
Avantajul circuitului:
- nu trebuie modificata tunerul receptorului!
- intrarea circuitului se pune la o antena sau o sarma care va functiona ca antena, iar iesirea se "agata" la antena receptorului.
- se poate monta si direct in receptor intre antena sa si tunerul receptorului (eu asa l-am montat pe vreuri in amplitunerul Delia), folosind alimentarea sa printr-o bobina shunt de RF.
- nu e sensibil la tensiunea de alimentare. Functioneaza bine cu tensiuni intre 7.5-12V
- nu necesita nici un fel de reglaj. Daca e efectuat corect, merge la primul start.
- receptorul va prinde ambele benzi (atentie la suprapunerea posturilor!)
Daca circuitul L1C2 se schimba cu L2C7, montajul se poate folosi ca convertor din OIRT in CCIR.

Datele bobinelor:
L1 4 spire pe un burchiu de 4.5mm din sarma Cu agintata de diametru 0.8mm. Distanta dintre spire 1mm.
L2 6 spire pe un burchiu de 4.5mm din sarma Cu agintata de diametru 0.8mm. Distanta dintre spire 1mm.
Eu am folosit sarma cupru emailata - nu e sensibil la materialul bobinelor, funciona si acum foarte bine.

Istvan

Attached Files


Edited by mihalcz, 28 May 2011 - 01:08.


#36
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Salutare Am o problema cu selena B215, dintr-o data nu a mai functionat condensatorul variabil de pe tunerul fm. ncercat sa rasucesc de condensatorul variabil, sa ma uit dupa lipituri.etc, si nu nu se mofifica semnalele de pe banda, m-am uitat pe schema unde are langa condensatorul variabil un transitor GT314 cu 4 pini, iar daca pun degeul pe unul din pini se aude ca se moficica radiourile de pe banda. celalalt tranzistor nu mai face nimic daca il ating. L-am schimbat cu celalt si culmea fucntioneaza.
Specific ca  cineva mi l-a acordat intre benzi prin diferenta de 21.4mhz sa prinda de la 99.3 pana la 106.7mhz,

Aveti idee ce sa deteriorat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate