Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum a evoluat camera iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Si atunci de ce goana asta dupa megapixeli? Cati isi dau seama ca daca ar fi mai putini, ar putea fi facuti mai mari si ar scoate imagini mai bune?

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 miromulus, on 25th October 2011, 21:49, said:

Si atunci de ce goana asta dupa megapixeli? Cati isi dau seama ca daca ar fi mai putini, ar putea fi facuti mai mari si ar scoate imagini mai bune?

Ce vrei să spui aici ...

#21
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Banuiam ca m-am grabit si am lasat explicatia prea laconica. Cu cat ai un fotosit mai mare, cu atat cade mai multa lumina pe el iar calitatea imaginii creste (culori, contraste, mai putin zgomot, samd). Cu cat aglomerezi mai multi, esti obligat sa-i faci mai mici. Daca folosesti un telefon doar la trimis imagini online sau printuri mici (20 de centimetri), iti ajung 2-3 megapixeli. Si, daca nu incerci sa faci din asta doar o arma de marketing, concluzia logica e ca o camera de telefon nu ar trebui sa treaca de 3-5 megapixeli.

p.s 3 megapixeli ar insemna o imagine de forma 2000x1500px, intr-un format 4:3. Arhisuficienta pentru orice monitor sau print la 150 dpi de vreo 13cm (20 cm la 100 dpi)

Edited by miromulus, 25 October 2011 - 21:29.


#22
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 MembruAnonim, on 25th October 2011, 15:20, said:

De Samsung nu zici nimic ?  :lol:
Hai sa zic si de Samsung: in Octombrie 2006 aveam Samsung D900 care tin sa-ti spun ca ii da clasa la poze si 3GS-ului, din ce pozitie vrei. ;)
Pe urma, in Iunie 2007, am renuntat la D900 (desi intre timp imi mai luasem un slider Samsung, cu camera de doar 2 Mpx, dar nu mai tin minte modelul) in favoarea lui U600 care, la vremea lui, era cel mai subtire telefon din lume si care, la fel, face poze de N ori mai bune decat 3GS-ul aparut in 2009. ;)
Astea, pana ca primul iPhone sa apara pe piata macar in SUA.

Vrei sa continui? :rolleyes:

#23
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
iPhone-ul a fost o isterie doar pe hartie si pe bloguri pana cand au deschis sistemul pentru aplicatii 3rd party (care btw NU a facut parte din viziunea originala a lui Steve, cat a fost el de geniu) - ceea ce arata puterea crowdsourcing-ului (chiar daca e limitata mult la ecosistemul Apple) - din care Apple s-a "inspirat" masiv ulterior in imbunatatirea propriului sistem de operare (pana si Steve a zis cand era tanar ca "great artists steal"...).

sunt convins ca la orice proiect exista prioritati si ca la primul iPhone camera foto nu a fost... sa insemne oare ca daca acum a devenit foarte performanta au ramas cam fara alte prioritati...?

#24
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Camera aia foto de pe 4s e de fapt o vrajeala cu care sunt aburiti copiii.Punct.

#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ce-mi plac oamenii cu pareri categorice da' neargumentate.
E fain asa sa traiesti stiind ca esti detinatorul adevarului absolut?

#26
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 glumetu, on 26th October 2011, 10:26, said:

iPhone-ul a fost o isterie doar pe hartie si pe bloguri pana cand au deschis sistemul pentru aplicatii 3rd party (care btw NU a facut parte din viziunea originala a lui Steve, cat a fost el de geniu) - ceea ce arata puterea crowdsourcing-ului (chiar daca e limitata mult la ecosistemul Apple) - din care Apple s-a "inspirat" masiv ulterior in imbunatatirea propriului sistem de operare (pana si Steve a zis cand era tanar ca "great artists steal"...).

eu unul zic ca si unlock-ul si ecosistemul underground au facut parte.

si de asemenea zic ca discutiile care sunt atit de larg offtopic pot fi purtate in topicele dedicate, cum ar fi

Alternative la iPhone
Mobile OS battle

Topic de "eu am asta si v-am spart" nu avem inca, dar putem face.

Edited by Centris, 27 October 2011 - 11:10.


#27
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Centris, on 27th October 2011, 12:02, said:

eu unul zic ca si unlock-ul si ecosistemul underground au facut parte.
nu, SJ s-a impotrivit initial conceptului de appstore, pe care il vedea ca o diluare a focusului si ca o extindere intr-o arie in care Apple nu avea competente prea bune. A fost convins de Levinson (membru al boardului) sa faca acest pas.

Citeste biografia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate