Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Semnal nedorit in boxe (radio)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
CS-LAND

CS-LAND

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2005
Am niste boxe Schockwave 2.1 si receptionez tot timpul un semal radio in ele...Adica aud nu stiu ce post de radio prin ele...Si este FOARTE enervant. Se aude mai tare sau mai incet, in fucntie de cum misc firul...mai la dreapta se aude mai tare, mai in jos se aude mai incet...etc

Deci problema e la ele, nu vine din PC, pt ca am scos cablu din PC si tot se aude...deasemenea am pus boxele si pe mute si la fel...se aude. Doar cand e power off, atunci logik, nu se mai aude nimik...nici semnalu asta...

Intrebarea mea este...din ce cauza se intampla asta? Si cum pot sa repar chestia asta...o solutie...orice

ps: uneori dak infasor cablurile de la boxe pe cablu de la monitor aproape ca nu se mai aude delok semnalu ala radio...

So..Any ideas?

#2
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Problema ta este foarte simpla. Cablul care pleaca de la boxe spre calculatorul tau este mai mult ca sigur intrerupt in unele zone sau ai un contact imperfect la mufa din spate de la pc. Schimba cablul acela cu tot cu mufa si o sa se remedieze situatia mai mult ca sigur. Ciao.

Edited by apollo_expert, 03 October 2005 - 17:36.


#3
Dracula

Dracula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.10.2003
http://www.labtec.co...1,contentid=347
http://www.audioholi...letproofing.php

Pe scurt - incearca alte cabluri, sau inceraca sa le scurtezi pe cele pe care le ai (fa-le colac, macar, si vezi ce se intimpla dace izolezi colacul cu diferite materiale)... Lungimea cablurilor, din intimplare, coincide cu o anumita frecventa radio, de-aia prinzi postul respectiv.

#4
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Inseamna ca nu sunt ecranate deloc. Dupa cum se spune: "cat dai atat face". Deci e posibil sa fie si posibilitatea asta care mi-a scapat. Cred ca daca se schimba cablul , se rezolva si problema.  ;)

#5
CS-LAND

CS-LAND

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2005

apollo_expert, on Oct 3 2005, 17:56, said:

Inseamna ca nu sunt ecranate deloc. Dupa cum se spune: "cat dai atat face". Deci e posibil sa fie si posibilitatea asta care mi-a scapat. Cred ca daca se schimba cablul , se rezolva si problema.  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Va multumesc pt raspunsuri, dar imi puteti spune si unde m-as putea duce pentru a-mi schimba cablurile?

#6
jogzony_b

jogzony_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.04.2009
pai cablu gasesti mai peste tot adica la magazine dinastea care au piese electronice chesti dinastea si daca te duci ceri un cablu cu tot cu mufa ca sa faci o treba calumea si de montat e simplu : desfaci  boxele si cu un pistol de lipit le dezlipesti pe cele veki (trebuie sa tii minte de unde leai dezlipit ) si dupa aceea le lipesti pe cele noi (stiind de unde le-ai dezlipit pe cele vechi asa le pui si pe cele noi) si gata

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006
Facem pariu că din 2005 și până acum a rezolvat într-un fel?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate