Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

(buntzi) casa lui buntzi

- - - - -
  • Please log in to reply
1126 replies to this topic

#991
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Am întrebat, și cică mai vine niște pământ, dar numai vreo 15cm așa, și nu peste tot. Oricum, la vecinul nu e toată curtea așa, sunt doar platforme.
Mulțam frumos de liniștire, la stradă e ok.

#992
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Ce se mai întâmplă? Nu foarte multe totuși.
Crește gardul, și încep să răsară și ușile pe dinăuntru. Cam așa:
Attached File  IMG_2635.JPG   241.98K   154 downloads Attached File  IMG_2645.JPG   194.19K   154 downloads Attached File  IMG_2647.JPG   193.01K   188 downloads
Attached File  IMG_2644.JPG   93.83K   187 downloads

#993
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Basically the same thing: gardu' și ușile.
Attached File  IMG_2647_13.jpg   171.08K   198 downloads Attached File  IMG_2647_10.jpg   55.01K   193 downloads
Scuze pentru dimensiunile pozelor, îs făcute de senioru' și le-am înjumătățit eu.

Edited by buntzi, 26 July 2013 - 07:01.


#994
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
de cat e caramida aia de-o pui in gard? merci! :)

#995
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Cred că e de-aia de 11.5 de care s-a folosit și la ceva compartimentări interioare (pereții dintre dressinguri și dormitor, gen). Dacă aflu detalii mai zic.

#996
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Între timp gardul s-a cam gărduit, s-a cam terminat și  în curte cu scosul cioatelor și al radăcinilor (cică a ramas undeva un pui de salcâm, le-a fost milă să-l omoare. Eu zic că foarte bine au făcut, și eu am oroare de omorât pomi dacă se poate altfel). Pentru partea din spate trebuie adus pământ de grădină, că ce e acolo nu e potrivit.
Attached File  IMG_2684.JPG   243.98K   155 downloads Attached File  IMG_2703.JPG   254.19K   164 downloads Attached File  New folder 3 019.jpg   278.9K   157 downloads
Înăuntru, s-a luat/comandat gresia și faianța pentru băi, s-a dat comanda pentru panourile dușurilor și sanitare (bude, chiuvete), s-a dat comanda și pentru parchet. Luni așteptăm să vină să instaleze contorul de gaze și țevile finale la centrală și spre plită în bucătărie. Pe săptămâna viitoare or să revină și cei cu instalațiile de apă ca să monteze caloriferele și să stabilească pozițiile finale ale scurgerilor de la dușuri (ca să se poată apuca ceilalți de construit mini-cădițele).
Tot pe săptămâna viitoare mai trebuie luate și toate electricele (disjunctoare plus aparatura finală) și probabil tabloul exterior din care se va alimenta priza pentru grădină și iluminatul exterior. Tot la electrice mai e de rezolvat și cu circuitele din pod (unul de prize și unul de iluminat), dar acolo instalația o fac aparentă că n-are sens să sape degeaba prin pereți.
Dacă toate lucrurile merg conform așteptărilor, poate în noiembrie ne mutăm.
Hai cu SPor!

#997
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Deci cuiul lui Pepelea: ușa glisantă dintre living și hol. Îmi roade ficații, îmi distruge wa-ul și în general nu găsesc o soluție. Practic, îmi trebuie un sistem cu două uși paralele, amândouă să se ducă în aceeași direcție.
Sistemele clasice pe aluminiu fără rupere termică au dezavantajul major că au nevoie de cadru complet și prindere în podea. CUm eu am niște țevi de la încălzire p-acolo, nu vreau sa dau găuri. Apoi, n-am văzut sistem de sincronizare a ușilor pe la tovarășii ăștia. La PVC, sistemele par greoaie și butucănoase, și nu am văzut descrieri pentru șine paralele. Poate le-am ratat, totuși.
Am tocit google deja, sistemul care în teorie e ok ar fi cel de la Eclisse, dar 1550€ (plus tva) nu dau pe chestiunea asta.
Dacă aveți ceva idei și sfaturi, nu vă sfiiți.

#998
sethcris

sethcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.11.2012

View Postbuntzi, on 24 iulie 2013 - 02:48, said:

Ce se mai întâmplă? Nu foarte multe totuși.
Crește gardul, și încep să răsară și ușile pe dinăuntru. Cam așa:
Attachment IMG_2635.JPG Attachment IMG_2645.JPG Attachment IMG_2647.JPG
Attachment IMG_2644.JPG

Intrebai de imposibil, si am avut rabdare sa imi arunc un ochi pe lucrare.
Cel mai simplu exemplu e gardul care iti trebuia cofrat si armat cel tarziu dupa ce ai turnat placa peste parter. Intotdeauna in cifa raman 05-1-1.5 mc pe care ii poti pune la centura de gard sau stalp. In felul asta econimiseai timp, bani si aveai un material compact, malaxat de cifa si pe reteta de statie. De ce dupa nivelul 1? Pentru ca iti poti calcula usor materialele de fier beton din capetele de bare ramase de la stalpii casei.

View Postbuntzi, on 28 aprilie 2013 - 04:17, said:

Nu s-a întâmplat mare lucru în plus.
S-a pus niște vată cu folie sub acoperiș, instalațiile sanitare sunt aproape gata (apă rece, ACM, canalizări), s-au instalat și unitățile de AC cu traseele lor cu tot, s-au mai instalat și caroiajele pentru plafoane (la etaj, la parter parcă încă se lucrează).
Attachment IMG_2377.JPG Attachment IMG_2383.JPG Attachment IMG_2384.JPG Attachment IMG_2385.JPG Attachment IMG_2387.JPG
Instalația electrică trenează și pare a fi bottleneck la momentul ăsta.
Ah, și am pus și ușa spre terasă.

Dupa forma si amplasare s-a spart tencuiala pentru instalatiile de ac si apa. A costat bani si timp mesterul care a spart acolo tencuiala nu?
Era oare la fel de scump si costisitor de lipit cu un tub de spuma o oprire din resturi placi de polistiren pe traseele de instalatii? Cat dura dupa tencuire scoaterea polistirenului ?

#999
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Eu nu numai că nu am timp să le dau directive tuturor, dar nici măcar nu sunt în țară prea des. În plus, ce beton a rămas a fost mereu folosit în diverse locuri. Gardul a avut și o porțiune în spate, nu numai ce ai văzut pe ultima pagină. Nu am avut nici un pic de beton rămas "de nebun" prin curte. În plus, gardul din față stătea pe locul unui perete de care se folosea vecinul. Nu mi-au ramas nici un fel de capete de la prelucrarea fierului, pentru că fierul a fost cumpărat gata fasonat. Ziceai că ai citit? Probabil în altă parte...
Pentru instalația de apă nu s-a spart tencuiala, a rămas netencuită zona respectivă până la finalizarea țevăriei. Pentru instalațiile de climă, da, s-a spart.
Nu mi s-a facturat la metru liniar de spart peretele, a intrat la "facem cum trebuie să iasă bine" combinat cu "sigur că le montăm ascuns, doar n-o să facem improvizație la casă nouă".
Mai caută, că poate mai găsești pretexte să-ți justifici atitudinea. Mai sunt și alte considerente în viață decât să economisești 50RON la o lucrare de 200000.

Între timp, se montează faianța și gresia prin băi, și s-a montat parchetul în jumate de pod. Nu trageți, nu a fost ideea mea, dar nu mi s-a părut foarte rea. Inițial am vrut să dau cu vopsea epoxi pe podeaua din pod, dar ne-am răzgândit pe parcurs.
Attached File  IMG_2770.JPG   112.76K   182 downloads Attached File  IMG_2771.JPG   107.65K   185 downloads

#1000
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Adica ala e podul????

#1001
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Da, ăsta e podul. Bine, o parte din el. Mai e o bucată aproximativ la fel de mare dincolo de peretele din mijloc, dar acolo nu e gata decât pe jumătate. Cam așa, adică:
Attached File  IMG_2773.JPG   100.85K   144 downloads

Edited by buntzi, 11 September 2013 - 06:25.


#1002
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Și cam gata cu podul, tot cam gata și cu fliso-gresiile în băi, se montează pe poziție caloriferele.
E o chestie cu susu-n jos, că acum când văd cât de mișto (IMHO) a ieșit în pod, o să le zic să dea cu ceva chit și să vopsească stâlpișorii ăia, că arată nașparliu rău Posted Image
Attached File  IMG_2784.JPG   143.21K   144 downloads Attached File  IMG_2785.JPG   131.06K   150 downloads
Attached File  IMG_2786.JPG   140.6K   171 downloads Attached File  IMG_2787.JPG   148.72K   168 downloads

#1003
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Maestre, ai facut "za mazar end za fazar of za poduri". Stalpii i-ai putea imbraca in niste scandura trasa frumos si data cu un bait.
La cum arata podul, abia astept sa vad restul.

#1004
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Posted Image  hdi san.
Meh, mă gândeam doar să-i vopsesc, că doar e pod, dă-l spanacilor.
Nu știu daca restul o să fie la fel, că nu sunt designer de interioare. Ne chinuim și noi să ne inspirăm de colo colo, și sperăm să iasă ceva plăcut ochiului.

#1005
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Made in Romania. Au venit panourile de duș. Doar că în loc de 3 uși și 3 panouri fixe, au venit 6 uși (de dimensiuni diferite). Cineva a încurcat niște coduri în comandă.
Baia de jos e aproape gata (lipsesc panourile de duș), în cele de la etaj încă nu se poate lucra că s-a turnat șapa autonivelantă.
Attached File  IMG_2797.JPG   107.94K   211 downloads
S-a cam rezolvat și cu zidulețul de la scară (unde o să fie ceva gen cămăruță)
Attached File  IMG_2746.JPG   44K   209 downloads

#1006
marian26

marian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2006
Ce latime au treptele?

Edited by marian26, 15 September 2013 - 10:44.


#1007
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Treptele sunt late de 90 cm, și era un spațiu de 10cm între rampe.

#1008
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Am pardosit și holul împreună cu spațiul tenhic.
Așteptăm cu interes năzdrăvănia aia de ușă glisantă între hol și living.
Attached File  IMG_2831.JPG   111.04K   133 downloads Attached File  IMG_2832.JPG   103.13K   134 downloads

Edited by buntzi, 19 September 2013 - 03:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate