Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7732 replies to this topic

#4087
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Cum e AC58U pe wireless ca unii zic ca e instabil?
De asemeni are spionaj de la Trend Micro?

Edited by diZy, 12 October 2017 - 13:51.


#4088
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdiZy, on 12 octombrie 2017 - 13:46, said:

Cum e AC58U pe wireless ca unii zic ca e instabil?
De asemeni are spionaj de la Trend Micro?

Pe wireless nu am intalnit probleme.
Nu are inclus trendmicro.

#4089
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002

View PostdiZy, on 12 octombrie 2017 - 13:46, said:

De asemeni are spionaj de la Trend Micro?

De ce sa cumperi un AC5300 cand  AC58U costa 20% doar, ai viteza mai mare pe wireless si nici nu esti spionat de Trend Micro ... ajungem la niste concluzii cam ciudate dupa ce citim pe aici

Edited by MD, 15 October 2017 - 09:04.


#4090
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, tu ajungi la niste concluzii pripite. Am zis eu ceva de vreun AC5300?

#4091
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
N-ai zis, dar AC5300 are spionaj de la Trend Micro ... A fost o mica discutie aici privitoare la vitezele pe wireless AC5300 vs AC58 daca mai răsfoiești putin in urma.
Cam toate modelele mai răsărite de la Asus au inclus Trend Micro. Acum ca EULA de la Trend Micro este asa cum este am inteles dar nu as puncta ca un avantaj pentru AC58U acest fapt.

In gama de pret ~300 lei tot ce se poate ca AC58U este un model de luat in seama, dar atat.

Edited by MD, 15 October 2017 - 12:30.


#4092
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
E ok AC58. Poate prea bun pentru pretul lui.

Sau Asus GT-AC5300
https://www.asus.com...ture-GT-AC5300/
1.8ghz quad core
1gb ram
8lan
jocuri si conexiuni vpn simultane
optimizat pentru jocuri si 4k
1000+2167+2167 Mbps
2167 pe 5gz pentru utilizare normala
2167mbps pe 5ghz pentru gaming

#4093
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Some key features of BCM4908 processor include:
    Quad core 64-bit ARM processor @ 1.8 GHz
    Zero CPU Wi-Fi offload to free up CPU resources
    BroadStream iQoS acceleration
    Dedicated security processor to enable hardware VPN acceleration
    2.5Gb Base-X Ethernet WAN/LAN port for supporting fast connectivity to multi-gigabit modem or a Network Attached Storage (NAS) device
    Peripherals – Integrated SATA III, two USB 3.0 ports and three PCIe Gen 2 ports
    Low power – 28nm processor technology and advanced power management for more than 50% percent power usage reduction  compared to previous solutions
    Support for Broadcom’s tri-band (AC5300) 5G WiFi XStream 802.11ac MU-MIMO with:
    3x BCM4366 4×4 radios, each with an integrated CPU for host offload processing
    Providing a total of seven CPU cores (“Septacore”) with more than 9.6 GHz of CPU horse power
    Hardware acceleration for routing and USB storage
Transfers are handled by Broadcom’s Runner network packet processor, which can handle more than 5 Gbps of system data throughput, freeing up the CPU for other tasks

#4094
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

ASUS GT-AC5200

#4095
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,373
  • Înscris: 21.04.2005
Tocmai ce l-ai cumparat in timp ce postai pe forum despre modelul asta !  Ce rapizi sunt curierii duminica in Novegia !
Vad ca aveti un  peering bun  din  Norvegia cu Digi !  1ms !!  Zici ca esti in aceasi camera cu serverul Digi .
Apropo , lamureste-ne si pe noi , cum poate fi optimizat un router in mod special pentru jocuri ??

#4096
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postndor, on 15 octombrie 2017 - 18:11, said:

Tocmai ce l-ai cumparat in timp ce postai pe forum despre modelul asta !  Ce rapizi sunt curierii duminica in Novegia !
Vad ca aveti un  peering bun  din  Norvegia cu Digi !  1ms !!  Zici ca esti in aceasi camera cu serverul Digi .
Apropo , lamureste-ne si pe noi , cum poate fi optimizat un router in mod special pentru jocuri ??
https://www.asus.com...

Pentru cei ce nu stiu romana. https://www.asus.com...ture-GT-AC5300/
Poti sa studiezi codul sursa de aici http://dlcdnet.asus....00438211242.zip
Un mic review aici https://www.smallnet...router-reviewed

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nSJe83JsN-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adiatric, 15 October 2017 - 18:21.


#4097
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,373
  • Înscris: 21.04.2005
Eu credeam ca o ne spui ca de fapt chestia aia cu "optimizarea in jocuri" este introdusa in textul de prezentare al produsului de catre departamentul de marketing , special , pentru a se adresa unui segment aparte de cumparatori . Si nici decum ca ar avea routerul asta vreo "chichita" in soft sau hard care sa-l faca mai special in privinta asta decat altele . Adica e bagata in reclama sa creada gamerii ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior cand or sa cumpere chestia asta .

Chestia aia cu review-uri la produse pe diverse bloguri nu stiu cine o mai baga in seama . Toata lumea stie ca asemenea "review-uri" sunt platite . Ori de producatori , inainte sau la lansarea produsului pe piata , ori de catre comercianti cand se constata o scadere a vanzarilor pe segmentul respectiv .Singurele review-uri pe care le mai pota baga in seama , dupa parerea mea , sunt cele date efectiv de cumpartori si afisate pe site-ul vanzatorului . Dar chiar si acolo trebuie sa stii sa le triezi pe cele  utile , date de cineva avizat in domeniu , de cele fake .

#4098
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Pe snb forums sunt semnalate o gramada de probleme cu routerul asta. Cred ca se vor rezolva usor...usor. Oricum,vad ca DOAR acest router poate ajunge la aceleasi viteze pe wireless cu asus 58U......Curios..nu ?

#4099
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
Folosește cineva RT-N18U?

Mă gândesc să achiziționez acest router. Am Fiberlink 1000.
Am o rețea compusă din mi multe dispozitive.
Din Asus vor pleca direct cabluri către 2 calculatoare și două router-e. Poate acest Asus să susțină tot acest trafic fără să aibă „incidente”? Aș dori ceva până în 350 lei. Partea de Wi-Fi nu mă interesează așa mult. Prefer să meargă corect pe cablu.

Ideea e că aș vrea să funcționeze IPv6-ele pe el, iar traficul generat va fi mare din cauza server-elor, iar de aceea nu doresc să apară blocaje în sistem pe niciun tip de IP sau port.
De preferat ar fi să pot seta și un client VPN pe acesta din meniul producătorului (stock), adică fără schimbări de sisteme cu xWRT sau alte minuni.

Ah! Să nu uit. Prin acest router trebuie să meargă jocurile în rețea fluent, fără pierderi de pachete sau întârzieri ale acestora.

#4100
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 01.06.2007
Da am Asus RT N18-U. IPv6 merge fara probleme pe el, poate sustine trafic mare si conexiuni multiple.  Sa nu faci update la ultimul firmware official, are un bug ce iti limiteaza conexiunea la 350mbps pe pppoe. Merge perefect cu penultimul firmware official. Eu folosesc firmware de la HGG, si merge fara probleme.

Edited by radutuby, 16 October 2017 - 05:12.


#4101
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017

View PostKyKyKyKy, on 16 octombrie 2017 - 01:03, said:

Folosește cineva RT-N18U?

...
Am utilizat RT-n16, varianta mai mica a lui 18.

A mers fara probleme cu mai multi utilizatori - media playere, calculatoare, HDD-uri shareuite, imprimanta de retea, clienti WiFi, DMR, DMS etc. fara sa aiba vreo singura eroare sau problema de functionalitate, blocaj etc.

Functioneaza ipv6, merge super OK VPN. Puteam sa ma conectez la HDD de pe port USB router si la resursele disponibile in retea - inclusiv imprimanta, cu 3 useri (asa setasem eu - cred ca merg 10). Acestia (clientii VPN) se conectau la net prin router mobil (Orange, Vodafone etc.) si fiind setati ca si clienti ai VPN Asus, puteam spre exemplu ca de pe telefonul meu sa imprim un fisier direct la imprimanta de acasa (aplicatia PrintBOT dar nu numai). Nu mai zic de faptul ca aveam un "cloud personal" de 1 TB (capacitatea HDD-ului conectat).

Am utilizat trecutul, fiindca acum am un alt router tot Asus dar ceva mai bun, dar, n16 este pastrat cu setarile gata facute - cam aceleasi cu ale actualului router, in caz ca acesta plezneste.Tot ce am zis despre n16 e valabil si pe n18. Am utilizat FW stock - al Asus si confirm faptul ca ultimul FW oficial are o problema cu limitarea vitezei. Si eu utilizez penultimul FW.

EDIT: in conjunctie cu Dynamic DNS de la Digi este are inca un plus de functionalitate.

Edited by Iert, 16 October 2017 - 08:12.


#4102
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
Mulțumesc pentru sfaturi!
M-am mai uitat pe internet și am rămas în dubii la aceste modele:
Attached File  Screenshot_2017-10-16-11-17-49.png   62.4K   57 downloads

Aveți vreun sfat pentru sau împotriva modelelor acelea?
M-am uitat pe site-ul Asus la AC1200 și am văzut că acesta ar avea două procesoare Broadcom.

#4103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKyKyKyKy, on 16 octombrie 2017 - 10:21, said:

Mulțumesc pentru sfaturi!
M-am mai uitat pe internet și am rămas în dubii la aceste modele:
Attachment Screenshot_2017-10-16-11-17-49.png

Aveți vreun sfat pentru sau împotriva modelelor acelea?
M-am uitat pe site-ul Asus la AC1200 și am văzut că acesta ar avea două procesoare Broadcom.
RT-AC58U are quadcore cpu.

#4104
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,199
  • Înscris: 18.04.2008
Ideea că nu știu dacă îl mai găsesc la un preț bun până săptămâna viitoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate