Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Candidoza bucala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
De 2 luni am observat ca am ceva pe limba, doctorul de familie a spus ca e candidoza bucala, iar de cand am luat un tratament cu antiseptic si nizoral pastile a inceput sa ma cam doara mai des.

Am vazut pe multe siteuri ca se foloseste propolis, si as vrea sa stiu daca tinctura de propolis e si ea buna pentru tratarea candidozei bucale, contine alcool si din cate stiu nu am voie alcool.

Pot consuma paine neagra macar? sau integrala?:( e greu fara paine

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Ce mare alcool la 30 picaturi  ?!

Folosesti de cateva ori pe zi tinctura, te asezi pe pat sau din picioare dai capul pe spate, picuri pe limba si in

cavitatea bucala, inchizi gura si amesteci cu saliva si tii cateva momente apoi inghiti.

Nu are efecte adverse cum au antibioticele, doar ca ustura putin dar te obisnuiesti.

Este buna si la afte.

Sanatate.

Edited by crisstonne, 22 October 2011 - 21:35.


#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 dfani511, on 22nd October 2011, 22:18, said:

De 2 luni am observat ca am ceva pe limba, doctorul de familie a spus ca e candidoza bucala, iar de cand am luat un tratament cu antiseptic si nizoral pastile a inceput sa ma cam doara mai des.

Am vazut pe multe siteuri ca se foloseste propolis, si as vrea sa stiu daca tinctura de propolis e si ea buna pentru tratarea candidozei bucale, contine alcool si din cate stiu nu am voie alcool.

Pot consuma paine neagra macar? sau integrala?:( e greu fara paine

analize ai facut? care din cele de mai jos au fost depistate?

Candida albicans
Candida tropicalis
Candida krusei
Candida parapsilosis  
Candida glabrata

in primul rand trebuie sa ridici imunitatea organizmului si apoi sa te gandesti la preparate. medicul de familie probabil ca ti-a prescris cele mai ieftine si mai proate medicamente. ca preparate in cazul tau ar fi bine mikostatin si diflucan(fluconazol).

#4
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
pai nu am facut analizele,am luat aseara putin in gura,si ma ustura limba si se vad urmele albe foarte bine.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001
Trece cu Nistatin, ia pastilele.
Vezi modul de adminsitrare la farmacie.

De obicei apare daca ai luat antibiotice...
Antibioticele se iau cu Nistatina.

#6
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 dfani511, on 22nd October 2011, 22:50, said:

pai nu am facut analizele,am luat aseara putin in gura,si ma ustura limba si se vad urmele albe foarte bine.

fara analize tratamentul ti-a fost dat de pe pereti? invata acele denumiri de te du la medic si intreaba pe care o ai.  eu des pun medicul de familie pe ganduri cand ma duc la ea si ii zic ca vreau sa fac anumite analize. de la inceput mai ma intreba de ce anume vreau dupa cateva discutii nu mai e nevoie.

#7
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Nistatim am luat la recomandarea unui ginecolog la care prietena mea a fost,am luat timp de 10 zile.

Am uitat sa intreb mierea de albine 100% natura este buna in cazul meu?
Am la sat stupina,mierea si propolisul nu ar fi o problema.Doar vroiam sa stiu ca sunt bune.

Am luat antibiotice acum 1 luna aproximativ,dar nu cred ca e de la ele ci de la prietena,doarece de 2 luni am asa ceva,la inceput,prin august-septembrie, am crezut ca ma musc noaptea in somn,dar devenea tot mai rau

Sa mai iau Nistatin?

Edited by dfani511, 22 October 2011 - 23:32.


#8
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
nimic?:((

#9
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 dfani511, on 23rd October 2011, 23:51, said:

nimic?:((

14 zile de nistatina. pe prospect este clar scris doza

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nistatina nu se absoarbe sistemic doar daca il tii local are efect plus ca e foarte slab multi fungi au devenit rezistenti, se recomanda Fluconazol (Flucovim sau Flucoric) de 50 mg 7-14 zile evident dupa ce te consulti cu medicul ORL.

#11
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007

 Remicade, on 24th October 2011, 12:31, said:

Nistatina nu se absoarbe sistemic doar daca il tii local are efect plus ca e foarte slab multi fungi au devenit rezistenti, se recomanda Fluconazol (Flucovim sau Flucoric) de 50 mg 7-14 zile evident dupa ce te consulti cu medicul ORL.
am sa ii cer la medicu de fam sa imi dea trimitere la un orl.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate