Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

(Drept de) Munca in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Am ajuns si eu prin Olanda de vreo 3 luni si incerc sa gasesc ceva de lucru ca sa pot supravietui p-aci. Am auzit de la baieti ca noi romanii, respectiv bulgarii, NU mai avem drept de munca legal din nu stiu ce cauze politice (nu m-am chinuit sa ma documentez prea mult deoarece n-am avut posibilitatea si nici timpul necesar. Recunosc,sunt lenes.)

Poate cineva sa-mi spuna la sigur daca in calitate de student ai drept de munca legal avand in vedere ca esti roman? Sa scap si eu de-o dilema. Multam.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
In teorie ca cetatean membru al UE ai orice drept ca si un olandez, in practica nu! :console:

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu poti intreba un student olandez ? Nu poti intreba la consulatul Romaniei din Olanda ? Lenea-i mare dar nici chiar asa de mare. Daca nici cand te vezi in fata faptului implinit si esti la fata locului nu te poti deranja sa afli raspunsul la intrebarea ta e grav.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ma da ce destept esti tu!
Daca va intreba un student olandez (care cel mai probabil nici nu stie daca Ro e in UE sau nu), clar ala va da din umeri.  :habarnam:  
Daca va intreba la consulatul Romaniei va primi un raspuns de lemn citit din regulament :signher: care zice ca da, ai drepturi cacalau ca doar de aia s-au "zbatut" conducatorii tai sa te bage in UE.
Din pacate viata reala bate filmul si viata asta sigur nu e vreo romanta cu happy end. :console:

Edited by dan84, 16 October 2011 - 01:07.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Daca va intreba un student olandez (care cel mai probabil nici nu stie daca Ro e in UE sau nu), clar ala va da din umeri.

Asa slabi îi crezi pe olandezi ?  :thumbdown:

La consulatul român va primi răspunsul dorit, ca și tine de altfel daca încerci un telefon. Ai fi surprins să vezi că poți afla răspunsul la această întrebare cu un singur telefon sau un drum până la ei.

Pentru cei leneși ca tyrael si pentru cei care știu că România "e în UE", răspunsul îl aflăm de aici http://www.nuffic.nl...-while-studying

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
La dracu, bineinteles ca are drept de munca din moment ce face parte din Comunitatea Europeana! Nu trebuie sa te duci la consulat sa iti spuna ceva ce e cat se poate de evident: ca ai dreptul la munca!  Daca  ti se va si respecta acest drept? Asta e alta treaba! Asta ti-o va spune numai experienta reala in campul muncii. Autoritatile (nici romanesti nici olandeze) nu iti vor spune realitatea nici in ruptul capului. Asta ar insemna sa se autoincrimineze ca iti incalca un drept.

P.S.: Partea buna e ca te poti angaja la fel cum s-au angajat milioane de romani in vest inca dinainte sa intram in UE si sa ne umplem de "drepturi"!

Edited by dan84, 16 October 2011 - 02:25.


#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postdan84, on 16th October 2011, 01:58, said:

La dracu, bineinteles ca are drept de munca din moment ce face parte din Comunitatea Europeana! Nu trebuie sa te duci la consulat sa iti spuna ceva ce e cat se poate de evident: ca ai dreptul la munca!  Daca  ti se va si respecta acest drept? Asta e alta treaba! Asta ti-o va spune numai experienta reala in campul muncii. Autoritatile (nici romanesti nici olandeze) nu iti vor spune realitatea nici in ruptul capului. Asta ar insemna sa se autoincrimineze ca iti incalca un drept.

P.S.: Partea buna e ca te poti angaja la fel cum s-au angajat milioane de romani in vest inca dinainte sa intram in UE si sa ne umplem de "drepturi"!

Romanii nu au drept de munca in Olanda. Pentru a munci are nevoie de permis de munca si asta se obtine foarte greu. Ca student s-ar putea sa existe o posibilitate : sa fie permis  sa munceasca un numar limitat de ore pe saptamana. In mod normal ar trebui sa scrie pe permisul de sedere pentru care a aplicat.(daca a aplicat)

#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Poti sa lucrezi ca student pana la un maxim numar de ore pe saptamana (nu mai tin minte exact, si na, mi-e lene sa caut  :rolleyes:), 12 cred. Sau daca prinzi vreun internship vara, full time 3 luni de zile.

Si acum un pont, desi lenesii nu prea merita din astea...
In mod normal, dupa 1 an de zile de munca cu contract legal in Olanda nu mai ai nevoie de permis de munca. Eh, daca te inregistrezi la IND ca student (nu-i neaparat nevoie si multi nu o fac, merg doar la primarie si atat), dupa 1 an, chiar daca n-ai lucrat, iti vor elibera permis nou de rezidenta pe care scrie ca n-ai nevoie de permis de munca. Asta e foarte important cand termini facultatea pentru ca ai deja un avantaj, nu trebuie sa-ti mai rogi viitorul angajator sa-ti faca permis de munca.

De munca o sa-ti cauti tot cu lenea? :D

View PostN62B44, on 16th October 2011, 12:24, said:

Pentru a munci are nevoie de permis de munca si asta se obtine foarte greu.
Foarte greu daca faci ce? Eu nu stiu nici un roman care a avut probleme la obtinerea permisului de munca... :rolleyes:

#9
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostDev, on 16th October 2011, 15:10, said:

Foarte greu daca faci ce? Eu nu stiu nici un roman care a avut probleme la obtinerea permisului de munca... :rolleyes:

:D

Uite eu sunt cazul ala mai special. Olandezul vroia sa ma angajeze, salariu peste 50k, si aia de la werk.nl il trimiteau pe la Bruxelles sa puna anunturi si alte vrajeli. Asta era prin 2007, iar acum e cam la fel. Daca vii singur de capul tau (fara  samenwonen, casatorie si alte combinatii de felul asta) si nu ai studii superioare, sau vreo meserie cautata, iti garantez ca dureaza cel putin 6 luni in cel mai fericit caz, asta daca vrea angajatorul sa se chinuie atat, sau il refuza din prima.

Eu personal nu stiu nici un roman care sa fi obtinut permis de munca in job-uri gen :bar, ospatar, bucatar, etc. Ba stiu cazuri in care patronul a luat amenda pentru ca nu a stiu ca romanii nu au drept de munca, desi el platise taxe.
Si la uitzendbureau daca te duci ca roman fara permis de munca nu poti sa muncesti, desi ca polonez,ceh, etc nu ai nici o problema, chiar daca nu ai nici un act in Olanda.

Noroc ca merge usor cu facut firma si dupa 1 an, la fel cum ai spus si tu , te poti angaja fara probleme.

#10
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMembruAnonim, on 16th October 2011, 01:36, said:

Asa slabi îi crezi pe olandezi ? :thumbdown:

La consulatul român va primi răspunsul dorit, ca și tine de altfel daca încerci un telefon. Ai fi surprins să vezi că poți afla răspunsul la această întrebare cu un singur telefon sau un drum până la ei.

Pentru cei leneși ca tyrael si pentru cei care știu că România "e în UE", răspunsul îl aflăm de aici http://www.nuffic.nl...-while-studying
Domnule, te rog sa te abtii de la comentarii care nu-si au rostul. E usor din fata unui PC sa etichetezi oamenii cu una cu doua. Am zis ca sunt lenes ca un substitut pentru confuzia in care ma aflu, pentru prima oara plecand afara si neavand nicio experienta in aceasta directie, plus ca traiesc de pe o zi pe alta si am si altele pe cap. Am o varsta relativ frageda,fiind student in primul an. Nu ma pricep cine stie ce la legislatie, de aceea am intrebat aici in speranta ca voi putea primi un raspuns competent, posibil de la oameni implicati direct sau care au experienta muncii in Olanda ca student. Oricum, merci de ideea cu consulatul. E o pista pe care o voi folosi.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-am dat raspunsul competent la sfarsitul mesajului  meu.

Comentariul meu il justific ca fiind competent ca raspuns la ultima parte a mesajului tau "Recunosc, sunt lenes".

Lenea cu traiul de pe o zi pe alta nu fac pereche buna, asa ca e in avantajul tau sa scapi de ea. Nu trebuie sa te pricepi la legislatie, internetul este prietenul nostru in ziua de azi. Cat timp ai pierdut sa postezi aici aflai informatia dorita singur, dar mereu e mai comod sa ii lasi pe altii sa iti faca treaba :)

#12
corinafratila83

corinafratila83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.05.2014
Buna. A mai aplicat cineva la vreun job de pe site-ul http://www.locuridem...trainatate.org. Oare sunt reale posturile?

#13
dizzy_ein

dizzy_ein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.01.2014
Mai e valabila legea permisului in Olanda? In continuare ai nevoie de permis ca sa lucrezi acolo, chiar daca esti cetatean UE , plus faptul ca de vreo 2 ani s-a dat liber si in UK.....

#14
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdizzy_ein, on 31 martie 2015 - 12:41, said:

Mai e valabila legea permisului in Olanda? In continuare ai nevoie de permis ca sa lucrezi acolo, chiar daca esti cetatean UE , plus faptul ca de vreo 2 ani s-a dat liber si in UK.....

Cetatenii romani au drept de munca in oricare din tarile uniunii europene de la 01.01.2014.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate