Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

dar cu 100000 de euro ce afacere poti face?

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006

View Postnuda, on 24th October 2011, 14:08, said:

sala n-am cum ca nu-mi ajung si pentru teren si pentru sala. pot doar sa-mi iau saltele si sa inchiriez undeva. dar asta nu inseamna o afacere propriu zis pentru asta e nevoie de mult mai putini bani. pe mine ma intereseaza o afacere de 50000... :rolleyes:

iti propun eu o afacere de 10,000.
contacteaza-ma pe privat sa vorbim

#56
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008

View Postnuda, on 24th October 2011, 15:02, said:

eu m-am gandit la un alt fel de afacere. poate ca nici nu e o afacere...ma gandeam sa propun crearea unei comunitati mai speciale. va mai amintiti ideea mea cu coliba ecologica? ce-ar fi daca ne-am strange mai multi si am crea o astfel de comunitate? cumparam un teren mare si construim acolo un sat. avantajul ar fi ca unde-s mai multi e mult mai usor. care ar trebui sa fie conditiile esentiale ale succesului intr-o astfel de intreprindere?

incep eu :

- persoana respectiva trebuie sa-si asume un trai modest, auster. comuniunea cu natura e antagonica cu "nivelul de trai" mult trambitat in lumea noastra. deci nu confortul exterior trebuie sa primeze ci acela interior. persoanele respective trebuie deci sa fie oameni puternici care-si pot gasi confortul in cat mai putine lucruri exterioare. avantajul? ruperea de sistemul de care toti depindem. sau, ma rog, daca nu ruperea totala, ceea ce nu cred ca e posibil, macar o dependenta minima. cica UE finanteaza casele eco si in general toate chestiile eco. ma intreb daca dobitocii astia ar fi in stare sa finanteze ruperea oamenilor de propriul lor sistem. :rolleyes: nu prea cred :lol:

Ideea asta au avut-o si niste rusi . Vezi un google era o stire cu ei acu cateva luni. Poate unii chiar vor sa plateasca pentru asa ceva cateva luni pe an.

LE: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aJPht99H3xA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ligla, 24 October 2011 - 16:19.


#57
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postmrcalex, on 24th October 2011, 16:30, said:

iti propun eu o afacere de 10,000.
contacteaza-ma pe privat sa vorbim

toata lumea cica sa contactez pe privat...au mai fost vreo trei inaintea ta care au abordat aceeasi tactica. pai intrebarea logica e de ce nu ma contactati voi pe privat daca aveti ceva de oferit?

#58
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
in general afacerile astea pe privat constau in a le da unora niste bani pe niste promisiuni.
desigur, nu vor fi facute publice pentru ca ti-ar zice altii ca e teapa.

#59
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006

View Postonlyone, on 24th October 2011, 18:14, said:

in general afacerile astea pe privat constau in a le da unora niste bani pe niste promisiuni.
desigur, nu vor fi facute publice pentru ca ti-ar zice altii ca e teapa.

esti prea destept, sincer :))

#60
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postligla, on 24th October 2011, 17:18, said:

Ideea asta au avut-o si niste rusi . Vezi un google era o stire cu ei acu cateva luni. Poate unii chiar vor sa plateasca pentru asa ceva cateva luni pe an.

LE: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aJPht99H3xA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

misto reportajul. da, la asa ceva ma gandeam si eu dar poate mai soft. nu stiu daca as rezista intr-un mediu extrem ca cel din reportaj, poate doar daca as fi initiata de altcineva, daca as intra deja intr-o comunitate de acest gen...eu aveam in gand o rupere majora, macar in prima faza, de conditionarile esentiale ale acestui sistem: apa, gaze, energie electrica, mancare. nu as renunta , spre exemplu, la tehnologie. un tractor e foarte util pe un teren de dimensiuni mari. produsele noastre vor trebui sa suplineasca si consumul comunitatii si energia venita din afara ( motorina, uneltele, etc). dar in principal e vorba de taierea drastica a confortului asa cum este el perceput in lumea " civilizata" si incercarea de a deveni independenti intr-o masura mai mare.

#61
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
vrei sa renunti la apa? nu te spala vreo saptamana si vezi cam cum te simti.
la gaze? stai in frig si vezi cum iti e.
la energie electrica? si asta se poate simula foarte usor, nu mai aprinde lumina cand ajungi acasa, nici televizorul, cumpar o lampa cu gaz. dar cum poti sa folosesti tehnologia fara curent electric? asta nu am inteles.
ca presupun ca prin tehnlogie intelegi un laptop, o masina de spalat, un telefon mobil..

#62
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postonlyone, on 24th October 2011, 19:10, said:

vrei sa renunti la apa? nu te spala vreo saptamana si vezi cam cum te simti.
la gaze? stai in frig si vezi cum iti e.
la energie electrica? si asta se poate simula foarte usor, nu mai aprinde lumina cand ajungi acasa, nici televizorul, cumpar o lampa cu gaz. dar cum poti sa folosesti tehnologia fara curent electric? asta nu am inteles.
ca presupun ca prin tehnlogie intelegi un laptop, o masina de spalat, un telefon mobil..

apa pot sa iau de la 200 de metri de sub pamant. datorita presiunii nu mai e nevoie de pompa pentru a o scoate. iese singura...ca sa vezi dracie...

gazele pot fi inlocuite cu lemne. daca iti faci o coliba n-ai nevoie de prea multe mai ales daca o izolezi cum trebuie

un panou solar iti da energie pentru cateva becuri. e suficient! chiar si pt un laptop. pt masina de spalat nu...mars la spalat, puturosule :lol: !

#63
ligla

ligla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 05.06.2008
exagerezi cu cei 200m plus ca apa nu iese singura. Solutii sunt, e adevarat. o oaie, niste seu, ai si lumina noaptea :D. De fapt tu vrei un mix de salbaticie si tehnologie.
Personal nu cred ca e buna calea de mijloc, dar nu sunt banii mei. :D

#64
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postligla, on 24th October 2011, 19:46, said:

exagerezi cu cei 200m plus ca apa nu iese singura. Solutii sunt, e adevarat. o oaie, niste seu, ai si lumina noaptea :D. De fapt tu vrei un mix de salbaticie si tehnologie.
Personal nu cred ca e buna calea de mijloc, dar nu sunt banii mei. :D

de la 200 metri  si la o anumit diametru al putului apa iese singura. mai intereseaza-te!

#65
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Postnuda, on 24th October 2011, 22:13, said:

draga bade NUda, fa-ti coliba prin vreo zona cu rumegus mult, aduna-l si apuca-te de facut peleti. iti trebuie vreo 25 000
Eu o sa cumpar in urmatorii cativa ani cate cinci tone de peleti pe sezon de la tine. ( da numa daca-mi faci un pret bun)Asa, ca-mi esti simpatic a .

ps. da iti mai dau un sfat.

sa te gandesti putin si la postul asta.

View Postoppressor, on 16th October 2011, 15:52, said:

ai mai administrat pana acuma vreo afacere ? daca nu, atunci pastreaza-ti casa si nu te arunca cu capul inainte. O sa-ti para rau dupa banii pe care i-ai pierdut.

L-ai vazut tu vreodata pe Patriciu cerand idei de afaceri pe forum? Nu. Toti cei care conduc afaceri de succes o fac pt. ca au un cap pe umeri si nu au nevoie de sfaturi de pe forumuri. Continua tu sa iei sfaturi de afaceri de pe forumuri si o sa pierzi si casa si banii.

Edited by Stokkolm, 24 October 2011 - 21:59.


#66
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View Postnuda, on 16th October 2011, 13:12, said:

ma gandeam sa-mi vand casa si sa incep o afacere. ce-mi recomandati? :rolleyes:

iti deschizi cafenea in Dorobanti de vreo 70 de mii, iar cu restul te tunezi profesional: sani obraznici, fund turbat, dinti de potelan, buze carnoase etc. daca nu merge afacerea tot te lipesti de un "om de afaceri" strain sau autohton  :inlove:

#67
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postr@zvan, on 24th October 2011, 23:10, said:

iti deschizi cafenea in Dorobanti de vreo 70 de mii, iar cu restul te tunezi profesional: sani obraznici, fund turbat, dinti de potelan, buze carnoase etc. daca nu merge afacerea tot te lipesti de un "om de afaceri" strain sau autohton  :inlove:

nu agreez pitzipoanca de dorobanti...

Quote

draga bade NUda, fa-ti coliba prin vreo zona cu rumegus mult, aduna-l si apuca-te de facut peleti. iti trebuie vreo 25 000
Eu o sa cumpar in urmatorii cativa ani cate cinci tone de peleti pe sezon de la tine. ( da numa daca-mi faci un pret bun)Asa, ca-mi esti simpatic a .

ps. da iti mai dau un sfat.

sa te gandesti putin si la postul asta.


zise omu' care aduce ploaia...pardon...afaceri cu popi...

Edited by nuda, 24 October 2011 - 22:27.


#68
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postnuda, on 24th October 2011, 19:28, said:

apa pot sa iau de la 200 de metri de sub pamant. datorita presiunii nu mai e nevoie de pompa pentru a o scoate. iese singura...ca sa vezi dracie...
gazele pot fi inlocuite cu lemne. daca iti faci o coliba n-ai nevoie de prea multe mai ales daca o izolezi cum trebuie
un panou solar iti da energie pentru cateva becuri. e suficient! chiar si pt un laptop. pt masina de spalat nu...mars la spalat, puturosule :lol: !
Pentru asta intra mai bine pe casa mea/casa verde si-l gasesti acolo pe blimpyway, stie o gramada.

Edited by e_bulu, 25 October 2011 - 02:54.


#69
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Postnuda, on 24th October 2011, 23:26, said:

zise omu' care aduce ploaia...pardon...afaceri cu popi...
pai popii, unii dintre ei, stiu sa faca afaceri.

chestia cu peletii era serioasa. E verde si de viitor. Resursa reprezinta aproape tot ce poti numi biomasa. Daca iti place viata eco, ti se potriveste ca o manusa. Cu cat mai multi producatori cu atat mai bine.
deocamdata, sper sa nu am o intuitie proasta, presupun ca investitia intr-o astfel de afacere, mica pentru inceput, e aproape echivalentul cu a cumpara terenuri in anii 90 si a le vinde in 2005-2007.
eu singur cunosc personal vreo 12-13 utilizatori de centrale pe peleti care, in fiecare an, la fel cum altii cumpara lemne de foc, cumpara, fiecare, aprox 5 t de peleti. daca vinzi tona la un pret intre 135 si 150 de euro, faci si tu o socoteala.
In marile magazine o tona de peleti ajunge pe la 1000 de lei . Sigur, doar cine nu are incotro, cumpara de acolo.

e o afacere la care ma gandesc sa o incerc in urmatorii 2-3 ani, cu ceva mai multi bani, dar cum tu stii ca eu is om cumsecade ;), ti-am impartasit-o si tie sau altora. Sunt un utilizator de centrala pe peleti si stiu cum sta treaba .

Ps. fie si sa-mi fac peletii singur, cu o investitie minima , si tot are sens.

Edited by Stokkolm, 25 October 2011 - 12:08.


#70
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Daca nu ai mai administrat o afacere pana acum si nici nu esti supercalificata intr-un domeniu de nisa (de ex traducator japoneza sau similar), riscul de a arunca banii pe fereastra este imens.

Suma pe care o poti avea poate diferi de planurile initiale (ca sa vinzi un imobil in zilele astea, trebuie sa fii de acord cu un pret mult mai mic decat evaluarea initiala) dar este rezonabila pentru o afacere in franciza. Adica iei brandul, know-how-ul, reteta afacerii de la cineva si platesti o redeventa. Succesul nu e garantat, dar eviti multi pasi gresiti pe care ii poti face daca te arunci orbeste in ceva ce nu stii cu ce se mananca.

http://www.francize.com.ro/
http://www.franciza.ro/
http://www.fbb.ro/
http://www.francize.net/

Astea sunt doar cateva site-uri cu francize disponibile in Ro. Arunca o privire peste profilul lor, sumele initiale, redevente... vezi care iti face cu ochiul. E foarte important sa iti placa afacerea pe care o faci, daca o faci numai pentru bani nu vei reusi.

Uite un exemplu: franciza Sixt Rent a Car, investitie 30.000 EUR, taxa 6.500, redeventa 5.75%.
Alt exemplu: Cafenea Julius Meinl, investitie 50.000 EUR, taxa 5.000 EUR, redeventa 5%
Mult succes!

Edited by Yoda, 25 October 2011 - 12:14.


#71
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostYoda, on 25th October 2011, 13:08, said:

(ca sa vinzi un imobil in zilele astea, trebuie sa fii de acord cu un pret mult mai mic decat evaluarea initiala)
asa este.

#72
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

View PostStokkolm, on 25th October 2011, 13:15, said:

asa este.

sunt multi care folosesc acuma peleti din rumegus comprimat. Majoritatea pizzeriilor care au cuptor pe lemne au trecut pe peleti din rumegus comprimat. Mult mai ieftin ca lemnul, arde mai bine si mai mult timp, putere calorica mare, nu scot asa fum ca lemnul ... multe avantaje. Stiu 2 persoane care se ocupa cu asa ceva, dar nu scot foarte multi bani, cam 4-5000 lei/luna profitul.

Edited by oppressor, 25 October 2011 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate