Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

...ajutati un admin ca nu se descurca

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ciprian776

ciprian776

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.04.2005
[COLOR=red][B]........ am o retea de de 80 de useri si cu 26 de sw in linie.........18 in stanga si 8 in dreapta. folosesc cablu utp si extern si intern.transferul de date in stanga mea a murit ,adica copii un film de la 7-lea sw in 30 de minute,nu mai zic de la al 18-lea
.pe cand din dreapta merge transferul cu 8-9mbs

....pana acum 3 saptamani a mers bine dar deodata a cazut ,am crezut ca au murit sw dar nu au nimic,porturile sunt bune
...as avea posibilitatea sa inpart cele 18 sw in doua...adica sa duc un cablu ftp de 300m rupt in doua(adica cu un sw intre ele)la al 10-lea sw din cele 18

   problema este ce sw sa pun la mine sa mearga pe 3 randuri a cate 10 sw fiecare fara sa cada...?
                                       dati-mi o ideee la bani putini....!!!! :inlove:

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
ce distante ai intre alea 18 switchuri?

#3
ciprian776

ciprian776

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.04.2005

add, on Oct 1 2005, 14:46, said:

ce distante ai intre alea 18 switchuri?

<{POST_SNAPBACK}>





....mici intre 30 si si 70 m :)

#4
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Oricum e kamikaze ce ai facut tu acolo..

la 18 switch-uri banda ultimului, se imparte in 100 Mbps / 18 adica 5,55 Mbps la un trafic maxim pe ele...


5,55 Mbps inseamna undeva pe la 600 kB/s.

Spor!

Dar continui sa cred ca ai o problema cu unul din swotch-rui care cel mai probabil ca nu duce decat 10 Mbps.

Rupe-le pe bucati si vezi unde e buba

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
completare la ce spune Ciprian aici

undeva la al zecelea swich mai exista si o antena multidirectionala wir. la care este alocat un user care are vedere directa (nu mai mult de 150 ml), fara obstacole pe traseu. nu se poate folosi reteaua absolut deloc, adica nu se poate reusi transferul unui fisier complet, deoarece nu se transmit toate pachetele, implicit nu poti folosi aplicatia

laurentiu daca tot esti din galati ca si noi, poate ne intalnim undeva la o bere sa facem o discutie pe marginea acestor probleme, ne-ar onora prezenta ta.

#6
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Cu multa placere, chiar si pentru un suc...

Putem discuta legat de problema asta.  B)

#7
ciprian776

ciprian776

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.04.2005
.....recunosc ca este ceva de genul (kamikaze),dar astea au fost posibilitatile,stii ""banii","oamenii rai de la ultimul etaj" si mai sunt o gramada de alte piedici.
...am atasat o "schema" a retelei in speranta sa obtin o idee cat de cat buna de la voi.
  Adica as vrea sa pun 150 m de ftp de la mine la sw 13, si inca 150m de ftp de la sw 13 la sw 6,si astfel rup magistrala in 2
.....in cazul asta o sa am 3 magistrale 2 in stanga mea si una in dreapta ,mai repet odata ce switch sa pun la mine sa poata duce 3 magistrale cu transferuri bune, adica ce sa-mi cumpar la bani putini ???????????
...astept sfaturi !!!!

Attached Files



#8
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Nu mi-ai spus ce intelegi prin "magistrale".... UTP? fiber?

Pai un NETGEAR pe GIGABIT, cu cablare pe gigabit, te-ar putea duce usor...


Da-mi detalii si discutam mai concret.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
reteaua asta a crescut in doua luni de la 20 de useri la 80 asa ca nu prea am avut timp de chestii bine gandite asta pentru ca exista concurenta deosebit de mare in zona, unde mai pui ca omul a trebuit sa isi faca si firma tot in aceasta perioada deoarece rechinii au trimis politia la el la usa. Asa ca fiti binevoitori si intelegeti ca nu exista in retea decat UTP, si sw 10/100. ceea ce a facut Ciprian bine este ca a cumparat un calculator foarte bun pentru  server (P5 2,66 ...), iar o investitie pe termen scurt... uite asa se duc banii.

Se chinuie omul cu Astralul pentru fibra, nu vor sa monteze nici in ruptul capului din diferite motive. Cica nu au curent sa alinenteze acel dispozitiv de pe stalp de la care ar putea fi racordat, asta cu toate ca fibra trece prin fata blocului lui adica 4 metri de bloc. A vorbit omul la asociatie lumea e de acord sa puna obiectul la parter in uscatorul blocului, dar acum nu se poate redacta contractul, deja sunt doua saptamani de cand au zis ca rezolva.
Asta tot de la rechinii astia mari vine, credem noi, altfel ce interes ar avea sa nu monteze unui client bun platnic, fibra optica pe banii acestuia

Edited by floraur, 02 October 2005 - 23:04.


#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
pai atunci sa ne vedem urmatoarea sambata sau duminica daca e bine pentru tine ca atunci suntem toti liberi

vb pe PM

#11
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Ti-am trimis PM...

O scoatem noi la capat intr-un fel sau altul..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate