Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Explicatii si exercitii simple de logica pentru unii atei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1226 replies to this topic

#1207
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 21st April 2012, 10:24, said:

Daca tu astepti ajutor de la zeu si nu de la creier... asa patesti :)

Am vazut, doar ca nu ma deranjeaza ca unii, nu dau nume, care asteapta ajutor de la placinta pe care o au in cap, si pe care o numesc creier,  sa nu inteleaga cand sunt ironica. E chiar amuzant si ma distrez copios impreuna cu prietenii mei pe seama lor. :)

#1208
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postkaruna, on 21st April 2012, 09:46, said:

Ok, daca zici ca e problema mea, si ca n-a fost reavointa din partea ta ducand discutia in balarii, atunci mai ramane sa inteleg ca tu ai fost departe de a intelege problemele in esenta.

... Ce sa fac, atata ma ajuta pe mine Dumnezeu...
Dumnezeu nu te intreaba ce pozitie sociala ai avut, dar te intreaba cum te-ai comportat cu ceilalti;
In ce sens am dus-o in balarii discutia? Poate fiindca ai citit lucruri care nu-ti plac si nu esti capabila sa accepti ca alte persoane pot GANDI DIFERIT DE MODUL IN CARE O FACI TU?
Daca asta: "Nu esti nici primul si nici ultimul ateu incapabil de onestitate in discutie.", numesti tu a intelege problemele in esenta, atunci da nu le-am inteles mai ales ca acesta a fost raspunsul tau la 3 puncte, in esenta o acuzatie, nimic mai mult si cu toate acestea sustii ca eu am dus discutia in balarii.

Sau si mai mult te-a deranjat faptul ca nu esti in stare sa reformulezi o intrebare?
Tu: "binele si raul sunt sau nu sunt realitati?..."?????
Eu: REALITATE = Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real, stare de fapt.
Ai cumva impresia ca vreunul dintre intelesuri s-ar potrivi in intrebarea ta? Mie mi se pare ca nu, de aceea ti-am cerut sa reformulezi intrebarea.

Uite aici un raspuns care este posibil sa nu-ti placa:
"Binele și răul absolut

Pe scurt, vreau să spun că a cunoaște binele și răul absolut este imposibil pentru oameni, ca și pentru orice altă ființă care nu e omniscientă (iar despre ființele omnisciente, e suficient să spun doar că sunt ipotetice și că nu mă interesează prea mult).

Argumentația mea este una destul de simplă.

Pentru orice om, precum și pentru orice alt animal care posedă sistem nervos central, e destul de clar dacă ceva e plăcut sau e neplăcut, dacă ceva îl face să se simtă bine sau să se simtă rău.

Deci dacă faci pe cineva să se simtă bine, i-ai făcut un bine. Iar dacă faci pe cineva să se simtă rău, i-ai făcut un rău. Problema e că efectele oricărei acțiuni se întind în timp și spațiu mult mai mult decât putem ști sau anticipa. Deci nu poți să ști dacă până la urma urmei acțiunea ta a cauzat mai multă plăcere sau mai multă suferință în lume, nu poți să ști dacă a fost bună sau rea în mod absolut.

Totuși, găsim în cultura noastră foarte înrădăciantă credința în bine și rău absolut. De exemplu, printre lucuruile considerate a fi rele în mod absolut se numără crima, furtul și minciuna." Sursa

Edited by poadol, 22 April 2012 - 00:38.


#1209
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postkaruna, on 21st April 2012, 09:50, said:

E chiar amuzant si ma distrez copios impreuna cu prietenii mei pe seama lor. :)
Si cum procedati?
Iti strangi prietenii la tine acasa, deschizi calculatorul pe softpedia si... incepeti sa radeti de atei?

#1210
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postpoadol, on 22nd April 2012, 01:17, said:

Dumnezeu nu te intreaba ce pozitie sociala ai avut, dar te intreaba cum te-ai comportat cu ceilalti;

Acuma te-ai mai suit si in anvon ca sa tii predici despre ce spune Dumnezeu.


View PostMetallman, on 22nd April 2012, 04:57, said:

Si cum procedati?
Iti strangi prietenii la tine acasa, deschizi calculatorul pe softpedia si... incepeti sa radeti de atei?

Ai un blocaj mental si nu-ti mai amintesti ca prietenii se mai intalnesc si online?

#1211
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 09:40, said:

Acuma te-ai mai suit si in anvon ca sa tii predici despre ce spune Dumnezeu.
Ce vrei sa comunici prin ce ai scris mai sus? Cica anumite insiruiri de cuvinte ar fi indicat ca numai cei care conduc turmele sa le rosteasca sau scrie? Ti-a picat greu la stomac? Nu am probleme sa rostesc sau sa scriu cuvinte care cel mai des sunt folosite de catre credinciosi. Asta este o mica-mare diferenta intre atei si credinciosi, adica o libertate ceva mai mare.
Tu ai inceput, tu ai vrut-o cu orice pret, eu te-am avertizat.
Dupa cum l-ai scris - anvon - faci parte dintr-una dintre sectele mai mici nici macar dintr-o religie care sa aiba foarte dar foarte multi adepti, asa se explica si titlul topicului "Explicatii si exercitii simple de logica pentru unii atei". Vezi vreun ortodox sau catolic sa faca asa ceva? De obicei astia mici au nevoie de noi adepti ca sa-i inlocuiasca pe cei care le pleaca si conform gandirii lor sunt indemnati de diavol sau diavoli. Bagati mintile in cap, si cum esti pe aria ateism iti comunic neplacuta veste pentru tine: S-a confirmat "Stiintific" ca nefondata existenta lui Dumnezeu si a Tartorului Sef Scaraoțchi sunt doat inchipuiri ale unor minti exaltate.
Sper ca ai bagat de seama cat de elegant m-am exprimat, nu-i asa?

Edited by poadol, 22 April 2012 - 13:12.


#1212
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postpoadol, on 22nd April 2012, 13:48, said:

Ce vrei sa comunici prin ce ai scris mai sus?

Cica anumite insiruiri de cuvinte ar fi indicat ca numai cei care conduc turmele sa le rosteasca sau scrie?

Ti-a picat greu la stomac?

Nu am probleme sa rostesc sau sa scriu cuvinte care cel mai des sunt folosite de catre credinciosi. Asta este o mica-mare diferenta intre atei si credinciosi, adica o libertate ceva mai mare.


Tu ai inceput, tu ai vrut-o cu orice pret, eu te-am avertizat.

blabla cretinatati paranoide

Ca iti dai aiurea in stamba.
Un ateu declarat incepe sa predice unui credincios despre ce spune Dumnezeu doar din doua motive: ori vrea sa faca bataie de joc si astfel se autoexclude cel putin din sfera persoanelor respectabile si credibile, ori e dement.

Depinde de context.

M-am obisnuit cu iesirile de felul asta, ca un medic obisnuit sa vada puroaie; m-am imunizat cum s-ar zice.

Asa, si? Lasa-ma sa ghicesc, nici parturi in public n-ai probleme sa tragi, asa-i?

Nu prea cred. Era vorba despre o discutie rationala si nu de una pe care o duci cu buna stiinta in balarii.

#1213
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 09:40, said:

Ai un blocaj mental si nu-ti mai amintesti ca prietenii se mai intalnesc si online?
Dap, era blocaj mental, de-aia am si intrebat.
Dar acum mi-e mult mai clar: va intalniti pe skype in conferinta, deschideti softpedia si radeti de atei.

#1214
Xeronn

Xeronn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.04.2012

View Postpoadol, on 22nd April 2012, 00:17, said:

Dumnezeu nu te intreaba ce pozitie sociala ai avut, dar te intreaba cum te-ai comportat cu ceilalti;
In ce sens am dus-o in balarii discutia? Poate fiindca ai citit lucruri care nu-ti plac si nu esti capabila sa accepti ca alte persoane pot GANDI DIFERIT DE MODUL IN CARE O FACI TU?
Daca asta: "Nu esti nici primul si nici ultimul ateu incapabil de onestitate in discutie.", numesti tu a intelege problemele in esenta, atunci da nu le-am inteles mai ales ca acesta a fost raspunsul tau la 3 puncte, in esenta o acuzatie, nimic mai mult si cu toate acestea sustii ca eu am dus discutia in balarii.

Sau si mai mult te-a deranjat faptul ca nu esti in stare sa reformulezi o intrebare?
Tu: "binele si raul sunt sau nu sunt realitati?..."?????
Eu: REALITATE = Existență efectivă, obiectivă; fapt concret, lucru real, stare de fapt.
Ai cumva impresia ca vreunul dintre intelesuri s-ar potrivi in intrebarea ta? Mie mi se pare ca nu, de aceea ti-am cerut sa reformulezi intrebarea.

Uite aici un raspuns care este posibil sa nu-ti placa:
"Binele și răul absolut

Pe scurt, vreau să spun că a cunoaște binele și răul absolut este imposibil pentru oameni, ca și pentru orice altă ființă care nu e omniscientă (iar despre ființele omnisciente, e suficient să spun doar că sunt ipotetice și că nu mă interesează prea mult).

Argumentația mea este una destul de simplă.

Pentru orice om, precum și pentru orice alt animal care posedă sistem nervos central, e destul de clar dacă ceva e plăcut sau e neplăcut, dacă ceva îl face să se simtă bine sau să se simtă rău.

Deci dacă faci pe cineva să se simtă bine, i-ai făcut un bine. Iar dacă faci pe cineva să se simtă rău, i-ai făcut un rău. Problema e că efectele oricărei acțiuni se întind în timp și spațiu mult mai mult decât putem ști sau anticipa. Deci nu poți să ști dacă până la urma urmei acțiunea ta a cauzat mai multă plăcere sau mai multă suferință în lume, nu poți să ști dacă a fost bună sau rea în mod absolut.

Totuși, găsim în cultura noastră foarte înrădăciantă credința în bine și rău absolut. De exemplu, printre lucuruile considerate a fi rele în mod absolut se numără crima, furtul și minciuna." Sursa

foarte bine : definim binele si raul relativ la perceptiile noastre . Si cat tim respectam definita asta , putem orbi de mai bine , mai rau , BINE sau RAU , chiar in termeni absoluti , pe mine unu ca ateu nu ma deranjeaza , cat timp cadem de acord ca fara un observator care sa perceapa binele si raul , binele si raul nu exista.

Din moment ce avem niste termeni concreti cu care putem lucra , prblema devine una ...sa zicem..aproape de inginerie..de acord? Nu putem sti reodata toate ramificatiile posibile ale unei actiuni , ..dar asta nu trebuie sa ne opreasca in loc de la a cauta sa minimalizam raul si sa maximizam binele . CUm se poate face asta? in foarte multe feluri probabil , dar aproape sigur , cel putin pana acuma , nu cunoastem o metoda perfecta . Avem doar diferite "sisteme" pe care le-am incercat ca specie dea lungul timpului . Nici unul perfect , dar eu unul cred ca sistemul actual "occidental" , cu democratia asta care merge sau nu prea , cu tirania bancilor si a creditelor , cu FMI , cu "masoni" , etc , lumea noastra , e cea mai buna varianta pe care am gasit-o pana acuma . Sunt aproape sigur ca e cea mai buna dintre cele careexista pe planeta in momentul asta , din punct de vedere al cantitatii de "bine" si de "rau" pe cap de locuitor, ca sa zic asa .
Se poate mai bine? fara indoiala
Se poate mai rau? aproape sigur . De fapt tot ce trebuie sa facem in sensul asta e...nimic . Facand nimic...systemul asta se va prabusi . Si pe mine unu ma sperie ce e in afara sistemului asta . Ma sperie faptul ca exista sute de milioane daca nu miliarde de oameni care traiesc in chingile unui cult al mortii numit islam , ma sperie ca in timp ce noi stam pe softpedia si ne dam dume , undeva in lumea asta , in numele unor halucinatii mistice , un tata arunca acid de baterie pe fata fetitei lui care a fost violata , ca undeva in lumea asta unei fete de 8-9 ani i se taie clitorisul pentu ca o halucinatie psihotica nu suporta genitalele feminine . Ma sperie ca undeva in lumea asta , un dictator care se considera zeu conduce o tara care este prezidata de fantoma bunicului sau mort (fara gluma! north korea!)are arma nucleara si capacitatea de a o lansa oriunde pe glob . Ca ultraortodoxia ia amploare intr-o rusie tot mai agresiva .
Si apoi ma uit in jur , si vad oameni revoltati pe.....de cele mai multe ori , tot pe halucinatii . Nu pe realitati . Oameni care cred ca cabala masonica va nimici omenirea , ori ca apocalyopsa incasilor vine anu asta , ori ca planeta x , ori ca illuminati , ori ca ori ca oir ca.....talk about sticking our heads up` our asses". Suntem in stare sa ne omoram de la un meci de fotbal si urlam ca` la sfarsitu` lumii cand vine vorba de vre-o lege care ne risca smenu` cu filme de pe torente...si apoi ne anesteziem fericiti cu curva pentru mama...
Cata lume mai intelege oare ca mirificul asta simtamant religios asa de mult laudat a fost acelasi simtamant care a animat milioane de germani sa il urmeze pe hitler acum 70 de ani? cine mai isi aminteste ritualurile din vremea lui ceausescu...cine le mai pune in cadru langa ritualurile de pasti sau imaginile grotesti cu babe si moshi care se calca in picioare sa sarute niste oase?

sorry for the long rant

#1215
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 14:36, said:

Ca iti dai aiurea in stamba.
Un ateu declarat incepe sa predice unui credincios despre ce spune Dumnezeu doar din doua motive: ori vrea sa faca bataie de joc si astfel se autoexclude cel putin din sfera persoanelor respectabile si credibile, ori e dement.

Depinde de context.

M-am obisnuit cu iesirile de felul asta, ca un medic obisnuit sa vada puroaie; m-am imunizat cum s-ar zice.

Asa, si? Lasa-ma sa ghicesc, nici parturi in public n-ai probleme sa tragi, asa-i?

Nu prea cred. Era vorba despre o discutie rationala si nu de una pe care o duci cu buna stiinta in balarii.
Nicio predica, nu sunt preot si nici nu am de gand sa devin, doar ti-am aratat ca anumite lucruri le uiti cam des, probabil motivat dar de cele mai multe ori din lipsa de argumente valabile sau cat de cat valabile
Te-ai obisnuit, dar tot te doare, cand ti se prezinta realitatea si te loveste peste fata exact ca si curentul de aer dislocat de un accelerat in trecere. Vrei sa-mi dau si eu cu parerea despre capacitatile intelectuale ale tale si ale credinciosilor in general? Cand o fac ei singuri pe  Grupele sanguine pot fi explicate de adeptii creationismului?, de ce sa ma mai obosesc sa demonstrez ceea ce este mai mult decat evident.
Nu te cunosc, dar imi este extrem de usor sa te "ating" acolo unde te doare mai rau. Nu-mi foloseste la nimic, tie nici atata, ba chiar iti poate provoca rau, cu toate ca sustii "M-am obisnuit cu iesirile de felul asta, ca un medic obisnuit sa vada puroaie; m-am imunizat cum s-ar zice.".
Stii cine a dus discutia in balarii?
Tu.
Iti descriu si in ce fel:
Nu mi-am batut joc de Crezul religios, tu in schimb ai facut-o, iar cand ai fost "in pana" de argumente valabile ai bagat leitmotivul ca eu duc discutia in balarii, fara a motiva o astfel de afirmatie este o afirmatie gratuita.
Bascalii sau cele care nu aveau nici cea mai mica legatura cu ceea ce discutam decat poate in imaginatia ta, exemple de astfel de fraze:
"Imi amintesc aceste promisiuni de juramantul "soimilor" optimisti... Jur cu mana pe fundita, si cu fundul pe olita, sa cresc mare si voinic, fara sa mananc nimic..."
"Nu te plangi, stiu, si ce daca suspini si tu, asa... Poate ca ti-ai amintit doar de o scena din ultima telenovela."
"Nu esti nici primul si nici ultimul ateu incapabil de onestitate in discutie."
"Am inteles, nu mai esti in stare sa fii onest si sa recunosti ceea ce chiar tu afirmai si incerci sa arunci mata moarta..."
"Ok, daca zici ca e problema mea, si ca n-a fost reavointa din partea ta ducand discutia in balarii".
Concluzia ar fi urmatoarea:
ATENTIE la ce-ti doresti, pentru ca se implineste.
(Nu, nu este o predica )

Edited by poadol, 22 April 2012 - 18:40.


#1216
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postpoadol, on 22nd April 2012, 19:30, said:

gargara, tralala, flame, trolling, atacuri la persoana ca atata il duce capul

Gata, ai adus destule argumente ca nu esti in stare de o discutie onesta; poti sa faci loc si altora.

Edited by karuna, 22 April 2012 - 19:08.


#1217
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,853
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpoadol, on 22nd April 2012, 19:30, said:

Nu mi-am batut joc de Crezul religios, tu in schimb ai facut-o, iar cand ai fost "in pana" de argumente valabile ai bagat leitmotivul ca eu duc discutia in balarii
Asa face karuna intotdeauna, ramane in pana de idei/argumente si abereaza cu bla bla-uri dupa care vai, se crede atacata la persoana :) Ea crede ca onest inseamna cum vrea ea :)

Edited by andreic, 22 April 2012 - 19:08.


#1218
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 22nd April 2012, 20:07, said:

atac magaresc la persoana


Altul care are ca argument doar atacul la persoana.

#1219
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011
Metoda teista: cand 2 iti zic ca esti beat... tipi mai tare :)

#1220
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,853
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 20:11, said:

Altul care are ca argument doar atacul la persoana.

View PostNeortodox, on 22nd April 2012, 20:13, said:

Metoda teista: cand 2 iti zic ca esti beat... tipi mai tare :)
Voila :) Oricum degeaba tipa, onestitatea de care duce lipsa nu se castiga prin volum.

Edited by andreic, 22 April 2012 - 19:21.


#1221
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostNeortodox, on 22nd April 2012, 19:13, said:

Metoda teista: cand 2 iti zic ca esti beat... tipi mai tare :)

Metoda atee: cand te plictisesti o "hartuiesti" pe Karuna.  :D Nu e prea frumos mai ales ca ea e singura si voi sunteti mai multi care o atacati. :)

Edited by chaosss, 22 April 2012 - 19:25.


#1222
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postchaosss, on 22nd April 2012, 20:22, said:

Metoda atee: cand te plictisesti o "hartuiesti" pe Karuna.  :D Nu e prea frumos mai ales ca ea e singura si voi sunteti mai multi care o atacati. :)

Multumesc, cavalere!
Nu stiu astia ce-i frumos pe lume...

#1223
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,853
  • Înscris: 07.02.2003

View Postchaosss, on 22nd April 2012, 20:22, said:

Nu e prea frumos mai ales ca ea e singura si voi sunteti mai multi care o atacati. :)
Se ataca singura dupa ce in prealabil ca aici (probabil n-ai vazut din cauza intunericului) ataca pe altii ca un troll pe care acuma il hranesti si-ti multumeste, vezi mai sus :roflmaofast:

Edited by andreic, 22 April 2012 - 19:32.


#1224
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View Postchaosss, on 22nd April 2012, 20:22, said:

Metoda atee: cand te plictisesti o "hartuiesti" pe Karuna.  :D

Damn, you got me :peacefingers: Dar n-o "hartuiesc". Doar o bag in seama. E de ajuns :lol: Trolls need little food ca sa reactioneze.

Edited by Neortodox, 22 April 2012 - 19:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate