Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cum a evoluat camera iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cum a evoluat camera foto de la telefoanele iPhone.

Quote

2G: 2.0-megapixel camera
3G: 2.0-megapixel camera
3GS: 3.0-megapixel camera (+ autofocus)
4: 5.0-megapixel camera
4S: 8.0-megapixel camera

Sursa foto atasate

Attached Files



#2
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Cand a aparut Sony-Ericsson K800 cu blitz (nu jeg de led) ca la aparate foto dedicate, autofocus, stabilizator de imagine....Apple nici nu stia ce e ala telefon mobil. Si nu era asa scump la vremea aia cum e Iphone la vremea asta. Ia intereseaza-te cand a bagat la iphone tehnologia 3G pt. apel video, undeva tarziu tare cand motorola, nokia, sony, erau pline de modele cu functia asta.

Si ce vrei sa zici cu asta?

Edited by catalinmacovei88, 25 October 2011 - 10:43.


#3
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
era de asteptat....ca si la automobile: ce dotari avea un bmw in 95' si ce are unu' din 2011... ;)

ps: mai am o nelamurire: am vazut ca apar modele de nokia, samsung (ieftine)...etc cu camera de 2 megapixeli. Intrebarea ar fi: de ce nu le pun camere de 8 sau cat are maxim firma respectiva ?

Edited by mngx, 25 October 2011 - 10:45.


#4
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Nu vad ce e asa deosebit, ba chiar initiatorul pune intr-o lumina proasta produsu, poate chiar asta vrea, am zis ca sony a scos ceva muuult peste orice exista la telefoane, pe partea de foto, de la orice compenie. Am un aparat foto Canon, din gama celor ieftine,  si e sub k800 la claritate poza, si e aparat foto dedicat.

PS: tipule, nu nr. de megapixeli conteaza, poti avea 10 MP si sa scoata poze de rahat, culori varza, si sa ai de 2 MP si pozele sa fie super clare...

Edited by catalinmacovei88, 25 October 2011 - 10:48.


#5
dj_vyk

dj_vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.03.2007
Din ratiuni economice, evident. Orice tehnologie va costa din ce in ce mai mult, in functie de gradul de performanta. Plus ca unii vor doar un telefon la care sa vorbeasca si, eventual, sa faca vreo poza de la care nu asteapta cine stie ce calitate.
@catalinmacovei: e un topic de versus si nu imi dau eu seama? A postat si omul o chestie, gata, hai sa sarim cu gura ca Apple e de cacat si ce destepti erau altii inaintea lor. Si? Ce ai castigat?

#6
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010

View Postmngx, on 25th October 2011, 11:42, said:

era de asteptat....ca si la automobile: ce dotari avea un bmw in 95' si ce are unu' din 2011... ;)

ps: mai am o nelamurire: am vazut ca apar modele de nokia, samsung (ieftine)...etc cu camera de 2 megapixeli. Intrebarea ar fi: de ce nu le pun camere de 8 sau cat are maxim firma respectiva ?
tocmai pentru a ramane ieftine! Referitor la iphone,functia HDR conteaza foarte mult.am vazut niste apusuri fotografiate cu el si se vede diferenta....nota 10 pt camera!

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca informatii nu ca si critica: HDR-ul are vreo 160 de ani si poate fi facut cu orice camera ce permite modificarea expunerii; cel mai usor pentru operator este daca respectiva camera permite bracketing la expunere (expuneri succesive cu diafragme si/sau timpi de expunere diferiti).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalinmacovei88, on 25th October 2011, 11:42, said:

Cand a aparut Sony-Ericsson K800 cu blitz (nu jeg de led) ca la aparate foto dedicate, autofocus, stabilizator de imagine....Apple nici nu stia ce e ala telefon mobil. Si nu era asa scump la vremea aia cum e Iphone la vremea asta. Ia intereseaza-te cand a bagat la iphone tehnologia 3G pt. apel video, undeva tarziu tare cand motorola, nokia, sony, erau pline de modele cu functia asta.

Si ce vrei sa zici cu asta?

Apple nu producea telefoane în perioada aia. Unde bați mai exact tu ?

#9
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Ce penale poze facea iPhone 2G si 3G... Inainte sa apara primul iPhone am avut un Sony-Ericsson K800i care facea niste poze extraordinare. Dar bineinteles ca au fost o gramada care laudau camera primului model de iPhone. :D

View Postmngx, on 25th October 2011, 11:42, said:

ps: mai am o nelamurire: am vazut ca apar modele de nokia, samsung (ieftine)...etc cu camera de 2 megapixeli. Intrebarea ar fi: de ce nu le pun camere de 8 sau cat are maxim firma respectiva ?
Camerele de 8-12 megapixeli se pun pe high-end-uri, care costa cat costa, si nu toata lumea are nevoie de un smartphone high-end.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMUR_I0NUT, on 25th October 2011, 15:00, said:

Ce penale poze facea iPhone 2G si 3G... Inainte sa apara primul iPhone am avut un Sony-Ericsson K800i care facea niste poze extraordinare. Dar bineinteles ca au fost o gramada care laudau camera primului model de iPhone. :D


Camerele de 8-12 megapixeli se pun pe high-end-uri, care costa cat costa, si nu toata lumea are nevoie de un smartphone high-end.

De Samsung nu zici nimic ?  :lol:

#11
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
e interesanta evolutia pentru ca sunt putine modelele. doar o curiozitate, nimic mai mult.

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
O filmare full HD are 2 megapixeli pe frame. Tot din 2 megapixeli, scoti linistit printuri de 15 centimetri. Cati au facut postere de 40 de centimetri si peste din pozele facute cu telefonul?

#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
nu-i nimic interesant in a evolua de la o performanta absolut sub orice asteptari (asa cum a si fost criticata camera de la primul iphone) la ceva peste medie.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu mai criticati atita saracu primu iphone. primu iphone de la apple a creat o isterie generalizata si a schimbat lumea telefoanelor. primu telefon de la samsung sau htc sau nokia nici dracu nu stie care a fost

si daca n-ar fi o gramada de imberbi penibili pe forumul asta, poate ca s-ar sti ca orice proiect are anumite prioritati. la "primul iphone" printre ele pur si simplu nu s-a aflat 3G sau mega super camera. unii care n-au bani nici sa treaca strada ar zice ca de prosti ce erau aia de la apple, da adevarul este ca nu degeaba unii sint ceo si unii pubipla verde pe softpedia :lol:

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ca nu a fost camera la prioritati pentru primul iPhone, nu a fost NIMIC tehnic prioritate. Display sub ce era "tare" de destui ani, nu aveau nici o aplicatie (nu ca nu ar fi existat ci nu erau initial suportate nici un fel de aplicatii decit cele incluse), bluetooth cu doua profile din douazeci, nu GPS, nu MMS, nu video, nu 3G, nu multitasking plus o tona de alte chestii "pe dos" sau proprietare apple (conectorul de alimentare/date, nu slot microsd, nu acces la baterie), nu copy/paste (si cine stie cite alte chestii mai mari sau mai mici de care am uitat).
Oricum, bravo lor ca l-au vindut si acum daca nu ma insel au mai multi bani ca trezoreria US...

#16
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Nu cred ca aveau un grafic aia de la Apple cand au conceput iPhone-ul si cu siguranta iPhone nu ar fi avut un succes atat de mare daca nu ar fi fost Cydia si dezvoltatorii de programe alternative, loc din care inginerii de la Apple s-au inspirat cu mult talent.  
Chiar cand a iesit primul iPhone, era un telefon extrem de tampit, caruia ii lipseau enorm de multe functii de baza. Eu unul am regretat imediat ce mi-am luat primul iPhone si asta pana a aparut Cydia care mi-a dat "voie" sa pun soft, fisiere, dictionar, functii noi pe telefon.
Bref... intorcandu-ne On-topic, cam care este scopul topicului ca eu nu am inteles? Sa ne luam iPhone4 s ca acum calitatea este acceptabila?

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Rolul topicului e simplu, nu dati banii pe prosti luati DSLR la copii :)

Pe bune acum, pe unele situri 4S se da si cu 4000 de lei, la banii aia iti ieu un GS2 si un aparat foto decent la care nu trebuie sa fie impermanenta zi.

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Corect, dar sa fim seriosi, nu confundam DSLR cu nici un telefon...

Desi am prin casa 2 DSLR-uri, realitatea imi dovedeste ca zilnic fac poze si filmari copiilor (eu si sotia) cu "ifoanele".
Sunt la indemana, usor de utilizat si usor de trimis poze celor dragi.

De cand cu facetime am renuntat si la Skype pt a vorbi cu sotia cand suntem departe unul de altul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate