Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

dar cu 100000 de euro ce afacere poti face?

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#91
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 oppressor, on 2nd November 2011, 23:56, said:

eu cred ca tu nu ai bunici la tara, ca se pare ca nu prea ai idee ce inseamna munca pamantului sau crescutul animalelor ... o zici asa usor, dar habar nu ai cat e de munca :) chiar daca sunt doar cateva zeci de gaini si 1 porc  si 2-3 culturi ici-colo ...

padurile apartin tot timpul cuiva: fie statul (prin Ocolul Silvic) fie o persoane/entitate fizica sau juridica ... ia intereseaza-te cat e amenda pt. "adunat" lemne din padurea care nu-ti apartine ... ca sa nu-ti mai zis ca de la o anumita cantitate in sus de lemne "adunate" te baga direct la parnaie, nu-ti mai da amenda ... si nu tre sa te prinda in fapt, ci doar sa "dovedeasca" ca tu esti ala de a adunat 200 tone de lemne intr-o noapte si ai fugit cu ele in buzunare ...

nu vreau sa-ti stric visele dar tu visezi la o utopie ...


munca la camp e reconfortanta. plus ca pentru un porc si cinzeci de gaini e chiar o joaca de copil cand nu ai altceva de facut. crede-ma pe cuvant!


vreascuri din padure aduni oricand. te faci prieten cu padurarul ca doar o sa fii de-al casei. ne intelegem noi, intre noi, oamenii...da-l in pana noastra de sistem...ca doar n-om sta noi acum de grija sistemului ...si de corectitudinea intruchipata...gandeste-te ca nu-ti trebe masini intregi de lemne ca sa incalzesti o singura camera bine izolata. nu te gandi la casele obisnuite si la atat de cunoscutele probleme de procurare a lemnului ( care, fie vorba intre noi, tot furat e)

#92
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

 nuda, on 3rd November 2011, 01:02, said:

munca la camp e reconfortanta. plus ca pentru un porc si cinzeci de gaini e chiar o joaca de copil cand nu ai altceva de facut. crede-ma pe cuvant!


vreascuri din padure aduni oricand. te faci prieten cu padurarul ca doar o sa fii de-al casei. ne intelegem noi, intre noi, oamenii...da-l in pana noastra de sistem...ca doar n-om sta noi acum de grija sistemului ...si de corectitudinea intruchipata...gandeste-te ca nu-ti trebe masini intregi de lemne ca sa incalzesti o singura camera bine izolata. nu te gandi la casele obisnuite si la atat de cunoscutele probleme de procurare a lemnului ( care, fie vorba intre noi, tot furat e)

te intreb serios daca cumva pe la cursurile de aikido ai incasat vreo lovitura-n cap, nu de alta dar tu pari sa traiesti pe cu totul alta lume si in gandire esti total rupt de realitate ...

eu nu o sa ma mai obosesc sa-ti dau sfaturi ca vad ca o tii una si buna, in ciuda a tot ce ti s-a scris aici pe forum (nu numai de catre mine)

orice ai decide sa faci, iti doresc mult noroc, dar incearca sa revii cu picioarele pe pamant si fii realist cand o sa te apuci sa cheltui aia 100.000 euro, nu de alta dar ar fi pacat sa-i pierzi aiurea visand la colibe si la un trai in afara sistemului ...

#93
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

 nuda, on 16th October 2011, 22:12, said:

ma gandeam sa-mi vand casa si sa incep o afacere. ce-mi recomandati? :rolleyes:

Valeu maica ! da ce-si trecu prin cap de vrei sa faci una ca asta ! Vrei sa te apuci de busines ? Sa nu faci maica asa ceva ca ramai pe drumuri si ramai si fara bani , ca nu asa se fac afacerile .

#94
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 oppressor, on 3rd November 2011, 00:12, said:

te intreb serios daca cumva pe la cursurile de aikido ai incasat vreo lovitura-n cap, nu de alta dar tu pari sa traiesti pe cu totul alta lume si in gandire esti total rupt de realitate ...

eu nu o sa ma mai obosesc sa-ti dau sfaturi ca vad ca o tii una si buna, in ciuda a tot ce ti s-a scris aici pe forum (nu numai de catre mine)

orice ai decide sa faci, iti doresc mult noroc, dar incearca sa revii cu picioarele pe pamant si fii realist cand o sa te apuci sa cheltui aia 100.000 euro, nu de alta dar ar fi pacat sa-i pierzi aiurea visand la colibe si la un trai in afara sistemului ...

ce are sula cu prefectura? de fapt, aici ai prezentat esenta: unii tin neaparat ca pentru a parea ca traiesc in realitate sa primeasca musai niste picioare in cap.

idei de afaceri n-am prea vazut.


tu n-ai nici o sansa. vezi-ti de taxe linistit...spor!

#95
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

 nuda, on 3rd November 2011, 01:31, said:

de fapt, aici ai prezentat esenta: unii tin neaparat ca pentru a parea ca traiesc in realitate sa primeasca musai niste picioare in cap.

eu cred ca mai tre sa incasezi, poate asa iti vine mintea la cap ...

 nuda, on 3rd November 2011, 01:31, said:

idei de afaceri n-am prea vazut.

inseamna ca esti chior ... ti s-au dat vreo 3 idei excelente de afaceri ... dar deh, in cazul tau mai greu cu munca ...

 nuda, on 3rd November 2011, 01:31, said:

tu n-ai nici o sansa. vezi-ti de taxe linistit...spor!

spre deosebire de tine, eu am avut propria mea afacere ... stiu cum e sa incepi o afacere, stiu cum e sa pierzi si sa castigi bani, detin deja destula experienta personala in ceea ce priveste inceputul, administrarea si lichidarea unei afaceri cu tot ce presupune ea ... spre deosebire de tine care stai calare pe forum cerand idei fara a avea nici o baza (ba vrei sa vinzi casa ca sa faci rost de bani, ba vrei sa stai in colibe, ba nu vrei sa ai de-a face cu sistemul ... sa te vad cum vinzi casa aia fara sa ai de-a face cu sistemul ... apropo vezi ca ai de platit niste "taxe" cand o sa vinzi casa aia ...

personal, cred ca ai ceva probleme psihice ... si cred ca daca fac un poll aici pe topic, nu cred ca-s singurul care crede asta ...

din partea mea nu ai decat sa-i dai drumul la ce afacere vrei tu. Am cunoscut destui ca tine ... cu ideile fanteziste, lipsa de logica, refuzul de a accepta realitatea si dorinta de a castiga bani cu cat mai putina munca, o sa ajungi sa pierzi si casa si banii si tot la aikido o sa ramai pe aia 500 amarati (fie ei lei, dolari, euro sau boabe de porumb ecologice)

si totusi daca stau sa ma gandesc bine poti castiga bani asa cum vrei tu, cu munca putina si independent de sistem ... din pacate genul asta de afaceri este pedepsit de codul penal ... si asta inseamna sa ai de-a face cu "sistemul" ... si tu nu vrei asta ...

nasol pt. tine

#96
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
@oppressor: ti-as da un like ca pe Facebook pentru postul de mai sus  :first:
@nuda: nu stiu de ce ai deschis topic in care ceri idei de afaceri, daca tu de la inceputul lui si pana aici vorbesti doar de coliba... si nu te gandesti si la altceva. Si oricum 100.000 euro pe o casa la, te citez: "jumatate de ora de centrul Bucurestiului" e cam mult. Si eu stau la iesirea din Bucuresti aproape, si fac mai putin de jumatate de ora pana in centru ... deci nu stiu ce sa zic de tine.
Oricum tind sa cred ca este la misto topicul si nu ai nicio intentie in a face ce ai spus la inceput. Ori asta, ori esti cu capul cum a zis oppressor mai sus ...

#97
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Investeste in Bamboo.
Irinel e singur si mai trece pe acolo, poate te observa pana-i termini.

Nici nu trebuie sa dai la sapa, poate la Izvorani.

Edited by don_dannielo, 03 November 2011 - 09:24.


#98
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
ma gandeam ca as putea sa fac totusi o sala de sport chiar pe terenul meu. una mica in care sa se practice sporturi sau arte gen balet, gimnastica, judo, karate, dansuri etc. fara aparatura sofisticata si scumpa. cam cat credeti ca m-ar costa o astfel de sala care sa aiba 150mp cu totul si sa fie din lemn? ma gandeam sa inchiriez sala si sa si practic pe cont propriu aikido in ea. ce ziceti, ar merge?

#99
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 G1q, on 3rd November 2011, 08:57, said:

@oppressor: ti-as da un like ca pe Facebook pentru postul de mai sus  :first:
@nuda: nu stiu de ce ai deschis topic in care ceri idei de afaceri, daca tu de la inceputul lui si pana aici vorbesti doar de coliba... si nu te gandesti si la altceva. Si oricum 100.000 euro pe o casa la, te citez: "jumatate de ora de centrul Bucurestiului" e cam mult. Si eu stau la iesirea din Bucuresti aproape, si fac mai putin de jumatate de ora pana in centru ... deci nu stiu ce sa zic de tine.
Oricum tind sa cred ca este la misto topicul si nu ai nicio intentie in a face ce ai spus la inceput. Ori asta, ori esti cu capul cum a zis oppressor mai sus ...

cum sa fie mult cand un amic a dat un apartament de 60mp intr-un cartier cu 70000?

#100
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 nuda, on 3rd November 2011, 15:09, said:

ma gandeam ca as putea sa fac totusi o sala de sport chiar pe terenul meu. una mica in care sa se practice sporturi sau arte gen balet .........

sigur o sa ai succes cu asta!!!! .......... romanu' cand il roade burtica de foame face balet ....... sare-n sus  :thumbup: , in cap, pe burta ........  sau chiar pe spate

trebuie invatat totusi si cum sa sara ....... sigur e o solutie de viitor, mai ales acum pe criza asta

daca totusi esti suficient de nebun/a sa ingropi banii in felul asta afla ca din start o sa ai o mare .......  o foarte mare surpriza ......... neplacuta  

cum deocamdata vrabia malai viseaza,  ca nici macar nu a reusit sa-si vanda imobilul (si nici nu o sa-l vanda vreodata la suma asta)............


multe succesuri   :death: .........

Edited by fiber-net, 03 November 2011 - 18:32.


#101
TMifune

TMifune

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2011
Pasi de urmat

1.Vinzi casa cu  100000
2.Cumperi margele si oglinzi  de vreo 2-300
3.Bilet avion dus intors Bucuresti-SaoPaolo 1300
4.Transport SaoPaolo -jungla amazoniana <500
5.Inainte de plecare cu restul de 98000 cumperi fier vechi la pretul de 230/T rezulta 427 de Tone
6.Dupa cum bine sti fierul rugineste deci il vei  depozita undeva in Sud  Calarasi,Teleorman...
                                                    
7.Revenim la oile noastre ....cauti un trib de amazonieni (nu prea mare ...observ ca esti claustrofob)
8.Mituiesti tribul in felul urmator: 30% din oglinzi si margele merg la paznic(la fel ca in RO paznicul castiga cel mai bine)
                                                20%  sefului cel mare(GM)
                                                10% sotiei preferate a GM-ului
                                                 cate 5% la diversi sefuti si sefe ( logistica&vanatoare, PR, Marketing,Cercetar&AscutireTopire)
9.Vei avea exact ceea ce cauti.
10.Te intorci dupa 20 de ani cand pretul fierului se va fi triplat

PS1.Poti sa-mi multumesti in scris pe forum
PS2.Trebuie sa astepti pana in iulie deoarece in luna decembrie incep ploile

#102
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
afacerea cu peleti e de viitor, dar costul cu transportul catre client poate ajunge cat marfa, daca nu cumva mai mult, depinde de distanta.
Eu ma gandeam la o vreme la o plantatie de afine 4-5ha. e cineva interesat de asociere pt afine?

#103
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 marmota_vasi, on 3rd November 2011, 22:35, said:

Eu ma gandeam la o vreme la o plantatie de afine 4-5ha. e cineva interesat de asociere pt afine?
La cat de scumpe sunt cred ca te-ai gandit bine, dar cresc in Romania?

#104
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

 don_dannielo, on 3rd November 2011, 23:45, said:

La cat de scumpe sunt cred ca te-ai gandit bine, dar cresc in Romania?

normal ca cresc in romania si cresc foarte bine mai ales in zona de munte. Clima noastra e excelenta pt. asa ceva.
Faza cu afinele e foarte buna, cu o conditie: sa ai depozit si camera frigorifica, iar afinele sa le exporti in totalitate congelate catre straini. Daca le mai produci si bio si obtii si certificat ca esti producator bio le poti exporta la un pret nesimtit de mare catre supermarketurile straine. Stiu ca sunt deja 2 producatori la noi in tara care fac lucrul acesta si nu fac fata cererii.

Edited by oppressor, 03 November 2011 - 23:25.


#105
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 TMifune, on 3rd November 2011, 19:19, said:

Pasi de urmat

1.Vinzi casa cu  100000
2.Cumperi margele si oglinzi  de vreo 2-300
3.Bilet avion dus intors Bucuresti-SaoPaolo 1300
4.Transport SaoPaolo -jungla amazoniana <500
5.Inainte de plecare cu restul de 98000 cumperi fier vechi la pretul de 230/T rezulta 427 de Tone
6.Dupa cum bine sti fierul rugineste deci il vei  depozita undeva in Sud  Calarasi,Teleorman...
                                                    
7.Revenim la oile noastre ....cauti un trib de amazonieni (nu prea mare ...observ ca esti claustrofob)
8.Mituiesti tribul in felul urmator: 30% din oglinzi si margele merg la paznic(la fel ca in RO paznicul castiga cel mai bine)
                                                20%  sefului cel mare(GM)
                                                10% sotiei preferate a GM-ului
                                                 cate 5% la diversi sefuti si sefe ( logistica&vanatoare, PR, Marketing,Cercetar&AscutireTopire)
9.Vei avea exact ceea ce cauti.
10.Te intorci dupa 20 de ani cand pretul fierului se va fi triplat

PS1.Poti sa-mi multumesti in scris pe forum
PS2.Trebuie sa astepti pana in iulie deoarece in luna decembrie incep ploile

eu stiam ca toshiro mifune taia precis cu katana...
multumesc pentru sfaturile-ti intelepte.
va anunt cand am vandut casa...

#106
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
afinele scumpe sunt alea proaspete, nu inghetate. depozitul frigorific creste sumele adaugate la cheltuieli nu la pretul de vanzare.
cea mai mare cheltuiala in procesul de productie e recoltarea.

#107
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, proaspete. 20 ron o caserola de 150 grame, din import. Inteleg de mai sus ca ale noastre se exporta, perfect.

#108
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

 nuda, on 4th November 2011, 08:33, said:

eu stiam ca toshiro mifune taia precis cu katana...
multumesc pentru sfaturile-ti intelepte.
va anunt cand am vandut casa...
Ce casa ai ? in ce zona? poate ti-o cumpar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate